Chat with us, powered by LiveChat

KUPUJ TERAZ W NIŻSZYCH CENACH NA BLACKWEEK

Jak nauczyć dziecko zegara?
Dodano: 14-09-2020 w kategorii: Uncategorized autor: Pawel Kowal

Zegarek jest jednym z tych elementów naszej codzienności, bez którego ciężko wyobrazić sobie życie. Każdego dnia, co najmniej kilka razy sprawdzamy aktualną godzinę, co pomaga nam w zachowaniu określonej rutyny, w organizacji zadań i pracy. Dla większości osób dorosłych nie ma różnicy czy czasomierz, z którego korzystają, ma elektroniczny wyświetlacz, analogową tarczę czy chociażby wskazuje godzinę w sposób binarny. Kontrola czasu zajmuje nam kilka sekund niezależnie od rodzaju prezentacji. Zapewne, każdy z nas pamięta, jak niegdyś będąc dzieckiem zastanawiał się, w jaki sposób rodzice odczytują godzinę na czasomierzu. Obecnie, wielu opiekunów zadaje sobie pytanie- jak nauczyć dziecka znajomości zegarka?

Od czego zacząć uczyć dziecko odczytywać czas na zegarku?

Podstawą każdego zegarka są cyfry. Niezależnie od jego wyglądu, ich znajomość jest bardzo istotna. Właśnie dlatego, jeśli zadajemy sobie pytanie jak nauczyć dziecko godzin na zegarze, powinniśmy zacząć od nauki wspomnianych cyfr oraz liczb. Nie jest konieczne, aby pociecha zapoznawała się z całym ich zakresem np. od 0 do 100. Wystarczy, aby przyswoiła liczby od 0 do 60 oraz zrozumiała proste prawidła, jakimi rządzi się zegarek, np. że doba trwa 24 godziny, a każda z nich ma 60 minut. Z uwagi na to, że dzień aktywności dziecka trwa około 12 godzin, początkowo naukę można sprowadzić jedynie do ograniczonej liczby godzin, co zdecydowanie ułatwi zadanie. Dobrym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie przygody od źródła i stworzyć własnoręcznie, chociażby papierowy zegar. W ten sposób, małoletni szybciej zrozumie ruch wskazówek oraz zapozna się z ich funkcjami. Samodzielne stworzenie czasomierza przypomni również kolejność cyfr oraz rachubę czasu.

Naukę zegara warto zacząć od nauki godzin

Jeśli podstawowa wiedza została już przyswojona, a pierwszy, prosty zegar jest gotowy do użycia, można rozpocząć naukę godzin. Jest ich mniej, co na początku zdecydowanie ułatwi sprawę. Dodatkową atrakcją może być zastąpienie większej wskazówki grafiką ulubionego warzywa lub bohatera bajki. To spowoduje, że dziecko tym chętniej będzie spoglądało na nią, sprawdzając aktualny czas. Jeśli po kilku dniach zauważymy, że nowy użytkownik zegarka bezproblemowo określa konkretną godzinę, możliwa będzie chwilowo zmiana urządzenia na takie, które np. zajmuje kluczowe miejsce w naszym domu. Istotne jest również to, aby nie ograniczać zapędów pociechy przed chęcią pochwalenia się nowymi umiejętnościami. Pamiętać należy, że znajomość wskazań zegara utożsamia ono z osobami dorosłymi, które go otaczają oraz pewną tajemną wiedzą, jaka dotychczas była dostępna jedynie dla jego rodziców.

Zapoznaj się:

Godziny już mamy więc uczymy się minut na zegarze

Poprawne określanie godziny będzie budziło u dziecka ciekawość i spowoduje pojawienie się pytania- jak nauczyć się zegarka w pełni? O ile pierwszy krok był dosyć łatwy, o tyle kolejny wymaga dużo większego zaangażowania. Na przykład, godzinę 16:45 można odczytywać na kilka sposobów: „szesnasta czterdzieści pięć”, „za piętnaście siedemnasta”, „trzy kwadranse po szesnastej” czy też „kwadrans do siedemnastej”. Nauka powinna się jednak ograniczać do pierwszej, najprostszej opcji. W tym celu ważne jest, aby wytłumaczyć dziecku elementy składowe tarczy, które dzielą ją na pięciominutowe odcinki możliwe do dodawania. Początkowo, istotne będzie, aby dziecko dodawało je do siebie, co spowoduje otrzymanie określonej wartości wyznaczającej liczbę minut. Nie jest tu zalecany pośpiech, z uwagi na fakt, że samo dodawanie „piątek” może być dużym obciążeniem. Analogicznie jak w przypadku godzin, krótszą wskazówkę można zastąpić ulubioną grafiką. W ten sposób nauka powinna być owocna, a kolejne sukcesy dziecka będą przekuwane w jeszcze większe chęci. Ważne jest, aby do nauki zegarka nie podchodzić stricte jak do zadania, które musi być wykonane. Pamiętajmy, że nawet wielu dorosłych ma problem z obsługą analogowego czasomierza. Dlatego, na rynku sprzedażowym dostępne są alternatywne urządzenia w postaci cyfrowych zegarków.

 

Kilka dni nauki dziecka na zegarze…

Po kilku dniach od wyjaśnienia pełnego mechanizmu działania urządzenia wskazującego czas, możliwe jest podchodzenie do dziecka zadaniowo. Oznacza to, że będziemy zadawać mu pytania o określenie aktualnej godziny. Pozwólmy, aby zajęło to nieco więcej czasu, a drobne pomyłki nie były piętnowane, a jedynie wyjaśniane. Zbyt duża krytyka spowoduje strach przed negatywnym zdaniem ze strony najważniejszych osób. Po kilku tygodniach, a nawet miesiącach, proste określanie czasu powinno stać się niemal codzienną czynnością, która będzie wykonywana automatycznie.

Jeśli pociecha opanuje już w odpowiednim zakresie sztukę wyznaczania czasu, możliwe jest wprowadzenie nowego nazewnictwa oraz zabawy nim. To etap istotny głównie dla osób, które nie wiedzą jak nauczyć dziecko zegarka w nieco bardziej skomplikowanym zakresie. Na początek, należy wyjaśnić, że przechodząc z systemu 24- godzinnego na system 12- godzinny, po „12” w południe następuje „13”, która może być również określona jako „1”, a „15 minut” można określić jako „kwadrans”. Istotne jest to, aby nie spieszyć się z wprowadzeniem nowej nomenklatury, co może spowodować pewien mętlik w głowie dziecka. Po zapoznaniu się z nowymi „elementami czasu”, należy dać młodemu człowiekowi dłuższą chwilę na oswojenie się z nimi i samodzielne zastosowanie w życiu codziennym. Dobrym pomysłem może być też zakup pierwszego zegarka. Po czasie powtarzamy czynność, jaką jest pytanie pociechy o aktualny czas. Kiedy zauważymy, że korzystanie z 12- godzinnej rachuby dnia sprawia duży problem, powinniśmy nie naciskać na jej stosowanie. Umiejętność ta przyjdzie z czasem.

Jak długo trwa nauka godzin na zegarze przez dziecko?

Ważne jest również wprowadzenie pojęcia „30 minut” określonego jako „pół godziny”. Można to przyswoić, zaznaczając na zrobionym wcześniej zegarze wskazany okres cyfrą. Wszelkie ćwiczenia należy powtórzyć analogicznie jak w przypadku innych określeń.

Czas, jaki jest konieczny do tego, by nauczyć dziecko korzystania z zegarka, nie jest możliwy do jednoznacznego określenia. Wszystko uzależnione jest od jego indywidualnych predyspozycji, otoczenia, a nawet skłonności do nauki nauk ścisłych lub humanistycznych. Nie da się ukryć, że zegar to szereg prostych działań matematycznych. Niezależnie od tego, nie należy naciskać na małoletniego i zwyczajnie dać mu czas.

Zegarki dziecięce

Najlepszy zegarek dla dziecka

Jak wspomniano, wiele osób zastanawia się jak nauczyć dziecko na zegarku? Oczywiście, jest to istotne, ale jeśli już pierwsze kroki w tym zakresie zostały podjęte, należy przemyśleć zakup zegarka. Oferta producentów czasomierzy dla najmłodszych jest bardzo szeroka, zarówno jeśli chodzi o zegarki naręczne, jak i biurkowe. Skupiając się na tych pierwszych, warto wskazać zegarki Timex lub Casio G– Shock. To, co przede wszystkim przemawia za ich wyborem, to ciekawa stylistyka, ukierunkowana na gusta dzieci, która spowoduje, że urządzenie będzie nie tylko używane do określenia czasu, ale również pełniło rolę gadżetu. Zegarki Casio to także bardzo dobra jakość wykonania i dobór użytych materiałów, co ma znaczenie ze względu na żywiołowość dzieci. Styczność zegarka z elementami zewnętrznymi np. podczas uderzenia o ścianę nie spowoduje jego zniszczenia. Istotne jest również to, aby tarcza kupowanego produktu była czytelna i odpowiednio duża, a pasek wykonany z tworzywa przeciwalergicznego. Skóra dziecka jest wyjątkowo wrażliwa. Połączenie standardowej gumy z zewnętrzną wilgocią, potem czy kurzem może wywołać niechcianą reakcję.

Nauka dziecka zegarka wymaga dużej cierpliwości od dorosłego

Reasumując, należy uznać, że aby nauczyć dziecko obsługi zegarka, konieczne są, przede wszystkim, cierpliwość i pomysł. Oczywiście, opisane sposoby są jedynie modelowym przykładem, który można modyfikować w dowolnym zakresie. Pamiętajmy, że każdy jest inny, a w konsekwencji różne systemy motywacyjne działają w nieco odmienny sposób na naszą świadomość. Zbędny jest oczywiście nacisk i stosowanie kar czy wyśmiewanie dziecka. W końcu, ważny jest zakup zegarka dla niego. Można to porównać do otrzymania pierwszego roweru. Pamiętajmy, by nabycie urządzenia było przemyślane, zarówno pod względem technicznym, jak i w zakresie ilości pieniędzy, które mamy zamiar na niego przeznaczyć. Ceny zegarków dla dzieci wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.


Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:

Zegarek Binarny

Jakie zegarki w cenie do 500zł wybrać dla kobiet? – Sprawdź ranking popularności marek

Jak przechowywać zegarki?

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: