Chat with us, powered by LiveChat
Smartwatch czy smartband co wybrać
Dodano: 07-02-2021 w kategorii: Smartwatche, Technologie, Uncategorized autor: Pawel Kowal

Nowoczesne technologie oddziałują na nasze życie praktycznie w każdym jego aspekcie. Coraz częściej urządzenia mobilne wykorzystujemy w ciągu całego naszego dnia. Praca zdalna na laptopie, telekonferencje na smartfonie, oglądanie seriali na tablecie. Przez cały ten czas na naszym ręku może być również urządzenie smart – smartwatch lub smartband. Które z tych urządzeń wybrać? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Czym różni się smartwatch od smartbanda?

Smartwatch na pierwszy rzut oka może nie odbiegać wyglądem od typowego wyobrażenia zegarka. Dla przykładu smartwatch firmy Frederique Constant model FC281WHD3ER2B posiada bransoletę z antyalergicznej stali szlachetnej oraz szafirowe szkło niezwykle odporne na zarysowania (9/10 w skali Mohsa). Prezentuje się bardzo elegancko, a dodatkowo posiada wszystkie funkcje smartwatcha. Dla osób, które cenią sobie sportowo-futurystyczny wygląd czasomierza, ale chcą mieć dostęp do funkcjonalności “mądrego zegarka”, produkt firmy Casio G-shock MTGG MTGB1000B1A. Czarny z czerwonymi wstawkami, karbonowa tarcza oraz wbudowane panele słoneczne łączą cechy elegancji z ekologią. Jeśli ktoś szuka “klasycznego” smartwatcha warto zwrócić swoją uwagę na model MKT5011 od firmy Michael Kors. Okrągła tarcza, dotykowy wyświetlacz, wymienne paski i ładowanie indukcyjne – czysta nowoczesność.

Smartband (z ang. smart – mądry, band – opaska) to urządzenie z reguły mniejsze i tańsze od smartwatcha, a co za tym idzie mniej funkcjonalne. Smartbandy z reguły mają podłużny kształt, gumowy pasek oraz kolorowy wyświetlacz. Na pewno możemy liczyć na duży wybór kolorów – na przykład zegarki firmy Garett dostępne są w aż 5 odcieniach: czarnym, czerwonym, niebieskim, turkusowym i fioletowym.

Smartband czy smartwatch – funkcjonalność

Mimo niezbyt okazałych gabarytów inteligentne opaski oferują wiele przydatnych funkcji. Znajdziemy w nich między innymi Bluetooth, dzięki czemu połączymy smartband z urządzeniami z systemem iOS oraz Android oraz wodoszczelność przynajmniej w klasie IP67. Na wyświetlaczu opaski mogą pojawiać się powiadomienia dotyczące przychodzących połączeń oraz wiadomości tekstowych, a także komunikaty z aplikacji. Przez urządzenie możemy także sterować muzyką z telefonu, sprawdzić sobie saturacje, ciśnienie krwi oraz puls. Smartband pokazuje nam prognozę pogody, liczbę kroków czy stan baterii. Możemy go także wykorzystywać jako budzik bądź urządzenie do śledzenia jakości snu (co może nam pokazać informacje o których nie mieliśmy pojęcia). Praktycznie w każdej opasce możemy wybrać sobie tarczę dostosowaną do naszych wymagań bądź zmienić pasek.

Zapoznaj się:

Smartwatche damskie

Smartwatche męskie

Smartwatch z kolei ze względu na większe zaawansowanie technologiczne naturalnie oferuje nam więcej funkcji. Oczywiście dostajemy praktycznie wszystkie możliwości, które oferował nam smartband – bluetooth, wyświetlanie podstawowych komunikatów, krokomierz, ciśnieniomierz, pulsoksymetr, pulsometr czy budzik. Smartwatch jest jednak na wyższym poziomie technologicznym, co widać w takich aspektach jak możliwość instalowania aplikacji kompatybilnych z danym modelem, możliwość używania urządzenia jako zestawu głośnomówiącego, funkcja pisania wiadomości tekstowych czy możliwość płacenia przy użyciu zegarka. Wiele ze smartwatchy pozwala na wykonywanie z nimi aktywności wodnych w szczególności pływania, a nawet nurkowania do 200 metrów – jednak w przypadku tych funkcjonalności zawsze należy sprawdzić instrukcję producenta, warunki gwarancji i/lub zapytać sprzedawcę w sklepie.

Z uwagi na różnorodność dostępnych modeli firmy produkujące smartwatche starają się wprowadzać unikalne technologie, które wyróżnią ich spośród reszty stawki, a użytkownikowi pozwolą korzystać jeszcze efektywniej ze swojego urządzenia. Wspomniany już wcześniej Casio G-shock posiada unikalną technologię Waveceptor, która pozwala na ustalenie czasu, którego odchylenie to jedynie 1 sekunda na milion lat! Natomiast w połączeniu z funkcją radio controlled zegarki te są znacznie bardziej wstrząsoodporne. Kolejne dwa rozwiązania zostały stworzone przez firmę Frederique Constant. Jednym z nich jest automatyczne pobieranie przez Frederique Constant Horological Smartwatch czasu ze smartfona, a co za tym idzie przy zmianie stref czasowych na naszym zegarku zawsze będzie aktualna godzina (rozwiązanie bardzo przydatne dla podróżników) oraz funkcja MotionX, która przechowuje dane w chmurze do 30 dni i w przypadku utraty smartwatcha bądź smartfona będzie można je odzyskać.

Co lepsze do treningu – smartband czy smartwatch?

Produkty z przedrostkiem smart z definicji zostały stworzone do ułatwienia życia ich właścicielom. O ile nowoczesne smartfony,  to tak naprawdę miniaturowe komputerki przewyższające mocą obliczeniową pierwsze komputery, to smartwatche i smartbandy nie pełnią aż takiej funkcji i nie mają aż takich możliwości, jednak sprawdzają się podczas aktywności fizycznej. W czasach gdy do każdej czynności podchodzimy statystycznie i każdy minimalny szczegół ma dla nas wartość fundamentalną, smartwatche i smartbandy przychodzą do nas z pomocą. Każde takie urządzenie ma wbudowany moduł GPS, który pozwala śledzić naszą aktywność krok po kroku i to nie tylko podczas biegania. Jeśli trenujemy pływanie i dobrze dobierzemy sprzęt, to dostaniemy pełny obraz naszego treningu, długość za długością, włącznie z czasem, tętnem i spalonymi kaloriami. Tak samo sprawa wygląda z wycieczkami górskimi – przewyższenia terenu, kierunek i siła wiatru oraz liczba kroków pozwolą nam inaczej spojrzeć na aktywność w dwóch różnych dniach. Kontrolowanie wysokości tętna bardzo dobrze sprawdzi się podczas treningu siłowego bądź interwałowego, natomiast przebyty dystans, międzyczasy oraz wpływ wiatru pozwoli nam jeszcze efektywniej zaplanować trening rowerowy. Oczywiście jeśli chcemy dostać jak najwięcej parametrów treningowych musimy zainwestować w dobry sprzęt. Musimy dopasować urządzenie do naszych wymagań technologicznych i finansowych. Musimy przeanalizować czy wystarczą nam dane z opaski czy potrzebujemy bardziej szczegółowych obserwacji jakie oferują nam smartwatche.

Smartwatche

Co wybrać – ostateczne starcie

Nie sposób nie zacząć podsumowania od kwestii finansowej. Smartband to zwykle wydatek do 200 zł, natomiast za smartwatch, który będzie spełniał podstawowe wymagania użytkownika to koszt od 200 zł przy czym znakomita większość smartwatchy kosztuje wielokrotność tej kwoty.

Przede wszystkim na smartwatche i smartbandy miłym okiem spojrzą osoby aktywne fizycznie, lubiące nowinki technologiczne oraz ceniące sobie łatwość komunikacji ze światem. Jeśli jednak szukasz eleganckiego szwajcarskiego zegarka z automatycznym mechanizmem, złotą kopertą, datownikiem i klasycznym designem, to możesz nie polubić się z inteligentnymi opaskami czy zegarkami.

Uważam, że smartband jest bardzo ciekawą opcją dla osób, które nie do końca są przekonane do takich nowinek technologicznych, chciałyby spróbować, a nie chcą wydawać sporej gotówki. Wszystkie podstawowe funkcje zostaną razem ze smartbandem dostarczone, a co za tym idzie wejście w świat nowoczesnych technologii może okazać się bardzo przyjemne.

Natomiast dla każdego, kto lubi odkrywać nowe opcje sprzętu, chce mieć centrum dowodzenia już nie tylko pod ręką, ale wręcz na ręce, a także oczekuje kompleksowych danych dotyczących wyników – warto przeanalizować ofertę smartwatchy [tu można wstawić link do zegarkicentrum.pl] i wybrać dla siebie urządzenie, które będzie służyło nam w każdych warunkach i przez długi czas.


Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:

Pierwszy zegarek smartwatch

Jaki wyświetlacz wybrać w Smartwatchu?

Czy można zniszczyć zegarek G- Shock? Użyliśmy nawet CZOŁGU!

 

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: