Chat with us, powered by LiveChat
Kiedy przestawiamy zegarki?
Dodano: 24-03-2020 w kategorii: Uncategorized autor: Kasia

Zmiana czasu. Potrzebna czy nie? Zastanawialiście się kiedyś? Być może to ostatni dzwonek, żeby poddać analizie wątek zmiany czasu na letni i analogicznie zmiany czasu na zimowy. Dlaczego? Przeczytajcie nasz tekst i przekonajcie się dlaczego.

Kiedy przestawiamy zegarki?

Każdy mieszkaniec Polski doskonale wie, że dwa razy do roku musi przestawić swój zegarek i to bynajmniej nie dlatego, że czasomierz się spóźnia, ale z powodu tzw siły wyższej. Tą siłą jest obowiązkowa zmiana czasu z zimowego na letni i odwrotnie, w ramach której przestawiamy nasze zegarki w przód lub w tył. Wg międzynardowych ustaleń zmiana ta odbywa się wiosną i jesienią, a konkretnie w ostatnią niedzielę marca i ostatnią niedzielę października. Zmiana czasu w 2020 roku wypadnie więc 29 marca, a zmiana czasu na zimowy 25 października. Już w najbliższą niedzielę, nasze zegarki przestawimy z godziny 2 na 3 przez co rano będzie co prawda dłużej ciemno, ale za to wieczorem będziemy mogli cieszyć się słońcem przez dłuższy czas – w ten sposób “dzień będzie dłuższy”.

Po co nam zmiana czasu? Jak narodziła się idea zmiany czasu?

Za “ojca” zmiany czasu uważa się Benjamina Franklina, który mając na względzie oszczędzanie cennych w owym czasie świec postulował, aby ludzie wstawali później i później kładli się spać. W ten sposób zamierzał skłonić ludzi do lepszego “gospodarowania światłem”. Poza nim do wprowadzenia idei czasu letniego w życie przyczynili się William Willett i George Hudson, którzy optowali za tym pomysłem w Wielkiej Brytanii.

Pierwszym narodem, który zaakceptował zmianę czasu w pełnym wymiarze byli Niemcy. Wprowadzili oni go w 1916. Zaraz po nich wskazówki zaczęli przesuwać Amerykanie i Brytyjczycy, a następnie kolejne kraje. Łącznie prędzej czy później politykę czasu letniego zaakceptowało przeszło 70 państwa na świecie, a większość z nich motywowała ją oszczędnością energii i lepszym gospodarowaniem ludzką wydajnością.

 

Zegarki męskie
Zegarki męskie

Zmiana czasu w Polsce

W Polsce zmiana czasu była wprowadzana kilkakrotnie. Pierwszy raz (jednorazowo) w 1919 roku, potem miało miejsce kilka prób w latach 40′, aby ostatecznie unormować sytuację w latach 70′. Od 1977 roku zaczęto regularnie zmieniać czas dwa razy do roku. Choć z początku zmiana czasu była ruchoma, dyrektywa Unii Europejskiej ustanowiła termin na ostatnie niedziele marca i października godzinę 1:00 czasu uniwersalnego.

Kiedy przestawiamy zegarki?

Choć zmiana czasu wypada w nocy nie jest konieczne przestawianie zegarków w czasie, kiedy dokładnie ma ona miejsce. Wręcz przeciwnie. Dla dobra mechanizmów naszych zegarków powinniśmy wstrzymać się z nią do godzin porannych. Dlaczego? Otóż większość zegarków naręcznych z datownikiem funkcjonuje w taki sposób, że okno datownika przestawia się pomiędzy 23 a 2/3 rano. Przestawienie mechaniczne – ręczne godziny w  tym czasie może spowodować uszkodzenie mechanizmu zegarka, a w rezultacie może doprowadzić do tego, że nasz czasomierz stanie się ofiarą zmiany czasu. Lepiej więc nie być nadgorliwym i w gorącej wodzie kąpanym. Lepiej dać spokojnie odsapnąć naszemu chronometrowi i przestawić go dopiero wtedy, kiedy będzie to już bezpieczne.

 

Zegarki damskie
Zegarki damskie

Zmiana czasu – ułatwienie czy problem?

Choć z założenia zmiana czasu miała być ułatwieniem i przede wszystkim sposobem na oszczędzanie energii w rzeczywistości okazała się dość problematyczna. Zaczynając od naszego samopoczucia, które cierpi przy każdej zmianie czasu, a kończąc na globalnych utrudnieniach dojść można do wniosku, że idea ta nie jest tak zbawienna, jak się kiedyś wydawało. Z pewnością zauważyliście, że skracając lub wydłużając dobę (w zależności czy to w marcu czy październiku) czujemy się jakbyśmy zaliczyli jet lag. Jesteśmy skołowani, ospali i nie możemy znaleźć sobie miejsca. Dzieci odczuwają to znacznie bardziej, szczególnie kiedy ich biologiczny zegar „normalnie” budzi je o 5:30, a nagle wstają po 4…

Zmiana czasu bywa jednak większym problemem, a ma to miejsce szczególnie w niektórych branżach. Tu króluje transport pasażerski, a mianowicie kolej, samoloty czy autobusy, które będąc na trasie w momencie zmiany czasu, siłą rzeczy są opóźnione lub przyjeżdżają za szybko. Mało tego pasażerowie nierzadko zapominają przestawić zegarki pomijając planowe odjazdy, co powoduje dodatkowy stres.

Zniesienie zmiany czasu

Ponieważ większość państw uznała, że zmiana czasu jest dla nich problemem, uzgodniono rezygnację z tego systemu. W 2021 roku kraje po razu ostatni zmienią czas na letni lub zimowy (w zależności od tego, przy którym czasie będą chcieli pozostać). Polska opowiedziała się za czasem letnim dlatego 31 marca 2021 po raz ostatni przestawimy swoje zegarki o godzinę do przodu.

To jednak przyszłość, a dziś musimy skupić się na tym, co jest i szukać pozytywów. Jednym z nich jest to, że 29 marca 2020 o godzinę krócej będziemy musieli zostać w domu #zostanwdomu.

Jak bezpiecznie zmienić datę w zegarku?

Pielęgnacja skórzanego paska w zegarku

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: