Chat with us, powered by LiveChat

Dlaczego zegarek uczula?

Jesteś alergikiem? Zmagasz się z problemem wrażliwej skóry? A może dopiero pierwszy raz spotykają Cię tego typu dolegliwości lub po prostu wolisz ich uniknąć? Niezależnie od tego, z jakiej przyczyny zdecydowałeś się “kliknąć” i wejść na tę stronę, przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się, dlaczego użytkując zegarek możesz narazić się na problem alergii i jak tego typu problemów uniknąć.

Dlaczego zegarki mogą uczulać?

Alergie to tzw. “temat rzeka”. Są bolączką osób w każdym wieku. Dotykają tak samo dorosłych jak i dzieci. Mogą być wrodzone jak również nabyte, a także przekształcić się w inny rodzaj uczulenia i “dopaść nas” wraz z wiekiem. Co więcej, dotyczą każdej niemal sfery naszego życia i mogą być związane z jedzeniem, powietrzem, a także tym co dosłownie nas dotyka czyli różnego rodzaju materiałami, metalami czy tworzywami. Nasze ciało broni się bowiem przed wszystkim, co je podrażnia lub może stanowić dla niego potencjalne zagrożenie. 

Z tej właśnie przyczyny ubrania, biżuteria czy dodatki mogą nas niestety uczulać lub inaczej mówiąc, wywoływać niechciane reakcje skórne. Nie inaczej wygląda kwestia zegarków. O co dokładnie chodzi i jaka jest bezpośrednia przyczyna takiego stanu rzeczy? Sprawdźmy!

Z czego wynika uczulenie na zegarek i jakie są objawy alergii?

Przede wszystkim, podobnie jak w przypadku biżuterii i innych dodatków wykonanych z metalu, głównym czynnikiem odpowiedzialnym za występowanie reakcji alergicznych powstałych podczas noszenia zegarka jest obecność niklu. To właśnie ten srebrzysty metal zapobiegający rdzewieniu metali, nadający im sprężystości i pięknej, srebrnej barwy, ma silne działanie alergizujące i wywiera często negatywny wpływ na skórę osoby użytkującej produkty zawierającej ten pierwiastek. W wyniku kontaktu produktu z skórą, uwalniane są związki niklu, które podrażniają naskórek wywołując patofizjologiczne reakcje. Do objawów alergii zaliczyć należy świąd oraz wysypkę, która niekiedy przerodzić się może w rany czy otarcia. 

Nikiel ze względu na swoje właściwości występuje w wielu czasomierzach, szczególnie tych… podejrzanie tanich. No cóż, nie da się ukryć, że im niższa cena tym więcej “kombinowania” ze strony producenta, który stara się “jakoś zarobić”, nie mając bynajmniej na uwadze dobra klienta. Niestety, produkty niewiadomego pochodzenia będące raczej bibelotami niż chronometrami oraz podróby, czy jak kto woli “repliki”, wykonywane są niskim kosztem, który nijak ma się do jakości, jaką zapewniają nam szanujący się producenci czasomierzy. Z tej przyczyny, zamiast stosować sprawdzone materiały zapewniające użytkownikowi komfort noszenia produktu, używają środki o najniższym możliwym koszcie. Nic dziwnego, że modele te, nasycone niklem uczulają i podrażniają naszą skórę…

*Więcej na temat podrób przeczytasz tutaj.

Prosimy jednak nie mylić w tym miejscu producentów dobrych, choć tańszych zegarków jak choćby Casio czy Timex (podstawowe modele zaczynają się od kilkudziesięciu PLN) z amatorami, którzy po prostu chcą nas i Was oszukać “wciskając byle co”. Renomowani sprzedawcy oferują Wam bowiem nierzadko satysfakcjonującą jakość w przystępnej cenie, co zasługuje na docenienie, zaś oszustwa i matactwa ze strony twórców podróbek, powinny zasługiwać jedynie na konsekwencje prawne, gdyż narażają także Wasze zdrowie, czego przykładem są choćby wspomniane już alergie i podrażnienia skóry.

Innym powodem, dla którego możemy obawiać się alergii powstałej w wyniku użytkowania zegarka jest interakcja pomiędzy naszą skórą a np. paskiem skórzanym czy kauczukowym. Materiały te, choć same w sobie nie uczulają, w wyniku kontaktu z naskórkiem mogą być przyczyną zwiększenia się potliwości w obrębie nadgarstka. Pot pojawiający się na powierzchni skóry,  “wchodzi” pomiędzy pasek a naskórek powodując nie tylko nieprzyjemne uczucie, ale również wywołując reakcje takie jak odparzenia czy otarcia. Takie zjawisko towarzyszy najczęściej modelom sportowym, które użytkowane przez osoby aktywne, często spotykają się ze wzmożoną obecnością potu, dlatego to właśnie sportowcy powinni szczególnie zadbać o kosmetykę swojego paska i dekla zegarka.

 

Jak nie dostać uczulenia na zegarek?

Choć alergie i podrażnienia skóry są problemem niezwykle powszechnym i jeszcze bardziej irytującym, nie każdy z nas musi się ich obawiać. Są osoby, którym nie straszny ani pot, ani nikiel, ani nawet rdza, której mogą spodziewać się użytkownicy bazarowych podróbek. Takich ludzi jest jednak niewiele i my sami szczerze im zazdrościmy tak dużej odporności na działanie czynników zewnętrznych. Z myślą o tych mniej odpornych, którzy stanowią zdecydowaną większość populacji, producenci zegarków zdecydowali się wprowadzić szereg rozwiązań, które pozwalają nam cieszyć się dobrą kondycją naskórka, a tym samym komfortem użytkowania. Chcąc więc uniknąć uczulenia na czasomierz powinniśmy wybierać sprawdzonych producentów i dobierać z ich oferty takie modele, które najbardziej trafiają w nasze oczekiwania.

Zegarek dla alergika – z czego jest zrobiony?

Podstawowym rozwiązaniem, jakie stosuje większość renomowanych producentów, jest używanie stali szlachetnej antyalergicznej przy produkcji zegarków. To właśnie stal, nazywana również chirurgiczną, posiada szereg właściwości antyalergicznych, które sprawiają, że modele z niej wykonane może nosić znakomita część osób, również tych, które borykają się z problemami natury skórnej. Jak się okazuje, stainless steel uczula jedynie niespełna 5% alergików, a więc niemal zerowy odsetek ludzi. My sami pierwszy raz do czynienia z taką sytuacja mieliśmy pierwszy raz po przeszło 10 latach sprzedaży zegarków “w sieci”.

Innym materiałem, który cieszy się doskonałą opinią i posiada rekomendacje osób zmagających się z alergiami jest tytan. Tytan uznawany jest za metal całkowicie antyalergiczny. Lekki i wygodny w użytkowaniu zapewnia maksymalny komfort noszenia zegarka, a dzięki zabiegom jonizacji i próżniowego nanoszenia koloru, może być dowolnie barwiony, przez co staje się co raz bardziej atrakcyjny. 

Również tworzywa sztuczne można uznać za wyjście z patowej sytuacji jaką jest niebezpieczeństwo wystąpienia reakcji alergicznej. Modele wykonane z tworzywa sztucznego czy kauczuku uczulają stosunkowo rzadko i musi tu dojść do interakcji np. z potem o czym już wspominaliśmy lub brudem. Wyjątek stanowią osoby uczulone np. na lateks. One powinny raczej wystrzegać się modeli na gumowym pasku.

Jak dbać o zegarek, aby nas nie uczulił?

Przede wszystkim należy zadbać o estetykę i kosmetykę czasomierza. Jeśli spojrzymy na dekle zegarków, w większości przypadków znajdziemy tam wiele napisów fabrycznych, wgłębień oraz miejsc na śrubki itd. Wszystkie te elementy są miejscem potencjalnego zbierania się brudu czy kurzu. Zabrudzenia w kontakcie ze skórą mogą spowodować jej podrażnienia, jak również odparzenia i inne nieprzyjemne reakcje jak chociażby wysypka. Nie bójmy się wyczyścić dekla. Do kosmetyki użyjmy specjalistycznej ściereczki lub chociażby patyczka do uszu delikatnie nasączonego np. płynem do czyszczenia biżuterii i postarajmy się usunąć wszelkie pyłki.

Jeśli chodzi o pasek, szczególnie kauczukowy, również musimy pamiętać, aby go czyścić. Przynajmniej raz na jakiś czas. Pot, kurz i inne czynniki wpływają na to, że kauczuk może zacząć trzeć o nasz nadgarstek, a w rezultacie uszkodzić naskórek. Warto więc zadbać o jego estetykę i wyczyścić go choćby po wewnętrznej stronie.

Metodą jaką stosują niektóre osoby borykające się z problemem wrażliwej skóry jest posypywanie newralgicznej części nadgarstka talkiem. Sypki puder sprawia, że interakcja między zegarkiem a skórą nie jest tak silna i często udaje się uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Trzeba jednak pamiętać, aby nie przesadzić z tego typu zabiegiem i nie nasypać na rękę zbyt dużej ilości zasypki, gdyż jeśli ręka zacznie się pocić, możemy uzyskać efekt całkowicie przeciwny zamierzonemu.

Uczulił mnie zegarek – co zrobić?

Procedura zwalczania skutków wystąpienia alergii powstałej w wyniku noszenia zegarka jest analogiczna do tego, jak postępujemy z innymi alergiami skórnymi. Poleca się zastosowanie dostępnych bez recepty maści z hydrokortyzonem lub w przypadku intensywnego świądu i zaczerwienienia, maści sterydowej wykonywanej “na receptę”. Czasem, gdy uczulenie jest delikatne, pomagają maści takie jak Fenistil, Polibiotic czy Tribiotic oraz specyfiki stosowane w przypadku odparzeń i podrażnień skóry u małych dzieci czyli chociażby Alantan czy Linomag.

~~*~~

Pamiętaj, że problem alergii to sprawa, której nie warto bagatelizować. Wybieraj produkty dobre jakościowo ze sprawdzonych materiałów. Jeśli masz wątpliwości co do tego, z czego dany model został wykonany – zapytaj sprzedawcę lub poszukaj w sieci informacji od producenta. Nie narażaj się na uczulenia wywołane towarem wątpliwej jakości i niewiadomego pochodzenia.


Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:

Jak usunąć zarysowania z zegarka?

Jak kupić zegarek oryginalny?

Najdroższe zegarki świata – Top 10

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: