Zegarki Mechaniczne
Zegarki mechaniczne zostają wprowadzone w ruch dzięki codziennej czynności nakręcania za pomocą koronki. Mówimy wówczas o naciągu manualnym. Sposób działania tego rodzaju mechanizmu jest najstarszym z istniejących. Na przestrzeni lat nie uległ wielkim zmianom. Zostały zastosowane jedynie modyfikacje mające na celu poprawę precyzyjności lub wytrzymałość konstrukcji. Do czego służą kamienie w zegarkach nakręcanych? Serce zegarka mechanicznego składa się z zespołów: regulatora chodu, wychwytu, przekładni chodu, przekładni wskazań, urządzenia napędowego i naciągowego. Konstrukcja jest prostsza niż w wypadku zegarków Automatic, co czyni je mało awaryjne. Mniej skomplikowane zespoły wymagają również mniej kamieni łożyskowych- tak kamienie to łożyska. Zwykle mechanizmy te są oparte o 15-17 kamieni. Dzięki temu, często mogą być zamknięte w cieńszych kopertach w porównaniu do zegarków automatycznych.
Zegarki mechaniczne ze szklanym deklem
Ponieważ obserwowanie działania mechanizmu w zegarkach mechanicznych jest niesamowicie ciekawe, producenci często stosują szklany dekiel. Zegarki typu skeleton najczęściej są opatrzone mechanizmem z naciągiem ręcznym, co umożliwia zaprezentowanie pracy mechanizmu w pełnej odsłonie. Przykładem są zegarki Tissot z linii Tissot Chemin des Tourelles Squelette.
Dokładność zegarków mechanicznych?
Dokładność zegarka mechanicznego jest zależna od modułu zastosowanego mechanizmu, pierwotnego ustawienia oraz sposobu użytkowania. Należy jednak pamiętać, że użytkownik kontroluje chód zegarka. Nakręcenie koronką to codzienna czynność i zwykle nakręca się 'do oporu'. Wówczas sprężyna naciągnięta jest maksymalnie, a zegarek posiada pełną rezerwę chodu. Zegarek w tym stanie jest punktualny i przez kolejną dobę powinien działać bez zarzutu. Najlepsze zegarki mechaniczne są izochroniczne. Oznacza to, że czas wychylenia nie zależy od wysokości wychylenia. Siła sprężyny wpływa tylko na wysokość wychylenia (amplitudy) regulatora nie natomiast na czas jego (wahnięcia) trwania. Jest to podstawa działania wahadła i balansu. W mechanizmach bardzo dobrej jakości, poziom naciągnięcia sprężyny nie będzie miał wpływu na dokładność chodu.
Modele mechaniczne można znaleźć przede wszystkim w ofercie naszego sklepu wśród marek szwajcarskich takich jak Maurice Lacroix, Roamer, Tissot ale również pod szyldem japońskiej produkcji Orient.
Zegarki mechaniczne trzeba nakręcać
Pasjonaci i kolekcjonerzy czasomierzy doceniają piękno i walory zegarków mechanicznych. Dla wielu użytkowników codzienne nakręcanie zegarka staje się rytuałem. Wysokiej jakości wykonanie zapewnia długowieczność, dzięki czemu zegarki mechaniczne mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie jako pamiątki rodzinne lub stanowią wartościowy obiekt kolekcjonerski.
Zegarki kwarcowe zagroziły mechanicznym zegarkom
W drugiej połowie XX wieku popularność zegarków mechanicznych znacznie spadła, a ich produkcja przestała być opłacalna. Przyczynił się do tego rozwój produkcji zegarków kwarcowych, które dzięki swojej nowoczesności i konkurencyjnej cenie wyparły tradycyjne produkty z rynku. W tamtym czasie wiele tradycyjnych producentów zegarków zdecydowało się o poszerzenie swojego asortymentu o czasomierze na baterie. Produkcja zegarów mechanicznych jest droższa, czasochłonna i bardziej skomplikowana, dlatego pozostają one produktem prestiżowym, dobrem luksusowym i obiektem pożądania kolekcjonerów.
Cenione zegarki mechaniczne
Zegarki z mechanizmem o ręcznym naciągu są najstarszym i najbardziej cenionym typem czasomierzy dostępnych na rynku. Werki te posiadają stosunkowo prostą budowę, która sprawia, że w przeciwieństwie do modeli automatycznych mieszczą się w kopertach o "standardowej" grubości. Oparte są o 15-17 kamieni i składają się z podzespołów takich jak regulator chodu, wychwyt, przekładnie chodu i wskazań, urządzenia napędowe i naciągowe.
Mechaniczne zegarki nakręcamy codziennie
Funkcjonują dzięki regularnemu nakręcaniu koronki, które wpływa na sprężynę napędową. Już kilka obrotów koronki pozwala uruchomić zegarek, jednakże dopiero pełne nakręcenie daje pewnego rodzaju gwarancję, że czasomierz będzie chodził "bez zarzutu" przez kolejną dobę. Nieco inaczej jest w przypadku mechanizmów izochronicznych. W tym przypadku siła sprężyny wpływa jedynie na wysokość wychylenia (tzw amplitudę) natomiast nie na czas wychylenia (wahnięcia). Stanowi to podstawę działania wahadła i balansu i sprawia, że w wysokiej klasy mechanizmach poziom naciągnięcia sprężyny nie stanowi o precyzyjności chodu zegarka.
Nakręcane zegarki najlepsze do skeletonów
Nie da się nie zauważyć, że mechanizmy z ręcznym naciągiem zdecydowanie są najbardziej efektywnymi i najładniejszymi ze wszystkich stosowanych typów werków. Stanowią swego rodzaju arcydzieło, które producenci chętnie eksponują poprzez transparentne dekle i tarcze typu skeleton. W przeciwieństwie do mechanizmów automatycznych można tu obejrzeć cały mechanizm, nie zaś tylko część, której nie przysłania rotor. Dla koneserów sztuki zegarmistrzowskiej jest to niezwykle istotna kwestia i często właśnie ona decyduje o zakupie tego, a nie innego typu mechanizmu.
Poza tym, ważną kwestią, która wiąże się z wrażeniami wizualnymi, jak również bogatą tradycją zegarmistrzowską jest popularne stwierdzenie mówiące o tym, że zegarki mechaniczne mają "duszę". Obecne w życiu człowieka od wieków były i są nieodłącznymi towarzyszami osób zamieszkujących wszystkie kontynenty. Są także symbolem doskonałości i kunsztu najlepszych, szwajcarskich rzemieślników. Te jakże istotne z mentalnego punktu widzenia kwestie potrafią spowodować, że przymkniemy oko na wspomniane wcześniej "minusy" jak problemy z precyzyjnością, konieczność nakręcania, a nawet wysoka cena.