Chat with us, powered by LiveChat
Cyrkonia a Diament - jaka jest różnica?
Dodano: 06-05-2021 w kategorii: Biżuteria, Uncategorized autor: Pawel Kowal

Patrząc na biżuterię, zastanawiamy się momentami, czy zawarte w niej kamienie to diamenty, lub cyrkonie. Czy jesteśmy w stanie sami to uznać? Na pierwszy rzut oka są nie do rozpoznania, natomiast przy bliższym zapoznaniu, dużo je dzieli. Jest parę zasad, jakie uproszczą nam ich poznanie. Diament to naturalny minerał, jakiego nazwa przedstawia się od łacińskiego diamentum, co znaczy „najtwardszy”, „niepokonany”. Nazwa oczywiście odnosi do jego twardości. W skali twardości Mohsa zajmuje on pierwsze miejsce z efektem 10/10. Dla zestawienia stal umieszcza się mniej więcej przy 7.


Czym jest cyrkonia? Czemu tak trudno rozpoznać cyrkonie od diamentu?

Wykonany poprzez topienie tlenku cyrkonu oraz itru, cyrkonia sześcienna to kompleksowy kamień szlachetny, jaki przywodzi piękno diamentów – nic w tymże nadzwyczajnego, taki w końcu był cel. Jest to niezwykle powszechny kamień szlachetny wykorzystywany w rozmaitego typu biżuterii, na przykład kolczyki, wisiorki, bransolety oraz pierścienie i dobra opcja dla diamentów na trendy mody. Zazwyczaj bezbarwny, może być także zrobiony w niemal każdym odcieniu. Uważa się, iż tlenek cyrkonu gwarantuje uczucie równowagi oraz spokój w aurze. Dla niedoświadczonego oka cyrkonia wygląda identycznie jak diament, choćby znawcy nieraz mają kłopot z poznaniem cyrkonii od diamentu.
 

Cechy diamentu oraz cyrkonii

Diament jest niezwykle rzadkim, natomiast tymże samym niezwykle drogim minerałem. Jego nazwa z łaciny znaczy ‘niepokonany, niezniszczalny’, ponieważ jest on najtwardszym kamieniem będącym w przyrodzie. Cyrkonia natomiast jest kamieniem sztucznym, jaki na rynku po raz pierwszy pojawił się właśnie w 1973 roku. Ze względu na jego urodę oraz podobieństwo do diamentu niezwykle błyskawicznie zdobył serca pań oraz stał się jednym spośród najchętniej nabywanych sztucznych kamieni. Czemu tak się stało? Jedną spośród przyczyn jest naturalnie jego wartość. Nie każdy może pozwolić sobie na biżuterię z brylantami, natomiast cyrkonie także wyglądają estetycznie, natomiast nie obciążają w takim stopniu portfela.

Jak rozpoznać diament od cyrkonii?
 
W codziennych warunkach możemy zrobić parę testów, jakie mogą potwierdzić nas, iż mamy diament, natomiast nie jego prawdziwą reprodukcję – cyrkonię. Dokładnie zrobić test ciepła. Diamenty, w przeciwieństwie do cyrkonii nie ogrzewają się pod naciskiem temperatury. Starczy wrzucić biżuterię z brylantem do gorącej wody oraz zobaczyć czy kamień zmienił temperaturę. Jeżeli jest ciepły – jesteśmy w posiadaniu syntetycznej cyrkonii. Diamenty pod wpływem światła mienią się tylko w kolorach szarości, natomiast na ich przestrzeni możemy zauważyć ogniste refleksy. Jeżeli po wystawieniu na promienie słoneczne kamyk rozpoczyna mienić się w innych kolorach aniżeli pomarańcz czy czerwień, znaczy to, iż nie jest prawdziwym kamieniem szlachetnym.


Cyrkonia w zestawieniu z diamentem jest cięższa o ok. 1,75 karata. Pierwsza jest właściwie nieskazitelna, podczas jeśli diament zwykle ma pewien typ defektu czy nieczystości. Wnikliwa analiza może też okazać rozbieżności w załamywaniu się promieniowania pomiędzy dwoma produktami różnorodnych konsystencjach. Dyspersja dla diamentu stanowi 0,044, natomiast dla cyrkonii 0,060. Diament jest jaśniejszy, ponieważ jego wskaźnik załamania promieniowania stanowi 2,417, natomiast cyrkonii – 2,176. Indywidualna cecha oznaczająca to zarządzanie ciepła. Diamenty są najlepszymi przewodnikami ciepła, podczas kiedy cyrkonie mają gorsze wartości przekazywania ciepła.

Po czym poznać diament?

W tymże czasie, prawdopodobnie każdy intensywnie zastanawia się jak rozpoznać diament od cyrkonii. Pierwszym elementem, jaki należy wziąć pod uwagę jest połysk. O ile na pierwszy rzut oka zarówno cyrkonia, jak również diament odbijają wielobarwne, różnokolorowe odblaski, o tyle po głębszym przyjrzeniu się, wewnątrz diamentu zaobserwujemy biało-szary błysk. Po drugie, diamentów, jako najtwardszych ze wszelkich kamieni będących w naturze nie sposób zarysować. Cyrkonia za to jest na tyle miękka, iż z łatwością występują na niej rysy. Po trzecie, krawędzie diamentów, choćby po ich oszlifowaniu do postaci brylantu, wciąż są ostre, nie da się ich wypolerować, tymczasem krawędzie cyrkonii zawsze łagodniejsze, z czasem instynktownie zacierają się.
 
Bizuteria

Jaki kamień dobrać?

Decydując się na zakup biżuterii musimy zadać sobie pytanie jaka ma być jej rola. Jako biżuterię dzienną oraz modową polecamy biżuterię z cyrkoniami. Ich przystępna cena pozwoli nam bez zastrzeżeń stworzyć dużą kolekcję biżuterii. Możemy w pełnym komforcie nosić ją na co dzień, natomiast w przypadku zniszczenia czy stracenia kamieni, z łatwością uzupełnić kolekcję, bez obaw o zrujnowanie własnego budżetu. Jeżeli zależy Ci na biżuterii o większej wytrzymałości, wyjątkowej oraz zapewniającej wielki blask oraz światło, natomiast przy tymże nie musisz ograniczać się do budżetowych rodzajów, to biżuteria zdobiona kryształami Swarovskiego będzie dla Ciebie dobrym doborem. Dobór biżuterii zdobionej brylantami to znacznie najdroższa propozycja oraz wymagająca starannych poszukiwań rodzaju znakomitego. To biżuteria stała, jaką można podawać z pokolenia na pokolenie, bez straty blasku oraz klasy kamieni.

Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:
 
 
 
 
 
Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: