Chat with us, powered by LiveChat
Smartwatch do treningu
Dodano: 07-08-2020 w kategorii: Ciekawostki, Smartwatche, Uncategorized autor: Pawel Kowal

Jeszcze do początku XXI wieku, śledzenie aktywności fizycznej i postępów w treningu związane było z użyciem stopera, zapisywaniem wyników w dzienniku i stosowaniem akcelerometrów przyczepionych na pasku do biodra lub noszonych w kieszeni. Rozwój technologii przyniósł nowe rozwiązania, które znacznie ułatwiły profesjonalne monitorowanie treningu. Przykładem są smartwatche i zegarki do biegania wyposażone w szereg funkcji dających możliwość pomiaru wyników i ich szczegółową analizę.

Jaki sprzęt (smartwatch) stosowany jest podczas aktywności fizycznej przez trenujących?

Obecnie, na rynku dostępne są trzy typy urządzeń, które wykorzystywane są przez osoby aktywne fizycznie, w celu śledzenia postępów treningowych: zegarki do biegania (np. Timex Ironman Triathlon, Suunto Ambit 3 Sport, Casio G- Shock Places Faces Limited), monitory aktywności fizycznej (np. Polar M430) i stricte smartwatche (np. Fossil Smartwatches Gen 4 Explorist HR, Garret Master RT) z systemem Android i iOS. Każde z nich spełnia trzy, podstawowe funkcje, tj.:

  1. śledzenie dziennej aktywności fizycznej, czyli: zliczanie liczby kroków, wejść/zejść po schodach, pomiar tętna i monitorowanie snu. Funkcje te doskonale sprawdzają się podczas podstawowego treningu typu cardio- spacerów, jazdy na rowerze, biegania i innych aktywności na świeżym powietrzu;
  2. mierzenie pokonanego dystansu i wydatkowanej energii. Praktycznie większość zegarków z GPS, jak i monitory aktywności oraz smartwatche posiadają opcje pomiaru/szacowania odległości, czasu pokonanego dystansu, tempa jazdy/biegu i wartości wydatkowanej energii (czyli liczby „spalonych kalorii”);
  3. przesyłanie informacji o wykonanym treningu do smartfonu. Synchronizacja urządzenia z telefonem komórkowym lub komputerem i instalacja dedykowanej przez producenta aplikacji umożliwia dokładną analizę wyników i postępów treningowych.

Zapoznaj się:

Zegarki G-Shock damskie

Zegarki G-Shock męskie

Jakie smart – urządzenie wybrać podczas treningu fitness?

Podczas treningów na siłowni, zdecydowanie uznanie zyskują urządzenia, które wykorzystują czujniki do pomiaru tętna z nadgarstka i mają wbudowane akcelerometry, a przy tym są wygodne w noszeniu i nie krępują ruchów. Najbardziej popularne okazują się smartwatche i zegarki oferujące szereg funkcji związanych z treningiem.

Korzyści z posiadania smartwatch fitness

Zegarki fitness stały się modne za sprawą wielu przydatnych funkcji, pozwalających śledzić postępy i realizować wyznaczone cele treningowe. Wiele z nich posiada opcje regularnego przypominania o wykonaniu ćwiczeń i rejestrowania statystyk, co stanowi dodatkowy czynnik motywacyjny. Dodatkowo, synchronizacja z aplikacją w telefonie umożliwia generowanie szczegółowych informacji w postaci grafik i raportów, dzięki czemu można sprawdzić, jak daleko sięga progres w treningu. Co więcej, zegarki fitness stanowią rodzaj „trenera”- często, na ekranie urządzenia, pojawiają się wskazówki, które ułatwiają zaplanowanie kolejnego dnia i dostosować rodzaj ćwiczeń do aktualnego poziomu sprawności. W osiąganiu kondycji i dobrego zdrowia, znaczenie ma nie tylko trening, ale także odpowiednia dieta i jakość snu. Zegarki fitness wyposażone są w funkcje, które umożliwiają oszacowanie liczby wydatkowanej energii (na podstawie wartości tętna) w trakcie treningu, jak i całego dnia, co daje odpowiedź, ile kilokalorii należy dostarczyć wraz z pożywieniem. Korzystanie w zegarków fitness sprawia, że uczestniczenie w treningach staje się rutyną: wypracowanie i utrzymanie dobrej sylwetki związane jest z regularnością i konsekwencją. Urządzenie do monitorowania kondycji umożliwia wyrobienie takich nawyków, które łatwo można utrzymać, dzięki czemu osiągnięcie długoterminowych celów związanych z kształtowaniem wydolności i wytrzymałości jest tylko kwestią czasu. I na koniec: zegarki śledzące aktywność fizyczną pozwalają dzielić się postępami z trenerami i ze znajomymi w mediach społecznościowych oraz tworzyć grupy treningowe z konkurencyjnymi celami. Zatem, przy wyborze zegarka treningowego, warto zwrócić uwagę na urządzenia, takiej jak: Fossil Smartwatches Sport, Garmin Venu GPS, Garret GT20S Smartwatch, G- Shock Standard Digital, Casio Edifice Premium Sapphire Countdown Bezel Tough Solar, Timex Command).

Jaki smart zegarek wybrać podczas treningu biegowego?

Wiele osób, zwłaszcza rozpoczynających swoją przygodę z siłownią (np. treningi na bieżni) lub joggingiem, poszukuje urządzeń, które pozwolą zmierzyć pokonywane przez nie dystans, ocenić tempo biegu i śledzić swoje postępy w skali tygodni/miesięcy. Niektórzy z nich, ciągle jeszcze sięgają po smartfony, które dzięki zainstalowanym w nich aplikacjom fitness wskazują większość pożądanych wyników. Niepodważalnym „minusem” tego typu urządzeń jest duży dyskomfort pojawiający się podczas korzystania z nich na treningu: trzeba je albo umocować na ramieniu w specjalnym etui, nosić w kieszeni, albo zwyczajnie trzymać w ręce.

Smartwatch

Zegarki biegowe z GPS

Zdecydowanie lepszym i popularniejszym rozwiązaniem są zegarki biegowe z GPS, które w przeciwieństwie do smartfonów, cechuje dokładność pomiaru tempa i dystansu, co sprawia, że analiza i ocena postępów treningowych wykonywana jest na najwyższym, wręcz profesjonalnym poziomie. Umiejscowienie zegarków na nadgarstku zapewnia zwykle lepszą synchronizację z satelitami niż telefon, który wkładany jest do kieszeni, etui lub plecaka.

Uwagę zwrócić należy także na kwestię korzystania z urządzenia podczas biegania: interfejs zegarka jest znacznie łatwiejszy w obsłudze. Wiele z nich przypisuje przyciski do najczęściej używanych funkcji, co daje również możliwość szybkiego podglądu tempa i dystansu. Najlepsze zegarki pozwalają wyświetlać nawet cztery statystyki jednocześnie, aby szybko uzyskać informacje zwrotne na temat innych ważnych pomiarów, takich jak: tętno (w połączeniu z paskiem i nadajnikiem umocowanym na klatce piersiowej lub czujnikiem optycznym), międzyczas oraz całkowity czas pokonanego dystansu. Większość monitorów aktywności i smartwatche ograniczają się do wyświetlania jednej lub dwóch z tych statystyk naraz, więc nie są one tak przydatne podczas rzeczywistego biegu. Niemniej jednak, dla osób trenujących amatorsko nie jest to najważniejsza cecha. Zegarki z GPS są chętnie wybierane także przez osoby trenujące na rowerze, uprawiający piesze wycieczki, pływanie czy narciarstwo biegowe: tutaj ogromne znaczenie odgrywa śledzenie pokonanego dystansu i tempa. Tutaj, warto poszukać wśród takich modeli, jak: Garret Master RT, Garret Star 4G RT, G- Shock G- Squad GPS Solar, Garmin Fenix 6S GPS.


Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:

5 zalet zegarków G-Shock

Casio gbd-h1000 – jak wykorzystać potencjał zegarka do udanego treningu

10 ciekawostek o zegarkach Orient

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: