Chat with us, powered by LiveChat

Co to jest chronograf w zegarku

Zegarki z chronografem

Chronograf to zegarek niespotykany, ponieważ zaopatrzony w funkcję gwarantującą precyzyjny test oraz przenoszenie różnorodnej długości odstępów okresu. Zastanawiając się więc, co to za rozwiązanie oraz jak funkcjonuje chronograf w zegarku, w ułatwieniu można przyjąć, iż chronograf to po prostu zegar ze stoperem, natomiast choćby sam stoper. Chronograf to zegarek wskazówkowy uzupełniony o specjalną funkcję. Jego proces ułatwia odmierzanie czasu na życzenie, z precyzją choćby do ⅕ sekundy. Po zmierzeniu zdarzenia, mechanizm można zatrzymać oraz zresetować. To ile czasu można będzie odliczyć zależy od konfiguracji mechanizmu. Odnaleźć można stopery, za pomocą których można odliczyć tylko minutę lub 30 minut i takie, zezwalające na pomiar do 23 godzin 59 minut oraz 59 sekund. Ową ostatnią możliwość proponują zegary z mechanizmem wspieranym baterią. Mówiąc wprost – na chronograf składa się zegar z funkcją stopera.

Chronograf – co to jest?

Choć nazwa chronografu może przypominać na rzecz trudne laboratoryjne machiny, w prawdzie nie kryje się za nią nic nadzwyczajnego. Chronograf to nic innego jak analogowy stoper umieszczony w zegarze. Stosowany jest przez dwa klawisze, znajdujące się po obu stronach koronki, zatem pokrętła do ustawiania godziny. Zegarki męskie z chronografem można rozpoznać po dwóch czy trzech specjalnych subtarczach. Jedna spośród nich, wyskalowana od 1 do 10, mówi o dziesiętnych częściach sekundy. Inna określa minuty, jakie minęły od czasu uruchomienia chronografu.

Jak działa chronograf w zegarku?

Zwykłe zegarki dostępne na rynku z funkcją chronografu, pozwolą na odmierzanie upływu czasu przy pomocy wskazówki sekundnika. Jedyne co musimy zrobić, to przycisnąć charakterystyczny klawisz, aby uruchomić test, po czym wcisnąć go znowu, by móc dokonać pomiar. Proces funkcjonowania chronografu jest taki sam, niezależnie od ilości totalizatorów oraz wskazówek. Obsługa owej czynności polega na włączaniu jednego czy kilku przycisków, we współzależności do typu pomiaru. By zatem uruchomić chronograf, należy nacisnąć klawisz A, po czym dodatkowo A lub B, by tenże test zakończyć. Chronograf w zegarku jest przeważnie w formie specjalnego, małego wymiaru pierścionka oraz wskazówki. W czym chronograf jest lepszy od standardowej wskazówki sekundowej? W porównaniu do niej chronograf pozwoli na specjalną użyteczność. Można go włączyć oraz zatrzymać w każdym wskazanym poprzez siebie czasie. W praktyce zatem pozwoli na mierzenie czasu właśnie wówczas, gdy jest to niezbędne. Starczy uruchomić rolę chronografu za pomocą specjalistycznego klawisza. Jest to natomiast ważna wersja zegara z chronografem

Zasada korzystania z zegarka z chronografem jest prosta oraz wygląda identycznie w obu wypadkach. Wciśnięcie górnego przycisku uruchamia proces, wskazówka sekundowa rusza oraz wyraźnie sugeruje test, bowiem na cyferblacie umieszczona jest odpowiedzialna podziałka. Jeżeli zegarek ma więcej totalizatorów (minutowy, godzinowy), po upływie 60 sekund pojawia się pierwsze wskazanie na subtarczy minutowej (przeważnie jest ona 30-minutowa) oraz tak dalej. Inny guzik (dolny) służy do zachowania pomiaru oraz zresetowania narzędzia. Zresetowanie występuje przez naciśnięcie dolnego nacisku na wstrzymanym pomiarze. By go kontynuować, potrzebne jest powtórne wciśnięcie górnego klawisza.

Zegarki z chronografem

Do czego służy chronograf?

Poniektórzy twierdzą, iż chronograf to tylko specjalny gadżet, jaki powoduje, iż zegarek jest niezwykle popularny oraz designersko wygląda – tarcza zaopatrzona w specjalne pierścionki rzeczywiście zwraca uwagę. Więc do czego służy chronograf w zegarku? Czy naprawdę chodzi tylko o jego uzupełnienie? Zdecydowanie nie. Wszystko zależy natomiast od tego, jaki tryb życia oraz jakie potrzeby ma użytkownik takiego zegarka z chronografem. Dokładne określanie czasu (ze stoperem ręcznym) jest potrzebne dla sportowców oraz trenerów.

Niezwykle rozbudowane chronografy pozwolą na pomiar z precyzją do dziesiątych oraz setnych sekundy, natomiast również mierzą bieg minut oraz godzin. Zegar z takim chronografem ma ulokowane na tarczy głównej zegarka specjalne totalizatory liczące upływ czasu. Sterowany jest również przeważnie dwoma guzikami, położonymi nad oraz pod koronką. Jednym guzikiem włączamy stoper, innym zatrzymujemy. Powtórne wciśnięcie górnego pushera wywoła kontynuowanie testu, tymczasem wciśnięcie dolnego klawisza, po uprzednim wstrzymaniu pomiaru, zresetuje wynik.

Jaki wybrać zegarek z Chronografem?

Na rynku odnaleźć możemy mnóstwo rodzajów zegarków, jakie mają rolę chronografu. Natomiast dokonując doboru, należałoby zwrócić uwagę na wiodące firmy na rynku. Wybierając zegar z chronografem, należałoby zwrócić uwagę nie jedynie na jego styl. Jednakowo istotne są produkty, jakie zastosowano do jego artykułu. Za najmocniejsze paski uważane są owe zrobione ze stali kwasoodpornej czy tytanu, jaki jest uznawany za własne antyalergiczne wartości. W wypadku szkła masz do doboru mineralne, błękitne, sztuczne oraz antyrefleksyjne. Jeżeli zależy Ci na optymalnej wytrzymałości oraz trwałości na zniszczenia, zdecyduj się na typ z szafirowym zabezpieczeniem tarczy.Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:

Zegarki na raty

Szkło szafirowe czy mineralne? 

Zegar atomowy

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: