Chat with us, powered by LiveChat
Dlaczego termometr w zegarku nie działa poprawnie?
Dodano: 20-08-2020 w kategorii: Ciekawostki, Technologie, Uncategorized autor: Pawel Kowal

Rozwój technologii spowodował, że w branży zegarmistrzowskiej, obok tradycyjnych zegarków z innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie mechanizmów, pojawiły się także nowoczesne modele czasomierzy, wyposażone w zaawansowane czujniki służące m.in. do pomiaru ciśnienia, wysokości, głębokości, a nawet temperatury. Przykładem zegarków oferujących tego rodzaju sensory, znacznie podnoszące ich użyteczność, jest seria Casio G- Shock oraz Casio ProTrek. Dla aktywnych osób, uczestniczących w ekstremalnych wyprawach, stanowią one podstawowe narzędzie wykorzystywane nie tylko do dokładnego wskazywania czasu, ale również do informowania o aktualnych warunkach atmosferycznych. Problem pojawia się wówczas, gdy interesujące nas wskazania zawodzą i czujnik temperatury nie działa poprawnie. O czym to świadczy i jak sobie z tym poradzić?

Jakie modele zegarków posiadają czujniki temperatury?

Poruszając temat sensorów temperatury nie sposób nie wspomnieć o markach produkujących wyposażone w nie modele. Wiodącą firmą, specjalizującą się w tego typu rozwiązaniach, jest Casio, która wypuściła na rynek wiele zaawansowanych technologicznie, niezawodnych i wytrzymałych zegarków, znacząco ułatwiających funkcjonowanie osób przebywających w ekstremalnych warunkach. I to właśnie w modelach G- Shock, najczęściej pojawiającym się czujnikiem jest ten, odpowiadający za pomiar temperatury. Przykładowo, był on już obecny w analogowej wersji Gravitymaster GW- A1000 oraz G- Lide GAX- 100. Obecnie, producenci Casio w swoich tańszych propozycjach, takich jak analogowy Mudman GG- 1000 oraz analogowo- elektroniczny Gulfmaster GN- 1000 wykorzystują tzw. Twin Sensor, składający się z czujnika temperatury i kompasu, co umożliwia wskazywanie kierunku i daje informacje zwrotną o panujących warunkach otoczenia. Droższe wersje czasomierzy z serii GWN-1000 Gulfmaster z analogowo- cyfrową tarczą lub cyfrowy Rangeman GW-9400 charakteryzują się występowaniem potrójnego czujnika Triple Sensor, który został rozbudowany o barometr.

Zapoznaj się:

Zegarki z termometrem

Dlaczego sensor temperatury w zegarku G- Shock nie działa prawidłowo?

Podstawowym założeniem producentów w kontekście właściwego działania sensorów w zegarku jest to, że powinny być używane zgodnie z wytycznymi, jakie zostały umieszczone w instrukcji obsługi. Rozczarowujący dla niektórych użytkowników zaawansowanych czasomierzy prawdopodobnie będzie fakt, że zastosowane w nich sensory podają mniej dokładnie niż w przypadku specjalistycznych urządzeń wyniki. Pierwszą kwestią jest odpowiednie skalibrowanie urządzenia– w przeciwnym razie termometr będzie wskazywał błędne dane. Nowsze modele czasomierzy G- Shock mają fabrycznie skalibrowane czujniki, niemniej jednak może się tak zdarzyć, że tę czynność trzeba będzie przeprowadzić w domowych warunkach. Odpowiednio nastawione czujniki temperatury działają w ten sposób, że dla konkretnej jej wartości ustawione zostały dane wskazywane przez zegarek względem wzorcowego urządzenia. Drugim warunkiem, pozwalającym uniknąć nieprawidłowego odczytu temperatury w czasomierzu, jest konieczność zdjęcia go z nadgarstka w celu pozostawienia na czas 20 do 30 minut w jednym miejscu (ciepło ciała ludzkiego zawyża odczyt). Jeśli użytkownik nie dostosuje się do tej zasady, z pewnością dojdzie do błędnego wskazania. Różnica w precyzji pomiaru temperatury z użyciem sensorów w zegarkach Casio G- Shock wynosi od +2 do -2 stopni Celsjusza, a zakres pomiaru określono od -10 do +60 stopni Celsjusza (dokładność do 0,1 st. C.). Zarówno kalibracja urządzenia, jak i odczyt temperatury otoczenia dokonywane w momencie noszenia go na nadgarstku spowodują, że sensor nie będzie działał poprawnie.

Zegarki z termometrem

Jak poprawnie skalibrować zegarek z termometrem?

Jak wcześniej wspomniano, nie należy dokonywać odczytu temperatury z zegarka umieszczonego na nadgarstku lub w sytuacji, gdy znajduje się on w miejscu bezpośredniego oddziaływania słońca. Jeśli mamy wątpliwości, czy model czasomierza jest dobrze skalibrowany (np. na zewnątrz jest chłodno, a czasomierz pokazuje wysoką temperaturę), można taką czynność dokonać samodzielnie. Oto kilka prostych kroków polecanych przez użytkowników Casio G- Shock, jakie należy wykonać, na przykładzie modelu GWG-1000RD-4:

  1. Zdejmij zegarek z nadgarstka i odkręć koronkę (cyfry odpowiadające temperaturze zaczną migać na ekranie).
  2. Ustaw poprawną wartość temperatury otoczenia za pomocą przycisków umieszczonych na bocznym panelu obudowy i zaakceptuj, dociskając koronkę.
  3. Włóż zegarek do naczynia z wodą na około 20 minut. Po upływie określonego czasu zegarek będzie wskazywać rzeczywistą temperaturę wody (dobrze jest mieć dodatkowy termometr, którym również dokonasz pomiaru), co świadczy o prawidłowo przeprowadzonej kalibracji.

Oczywiście, w zależności od modelu zegarka, proces kalibracji może się nieznacznie różnić, dlatego tak ważne jest, by uprzednio zapoznać się dokładnie z zaleceniami producenta w instrukcji obsługi.

Duża oferta zegarków z termometrem marki Casio

Zegarki G- Shock z czujnikami temperatury cieszą się dużą popularnością wśród miłośników tej linii, jednak Casio w swojej ofercie posiada także inne serie wzbogacone o różne funkcje, w tym liczne sensory. Przykładowo, Casio ProTrek PRT-B50T-7ER lub Casio ProTrek PRT-B50YT-1ER wyposażone zostały w czujniki pomiaru temperatury i można je poddawać kalibracji, jeśli pokazywane dane są błędne. Niezależnie jednak od tego, z jakim modelem zegarka z termometrem będziemy mieć do czynienia, w celu dokonania właściwego odczytu, należy czasomierz za każdym razem zdjąć na kilkanaście minut z ręki. Może się tak zdarzyć, że sensor zamiast cyfr będzie wskazywał pauzy. Dzieje się to w sytuacji, gdy przebywamy w warunkach niemierzalnych dla zegarka (jak wcześniej zostało wspomniane, czasomierz zdolny jest do odczytu temperatury w zakresie od -10 do +60 stopni Celsjusza). Kolejnym czynnikiem, zakłócającym właściwą pracę sensora, jest wilgoć. Zatem, przebywając przez dłuższy czas w wilgotnych warunkach można spodziewać się, że termometr nie będzie działać poprawnie. Wyjściem z tej sytuacji jest dokładne osuszenie ściereczką obudowy czasomierza i położenie go na przynajmniej 20 minut w wentylowanym pomieszczeniu.



Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:

Zegarki na raty

Szkło szafirowe czy mineralne? 

Jak wybrać zegarek męski?

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: