Chat with us, powered by LiveChat
Zegarek Binarny
Dodano: 09-09-2020 w kategorii: Ciekawostki, Technologie, Uncategorized autor: Pawel Kowal

Współczesność przyzwyczaiła nas do tego, że rozwiązania, które dotychczas wydawały się jedynie fantazją, stają się rzeczywistością. Twórcy starają się bardzo szybko implementować w nasze życie swoje wynalazki. Tak również jest z zegarkami. Przez dziesiątki lat, jedyną znaną postacią czasomierza był klasyczny model ze wskazówkami umieszczonymi na tarczy. Później, wprowadzono wyświetlane na blacie cyfry, aż w końcu dano możliwość połączenia urządzenia z komputerem czy telefonem komórkowym. Jednym z ciekawszych rozwiązań w zakresie obecnie sprzedawanych zegarków są te, które wskazują czas z użyciem systemu zero- jedynkowego. Zapewne, wielu z nas, widząc na tarczy kilka świecących diod zastanawia się, co mogą one oznaczać i właściwie jak odczytywać z nich aktualny czas. Czy aby na pewno jest to tak bardzo trudne i przeznaczone jedynie dla osób, które fascynują się matematyką lub informatyką? Sprawdźmy.

System binarny

System binarny nazywany jest również zero- jedynkowym, chociaż nie jest to jego poprawne określenie. Wymiennie z pierwszym powinno stosować się sformułowanie „dwójkowy system liczbowy” ze względu na jego prezentację za pośrednictwem „0” oraz „1”. Chociaż metoda ta współcześnie w znaczny sposób zyskuje na popularności, jej początki sięgają XVI wieku, kiedy to John Napier jako pierwszy używał uproszczonego zapisu, korzystając z liter „a” oraz „b”. Jak można się jednak domyśleć, system ten ewoluował i był udoskonalany przez lata. Współcześnie, znany nam zapis jest efektem prac Gottfrieda Wilhelma Leibniza, który przedstawił go w 1703 roku w artykule „Explication de l`Arithmetique Binaire”.

Powszechnie, system binarny stosowany był głównie w języku matematyki, informatyki czy elektroniki cyfrowej. Jego zwolennicy uznawali, że pozwala on uprościć bardziej skomplikowane zapisy oraz zminimalizować przekłamania danych. Wiele osób porównywało go również do znanego wszystkim alfabetu Morse`a. Zdaniem większości, metoda ta jest zdecydowanie enigmatyczna i budzi mieszane opinie, z których sporo wskazuje na to, że jest to system stricte dla informatyków.

Jak odczytywać system binarny?

Jak wspomniano, na przestrzeni lat, system dwójkowy ewoluował. Co prawda, jego idea nie uległa zmianie, jednak zarówno zapis, jak i możliwości jego zastosowania, zostały udoskonalone. Elementami składowymi systemu binarnego są cyfry „1” oraz „0” ułożone w różnych konfiguracjach, na przykład: 11101, 10110. Ich zbiory mogą służyć nie tylko do zapisu określonych danych, ale również być elementem znanych powszechnie działań matematycznych, czyli dodawania, odejmowania, dzielenia, mnożenia, a nawet potęgowania.

Np.: 11101-10110= 00111

Zegarki binarne

Bez wątpienia, opisywany system dwójkowy znajdzie swoje zastosowanie w uproszczonych zapisach matematycznych czy programistycznych. Nie oznacza to jednak, że nie można użyć go do systemu godzinowego wskazywanego przez zegarki, które przecież również działają na podstawie liczb. Efektem połączenia czasomierzy z systemem binarnym było powstanie urządzeń binarnych, które pozwalają na odczytanie aktualnej godziny z dokładnością do 1 minuty. Wprawdzie, to rozwiązanie zaliczyło pewien falstart, pojawiając się na naszym rynku kilka lat temu, który polegał na zdobyciu zainteresowania głównie wśród przedstawicieli branży IT. Stało się tak prawdopodobnie z uwagi na nieznajomość systemu binarnego przez większość osób. Nie było to zgodne z logiką, aby kupować zegarek, na którym zamiast wskazówek czy cyfr pojawiają się pojedyncze świecące punkty, jeśli użytkownik w prosty i szybki sposób nie był w stanie odczytać z niego godziny. Dodatkowym aspektem była dosyć wysoka cena nieprzemawiająca na jego korzyść. Obecnie jednak, czasomierze binarne przeżywają „drugą młodość”. Dzieje się tak za sprawą dużo ciekawszej stylistyki, która powoduje, że produkty te mogą być noszone zarówno do sportowego, jak i eleganckiego stylu ubioru. Ważne jest również uproszczenie odczytu godziny- firmy sygnujące tego typu zegarki wyposażają je w dodatkowe elektroniczne wyświetlacze lub cyfry opisujące poszczególne diody. Bez wątpienia, dla wielu nabywców znaczenie ma także cena. Pomijając tanie modele wątpliwej jakości, dostępne na popularnych portalach aukcyjnych, koszty zakupu poważnych propozycji powodują, że pozycje te są dostępne dla większości konsumentów.

Tarcza większości zegarków binarnych składa się z dwóch rzędów diod. Pierwszy z nich odpowiada za wskazanie godziny, drugi natomiast za określenie minut. W taki sposób, dodając oraz odejmując pozycje aktywne i nieaktywne, użytkownik określa obecny czas. Oczywiście, istnieje dużo modeli, które dodatkowo wspierają swoich właścicieli klasycznym wskazaniem.

Na co zwrócić uwagę, kupując zegarek binarny?

Chcąc kupić czasomierz binarny, konieczne jest podjęcie świadomej i przemyślanej decyzji. Ma to być urządzenie, przede wszystkim, praktyczne oraz (co istotne) czytelne. Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę:

  1. Odpowiednia pojemność baterii. Zegarek binarny oparty jest na podświetleniu określonych diod. Nie może on zostać zatem wygaszony. Dobra bateria zapewni nabywcy długotrwałe użytkowanie bez obawy, że w trakcie odczytywania godziny, światełka nagle zgasną.
  2. Wodoszczelność. Cecha ta wydaje się być wyjątkowo ważna w przypadku w pełni elektronicznego zegarka. Większość tego typu czasomierzy nie nadaje się np. do uprawiania wodnych sportów ekstremalnych.
  3. Czytelność. Ważne jest, aby „przeliczać nasze siły na zamiary”. Nie chodzi przecież o to, by zegarek jedynie nosić na ręce, ale również z niego korzystać. Jeśli jesteśmy początkującymi użytkownikami systemu dwójkowego, powinniśmy zainwestować w czasomierz o prostej i klarownej konstrukcji.
  4. Na rynku można znaleźć urządzenia, których wartości zaczynają się od 50, a kończą nawet na kilku tysiącach złotych. Należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy znaczna inwestycja przełoży się na praktyczne zastosowanie zegarka w codziennym życiu.
  5. Materiał oraz stylistyka wykonania. Konieczne jest, aby mieć na względzie, że czasomierz będzie prawdopodobnie używany przez nas w życiu codziennym i powinien pasować zarówno do obranego stylu, jak i ubioru. Również materiał, zapewniający trwałość w każdych warunkach, wydaje się być bardzo ważny.

 

Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:

Jak prawidłowo użytkować zegarek z panelem słonecznym?

Jak przechowywać zegarki?

Zegar atomowy

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: