Posiadanie „osobistego trenera” przypiętego do nadgarstka to dobre i skuteczne rozwiązanie pozwalające monitorować efekty treningowe. Dzięki ciągłym przypomnieniom i dedykowanym aplikacjom, codzienne śledzenie postępów i utrzymanie kondycji fizycznej stało się zdecydowanie łatwiejsze. Jak mierzyć efektywność treningu przy użyciu zegarka? Sprawdźmy!
Sposoby monitorowania treningu zegarkiem
Według wielu badaczy, monitorowanie treningu za pomocą zegarka stanowi jeden z najprostszych i zarazem najskuteczniejszych sposobów na zmotywowanie się do zdrowego i aktywnego stylu życia. Wiele przydatnych opcji, które oferują smartwatche, dają również możliwość profesjonalnej oceny postępów treningowych. Spośród nich należy wymienić:
Liczenie kroków
To podstawowa funkcja, która wykorzystywana jest przede wszystkim przez osoby wprowadzające do swojego życia codzienną aktywność fizyczną w postaci spacerów, joggingu czy trenujące nordic walking. Co więcej, taki wskaźnik, jak liczba kroków na minutę (tzw. foot strike) to niezbędna statystyka do oceny efektywności formy biegowej. Nowsze zegarki Garmin i Polar posiadają również funkcję metronomu, która odtwarza dźwięki w stałym rytmie, aby poprawić jakość biegu. Zatem, używanie smartwatcha, monitora fitness czy zegarka pozwala zliczyć liczbę wykonanych kroków podczas ćwiczeń oraz ustalenie kolejnych celów do osiągnięcia.
Monitorowanie jakości snu
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że na efektywność treningu wpływa ma też okres regeneracji, który obejmuje między innymi liczbę godzin przeznaczonych na sen. Większość zegarków fitness posiada wbudowany monitor snu śledzący ruchy, analizujący cykle snu i czuwanie, w celu określenia jego jakości. Dokładny podgląd statystyk możliwy jest dzięki instalacji specjalnej aplikacji, która również może zawierać dodatkowe sugestie ułatwiające regulację rytmu snu.
Pomiar tętna
Zgodnie z badaniami, za sprawą wbudowanych czujników tętna w zegarkach i monitorach aktywności fizycznej, wyznaczanie stref tętna podczas treningu może pomóc w śledzeniu postępów i osiągnięciu różnych celów, np. utraty masy ciała, poprawy wydolności tlenowej, a także uniknąć przetrenowania. Przykładowo, niższe tętno spoczynkowe, z biegiem czasu, może być oznaką poprawy sprawności. Tymczasem, podwyższone tętno spoczynkowe może wskazywać na przetrenowanie lub istnienie pewnych schorzeń. Dodatkowo, smartwatch z monitorem pracy serca pomaga upewnić się, że poziom ćwiczeń jest odpowiednio dobrany i określić idealne warunki, czyli wyznaczyć tempo przy jednoczesnym utrzymaniu określonych wartości tętna. Ustalenie maksymalnego tętna wymaga pewnej praktyki, ale dzięki zegarkom fitness z czujnikami optycznymi można łatwo sprawdzić, jak serce radzi sobie z aktualnym tempem i obciążeniami treningowymi.
Warto, także, dokładniej przyjrzeć się wskaźnikowi bieżącego tętna, który wykorzystywany jest do oceny efektywności treningu, co dla sportowca ma ogromne znaczenie. Włączenie odpowiedniej opcji w urządzeniu w trakcie aktywności daje możliwość szybkiego podglądu aktualnej jego wartości. Jest to także zwrotna informacja dla osoby trenującej, ponieważ może ona w każdej chwili zmienić intensywność ćwiczeń. Z drugiej strony, systematyczne mierzenie wartości tętna spoczynkowego, na drugi dzień po treningu w godzinach porannych, może wykazać ewentualne nieprawidłowości (zbyt mocny trening, zbyt wolna regeneracja po wysiłku fizycznym), jeśli przykładowo jest ono wyższe niż zazwyczaj.
Jak mierzone jest tętno w zegarkach fitness?
W większości urządzeń, do pomiaru tętna służy optyczny czujnik wykorzystujący tzw. fotopletyzmografię (PPG). Polega ona na tym, że zielone światło, które nie jest pochłaniane przez tkankę pod skórą, odbija się z powrotem do czujnika, który następnie mierzy zmiany, aby obliczyć tętno.
Przykłady zegarków sportowych mierzących tętno z nadgarstka: Polar Vantage V H10, Timex Command, Polar Grit X, Garret Master RT, Garret Men 3S RT, Garret Multi 4, Emporio Armani ART5024
Pomiar temperatury ciała
Ćwiczenia mogą wpływać na temperaturę ciała na wiele sposobów, ale utrzymywanie jej na równym poziomie lub jak najbliżej tego poziomu może pomóc w uzyskaniu najlepszych wyników i utrzymaniu energii przez cały dzień. Monitorując temperaturę ciała za pomocą smartwatcha można tak nią manipulować, aby zapewniała wykonywanie ćwiczeń na wysokim poziomie. Jest to także niezbędne do bezpiecznego i zdrowego wysiłku fizycznego, a dzięki monitorowi temperatury w smartwatchu można upewnić się, że pozostaje ona na bezpiecznym poziomie. Zdrowa, spoczynkowa temperatura wewnętrzna po wysiłku wynosi od 36,5 do 37,5 stopni Celsjusza.
Przykłady modeli zegarków sportowych mierzących temperaturę ciała: Casio Collection SGW- 450HD-1BER, Casio G- Shock GG-B100-1BER, Casio Edifice EF-121D-1AV
Pomiary zegarkiem w trakcie treningu siłowego- czy są możliwe?
Zazwyczaj, zegarki fitness i smartwatche wykorzystywane są do monitorowania tętna w trakcie wysiłków wytrzymałościowych (bieganie, jazda na rowerze, narciarstwo biegowe itd.). Dzieje się tak dlatego, ponieważ technologia wykorzystująca czujniki do wykrywania przepływu krwi w nadgarstku zapewnia co prawda uzyskanie danych w czasie rzeczywistym na temat tętna i spalonych kalorii, ale znacznie lepiej sprawdza się podczas wykonywania rytmicznych ruchów, takich jak taniec, trening typu cardio lub bieganie. Dobrą wiadomością jest to, że istnieją wskazówki i triki, które pozwalają lepiej zoptymalizować ustawienia urządzenia, aby mieć pewność, że także i treningi siłowe są uwzględniane. W aplikacji fitness, która powiązana jest z zegarkiem lub smartwatchem, należy dostosować skróty do ćwiczeń tak, aby uwzględniały ćwiczenia siłowe. Umożliwia to wówczas bardziej precyzyjne śledzenie tętna: pomiar odbywa się co jedną sekundę, a nie co pięć. Można, także, ręcznie rejestrować czas trwania treningu siłowego bezpośrednio w aplikacji. Niektóre programy oferują także możliwość korzystania z wbudowanego licznika interwałów, który można dostosować do swojego treningu: zegarek będzie wibrować, kiedy przyjdzie czas na ruch lub odpoczynek.
Podsumowując, zegarki fitness i smartwatche pomagają zachować spójność w procesie treningowym, powiadamiając o osiągniętych poziomach codziennej aktywności, postępach w celach treningowych i innych zdrowych nawykach. Wykorzystanie opcji, takich jak zliczanie kroków, pomiar tętna spoczynkowego i maksymalnego, ocena jakości snu to podstawowe wskaźniki pozwalające monitorować efektywność wykonanego treningu, a dzięki aplikacjom fitness i synchronizacji urządzenia ze smartfonem, analiza dostępnych wyników jest łatwa nawet dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze sportem.
Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:
Dlaczego zegarek uczula?
Twój zegarek uległ namagnesowaniu? Sprawdź, czy możliwa jest jego naprawa!
Którego G-Shocka męskiego wybrać? 5 polecanych modeli