Chat with us, powered by LiveChat
Pierwszy zegarek smartwatch
Dodano: 20-11-2020 w kategorii: Ciekawostki, Smartwatche, Technologie, Uncategorized autor: Pawel Kowal

Inteligentne zegarki, popularnie znane jako smartwatche, w obecnych czasach ułatwiają życie bardzo wielu osobom. Praktycznie każdy model tego akcesorium jest tak naprawdę zaawansowanym komputerem, posiadającym multum przeróżnych funkcji. Najbardziej użyteczne z nich to między innymi sterowanie oprogramowaniem telefonu komórkowego, w tym także odbieranie połączeń przychodzących, wyświetlanie wszelkiego rodzaju komunikatów, czy choćby kontrolowanie odtwarzacza muzycznego. Ponadto smartwatche zazwyczaj posiadają także wiele własnych, niezwykle ciekawych możliwości, takich jak dokładny pomiar tętna, temperatury, czy ciśnienia osoby noszącej tego rodzaju zegarek. Między innymi dlatego tak często można je zauważyć na nadgarstkach osób uprawiających bieganie. Wszyscy użytkownicy smartwatchy z chęcią korzystają z ich funkcji, jednak mało kto zastanawia się nad tym, jaka jest historia tych urządzeń. Wbrew pozorom sposób, w jaki powstały inteligentne zegarki jest niezwykle interesującą ciekawostką, podobnie jak rozwój ich funkcji na przestrzeni lat.

Kiedy powstał pierwszy smartwatch oraz kto go wynalazł i skonstruował?

Choć może trudno w to uwierzyć, do powstania smartwatcha w dużej mierze przyczyniła się kultura i sztuka, ponieważ koncepcja tego rodzaju urządzenia wywodzi się właśnie z dzieł kulturowych. Pierwszym z nich był jeden z numerów komiksu autorstwa Chestera Goulda. Zeszyt ten pojawił się już w 1946 roku, a jego tytułowy bohater Dick Tracy wykorzystywał inteligentny zegarek do porozumiewania się ze swoimi towarzyszami. Mniej więcej od 1960 roku urządzenia budową i funkcjonalnością zbliżone do późniejszych smartwatchy zaczęły pojawiać się w telewizji, w tym między innymi w popularnym serialu „Star Trek”, czy też później w 1982 roku w „Nieustraszonym”.  Poza tym inteligentne zegarki ukazały się mniej więcej w tym samym okresie w kilku kreskówkach, takich jak „Flinstonowie”, czy niezwykle popularna w naszym kraju produkcja studia Hanna-Barbera „Jetsonowie”.

Smartwatch

Za pierwszego realnego smartwatcha na świecie wiele osób uważa zegarek Pulsar P1 Limited Edition. Został on skonstruowany w 1972 roku przez zespół techników i naukowców pod przewodnictwem Johna M. Bergeya. Ciekawostką jest, że lider tej grupy naukowej osiem lat wcześniej został poproszony przez słynnego reżysera Stanleya Kubricka o stworzenie zegarków o futurystycznym wyglądzie, które miały pojawić się w legendarnym dziele kinematografii o tytule „2001: Odyseja kosmiczna”. Pulsar P1 Limited Edition został wypuszczony na rynek przez firmę Hamilton, która wcześniej znana była między innymi ze sprzedaży pierwszych na świecie zegarków zasilanych elektrycznie. Pierwsze 400 sztuk, które pojawiły się w sprzedaży rozeszło się w ciągu kilku miesięcy. Nabywcami w większości przypadków były oczywiście osoby bardzo zamożne, takie jak kilku celebrytów, czy choćby irański szach. Innowacyjność Pulsara P1 polegała przede wszystkim na wyposażeniu go w wyświetlacz LED. Wynikał z tego również inny swego rodzaju ewenement, czyli jego cena, która w momencie debiutu rynkowego wynosiła 2100 dolarów. Za taką sumę można było wtedy kupić na przykład całkiem dobrej klasy samochód. Oprócz zaawansowanej technologii na tak wysoki koszt zakupu niewątpliwie miała również wpływ luksusowa oprawa zegarka, czyli koperta i bransoleta stworzone z 18-karatowego złota. Oczywiście w porównaniu do dzisiejszych smartwatchy Pulsar P1 Limited Edition nie posiadał zbyt szerokiego wachlarza funkcji. Jego podstawową użytecznością było wyświetlanie godziny na LED-owym ekranie przykrytym szybką z syntetycznego kryształu rubinu. Ponadto czynnikiem, dzięki któremu urządzenie to zostało nazwane pierwszym smartwatchem była funkcja regulacji jasności wyświetlacza, która dostosowywała się do poziomu oświetlenia wokół użytkownika.

Dalszy rozwój inteligentnych zegarków

Drugi na świecie model inteligentnego zegarka również był sprzedawany przez firmę Hamilton. W 1973 roku wprowadziła ona na rynek drugą wersję poprzedniego odmierzacza czasu, czyli Pulsara P2. Ten wariant był znacznie uboższy pod względem materialnym niż jego poprzednik, dlatego też jego cena była odpowiednio niższa, co z kolei spowodowało dostępność tego zegarka dla większości ludzi. Pod względem funkcjonalnym nie różnił się on praktycznie wcale od Pulsara P1, jednak nie wątpliwie godny uwagi jest fakt, że był to pierwszy na świecie smartwatch produkowany na masową skalę. Ciekawostką jest, że Pulsar P2 pojawił się w filmowej superprodukcji z 1973 roku, będącej ósmą odsłoną przygód Jamesa Bonda o tytule „Żyj i pozwól umrzeć”. Znalazł się on na nadgarstku głównego bohatera, granego przez Rogera Moore’a.

Zapoznaj się:

 

Firma Seiko zrobiła jeden z pierwszych smartwatchy

W tym samym roku na rynek zegarków elektronicznych z własnym modelem smartwatcha wyszła konkurencyjna dla korporacji Hamilton japońska firma Seiko. Wprowadziła do swojej oferty model Seiko O6LC, wyposażony w kwarcowy mechanizm oraz podświetlany wyświetlacz z możliwością wyświetlania sześciu cyfr. 9 lat później ten sam producent dokonał swego rodzaju przełomu w dziedzinie produkcji inteligentnych zegarków. Mianowicie wzbogacił swoją ofertę w kolejny model o nazwie Seiko TV Watch, który cechował się innowacyjną możliwością wyświetlania obrazu telewizyjnego na żywo, a także słuchania radia FM. To kolejny smartwatch, który pojawił się w jednym z filmów o Jamesie Bondzie, tym razem w części trzynastej o tytule „Ośmiorniczka”. Warto również wspomnieć o tym, że Seiko TV Watch znalazł się w Księdze Rekordów Guinessa, jako najmniejszy na świecie telewizor o pełnej funkcjonalności.

Podobnie jak 9 lat wcześniej, w tym samym roku co Seiko swój nowy inteligentny zegarek wprowadziła na rynek firma Hamilton. Był to model Pulsar NL C01, który przedstawiany był jako „brat Pulsara P2” oraz którego ewenementem była pamięć przechowująca dane. W porównaniu do dzisiejszych dysków twardych, czy też innych nośników była ona stosunkowo niewielka, ponieważ pozwalała jedynie na zapisanie 24 znaków. Mimo to niewątpliwie było to coś kompletnie nowego na rynku smartwatchy.

Połowa i końcówka lat 80-tych ubiegłego wieku to czas niesamowitych rewolucji wśród zegarków smart. W roku 1985 wyszedł bowiem na rynek pierwszy na świecie inteligentny zegarek z dotykowym ekranem, czyli RC-20 wyprodukowany przez markę Epson we współpracy z japońskim Seiko. Poza tą innowacją wrażenie mogły również robić, jak na ówczesny poziom rozwoju techniki, zawarte w tym urządzeniu podzespoły, takie jak choćby 8-bitowy procesor Z-80, czy wbudowana pamięć ROM o wielkości 4 kilobitów. Rok 1988 to debiut zegarka JP-100W marki Casio, który posiadał wbudowany pulsometr. Oprócz tego, że zastosowanie go w tego typu urządzeniu samo w sobie było wręcz genialne, to niezwykle nowatorski i fascynujący był również sposób, w jaki przyrząd ten mierzył tętno użytkownika. Polegało to bowiem na tym, że posiadacz tego zegarka przykładał palec do specjalnego czujnika, którym był fotosensor. Obliczał on puls na podstawie pomiaru zmian w emisji światła podczas przepływu hemoglobiny w naczyniach krwionośnych opuszka palca. Rozwiązanie to było jedną z największych rewolucji i w późniejszym czasie zostało wykorzystane między innymi przez firmę Apple w jej inteligentnym zegarku Apple Watch. Zegarek Casio ARW-320 wyprodukowany rok po RC-20 zawierał w sobie jeszcze większą dawkę innowacji, na którą składały się przyrządy takie jak barometr, wysokościomierz, czy batometr (urządzenie służące do pomiaru głębokości zanurzenia).

Pierwszy na świecie smartwatch posiadający funkcję telefonu komórkowego ukazał się w 1999 roku za sprawą firmy Samsung. Skonstruowała ona wtedy hybrydę tych dwóch urządzeń o nazwie SPH-WP10, która jednocześnie była najmniejszym i najlżejszym jak do tej pory telefonem komórkowym na świecie. Dodatkowo posiadał on wytrzymałą jak na tamten czas baterię, która umożliwiała prowadzenie rozmowy przez 90 minut oraz pozostawienie zegarka na 60 godzin w stanie czuwania.

Później, a także w międzyczasie pojawiło się oczywiście wiele innych modeli smartwatchy przeróżnych firm, jednak wszystkie opisane powyżej zdecydowanie należały do tych najbardziej rewolucyjnych.. Zwieńczeniem ich wszystkich był wspomniany już wcześniej Apple Watch wprowadzony na rynek w 2015 roku. Łączył on w sobie wszystkie najbardziej użyteczne i innowacyjne funkcje swoich poprzedników. W późniejszym czasie żaden smartwatch nie posiadał tak nowatorskich możliwości i mechanizmów, a jedynie ich udoskonalone wersje.



Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:

Smartwatch do treningu

Zegarek Binarny

Zegar atomowy

 

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: