Chat with us, powered by LiveChat
Rodzaje mechanizmów zegarków
Dodano: 13-04-2021 w kategorii: Technologie, Uncategorized autor: Pawel Kowal

Zazwyczaj wybierając dla siebie pewien dodatek, kierujemy się przede wszystkim jego wyglądem. Natomiast gdy poszukujemy czasomierza, należałoby zwrócić wyjątkową uwagę na jego wnętrze. To oczywiście mechanizm zegarka daje jego ważną funkcjonalność. Natomiast bowiem możemy wybierać spośród paru rodzajów mechanizmów, należałoby się w nich rozeznać, aby zrobić bardziej konkretnego oraz dobrego doboru. Mechanizmy zegarków zmieniały się wraz z postępem techniki. Obecnie możemy wybierać spośród paru. Pewne wyjścia mają więcej korzyści, inne są niezwykle dobre.

Mechanizmy kwarcowe

Zegarki kwarcowe funkcjonują dzięki wdrożonemu w mechanizmie kryształowi kwarcu. Drgania kryształu, jakie wywołuje bateria są z częstością powyżej trzydziestu dwóch tysięcy drgań na sekundę. Są one liczone poprzez rezonator kwarcowy oraz pojawiają się na wyświetlaczu czy tarczy zegara w formie aktualnej godziny. Bowiem rezonator wydziela wyraźny znak, zegary kwarcowe są dokładniejsze od zegarów mechanicznych. Najdokładniejsze zegarki kwarcowe wyróżnia różność oznaczeń tylko dziewięciu sekund na miesiąc. W standardowych modelach jest to dwadzieścia sekund. W zestawieniu do zegarów nakręcanych jest to niezwykle cienka granica błędu.

Zegarek z mechanizmem kwarcowym funkcjonuje w podłożu o kryształ kwarcu i baterię. Wywoływane poprzez baterię czasomierza drgania kryształu są rozliczane poprzez rezonator kwarcowy oraz pozwolą na wystawianie na zegarze aktualnej godziny. Drgania owe są z częstością powyżej 32 tys. na sekundę i powodują, iż zegar z mechanizmem kwarcowym prezentuje się niezwykle dużą dokładnością mierzenia czasu. W efekcie drgań kryształu kwarcu mechanizm czasomierza otrzymuje jeden napęd elektryczny na sekundę, jaki prowadzi sekundnik o jedno miejsce na tarczy. Najdokładniejsze dostępne w sprzedaży zegary kwarcowe mają różnicę oznaczeń podchodzącą do ok. 9 sekund na miesiąc, co jest niewidoczne dla zwykłego użytkownika.

Mechanizm kwarcowy w zegarku dostarcza zatem ogromną dokładność pomiaru. Wypaczenia poprawności określania czasu mają zwykle najwyżej kilkanaście sekund w skali miesiąca (od 17 do 21 sekund). Analizując to odchylenie z tym, które prowadzi procesom mechanicznym oraz automatycznym, możemy tak właściwie je przemilczeć. Obecnie powstają takie modele kwarcowe, jakie są w stanie zrobić margines zaburzenia na etapie +/- 10 sekund w skali roku! Biorąc natomiast pod uwagę, iż zegarek kwarcowy funkcjonuje dzięki baterii, to na nią powinieneś zwrócić uwagę.

Mechanizmy automatyczne

Zegarki z mechanizmem automatycznym to niezwykle lubiane od lat zegarki. Zarówno poprzez specjalistów z dziedziny, jaki również amatorów zegarów ze względu na wygodę stosowania. Ich cena jest relatywnie większa od egzemplarzy funkcjonujących na baterię. Czemu? Produkcja procesu jest w owym wypadku znacznie bardziej trudna. Zegarek czerpie energię z ruchu ręki, natomiast możliwe to jest dzięki profesjonalnej sprężynie, jaka automatycznie włącza balans czasomierza podczas ruchu dłonią.

Czemu mechanizm automatyczny jest tak lubiany? Zawsze noszony zegarek winien działać bez zarzutu, wymagając od czasu do czasu tylko niewielkiej drogeryjnej korekty określanego czasu. Tymże sposobem mechanizm czasomierza automatyczny ma tylko tradycyjną tolerancję zaburzeń na etapie -10/+25 sekund na dobę. To natomiast nie wszystko! Mechanizm automatyczny ma także tzw. rezerwę chodu, natomiast zatem funkcjonuje także wówczas, jeśli zdejmiesz zegarek z ręki na pewien czas.

Zegarki z automatycznym naciągiem uznawane są za najbardziej autentyczne urządzenia. Reguła ich funkcjonowania jest identyczna jak w wypadku egzemplarzy mechanicznych – rozkręcająca się sprężyna dostarcza energię, jaka potem wprowadza w ruch koła uzębione, sterujące wskazówkami tarczy. W przeciwieństwie natomiast do przykładów z ręcznym naciągiem, nawijanie sprężyny czasomierzy automatycznych nie potrzebuje specjalnej ingerencji; rozlokowane wewnątrz balasty łączą ją samoczynnie, o ile jedynie zegarek znajduje się w ciągu – podczas chodzenia, lub podniesienia ręki.

Mechanizmy mechaniczne

Mechanizm automatyczny w zegarku, jak powstał zdecydowanie wcześniej aniżeli kwarcowy – przedstawiono go do produkcji na dużą skalę już w latach 20-tych przeszłego wieku. Zegarek z owym mechanizmem nie ma ani baterii, ani naciągu ręcznego, charakterystycznego dla własnego przodka. Ważną funkcję gra tutaj wirnik, nazywany także wahnikiem. Element tenże zasilany jest poprzez każdy ruch nadgarstka posiadacza zegarka – to on naciąga sprężynę napędową, jaka z kolei wprawia wskazówki zegara w ruch. Oddziaływanie zegarka mechanicznego wsparte jest na energii nagromadzonej w napędzie, jaka potem robiona jest na ruch ruchomy oraz przez przekładnie i wychwyt kierowana do sterownika. Z kolei za wytwarzanie energii do napędu odpowiada naciąg.

Zegar mechaniczny wykonany jest z konkretnych części, jakie zostały dobrze oraz powoli związane poprzez profesjonalnego rzemieślnika. Mechanizm jest sercem każdego zegarka. Regulowany jest ręcznie przez pokręcanie koronką.

Mechanizm typu solar – ładowany energią słoneczną

Jak funkcjonuje zegarek solarny? Jego mechanizm jest bardzo nowoczesny we własnej prostocie. Pod tarczą zegarków solarnych zlokalizowane są panele solarne, jakie korzystają z energii solarnej, by przetworzyć ją w energię elektryczną zasilającą zegar. Co istotne — tak naładowany czasomierz jest w stanie nieustannie funkcjonować aż do 6 miesięcy czy (w wypadku wybranych modeli) choćby dłużej (oraz to w pełnych ciemnościach!) — czemu? Wszystko dzięki gromadzeniu zapasu energii, jaka w razie konieczności kierowana jest do baterii czasomierza słonecznego
.
Zegarki solarne z pewnością powinny zwrócić uwagę przy możliwym doborze zegarka. Są niezawodne, trwałe oraz właściwie bezobsługowe – nie potrzebują zmiany baterii, ładują się na niezwykle długi czas, natomiast zwykłe instalowanie w nich elementów regulujących praktycznie wyklucza konieczność regulacji godziny. Sama technika jest także stale poszerzana; można się więc spodziewać, iż w krótkim czasie stanie się jeszcze popularniejsza, tańsza oraz jeszcze lepsza.

Smartwatche

Inteligentne zegary to najnowocześniejszy krzyk technicznej mody. Smartwatche stały się nierozdzielnym towarzyszem osób, jakie prowadzą intensywny styl życia i pragną mieć dyskretny dostęp do najaktualniejszych informacji bez wyciągania smartfona z kieszeni.

Bum na smartwatche nastał zaledwie rok temu jednak pierwsze tego rodzaju urządzenia pojawiły się na rynku już w latach osiemdziesiątych. Inteligentny zegar to specyficzne centrum zarządzania, jakie po sparowaniu ze smartfonem przejmuje znaczną część jego funkcji. Na nasz pierwszy smartwatch należałoby zatem dobrać taki typ, jaki jest zintegrowany moduł bluetooth, co pozwoli na zestawienie gadżetu z telefonem. Nie jest to natomiast ciężkie zadanie – prawie wszystkie egzemplarze dostępne teraz na rynku zaopatrzone są w tenże element. Jak funkcjonuje smartwatch po sparowaniu go ze smartfonem? We współzależności od typu, pozwala użytkownikowi dostęp do prawie wszystkich funkcji oraz aplikacji, jakich obsługa do tejże chwili odbywała się tylko za pomocą telefonu.


Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:

Czy zegarek automatyczny można nakręcać?

Minimalistyczne zegarki

Pierwszy zegarek smartwatch

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: