Chat with us, powered by LiveChat

KUPUJ TERAZ W NIŻSZYCH CENACH NA BLACKWEEK

Jak ustawić zegarek Timex?
Dodano: 14-04-2022 w kategorii: Technologie, Uncategorized autor: Pawel Kowal

Amerykańskie zegarki  Timex od lat kojarzą się z dobrym stylem i prestiżem. Zarówno kwarcowe, jak i automatyczne modele tego producenta są niezwykle precyzyjne. Wykorzystanie nowoczesnego mechanizmu sprawia, że raz ustawione funkcjonują bez zarzutu. Może się jednak zdarzyć, że użytkownik zechce na nowo skonfigurować datownik, chronograf lub wskazania czasomierza. Wyjaśniamy, jak w szybki i prosty sposób ustawić zegarek Timex. W tym celu skorzystamy z zaleceń samego producenta oraz porad doświadczonych zegarmistrzów.

Jak ustawić zegarek Timex – rodzaje datowników

Bogata gama produktów Timex sprawia, że zegarki tej marki mogą być wyposażone w różnego rodzaju datowniki. Do czterech podstawowych typów należą:

 • Datownik Date, najprostszy z możliwych, ale bardzo elegancki i często spotykany. W niewielkim obszarze na tarczy wskazuje jedynie dzień miesiąca
 • Day Date to nieco bardziej rozbudowany wskaźnik. Pozwala zobaczyć dzień miesiąca oraz nazwę dnia tygodnia, zwykle streszczoną do trzyliterowego skrótu
 • Full Calendar podzielony jest zazwyczaj na dwa okna zegarka. Zobaczymy w nim datę, dzień tygodnia oraz miesiąc, innymi słowy – kompletne dane
 • Perpetual calendar to spotykany w zegarkach różnych marek wieczny kalendarz. Zawiera automatyczną konfigurację, sięgającą zwykle roku 2100 i nie wymaga comiesięcznych korekt

Ustawianie datownika Timex najprostszą metodą

Wysokiej jakości zegarki Timex można ustawić, za pomocą określonych ruchów koronki. Kiedy chcemy zmienić wskazywaną datę, najprostszym sposobem jest ustawienie koronki tak, aby obrót nią poruszał wskazówką minutową.

Następnie przesuwamy wskazówkę minutową za godzinę 12, tak by datownik również zmienił wskazywaną wartość. Jeśli zmiana następuje w momencie odczytanym przez mechanizm jako południe, konieczny może być kolejny obrót o 360º, ponieważ system zmiany daty działa o północy. Po zakończeniu ustawiania, koronkę należy cofnąć do położenia początkowego.

Ustawianie Timex Perpetual Calendar

Niektóre modele firmy Timex zostały wyposażone w niezwykle praktyczny i efektowny wieczny kalendarz. Chociaż domyślnie nie wymaga on manualnej korekcji, może zajść potrzeba ustawienia go. Jest tak na przykład w sytuacji, gdy bateria w czasomierzu kwarcowym ulegnie wyczerpaniu.

Aby ustawić wieczny kalendarz w zegarku Timex, należy dokładnie trzymać się poniższych 10 kroków:

 1. Wysunąć koronkę, ustawić godzinę i dzień tygodnia, wcisnąć koronkę
 2. Wysunąć koronkę do środkowej pozycji i ustawić dowolną cyferkę daty, by znajdowała się na środku okna, wcisnąć koronkę
 3. Wysunąć koronę do połowy i odczekać 10 sekund. Po tym czasie, data cofnie się o 1 dzień i powróci na poprzednią pozycję. Oznacza to, że mechanizm otworzył tryb programowania kalendarza
 4. Obracać koronką, aż na datowniku pojawi się „1” i wcisnąć koronkę
 5. Data znów cofnie się o 1 dzień i powróci na pozycję – w ten sposób otwiera się tryb programowania dnia miesiąca
 6. Wysunąć koronkę do połowy, ustawić aktualny dzień i wcisnąć koronkę
 7. Okno automatycznie wskaże cyfrę „2”, czyli zegarek wejdzie w tryb programowania miesiąca
 8. Wysunąć koronkę do połowy, ustawić aktualny miesiąc i wcisnąć koronkę
 9. Okno automatycznie wskaże cyfrę „3”, czyli zegarek wejdzie w tryb programowania roku
 10. Wysunąć koronkę do połowy, ustawić aktualny rok (w formie dwóch ostatnich cyfr) i wcisnąć koronkę

Po wykonaniu wszystkich 10 punktów, wieczny kalendarz Timex powinien być ustawiony właściwie.

Jak ustawić chronograf Timex?

Popularne zegarki z kolekcji Timex posiadają rozbudowany chronograf. Zapewnia on unikalny, nieco sportowy design. Wykorzystywany jest też w modelach, które wpisują się w styl elegancki.

Chronograf uruchamia się za pomocą górnego przycisku. Po odmierzenie czasu, możemy go zatrzymać w ten sam sposób. W przypadku zegarków Timex, reset wartości następuje po naciśnięciu danego przycisku.

Niekiedy zdarza się, że wskazania chronografu nie chcą powrócić na pierwotne miejsce. W takiej sytuacji z pomocą może przyjść koronka. Wystarczy wysunąć ją do pierwszej pozycji i tak długo naciskać pierwszy (górny przycisk), aż jedna z małych tarcz zostanie zresetowana. Następnie wyciągamy koronkę dalej, do 2. pozycji i resetujemy kolejną tarczę. Czynności możemy powtarzać do chwili, aż chronograf będzie ustawiony.

Ustawianie zegarka Timex w serwisie

Specjalne zegarki Timex, które wyróżnia jakość wykonania, posiadają rozbudowane mechanizmy. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie je ustawiać, z pomocą może przyjść autoryzowany serwis producenta. Warto zapytać renomowany sklep o najbliższy punkt serwisowy lub godnego polecenia zegarmistrza. Dzięki temu czasomierz zawsze będzie idealnie odmierzał każdą sekundę.


Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:

Jak sprawdzić zegarek po numerze, czyli sprawdzamy oryginalność zegarka

Jaki smartwatch dla dziecka, czyli wybieramy pierwszy smartwatch!

Survival – jaki zegarek wybrać?

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: