Chat with us, powered by LiveChat

Zegarki Swatch - ogólne informacje o marce

Firma Swatch powstała w latach 80. w odpowiedzi na „Kryzys kwarcowy” w latach 70. Szwajcarscy producenci przeżywali kryzys i traciły pozycję w światowym handlu zegarkami. Japońskie zegarki cyfrowe zniszczyły szwajcarską supremację zegarków i kosztowały szwajcarski przemysł zegarmistrzowski 65.000 miejsc pracy.

Nicholas Hayek otrzymał zadanie nadzorowania likwidacji ASUAG i SSIH, dwóch zintegrowanych szwajcarskich firm zegarmistrzowskich. Zamiast sprzedawać te dwie firmy, Hayek zdecydował się zrestrukturyzować je, aby konkurować z rewolucją kwarcową i tanim importem. Cztery lata po uratowaniu firm ASUAG i SSIH, Hayek połączył obie firmy w 1985 roku i został prezesem zarządu. Nowo powstała firma Société Suisse de Microélectronique et d’Horlogerie stała się grupą Swatch. Można by pomyśleć, że firma Swatch to skurcz szwajcarski i zegarek, ale w rzeczywistości stał się on drugim zegarkiem.

Początki firmy Swatch

Firma Swatch rozpoczęła ruch zegarków modowych, wprowadzając do sprzedaży niedrogie elektroniczne zegarki analogowe o jaskrawych i kolorowych wzorach. Ideą było, aby te zegarki były jednorazowego użytku / sztuki użytkowej.

Koncepcja ta się opłaciła i już niedługo firma Swatch zaczęła podbijać nazwy takich marek jak Breguet, Blancpain S.A. i Glashütter Uhrenbetrieb GmbH. Zegarmistrzowie ci zostali dodani do istniejącej stajni firm takich jak Omega, Hamilton, Tissot i Longines.

Cel szwajcarskiej firmy Swatch

Po pierwsze, zegarki te musiały służyć jako pożądany i niedrogi zegarek, aby pokryć kwitnący rynek zegarków podstawowych. Zespół ds. rozwoju znacznie uprościł i usprawnił zwykły proces produkcji zegarków, aby osiągnąć szwajcarską przystępność cenową.

Na przykład, wdrożyli bezprecedensowy poziom automatyzacji dla szwajcarskiej produkcji zegarków. Ponadto, same zegarki są bardzo proste w projektowaniu, z 51 elementami, w przeciwieństwie do średniej 91 automatyzacji.

Zegarki Swatch – Zalety marki 

Dużą zaletą jest to, że są one dostępne w szerokiej gamie wzorów i kolorów tarcz, co oznacza, że prawdopodobnie znajdziesz taką, która spodoba Ci się w wyglądzie. Niewątpliwie, wiele z nich jest bardzo polaryzujących – niektóre są szalone, ale inne są znacznie bardziej podstawowe. Oba należą do tej drugiej kategorii, z prostymi minimalistycznymi wzorami i myślę, że wyglądają całkiem nieźle.

W przypadku tańszych zegarków, prostsze wzory wyglądają najlepiej, nie wyglądając zbyt tandetnie i nadmiernie skomplikowanie. Coś, co można przypisać Swatch to ich zdolność by wymyślić unikalne i twórcze projekty; są pewne hołdów tam, ale ogólnie rzecz biorąc, mają mnóstwo modelów, których nie zobaczysz nigdzie indziej.

Swatch LN101 Zegarek -od tego zaczął się sukces

Aby jednak naprawdę pomóc przemysłowi szwajcarskiemu, zegarki te musiały również przywrócić wizerunek zegarków tradycyjnych. Z tego powodu, zegarki te zostały ustawione na korzystanie z analogowych wyświetlaczy, a nie z cyfrowych odczytów LCD.

Cyfrowe wyświetlacze groziły zastąpieniem analogowych tarcz, dlatego też zachowanie umiejętności obsługi tarcz zegarków było niezbędne. Pierwsze zegarki Swatch po raz pierwszy weszły na rynek w marcu 1983 roku. Marka znalazła się pod nową grupą, która w tym samym roku połączyła SSIH i ASUAG.

Debiut okazał się ogromnym sukcesem

Ponieważ grupa ta chciała najpierw odzyskać rynek krajowy, zegarki te zadebiutowały w Zurychu w Szwajcarii. Pierwsze wydanie przekroczyło cel sprzedaży 1 miliona sztuk w pierwszym roku, choć następny rok był jeszcze lepszy. W 1984 r. firma sprzedała prawie dwukrotnie więcej niż zakładano, na 4 miliony zegarków.

W ten sposób grupa wiedziała, że rzeczywiście stworzyła coś, czego ludzie pragnęli. Ponad dziesięć lat później, ciągłe sukcesy tej nowej marki skłoniły grupę do przyjęcia nazwy Swatch Group.

Entuzjazm zamknięty w zegarkach Swatch

Zegarki w plastikowej obudowie z plastikowymi paskami cieszyły się ogromną popularnością. Właściciele często mieli więcej niż jeden zegarek Swatch. Gdy paski się zepsuły, właściciel miał dwie możliwości: kupić zamiennik Swatch lub wyrzucić zegarek i kupić nowy. Paski miały zintegrowaną funkcję i nie miały rozmiaru 17 mm, zamiast zwykłych 18 mm.

Wielu właścicieli płaciło wysoką cenę za znalezienie identycznego zapasowego paska, ponieważ modele zegarków stale się zmieniały i były produkowane seryjnie w ograniczonych seriach.

To zegarki kolekcjonerskie

Puryści zegarków są często winni horologicznego snobizmu, ponieważ zrównują wartość i celowość z ceną. Plastikowa konstrukcja i przystępność cenowa zegarków Swatch może nie podobać się kolekcjonerowi effete, ale często przemawia do entuzjasty. Ci, którzy po prostu kochają zegarki, nie są związani ze stagnacją wzorów lub przynależnością do marki.

Firma Swatch stała się kolekcjonerska. Wąż GZ102 Keith Haring Swatch jest przykładem na to, że coś urbane może stać się pożądane. W 1985 roku młody artysta o nazwisku Keith Haring zaoferował kilka wzorów zegarków. Haring kapryśne zegarki Swatch mogą teraz żądać nawet 400 000 zł. 

Istnieją oddani kolekcjonerzy zabytkowych zegarków Swatch Watches, a oni prawdopodobnie posiadają bazy danych najbardziej pożądanych modeli. Dla reszty z nas, jest książka Franka Edwardsa o nazwie Swatch: A Guide for Connoisseurs and Collectors”. Ta niewielka publikacja jest pełna zdjęć, nazw modeli i zabawnych faktów, które pozwalają czytelnikowi zapoznać się z fenomenem firmy Swatch Watch i jednymi z największych hitów wartych zebrania. Książka zawiera wystarczająco dużo informacji, aby cieszyć się nią godzinami, ale nie za dużo, aby stać się encyklopedią.

Niesamowity projekt graficzny trafił do do Swatch 

W środku tego wszystkiego, unikalne zjawisko kultury mody i zegarków zderzyło się z hitem, którego być może nawet wynalazcy Swatch Watch nie mogli przewidzieć ani przewidzieć. Dla czytających to młodych ludzi, którzy nawet się jeszcze nie urodzili, zegarki Swatch Watch były bardzo stylizowanymi, bardzo kolekcjonerskimi zegarkami kwarcowymi, które zostały wydane w ograniczonej liczbie na całym świecie. Były one lustrzanym odbiciem ówczesnej mody i kulturowego sensu. Ponieważ są tak przywiązane do czasu, w którym powstały, teraz przedstawiają współczesnym oczom spojrzenie na tamten czas.


Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:

Szkło szafirowe czy mineralne? 

Kto kupuje i dlaczego zegarki tytanowe?

Jak wybrać zegarek męski?

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: