Chat with us, powered by LiveChat

KUPUJ TERAZ W NIŻSZYCH CENACH NA BLACKWEEK

Jak bezpiecznie zmienić datę w zegarku?

Zmiana daty w zegarku – znany problem

Patrzysz na zegarek, którego dawno nie nosiłeś, a na datowniku czas jakby się zatrzymał? Cóż. Zdarza się, bo choć zegarek „chodzi”, to datownik rządzi się własnymi prawami i jeśli nie jest „perpetualem”, to lat przestępnych i zmiennych dni miesiąca nie przeskoczy. Nie przejmuj się, wystarczy chwila, a zniwelujesz problem. Pamiętaj jednak o kilku zasadach, które są fundamentalne przy tej czynności i które mogą ustrzec Twój czasomierz przed uszkodzeniem.

Zmiana daty w zegarku – dlaczego jest konieczna?

Choć wiele zegarków posiada opcję wiecznego kalendarza są wciąż w obiegu modele, które takiej funkcji nie mają, a jest ich mnóstwo i wcale nie zapowiada się, aby miały przestać być produkowane czy traciły na popularności. Z tej właśnie przyczyny zmiana daty jest czynnością wpisaną w użytkowanie czasomierza i warto wiedzieć jak wykonać ją prawidłowo. Aby dobrze podejść do tematu, musimy najpierw upewnić się czy nasz model posiada opcję szybkiej zmiany daty czy też jest to raczej typ „podstawowy”.

Zmiana daty w standardowym trybie

W przypadku drugiego typu pozbawionego opcji szybkiej korekty datownika, sprawa jest banalnie prosta i polega na wyciągnięciu koronki i obracaniu wskazówki minutowej tak długo, aż osiągniemy interesujący nas zapis datownika. Obracamy więc koronkę i patrzymy czy w momencie, kiedy godzinowa wskazówka minie 12 datownik przeskoczy o kolejne „oczko”. Jeśli tak, wiemy, że zaczynamy w tym momencie kolejną dobę. Jeśli nic się nie zmienia, potrzebny jest kolejny, pełny obrót i tak do skutku. Należy jednak pamiętać, że zabiegu tego nie wykonujemy między godziną 23 a 2 w nocy. W tym czasie bowiem, mechanizm zegarka samoczynnie zmienia datę, a ingerencja w to działanie mogłaby doprowadzić do jego uszkodzenia.

Jak zmienić datę w zegarku z opcją szybkiej zmiany daty?

Jeśli natomiast mamy do czynienia z modelem, który posiada opcję szybkiej zmiany datę, kroki postępowania są nieco inne, choć trzeba zachować zasadę 23-2. Załóżmy, że aktualnie mamy godzinę 9, ale do ręki wzięliśmy model, który dłuższy czas przeleżał w szufladzie i potrzebuje korekty daty.

Zacznijmy od tego, że znów, podobnie jak w modelu standardowym, musimy sprawdzić czy zegarek znajduje się w godzinach przed czy popołudniowych. W tym celu musisz wyjąć koronkę na odpowiednią pozycję i przesunąć wskazówki tak, aby godzinowa minęła 12. Jeśli wówczas data zmieni się samoczynnie, tzn że czasomierz wskazywał 24, jeśli nie, konieczny jest jeszcze jeden pełny obrót. Wówczas ustawiamy wskazówki na tzw godzinę bezpieczną czyli taką, kiedy mechanizm na pewno samoczynnie nie manipuluje przy datowniku np. 6 rano. Wyciągamy koronkę na pozycję zmiany daty i kręcimy, aż uzyskamy satysfakcjonujący nas termin. Po zakończeniu tej czynności pozostaje nam jeszcze ustawić aktualną godzinę czyli w naszym założeniu 9. Przesuwamy wskazówki o 3 godziny do przodu, wciskamy koronkę i gotowe. Jeśli jednak w rzeczywistości byłaby np 19, konieczne byłoby wykonanie jeszcze jednego pełnego obrotu wskazówek tak, aby najpierw godzinowa przekroczyła 12, a dopiero potem bezpiecznie spoczęła na 7.

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: