
Jak już wiesz, marka Timex narodziła się w Ameryce, a dokładnie w stanie Connecticut. Z czasem jednak rozwijała swoją działalność, a produkcja naręcznych czasomierzy rozrastała się w ogromnym tempie. Na rynku pojawiały się kolejne modele, które klienci kupowali częściej i chętniej niż wiele innych, bardziej popularnych produktów. Zegarki tego amerykańskiego brandu obecne były na wszystkich kontynentach i ich popularność nieustannie rosła. Zjawisko to napawało entuzjazmem, ale jak łatwo się domyślić, miało zaowocować zmianami, które uznać trzeba było nieuniknione…
Już nie tylko Ameryka – Nowe miejsca produkcji zegarków Timex
Tak duża skala produkcji i sprzedaży sprawiła, że firma podjęła kroki do przeniesienia części produkcji w inne miejsca, gdzie wydajność można było znacznie zwiększyć. Wybór padł na (jak to zwykle bywa) kraje azjatyckie. Tam rozpoczęto produkcję na masową wręcz skalę, która pozwoliła zaspokoić rosnące potrzeby klientów.
Przez lata Timex utrzymywał rodzimą produkcję łącząc ją z pracą fabryk działających na Filipinach, w Indiach czy Chinach. Prężnie działało również, istniejące nadal centrum badań i doskonalenia czasomierzy w Niemczech, a firma rozszerzała działalność o kolejne kraje europejskie. Z czasem jednak analizując słupki sprzedaży jak i kosztochłonność pracy poszczególnych ośrodków, zamknięto działającą przeszło 50 lat fabrykę w Little Rock, Arkansas pozostawiając w North Little Rock jedynie centrum dystrybucji, serwis i call center. Jak przyznał dyrektor PR wynikało to tylko i wyłącznie z chęci podniesienia efektywności produkcji, która w przypadku rodzimych fabryk odbiegała (na niekorzyść) w stosunku do azjatyckich punktów.
Zapoznaj się:
https://www.arkansasonline.com/news/2017/jan/19/arkansas-last-timex-unit-to-leave-20170-1/
USA i Niemcy jako ośrodki badań nad nowymi rozwiązaniami Timex
Produkcja na terenie USA została więc zakończona, a wszelkie inne działania związane z obsługą klienta, dystrybucją czy serwisem w Stanach Zjednoczonych również uległy ograniczeniu. Z dnia na dzień Timex stawał się co raz mniej “amerykański”, a kolejne działania miały miejsce w różnych ośrodkach na świecie. Ważnym punktem na mapie firmy było i jest Pforzheim. Niemiecka miejscowość położona w Karlsruhe, Baden-Württemberg stała się jednym z kluczowych ośrodków Timexa już w początkach II połowy XX wieku, kiedy to firma kupiła Lacher & Co. AG. Od tej pory w zakładach położonych na jej terenie toczą się prace nad tworzeniem nowych rozwiązań technologicznych dla czasomierzy sygnowanych logo amerykańskiej marki. Tym samym niemieckie miasto było i jest jednym z najważniejszych z punktu widzenia strategii marki.
Włoski pierwiastek Timex Group B.V.
Timex Corporation rozwijało się przez lata swojego istnienia przeradzając się w co raz potężniejsze przedsiębiorstwo skupiające kolejne marki. Jako Timex Group B.V. jest właścicielem znanych na całym świecie firm takich jak: Timex, Opex, Nautica, Guess, Gc, Versace, Versus czy Salvatore Ferragamo. Część z nich, mimo, że skupiona pod “amerykańskimi skrzydłami, projektowana jest w położonym w Italii Giorgio Galli Design Lab, które należy do firmy od 2007 roku. To właśnie tam powstają projekty, które mężczyźni i kobiety po prostu kochają. Dzięki włoskiemu temperamentowi udaje się łączyć to co nowoczesne i swobodne z nutą elegancji i szyku rodem z najznamienitszych wybiegów świata mody. To wszystko przekłada się na sukcesy jakie odnosi każda z poszczególnych marek wchodzących w skład Timex Group.
Timex Giorgio Gialli Collection
Nie da się również nie zauważyć zmian w projektach samego Timexa, który obecnie zaskakuje wieloma liniami i modelami pełnymi niezwykłego polotu bazującego na zestawieniu klasy i nonszalancji, które są tak bardzo bliskie dostojnej, a jednak otwartej na “swoisty luz” włoskiej kulturze. Doskonałym odzwierciedleniem tej właśnie kombinacji jest luksusowa edycja zegarków Timex Giorgio Gialli nazywanych S1 Automatic. Kolekcja ta, jak opisuje producent, jest efektem inspiracji projektanta grą światła i rzeczywiście w tych modelach jest to widoczne. Wszelkie krzywizny i załamania zostały tak dobrane, aby tarcza była niezwykle czytelna pod każdym kątem i doskonale kontrastowała z mocowanym paskiem, współgrając jednocześnie ze stalową kopertą. Co ważne, klienci którzy zdecydują się na zakup tejże kolekcji będą mogli wybierać pomiędzy różnymi kolorami pasków, wśród których znajdzie się miejsce dla nieoczywistych barw jak żywego odcienia niebieskiego czy przytłumionej, jasnej szarości. Timex Giorgio Gialli S1 Automatic to modele wyposażone w automatyczny mechanizm Miyota 9039, którego cechy to:
- 11 1/2 ligne
- Dwadzieścia cztery kamienie szlachetne
- 28,8k bph
- Stop sekunda
- Ręczne nakręcanie
- – 10/+ 30 sekund dziennie
- 42-godzinna rezerwa chodu
- Wahnik specjalnie grawerowany dla Timex
Premiera tej wyjątkowej kolekcji jest planowana na rok 2020, także z całą pewnością można spodziewać się dużego zainteresowania tymi modelami.
Timex American Documents czyli Timex wraca do Ameryki
Po blisko 50 latach przerwy produkcja zegarków Timex wraca do USA! Tak, to prawda. najbardziej znana amerykańska marka wznawia produkcję czasomierzy w rodzimych fabrykach. Owocem tego posunięcia jest stworzenie kolekcji American Documents, która ma być hołdem producenta względem tego, co w amerykańskiej naturze najpiękniejsze. Jest ona również, co ważniejsze, bodźcem który sprawił, że Amerykanie a dokładniej amerykańska część Timex Group przypomniała sobie, że potrafi robić zegarki i to nie byle jakie.
Czym szczególnym wyróżniają się zegarki Timex American Documents?
Spójrzmy na design niniejszych modeli. Króluje tu prostota łącząca elegancję z casualowym stylem.Okrągłe koperty wykonane ze stali szlachetnej są ręcznie polerowane i współgrają z zamocowanymi na teleskopach skórzanymi paskami w różnych kolorach. Paski te są dziełem SB Foot Tanning, która produkuje je w Red Wing, Minnesota. Mają szerokość 20mm, są grawerowane i wykonane są z bardzo miękkiej skóry, która z łatwością dopasowuje się do nadgarstka. Dzięki temu, że jest ona “wyjątkowo plastyczna” nie trzeba nosić czasomierza jakiś czas, aby pasek układał się idealnie. On pasuje od razu. Ponadto paski te posiadają klamrę jednoczęściową co również stanowi swoistą atrakcję. Dekiel czasomierza American Documents zdobi grawer prezentujący mapę USA oraz logo marki. Poza nim widzimy szereg napisów fabrycznych informujących nas o pochodzeniu oraz komponentach produktu. Koronkę czasomierzy American Documents zdobi niewielki a jednak czytelny grawerunek z symbolem producenta. Cyferblaty chroni szkło Gorill Glass 3, które jest zaskakującym rozwiązaniem jak na czasomierze. Wybór padł na ten a nie inny materiał ze względu na fakt, że jest on amerykańskiej produkcji i nie zawyża ceny zegarka jak byłoby to w przypadku szwajcarskich szkieł amerykańskiej produkcji (jako unikaty kosztują naprawdę dużo). Na jasnych i ciemnych tarczach analogowych figurują indeksy godzinowe, logo marki oraz wymowny napis swiss movt oraz MADE IN AMERICA, które naprowadzają nas na fakt, iż są to modele składane właśnie w USA. Nie lada gratką pozostaje również system pakowania, a mianowicie fakt, że modele zegarki timex American Documents lokowane są w drewnianych pudełkach wykonanych z drzewa wiśniowego rosnącego na terenie USA.
Dlaczego w American Documents nie zastosowano amerykańskiego mechanizmu?
Odpowiedź jest stosunkowo prosta – ponieważ, nie ma obecnie wystarczająco dobrego mechanizmu rodzimej produkcji, który Timex chciałby umieścić w swojej prestiżowej kolekcji. Z tej właśnie przyczyny postawiono na znaną i cenioną Rondę kaliber 6004.D. Mechanizm ten ma odpowiadać za prawidłowe działanie czasomierza i tak z całą pewnością będzie. Jest to bądź co bądź firma z tradycjami i doskonałą renomą, której warto było zaufać zamiast poświęcać kolejne lata czy miesiące na wyprodukowanie własnego werku. Dla wielu osób określenie swiss movement bywa mylące i spodziewać się można w całości szwajcarskiej produkcji, jednakże w rzeczywistości jest to produkt amerykański czym marka zdecydowanie się szczyci.
Obecnie kolekcja American Documents ma opiewać o 4 modele, które produkowane będą w niewielkich ilościach. Przewiduje się, że nakład nie przekroczy 1000 egzemplarzy miesięcznie, jednakże z całą pewnością będzie to uzależnione od popytu na te ekskluzywne towary. Ich cena nie jest bowiem taka, jak innych modeli Timex, do których przywykliśmy. Za produkty AD zapłacimy 495$, ale czy to mało czy dużo nie nam póki co oceniać.
Czyli jak właściwie jest z tą produkcją Timexa?
Trzeba przyznać, że troszkę to wszystko zagmatwane. Była amerykański, ale teoretycznie już nie jest (siedziba główna w Holandii). Produkuje głównie na Filipinach, ale i w innych zakątkach Azji. Swoich projektantów posiada przede wszystkim we Włoszech, a nad technologiami czuwa niemiecki oddział. Do elitarnych edycji wprowadza szwajcarskie mechanizmy, podczas gdy kiedyś szczycił się produkcją własnego werku v-conic. Jednak… szanując własne korzenie, tradycje Timex znowu wraca do produkcji na własnym terytorium. Podkreśla tym samym swoją “amerykańską jakość”. Warto zaznaczyć, że marka nie zdradza zbyt wielu kontrahentów, którzy dostarczają mu części do tej ekskluzywnej kolekcji. Jest to bowiem ich tajemnica, która pozwala utrzymać w sekrecie tajniki tego wyjątkowego projektu.
Historia Timexa jest jedną z najciekawszych wśród popularnych marek zegarmistrzowskich. Jest pełna innowacji i ciekawostek, a przez jej karty przewijają się liczne topowe marki jak np Microsoft. Bogata historia idzie w parze z tradycją doskonałymi wartościami, których producent strzeże, dlatego kupując modele tej marki możemy być pewni, iż kupujemy sprawdzone produkty.
Marka amerykańska czy … szwajcarska? Skąd pochodzą czasomierze od Timexa?
Jak kupić zegarek oryginalny?
Zegarek przed czy za nadgarstkiem?