Chat with us, powered by LiveChat
Historia zegarka naręcznego
Dodano: 05-01-2019 w kategorii: Uncategorized autor: Kasia

Historia zegarka naręcznego

Jeśli myślisz, że historia zegarków naręcznych jest stosunkowo krótka, nudna i sięga zaledwie XIX wieku, to jesteś w błędzie. W rzeczywistości czasomierze noszone na nadgarstku są z nami znacznie dłużej!

Zegarki naręczne – co o nich wiemy?

Przeglądając internet w poszukiwaniu informacji na temat historii zegarka naręcznego, napotykamy na liczne artykuły, które częstują nas sporo dawką wiedzy w tym temacie. Przeczytać możemy nie tylko o modelach noszonych na nadgarstkach, ale także tzw. Pocketach. Niewiele jednak jest treści polskojęzycznych, a muszę przyznać, że przejrzałam wiele stron o tej tematyce, które sięgają głębiej i podają dane z historii mniej znanej, a istotnej, a może nawet kluczowej. Z tej właśnie przyczyny pokusiliśmy się o stworzenie tekstu, w którym przekażemy Wam historię zegarka, jakiej prawdopodobnie nie znacie, a powinniście znać.

Czasomierze kieszonkowe – poprzednicy zegarków naręcznych

Choć zegarek, a właściwie zegar jako urządzenie do pomiaru czasu funkcjonowało w społeczeństwach już od zarania dziejów w formie klepsydry czy choćby wyrysowanego na piasku lub wyrytego z kamienia zegara słonecznego, to w formie „przenośnej”, dał się poznać dopiero w czasach renesansu. Jako pierwszą innowację opracowano zegarek kieszonkowy czyli tzw. Pocket watch. Jego prototyp stworzony przez Petera Henleina, norymberskiego ślusarza, miał swoją premierę już w XV wieku, zaś produkcja na większą skalę nastąpiła w 1520 roku. „Jajko norymberskie”, bo tak nazwano niniejszy model ze względu na formę i kształt puszki, w jakiej zamknięto mechanizm, doczekało się swoich następców i to w bardzo krótkim czasie.

W tym miejscu większość źródeł zaczyna rozpisywać się na temat ewolucji pocketów, jednakże my wiemy, że historia spłatała przysłowiowego figla, a bieg wydarzeń był nieco inny niż niektórym się wydaje…

Zegarki – nowa forma biżuterii

Renesans i złoty wiek XVI nie był jedynie czasem powstania i rozkwitu produkcji czasomierzy kieszonkowych, był to czas, kiedy powstawały znamienite dzieła sztuki opiewające o najróżniejsze motywy i dziedziny życia. Zachodziły Zmiany, które dotyczyły sposobu życia dworzan i szlachty, co przekładało się na modernizację rzemiosła czy handlu. Zaczęto promować tzw modę dworską, a „obwieszanie się złotem i kamieniami szlachetnymi” stało się domeną wysoce urodzonych i głów koronowanych, którzy bawili się na hucznych balach przebijając się nawzajem w obfitości i okazałości noszonych strojów.

Klimat ten utrzymywał się praktycznie w całej Europie, która była wówczas kolebką cywilizacji. W Anglii koronę nosiła w tym czasie Elżbieta I, która znana była m.in. z uwielbienia dla okazałych strojów i biżuterii. To właśnie jej upodobaniom zawdzięczamy stworzenie pierwszego zegarka naręcznego dla kobiet. Tak jest. To właśnie królowej Anglii, Robert Dudley – jej domniemany kochanek, podarował pierwszy w historii czasomierz na rękę. Miał on charakter biżuteryjny i stanowić miał praktyczny, ale i zdobny dodatek dla Jej Wysokości. Spełniał więc funkcje, jakie do dziś prezentują zegarki naręczne.

Zegarki naręczne damskie – kontynuacja

Choć premiera damskiego czasomierza na rękę miała miejsce w XVI wieku, źródła właściwie milczą na temat produkcji podobnych dodatków, aż do ich popularyzacji w XIX wieku. Możemy przypuszczać, że idea tworzenia tego typu produktów nie spotkała się ze zbyt dużym entuzjazmem, gdyż za priorytet uznano rozwój produkcji modeli kieszonkowych, które uchodziły za nieodzowny element mody męskiej. Istnieją jednakże fotografie i dowody na to, że tworzenie naręcznych czasomierzy dla Pań nie zostało całkowicie wstrzymane. W 1812 roku wynaleziony został zegarek naręczny Breguet stworzony z myślą o siostrze Napoleona – Caroline Murat.Rok później, w Genevie, odbyła się premiera damskiego czasomierza, który ulokowany został jakby wewnątrz zdobnej bransolety. W 1868 roku natomiast na rynek wkroczył projekt Patek Philippe, który zachwycał pomysłowością i nietuzinkowym designem.

Zegarki na rękę dla mężczyzn

Czasomierze naręczne w ogóle nie były brane pod uwagę, jednakże Kiedy w 1880 Gerard Perregaux opracował zegarek naręczny przeznaczony dla wojska, które na polu bitwy nie było w stanie posługiwać się niezbyt wygodnymi pocketami, machina ruszyła… i nic nie było w stanie zatrzymać biegu wydarzeń.

W roku 1920 Rolex (który założony został w UK, a dopiero z czasem przeniósł się do Szwajcarii) wprowadził czasomierz na rękę do powszechnego obiegu nadając mu bardziej przystępną formę i czyniąc go towarem do codziennego użytku. Zegarki naręczne stały się praktycznym gadżetem, a z czasem nieodzownym elementem mody męskiej i (tu historia zatacza koło) damskiej! Na rynku zaczęły pojawiać się kolejne firmy, które trudniły się zegarmistrzostwem. Ich kolebką była szwajcarska Jura, która do dziś stanowi miejsce funkcjonowania najznamienitszych marek świata zegarków.

Jak widzicie historia zegarka naręcznego jest nieco inna niż moglibyście się spodziewać. Jest długa, barwna i przeplatana ciekawymi splotami wydarzeń, wśród których nie brakuje chociażby romansu, od jakiego wszystko się zaczęło. Można więc rzec, że zegarek naręczny zrodził się z miłości i pożądania, czyż nie? 🙂

Być może dlatego i dziś tak chętnie obdarowujemy ukochane osoby wyjątkowymi zegarkami naręcznymi, wyrażając w ten sposób nasze uczucia względem nich.

Inne teksty, które mogą Cię zainteresować:

10 ciekawostek o zegarkach,

Szwajcarskie zegarki – historia 

Źródła wykorzystane w artykule:

  1. Top five candidates for the first wristwatch in the world
  2. Interesting Facts on Watches
Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: