Chat with us, powered by LiveChat

KUPUJ TERAZ W NIŻSZYCH CENACH NA BLACKWEEK

Szkło szafirowe czy mineralne? 
Dodano: 20-08-2020 w kategorii: Technologie, Uncategorized autor: Pawel Kowal

Szkło szafirowe czy mineralne? 

Cyferblat zegarka to miejsce, z którego można odczytać godzinę, ale także przestrzeń, gdzie znajdują się istotne dla pracy czasomierza części. Poza podstawowymi, takimi jak chociażby indeksy i wskazówki, znajdziemy na nim datowniki czy też dodatkowe subtarcze nadające mu dodatkowych funkcjonalności. Zatem istotne jest, aby był on w skuteczny sposób chroniony, tym bardziej biorąc pod uwagę kwestię, iż cyferblaty narażone są na różne zagrożenia w czasie codziennego użytkowania czasomierza, nawet i podczas tak niepozornej czynności jak sięgnięcie ręką do kieszeni. Najlepszą ochroną jest dobrze dobrane szkiełko, które stanowi bardzo istotną część w każdym zegarku. Chroni jego tarczę przed powstawaniem ewentualnych uszkodzeń. Na rynku spotkać można różne rodzaje szkiełek, dlatego też wybranie właściwego, może być nieco problematyczne. Warto się zatem im przyjrzeć, aby móc stwierdzić, które szkiełko najlepiej ochroni nasz zegarek przed uszkodzeniami. 

Lepsze jest szkło szafirowe czy mineralne a może hesalitowe?

Wybranie właściwego szkła do zegarka, wbrew temu co może się wydawać, związane jest z poważną decyzją, która może mieć wpływ na późniejszą żywotność naszego zegarka. Najbardziej istotną cechą każdego spośród szkiełek, będzie jego twardość, którą ocenia się przy pomocy specjalnie do tego celu przygotowanej skali (opracował ją w 1892 roku niemiecki chemik i fizyk Friedrich Mohs). Szkiełko hesalitowe, które stosuje się najczęściej w zegarkach budżetowych, ma zaledwie 1 punkt w 10 punktowej skali. Najbardziej popularne szkła mineralne mają 7 na 10 punktów, zaś szafirowe, które spotykamy w najbardziej luksusowych modelach, posiadają aż 9 punktów.  

Zegarki z szafirowym szkłem

Jakie szkiełko do zegarka? 

Szkiełka hesalitowe są mało odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zdecydowanie lepszym wyborem będą szkiełka szafirowe albo mineralne. 

Szkiełko szafirowe kojarzy się jednoznacznie z najwyższą półką i prestiżem. Nierzadko osoby pragnące mieć luksusowy czasomierz, wybierają ten, którego tarcza została pokryta szkłem wymienionego typu. Odznacza się ono dużą twardością – można je zarysować wyłącznie diamentem. Szkiełka te produkowane są podlegającego krystalizacji tlenku glinu, którego obrabianie jest niezwykle kosztowne i trudne. Biorąc pod uwagę ich wyjątkową twardość, do ich cięcia i szlifowania konieczne są narzędzia wykonane z diamentu. Koszty narzędzi, jak i fakt, iż proces ten jest bardzo czasochłonny, sprawiają iż ceny czasomierzy pokrytych z użyciem tegoż najtwardszego szkła, są sporo wyższe, aniżeli w przypadku tych pokrytych mineralnym szkłem. 

Poza niespotykaną twardością, szkło szafirowe odznacza się jeszcze jedną istotną kwestią – jest przejrzyste i prezentuje się bardzo elegancko. Dlatego też takiego rodzaju szkło nierzadko stosowane jest przez najbardziej prestiżowe firmy, bowiem zegarki ze szkłem szafirowym prezentują się luksusowo. 

Zegarki z szafirowym szkłem

Szkło szafirowe, poza wyraźnymi zaletami, ma także pewne wady. Pierwszą z nich jest wspomniana już cena, która nie należy do najniższych. Druga ma związek z odpornością na ewentualne zarysowania. Niestety bardzo twardy surowiec, jakim jest właśnie szkło szafirowe, jest także niezwykle kruchy, a zatem i podatny na wstrząsy i stłuczenia. Nie możemy o tym zapomnieć, tym bardziej jeżeli szukamy czasomierza, który będziemy nosić nie tylko do pracy, ale też podczas wizyt na siłowni. 

Szkło mineralne stosuje się w różnych zegarkach, zaliczanych do średniej, jak i wyższej półki cenowej. Odznacza się twardością na średnim poziomie – we wspomnianej skali Mohsa usytuowane jest praktycznie na środku. Szkło mineralne wykonuje się na bazie krzemu. Szkiełka mineralne nie są na tyle odporne na zarysowania, aby móc dorównać tym szafirowym, niemniej jednak dzięki temu pozostają bardziej elastyczne, a zatem są mniej podatne na ewentualne stłuczenia. Właśnie z tej przyczyny, wykorzystuje się je nierzadko w zegarkach przeznaczonych dla sportowców. Koszt wyprodukowania szkiełka mineralnego jest zdecydowanie niższy, aniżeli w przypadku szkiełka szafirowego. Dzięki temu czasomierze ze szkłem mineralnym, są nierzadko po prostu bardziej atrakcyjne. 


Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:

Czy warto kupić zegarek limitowany?

Zegar atomowy

Kto kupuje i dlaczego zegarki tytanowe?

 

 

 

 

 

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: