Chat with us, powered by LiveChat

KUPUJ TERAZ W NIŻSZYCH CENACH NA BLACKWEEK

GMT
Dodano: 27-08-2020 w kategorii: Ciekawostki, Technologie, Uncategorized autor: Pawel Kowal

Wydawać by się mogło, że obecnie rozwijająca się technologia wyparła tradycyjne akcesoria do pomiaru czasu. Nic bardziej mylnego- dzięki wszechstronności i coraz to nowszym rozwiązaniom, zegarki damskie i męskie nadal służą milionom ludzi. Przykładem czasomierza, który co prawda nie jest nowym typem urządzenia, a preferują je piloci, biznesmeni i często podróżujące osoby, jest zegarek z funkcją GMT. Możliwość odczytu aktualnej godziny w różnych strefach czasowych sprawiła, że istnieją one od pokoleń i nigdy nie wyszły z mody.

Czas GMT- co oznacza i jak go rozumieć?


GMT (ang. Greenwich Mean Time) to wg Królewskiego Obserwatorium w Greenwich, średni czas słoneczny. W przeciwieństwie do stref czasowych, nie ma na niego wpływu czas letni. W momencie gdy słońce osiąga nad południkiem zerowym najwyższy punkt w trakcie dnia, w Greenwich jest południe. Z uwagi na eliptyczny kształt orbity ziemskiej i nachyloną oś, faktyczna godzina 12.00 GMT rzadko kiedy pokrywa się z tym momentem (zwykle, różnica wynosi plus/minus kilka minut). Tą rozbieżność udało się rozwiązać poprzez tzw. równanie czasu i „południe GMT +0” stanowi średnią roczną. Koncepcja czasu uniwersalnego powstała w 1884 roku na międzynarodowej konwencji, gdzie ustalono, że Greenwich będzie „średnim czasem”, do którego należy porównywać pozostałe strefy czasowe na świecie.

 

Strefa czasowa polska

Zegarki z GMT
Przechodząc nieco na grunt nauk geograficznych przypomnieć należy, że kartograficznym wyznacznikiem czasu jest wspomniany południk, rozumiany jako linia na powierzchni Ziemi, łącząca ze sobą dwa bieguny. Przyjmuje się, że ma ona około 20 tysięcy kilometrów. Jak jednak odnieść to do czasu? Podróżując po świecie można zaobserwować tak zwane różne strefy czasowe. Dla przeciętnego użytkownika zarówno standardowego, jak i nadgarstkowego zegarka, nie stanowi to problemu, gdyż wiedząc jakim czasem posługuje się określona destynacja, dodaje lub odejmuje od czasu wskazanego przez urządzenie konkretną liczbę godzin. Dlaczego tak się dzieje? Wspomniany południk zerowy, idealnie przechodzący przez Greenwich, z uwagi na specyficzne położenie, uznany został jako wyznacznik wszelkiego czasu. Jeśli wybieramy się do Nowego Jorku, mamy świadomość, że między tamtejszym czasem a godziną wskazywaną w Polsce jest 5 godzin różnicy. Tymczasem, Polska objęta jest strefą czasu środkowoeuropejskiego (CET), czyli UTC+ 01:00. Środkowoeuropejski czas standardowy (CET) jest o „1 godzinę za czasem Greenwich” (GMT+ 01:00). Należy interpretować to w ten sposób, że jeśli w Greenwich jest godzina trzynasta popołudniu, to w Warszawie, po dodaniu jednej godziny, będzie czternasta. Z kolei, w krajach oznaczonych jako GMT- 07:00 będzie wówczas godzina 06:00 rano. Można zatem uznać, że GMT jest pewnego rodzaju wyznacznikiem, służącym do określania czasu w różnych miejscach na świecie. Oczywiście, nie może umknąć uwadze, że w Polsce, podobnie jak w wielu innych europejskich krajach, obserwuje się zmianę czasu ze środkowoeuropejskiego standardowego na czas letni, w którym to następuje jego przesunięcie do przodu o jedną, a od Greenwich o dwie godziny (GMT+ 02:00).

Warszawa: strefa czasowa UTC+ 01:00


Przyglądając się zestawieniu stref czasowych na świecie można zauważyć, że są one określane w odniesieniu do UTC (uniwersalny czas skoordynowany) z uwzględnieniem miast, będących ich stolicami. Można to zaobserwować również w urządzeniach, takich jak telefon komórkowy czy komputer, gdzie dokonując wstępnych ustawień, należy wybrać strefę czasową. Obecnie, czas GMT jest rzadko używany, ponieważ czas wzorcowy UTC uwzględnia odchylenia dla zmian ziemskiego ruchu obrotowego. Warszawa znajduje się w strefie czasowej o nazwie CEST, czyli UTC+ 01:00, a bieżąca różnica od UTC w okresie od ostatniej niedzieli marca do ostatniej soboty października wynosi +2 godziny (tzw. czas letni). Warto pamiętać, że zgodnie z ustaleniami Parlamentu Europejskiego, po 2021 roku, w Polsce będzie miała miejsce po raz ostatni zmiana czasu.

Zegarki z funkcją GMT


Zegarki oraz liczne urządzenia wyposażone w moduł GMT są w stanie samodzielnie zmienić czas w zależności od tego, w jakiej strefie czasowej się znajdujemy. Najbardziej popularne w tym aspekcie co prawda są telefony komórkowe, które od lat posiadają funkcję dopasowania czasu pod warunkiem, że jesteśmy podłączeni do sieci. Jest to spore ułatwienie, gdyż przykładowo wylatując z Polski do Stanów Zjednoczonych, nie musimy przestawiać zegarka, aby dowiedzieć się, jaka jest aktualnie godzina.

Zegarki z funkcją GMT

GMT time, czyli jak posługiwać się zegarkiem z funkcją GMT?


Większość standardowych czasomierzy ma na tarczach 12- godzinny przedział czasu, co oznacza, że wskazówka godzinowa będzie poruszać się po tarczy dwukrotnie. Umiejętność korzystania z funkcji GMT pozwala odczytać czas w dwóch miejscach jednocześnie. Przyglądając się bliżej tarczy czasomierza można zauważyć, że oprócz wskazówki godzinowej, minutowej i sekundowej, zegarek z GMT posiada także dodatkową wskazówkę o innym kształcie i kolorze. Podczas gdy wskazówka 12- godzinna wykonuje dwa obroty każdego dnia, wskazówka godzinowa GMT zwykle przemieszcza się tylko raz po tarczy w ciągu doby i odnosi się do 24- godzinnej ramki lub pierścienia znajdującego się wokół tarczy. Obrotowa luneta stanowi ważny aspekt tego typu zegarka, ponieważ dzięki niej możliwe jest odczytanie czasu w innej strefie czasowej. Jak to zrobić? Niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy, należy obrócić w ten sposób bezel, aby dodatkowa wskazówka wskazywała ten sam czas co wskazówka godzinowa (przykładowo, jeśli jest godzina czternasta, czwarta wskazówka ma wskazywać również godzinę 14 na ramce). Następnie, aby poznać godzinę w innej strefie czasowej, należy obrócić lunetę o wymaganą liczbę kliknięć. Jeśli jesteśmy w Warszawie (GMT+ 1:00) i chcemy poznać godzinę w Nowym Jorku (GMT- 5:00), musimy przesunąć ramkę o 6 godzin wstecz.

Dla kogo dedykowane są zegarki z GMT?


Czasomierz z funkcją GMT jest najbardziej przydatny dla osób często podróżujących, pilotów, stewardess i prowadzących interesy w różnych strefach czasowych. W przypadku, gdy większość ludzi posiada telefony komórkowe, zegarki z GMT mogłyby wydawać się zbędne, a jednak mimo są doceniane przez wielu użytkowników z uwagi na ich atrakcyjność, funkcjonalność, ciekawy styl i wzornictwo.


Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:

Zegar atomowy

Jak prawidłowo użytkować zegarek z panelem słonecznym?

Twój zegarek uległ namagnesowaniu? Sprawdź, czy możliwa jest jego naprawa!

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: