Chat with us, powered by LiveChat
Jak działa pomiar ciśnienia w zegarku — wyjaśniamy
Dodano: 30-06-2022 w kategorii: Smartwatche, Technologie, Uncategorized autor: Pawel Kowal

Jak działa pomiar ciśnienia w zegarku — wyjaśniamy

Producenci zegarków sportowych wyposażają je w coraz więcej przydatnych funkcji do monitorowania organizmu. Przykładem jest pomiar ciśnienia. To przydatna opcja, którą docenią nie tylko osoby walczące z nadciśnieniem. Czy wiesz, jak działa pomiar ciśnienia w zegarku? Wszystko wyjaśnia nasz poradnik. Przeczytaj, jak zbierane są dane o ciśnieniu tętniczym i kiedy warto zainwestować w smartwatch z pomiarem ciśnienia. Na końcu znajdziesz krótki przegląd najpopularniejszych modeli.

Pomiar ciśnienia w zegarku — jak działa?

Jeśli kupiłeś nowy smartwatch, możesz się zastanawiać, jak zmierzyć ciśnienie krwi zegarkiem. Włączenie pomiaru ciśnienia jest bardzo proste i zupełnie bezinwazyjne. W czasie badania nie odczujesz żadnego dyskomfortu. Aby wykonać pomiar, wystarczy uruchomić odpowiednią funkcję i poczekać, aż wartość pojawi się na ekranie smartwatcha. W wielu modelach ciśnieniomierz może być uruchamiany także z poziomu aplikacji na smartfonie. Producenci umieszczają tę funkcję w podręcznym menu tuż obok opcji takich jak pomiar tętna, pulsoksymetr i EKG. Wszystkie te funkcjonalności wykorzystują wbudowane w kopertę nowoczesne sensory.

Być może zastanawiasz się, jak działa pomiar ciśnienia w zegarku. Do pracy ciśnieniomierza potrzebny jest pulsometr. To kluczowy moduł, obecny już w niemal każdym zegarku sportowym i smartwatchu. Precyzyjnie działający pulsometr sprawia, że gadżet zapięty na nadgarstku w kilkanaście sekund odczyta istotne dla organizmu parametry, w tym natlenienie krwi.

Jak to możliwe, że zegarek mierzy natlenienie krwi?

Każdy smartwatch i smartband z wbudowanym pulsometrem posiada na spodzie koperty niewielką wypustkę. Jeśli urządzenie jest odpowiednio mocno zapięte, przylega ona do skóry. Przyjrzyj się tej wypustce –  zauważysz elementy przypominające diody. Właśnie to jest moduł odpowiedzialny za bezinwazyjny pomiar pulsu i poziomu natlenienia krwi. Zegarek mierzy ciśnienie, wykorzystując właściwości hemoglobiny , która w naszym organizmie transportuje tlen.

Technologia bazuje na zdolności hemoglobiny do odbijania światła oraz spektroskopii (analizie odbitego widma). Zegarek, co mierzy ciśnienie posiada więc:

 • Diodę emitującą światło widzialne
 • Diodę emitująca światło podczerwone
 • Czujnik, który rejestruje widmo odbitego od hemoglobiny światła

Kiedy na zegarku włączysz opcję pulsometru, pulsoksymetru lub pomiar ciśnienia, światło z diody zaczyna przenikać przez skórę i odbijać się od hemoglobiny. Czujnik je wyłapuje i analizuje natężenie. Dzięki temu procesor zegarka wie, ile krwi przepływa przez naczynia krwionośne i na ekranie może przedstawić interpretację tych danych.

Pomiar ciśnienia – metoda optyczna lub pas HR

Wykorzystując pulsometr, zegarek może dokonać optycznego pomiaru zmian w ciśnieniu krwi. Taką opcję ma większość nowoczesnych smartwatchy dla aktywnych fizycznie. Wystarczy odpowiednio mocno zapiąć opaskę i włączyć dedykowaną funkcję na tarczy zegarka lub z poziomu aplikacji na smartfonie.

Alternatywą dla pomiaru optycznego jest wykorzystanie specjalnego pasu HR, który łączy się z zegarkiem przez Bluetooth. To opcja wybierana przede wszystkim przez sportowców, ponieważ zapewnia dokładniejsze wyniki. Jest też komfortowa w użytkowaniu, szczególnie w trakcie aktywności fizycznej.

Niezbędna jest początkowa kalibracja

Jeśli zegarek z funkcją mierzenia ciśnienia ma działać prawidłowo, niezbędne jest wykonanie początkowej kalibracji. To czynność, w której trzeba użyć ciśnieniomierza zewnętrznego. Najlepiej nadaje się stacjonarny sprzęt medyczny, wyposażony w rękaw. Zapewnia dokładniejszy pomiar niż ciśnieniomierz nadgarstkowy. Sam proces kalibracji jest bardzo prosty i dla większości modeli wygląda podobnie. W instrukcji obsługi lub bezpośrednio w zegarku producenci umieszczają graficzne instrukcje, jak krok po kroku wykonać kalibrację.

Kalibracja zegarka z funkcją pomiaru ciśnienia krwi włączy się automatycznie, po pierwszej próbie uruchomienia aplikacji. Zwykle polega na tym, by jednocześnie zmierzyć ciśnienie za pomocą zegarka oraz zewnętrznego urządzenia, a później wprowadzić wynik uzyskany na ciśnieniomierzu stacjonarnym na zegarku. Po wykonaniu prawidłowej kalibracji, możesz już sprawdzać ciśnienie wyłącznie za pomocą zegarka. Pamiętaj, że proces synchronizowania odczytów z ciśnieniomierzem stacjonarnym warto co jakiś czas (np. co miesiąc) powtarzać. Pozwoli to uzyskać dokładniejsze wyniki.

Jak zbierane są dane o ciśnieniu mierzone przez zegarek i do czego można je wykorzystać?

Zegarki mierzące ciśnienie i puls zapisują te dane w historii. Masz do nich dostęp w aplikacji dostarczonej przez producenta. Większość programów działa zarówno na systemie Android, jak również iOS. W każdej chwili możesz porównać wynik uzyskany na ciśnieniomierzu z danymi historycznymi.

Informacje o natlenieniu i ciśnieniu tętniczym możesz wykorzystać, żeby jeszcze lepiej zadbać o swoje zdrowie. Zegarek monitorujący ciśnienie pozwala:

 • Sprawdzać tętno i ciśnienie tętnicze przez cały czas, także w czasie odpoczynku
 • Zapisywać historię badań, aby porównać poprzednie wyniki z obecnymi
 • Sprawdzić, czy wykonywany wysiłek fizyczny nie jest zbyt intensywny
 • Zorientować się, czy nie trzeba przyjąć leków zapisanych wcześniej przez lekarza

Regularne badanie ciśnienie tętniczego krwi to jedna z podstawowych metod diagnostycznych. Dzięki niej możesz skutecznie obserwować swój stan zdrowia. W razie wątpliwości co do wyniku badania, potwierdzisz go za pomocą specjalistycznego sprzętu lub w czasie wizyty u lekarza.

Dlaczego warto mieć funkcję pomiaru ciśnienia w swoim smartwatchu?

Zegarki z funkcją mierzenia ciśnienia dają posiadaczom ogromne poczucie bezpieczeństwa. Urządzenie jest zawsze w pobliżu, w przeciwieństwie do sprzętu stacjonarnego. Tradycyjny ciśnieniomierze zajmuje sporo miejsca i wymagają odpowiedniej przestrzeni do użycia. W przypadku smartwatcha, możesz skorzystać z dokładnego pomiaru ciśnienia praktycznie zawsze i wszędzie.

Zegarek z funkcją pomiaru ciśnienia krwi przyda się w podróży, na spotkaniu biznesowym lub w czasie aktywności fizycznej. Wystarczy włączenie dedykowanej funkcji żeby przekonać się, czy ból głowy lub senność są oznaką nieprawidłowego ciśnienia tętniczego. Takim gadżetem mogą zainteresować się szczególnie osoby, które mają nadciśnienie.

Zegarek z ciśnieniomierzem – dla kogo?

Zegarki z pomiarem ciśnienia krwi przydadzą się szczególnie osobom, które cierpią na różne choroby układu krążenia. Jeśli jesteś „sercowcem” i masz już klasyczny ciśnieniomierz z rękawem, smartwatch jest świetnym uzupełnieniem codziennej diagnostyki. W przypadku zbyt wysokiego lub niskiego ciśnienia, szybki czas reakcji może nawet ocalić Twoje życie, a smartwatch zawsze masz przy sobie.

Wyposażony w ciśnieniomierz zegarek docenią również osoby cierpiące na częste bóle głowy, migreny i nadmierną senność. Pomiar wykonany zegarkiem wskaże na przyczynę złego samopoczucia. Informacje te oraz zapis historii pomiarów będą bardzo cenne w czasie konsultacji z lekarzem.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu smartwatcha z funkcją pomiaru ciśnienia?

Wybierając zegarek monitorujący ciśnienie krwi, zwróć uwagę na kilka istotnych czynników. Po pierwsze zastanów się, kiedy i jak będziesz z niego korzystał. Jeśli szukasz smartwatcha do noszenia w czasie uprawiania sportu, wybierz modele z dodatkowych oprogramowaniem do treningu. Z drugiej strony jeżeli zależy Ci na uniwersalnym stylu i świetnym wyglądzie, przyjrzyj się modelom o stylistyce klasycznej lub casualowej.

Jak wybrać smartwatch z ciśnieniomierzem dla seniora?

Chcesz kupić smartwatch z pomiarem ciśnienia krwi dla seniora? Dobrze, jeśli mierzenie ciśnienia zegarek wykonuje przez cały czas i w razie potrzeby wyświetla odpowiednie ostrzeżenie. Osoby w podeszłym wieku są bardziej narażone na choroby serca i układu krążenia. Dlatego korzystanie z inteligentnego smartwatcha pozwala im na stałą kontrolę swojego organizmu.

Zegarek mierzący puls i ciśnienie dla seniora powinien:

 • Mieć czytelny wyświetlacz
 • Być maksymalnie prosty w obsłudze
 • Zapisywać historię pomiarów w dedykowanej aplikacji

Czy ciśnieniomierz w zegarku jest dokładny?

Pomiary na smartwatchu są dokładne, jeśli wykonałeś kalibrację zegarka zgodnie z zaleceniami producenta. Ważne jest, aby w jej trakcie korzystać z dobrego ciśnieniomierze referencyjnego.

Oczywiście na wynik badania za pomocą zegarka może wpływać wiele czynników – na przykład mimowolny ruch dłoni, kilka wypowiedzianych słów lub głęboki oddech. Z tego względu nawet dwa lub trzy pomiary wykonywane w niewielkich odstępach czasowych, mogą się od siebie różnić. Te same zasady dotyczą zresztą sprzętu medycznego.

Ogólnie rzecz biorąc, zegarek z pomiarem tętna i ciśnienia jest dokładny, a pomiar może stanowić punkt odniesienia do dalszych działań. To wskazówka, która informuje, co dzieje się z Twoim organizmem. Jeśli wynik na zegarku jest niepokojący, warto porównać go ze wskazaniami innego ciśnieniomierza, najlepiej stacjonarnego z rękawem.

Gdyby okazało się, że z tętnem rzeczywiście dzieje się coś złego, konieczna będzie wizyta u lekarza. Jedynie lekarz może zalecić odstawienie leków lub określone działania związane z nieprawidłowym ciśnieniem.

 

Jak zwiększyć dokładność pomiaru?

Możesz wiele zrobić, aby zawsze cieszyć się dokładnym pomiarem ciśnienia w zegarku. Bardzo ważne jest na przykład regularne wykonywanie kalibracji. Wielu producentów smartwatchy z funkcją pomiaru ciśnienia zaleca, żeby synchronizację z urządzeniem zewnętrznym wykonywać co najmniej raz na miesiąc. Kupując zegarek z ciśnieniomierzemranking w internecie podpowie, które modele są godne polecenia. Sprawdź też opinie użytkowników, żeby wybrać mądrze.

Przegląd najlepszych zegarków z ciśnieniomierzem

W naszym sklepie znajdziesz wiele zegarków z funkcją mierzenia ciśnienia. Niektóre posiadają dodatkowe tryby sportowe i są przeznaczone dla osób, które szukają najwyższej jakości bez żadnych kompromisów. Polecamy też rozwiązania ekonomiczne. Niejeden producent dostarcza smartwatche z ciśnieniomierzem w atrakcyjnych cenach. Dzięki regularnej kalibracji, wykonują dokładny pomiar zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba. Zastanawiasz się, jaki zegarek z ciśnieniomierzem wybrać? Poniżej krótko opisujemy 3 propozycje.

Samsung Watch 4 Classic

Zegarek mierzący ciśnienie marki Samsung niektórzy określają jako równie dokładny co ciśnieniomierz medyczny. Zakup będzie strzałem w dziesiątkę, jeśli posiadasz także smartfona Samsunga, ponieważ na obu urządzeniach doskonale działa dedykowana aplikacja do monitorowania wydolności organizmu.

Samsung Watch 4 Classic ma czytelny wyświetlacz wykonany w technologii Super AMOLED o przekątnej 1,4”. Obsługuje się go za pomocą obrotowego pierścienia. To bardzo intuicyjne rozwiązanie, które na pewno docenisz Do zalet zegarka należy też wodoodporność do 5 ATM. Kopertę wykonano z wytrzymałej stali szlachetnej, a pasek z przyjemnego w dotyku tworzywa sztucznego.

W tym smartwatchu zainstalowano naprawdę dobry (czytaj: dokładny) ciśnieniomierz. Pomiary porównawcze wskazują, że różnica między badaniem zegarkiem a profesjonalnym sprzętem, wynosi zaledwie parę punktów.

Dodatkowe funkcje, z których warto korzystać w zegarku Samsung Watch 4 Classic to:

 • Wykonywanie pomiarów EKG
 • Analiza zawartości tkanki tłuszczowej i wody w ciele
 • Pulsometr oraz pulsoksymetr
 • Monitor snu i krokomierz
 • Ponad 90 trybów dedykowanych różnym dyscyplinom sportowym, w tym możliwość rywalizacji z przyjaciółmi w trybie wyzwania grupowego

To oczywiście nie wszystkie przydatne funkcje, jakie można znaleźć w smartwatchu Samsunga. Bateria trzyma 1-2 dni, zależnie od intensywności użytkowania. Na plus trzeba zaliczyć ładowanie bezprzewodowe zgodne ze standardem QI.

Garret Multi 4 Sport

Zegarki do pomiaru ciśnienia Garret to kwintesencja sportowego stylu, który podoba się wszystkim osobom kochającym aktywność fizyczną. Model Multi 4 Sport posiada dotykowy wyświetlacz IPS o przekątnej 1,3”. Obraz jest wyrazisty i czytelny, nawet w pełnym słońcu. Pasek (tworzywo sztuczne) jest miły w dotyki i nie uwiera. Wytrzymała koperta ma potwierdzoną wodoszczelność na poziomie IP67.

Obsługiwany przez Garret ciśnieniomierz jest bardzo dokładny, podobnie zresztą jak podstawy moduł tej funkcji, czyli pulsometr. Z tym zegarkiem na nadgarstku łatwo skontrolujesz stan zdrowia. Ponieważ pomiar ciśnienia może być realizowany w czasie rzeczywistym, urządzenie pokaże ostrzeżenie, jeśli tętno spoczynkowe niepokojąco wzrośnie.

Pozostałe zalety Garret Multi 4 Sport to:

 • Barometr, wysokościomierz i kompas, które przydadzą się w czasie outdooru
 • Wbudowany moduł GPS
 • Możliwość użycia karty nanoSIM i odbierania lub wykonywania połączeń z poziomu zegarka

Sporym plusem jest bateria – działa do 4 dni (jeśli masz kartę nanoSIM, do 3 dni), przy niskiej intensywności używania. Co więcej, Garret Multi 4 Sport jest dostępny w atrakcyjnej cenie.

Marea Fitness

Marea Fitness to zegarek mierzący puls i ciśnienie, który wygląda jak modele casualowe. To smartwatch unisex – sprawdzi się jako gadżet damski lub męski. W odróżnieniu od poprzedników, ma kwadratową kopertę, zawieszoną na bransolecie typu mesh. Świetny wygląd łączy się tu z funkcjonalnością

Ciśnieniomierz wykorzystuje dokłada pulsometr, a oprócz niego masz do dyspozycji różne tryby sportowe i monitor snu. W pełni naładowana bateria wystarczy nawet na 5-7 dni ciągłego użytkowania. Choć Marea Fitness nie jest tak rozbudowana jak Samsung i Garret, sprawdzi się jako prezent.


Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:

Jaki smartwatch do 200 zł wybrać? Przegląd najlepszych modeli

Jaki zegarek sportowy do 500 zł? Najlepsze zegarki do biegania

Jakie funkcję ma smartwatch, czyli jak w pełni korzystać z ich możliwości?

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: