Zegarki szwajcarskie
Zegarki szwajcarskie to luksusowy produkt ceniony na całym świecie. Szwjacaria słynie z produkcji doskonałych zegarków. Tradycje zegarmistrzowskie sięgają tu XVI wieku. Większość szwajcarskich marek, istniejących dzisiaj na rynku, to producenci z wieloletnim doświadczeniem. Pomimo załamania rynku w połowie XX wieku, spowodowanego rozwojem technologicznym i wprowadzeniem szerokiego zastosowania mechanizmów elektronicznych, zegarki szwajcarskie pozostają symbolem prestizu i precyzji. Co oznacza Swiss made? Swiss Made dla zegarka oznacza, że zegarek został wykonany, wykończony i poddany ostatecznej kontroli w Szwajcarii. Ponadto, 60% komponentów mechanizmu zegarka musi być produkcji szwajcarskiej. Pierwszy zegarek z sygnaturą Swiss Made został wyprodukowany w 1922 roku.
Szwajcarskie zegarki dla czego mają napis Swiss Made?
Było to związane z przepisami wprowadzonymi w USA, które dotyczyły oznakowania produktów importowanych. Mając na celu chronienie swojego przemysłu i nie dopuszczenie do przemytu, ustalono, że zegarek ma mieć wygrawerowaną informację gdzie został wyprodukowany i ile zawiera rubinów. Na tej podstawie ustalano taryfy celne. Losy tej sygnatury potoczyły się jednak swoim torem i w niedługim czasie sygnowanie 'Swiss Made' (zegarek szwajcarski) stało się symbolem wysokiej jakości i luksusu. Za najbardziej prestiżowe uznane są produkty pochodzące ze szwajcarskich maufaktur – czyli producentów, którzy samodzielnie produkują mechanizmy i części do zegarków. W branży zegarmistrzowskiej przyjęto, że aby uzyskać tytuł „manufaktura”, konieczne jest skonstruowanie co najmniej jednego kompletnego mechanizmu.
Zegarki Szwajcarskie manufakturowe - jakie mają mechanizmy?
Są to przede wszystkim luksusowe zegarki automatyczne – napędzane za pomocą wahnika lub zegarki mechaniczne z naciągiem ręcznym - mechanizm zasila ręczne nakręcenie sprężyny.
Przykładem takiej manufaktury jest produkcja Maurice Lacroix. Zegarki ML charakteryzuje nowoczesne wzornictwo z szacunkiem do przeszłości i nietuzinkowe rozwiązania wzornicze. Każdy model z kolekcji Masterpiece to dzieło sztuki zegarmistrzowskiej. Nowatorski charakter oddany został w każdym szczególe, ale również w samej nazwie najnowszej lini 'kwadratowe koło'. Bazuje ona na charakterystycznej konstrukcji zegarka, gdzie zębata rama w kształcie kwadratu, podczas obrotu współpracuje z zębatą krzywką w nietypowym kształcie - trzylistnej koniczyny. Tarcza kazdego modelu Roue Carrée jest dowodem na nieograniczoną fantazję projektantów ale i kwestionuje stwierdzenie, że w zakresie wzornictwa zegarków już nic nowego nie można stworzyć. Zegarek Roue Carree Seconde opatrzony został mechanizmem z naciągiem ręcznym o 34 kamieniach, kaliber ML156. Wodoodpornośc jest na poziomie 50m. Już podczas prezentacji na targach w Bazylei, został uznany za wyjątkowy i stał się symbolem obalania granic. W dowodzie uznania, dwa największe szwajcarskie muzea zegarmistrzostwa: Międzynarodowe Muzeum Zegarmistrzostwa w La Chaux-de-Fonds oraz Muzeum Zegarmistrzostwa w Le Locle poprosiły manufakturę Maurice Lacroix o udostępnienie tego modelu w ich zbiorach.
Swiss Made - Dzieła sztuki tak są określane te zegarki
Prawdziwie dzieła sztuki zegarmistrzowskiej powstają również w fabryce Frederique Constant. Producent ten oferuje kolekcję Manufakture, gdzie każdy egzemplarz jest wykonany ręcznie z dołożeniem wszelkiej staranności. Elementy są składane i regulowane przez człowieka. Efekt końcowy to urzeczywistnienie prestiżu, luksusu i piękna w szwajcarskim zegarku.
Polski zegarek Szwajcarski?
W grupie zegarków szwajcarskich na szczególną uwagę zasługuje Atlantic, którego Polska jest jednym z większych rynków zbytu w skali świata. Rok 2018 to jubileusz 130-lecia istnienia marki. Miłośnicy zegarków w naszym kaju, nie wyobrażają sobie, aby w ich kolekcji mogło zabraknąć choć jednego Worldmastera. Najnowsza limitowana kolekcja 1888 Lusso Manufacture Mechanical reprezentuje właśnie linie Worldmaster. Czasomierze te są piękne nie tylko od strony tarczy. Wyjatkowość zegarka można docenić, obserwując go także od strony szklanego dekla. Bazę zegarka stanowi mechanim Unitas 6497. Ten kaliber, z ręcznym naciągiem sprężyny, słynie z niezawodności i świetnych parametrów użytkowych. Mechanizm jest słyszalny i wykonuje głośne, miarowe tykanie. Został zmodyfikowany przez nadanie mu bardziej finezyjnego kształtu. Mostki oraz półmostki zostały dodatkowo ozdobione szlifami pasów genewskich. Na tarczy widnije sygnowanie Swiss Made. Zegarki kolekcji Lusso ( z włoskiego - luksusowy) należą do najbardziej elitarnych produktów Atlantic.
Co to jest Swatch Group pochodzące ze Szwajcarii?
Zegarki szwajcarskie marek należących do grupy Swatch: Tissot, Certina czy modowa marka Calvin Klein proponują szeroką ofertę zegarków z zachowaniem korzystnego stosunku ceny do jakości.
Tissot to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, która aktualnie obecna jest w ponad 150 krajach. Bazując na tradycji produkcji szwajacarskich zegarków (istnieje od 1853 roku) charakteryzuje się wysoką innowacyjnością oraz niezawodną jakością. Limitowane serie zapewniają unikatowość.
Certina proponuje szeroki wybór zegarków w sportowym stylu. Autorski, innowacyjny system Double Security (DS) stał się produktem flagowym marki. Od założenia w 1888 roku, firma rozwija się i udoskonala w produkcji czasomierzy. Obie marki najczęściej stosują mechanizmy ETA, szafirowe szkło oraz – szczególnie w zegarkach damskich – diamenty. Elementy te zapewniają wykończenie wysokiej klasy i doskonały efekt końcowy.
Szeroki wybór Szwajcarskich czasomierzy
Inne zegarki szwajcarskie dostępne w ofercie to Roamer pozycjonowany blisko Tissota i Certiny oraz Doxa, króra w przeszłości rywalizowała o pozycję z takimi producentami jak Omega. Aktualnie marki te, obok kolekcji automatycznych czy mechanicznych proponują wiele zegarków z mechanizmami kwarcowymi, co sprawia, że stały się dostępne dla szerszej rzeszy klientów.
Zegarki szwjacarskie zwykle opatrzone są mechanizmami kilku największych producentów. Najbardziej znane i rozpoznawalne są mechanizmy ETA. Inne to Lemania, Zenith, Piguet czy Jeager – leCoultre.