Nie da się ukryć, że wybierając zegarek, najczęściej zwracamy uwagę na jego wygląd. Jednak bardzo ważne jest także jego wnętrze, a mianowicie mechanizm, który napędza wskazówki. To właśnie od niego zależy, z jak precyzyjnym mierzeniem czasu będziemy mieć do czynienia. Jakie mechanizmy zegarków możemy wyróżnić? Czym charakteryzuje się każdy z nich? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule, do którego lektury serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Sercem zegarka mechanizm kwarcowy- czym się charakteryzuje?
Mówi się, że pierwsze zegarki, które bazowały na kwarcu, powstały w 1927 roku, a za wynalazce uznaje się Kanadyjczyka- Warrena Marrisona. Co ciekawe, początkowo używano je tylko i wyłącznie w laboratoriach. Miały ogromne rozmiary, a ich konstrukcja z pewnością nie była zbyt solidna, pomimo to odmierzały nawet tygodniowe zmiany w tempie obrotu ziemi. Do sprzedaży komercyjnej po raz pierwszy trafiły w 70. latach XX wieku. Na dzień dzisiejszy mechanizm kwarcowy uznawany jest za najbardziej dokładny, zapewne dlatego cieszy się tak ogromną popularnością. Całość pracuje dzięki baterii, która zamontowana jest wewnątrz. Skąd zatem nazwa “kwarcowy”? Wszystko za sprawą płytki kwarcu, która to właśnie jest połączona z baterią. Działanie mechanizmu wbrew pozorom nie jest skomplikowane, bowiem wszystko opiera się na energii, która pochodzi z małego akumulatorka. Wywołuje ona drgania kwarcu, te natomiast zliczane są przez cyfrowy układ zegarka. Specjalny silniczek małych gabarytów wykonuje ruch, tym samym napędzając przekładnie. Ta z kolei steruje wskazówkami, dzięki czemu mamy do czynienia z bardzo dokładnym odmierzaniem czasu. Mówi się, że w najgorszym przypadku w ciągu miesiąca nastąpią kilkusekundowe odchylenia, co jest doskonałym wynikiem. Warto zwrócić uwagę na wytrzymałość baterii, która to działa średnio około 3 lata.
Zegarki solarne jako odmiana zegarków z mechanizmem kwarcowym
Coraz większą popularność zyskują zegarki kwarcowe, które można zakupić w sklepie z zegarkami ZegarkiCentrum.pl. Przede wszystkim charakteryzują się tym, że co prawda mają taką samą zasadę pomiaru, jak wygląda to w przypadku mechanizmu kwarcowego, jednak energia czerpana jest z ogniwa fotowoltaicznego, a nie z baterii. Tak więc jest to czasomierz, który działa dzięki energii słonecznej, która to jest gromadzona w pewnym akumulatorze, skąd może być w każdej chwili czerpana. Jest to zdecydowanie rewolucja na rynku zegarmistrzowskim, bowiem nawet w przypadku braku światła, tego typu egzemplarze są w stanie prawidłowo działać przez kolejne pół roku. Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, niestety kosztuje nieco więcej od tradycyjnych czasomierzy napędzanych bateriami. Również są bardzo dokładne, a najdokładniejsze modele opóźniają się o 1 sekundę w ciągu… miliona lat. Brzmi nieprawdopodobnie prawda?
Serce zegarka zegarek mechaniczny- czym zawdzięcza swoją świetność?
Tego typu czasomierze po raz pierwszy zostały stworzone kilka stuleci wcześniej. Ich cechą charakterystyczną jest przede wszystkim to, że energia pochodzi z nietypowego źródła. Gdy rozwijana sprężyna się naciąga, wówczas napędza odpowiednie podzespoły. Ich naciąganie następuje w sposób manualny, bowiem napięcie nakręcane jest za pomocą specjalnej koronki. Jest to niewielkich rozmiarów pokrętło, które to znajduje się wewnątrz zegarka. Całość osadzona jest na tzw. “kamieniach łożyskujących”. Jak często nakręca się tego typu zegarek? Średnio raz na półtora dnia, bowiem mechanizm działa odpowiednio przez około 40 godzin. Oczywiście tego typu czynność zajmuje jedynie kilka sekund i nie jest w żaden sposób męcząca, jednak jeśli o niej zapomnimy, wówczas zegarek przestanie odmierzać czas. Nie da się ukryć, że działanie zegarka z mechanizmem mechanicznym wbrew pozorom jest bardzo skomplikowane. To niesamowite, że pomimo, iż został wynaleziony kilka wieków temu, to był bardzo precyzyjny, bowiem jego odchylenia w ciągu doby wynoszą jedynie kilkanaście sekund, co wydaje się być wynikiem nieprawdopodobnym.
Mechanizm automatyczny sercem czasomierza
Mówi się o tym, że zegarek z mechanizmem automatycznym wprowadzono wcześniej niż z kwarcowym o około pół roku. Czym charakteryzują się tego typu modele? Przede wszystkim nie posiadają ani baterii, ani naciągu manualnego, bowiem stosowany jest ten automatyczny. To właśnie on przechwytuje energie, która pochodzi z ruchów nadgarstka. Najważniejszą rolę odgrywa w tym przypadku rotor, który przez wielu nazywany jest także wahnikiem. To właśnie on naciąga sprężynę napędową, dzięki czemu możemy być świadkami poruszających się wskazówek. Jest to jeden z łatwiejszych do rozpoznania mechanizmów, dlaczego? Widoczny jest jednostajny, płynny ruch wskazówki sekundnika. Jeśli decydujemy się na zegarek z mechanizmem automatycznym, powinniśmy zwrócić uwagę na rezerwę chodu. Czym ona jest? To czas, który pozostał do rozwinięcia sprężyny napędowej. Inaczej tłumacząc, po tym czasie zegarek przestanie działać. Ostatnio dużą popularnością cieszą się zegarki hybrydowe, które to łączą mechanizmy automatyczne i kwarcowe. Tego typu modele z reguły posiadają datownik, co jest bardzo funkcjonalne.
Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:
Szkło szafirowe czy mineralne?
Zegarki na raty
Zegar atomowy