Wielu z nas cieszy się faktem posiadania dobrego, markowego i nierzadko drogiego zegarka. Bez wątpienia, wzmaga to poczucie prestiżu oraz pewności, że urządzenie, które mamy na ręce, nie zawiedzie nas, gdy będziemy chcieli sprawdzić, która jest godzina, jaki mamy dzień, a nawet fazę księżyca. Na tarczy naszego czasomierza pojawiają się jednak często funkcje, z których nie korzystamy, z uwagi na brak wiedzy w zakresie ich zastosowania. Jedną z nich jest chronograf.
Jak skalibrować chronograf?
Jak wspomniano, chronograf jest jedną z funkcji, która bywa enigmatyczna dla użytkownika zegarka. Zanim zaczniemy z niego w pełni korzystać, ważne jest, by dokonać jego prawidłowej kalibracji. Sprawdźmy, jak to zrobić.
Na skutek różnych, głównie zewnętrznych, czynników może zdarzyć się tak, że wskazówki chronografu po jego użyciu nie powrócą na pierwotne miejsce. Konsekwencją będzie niemożność precyzyjnego odmierzenia czasu oraz jego odczyt. Nadto, uznaje się, że z uwagi na delikatny mechanizm zegarka, brak dokładności w funkcjonowaniu jednego z elementów może powodować zakłamanie działania innych. Oczywiście, opisana sytuacja nie wskazuje na konieczność wymiany czasomierza czy jego bezużyteczność. Jedyne, co użytkownik musi zrobić to poświęcić sprawie kilkadziesiąt sekund. Zaczynamy od zdjęcia zegarka z ręki. Zdecydowanie ułatwi to sprawę oraz dostęp do koronki pokrętła. Następnie, wspomniany element należy wyciągnąć do pierwszej pozycji i nacisnąć górny przycisk. Pamiętajmy jednak, że każda z tych czynności musi być wykonana z odpowiednim stopniem finezji. Są to wyjątkowo czułe punkty czasomierza, których naruszenie może doprowadzić do faktycznej konieczności jego wymiany. W efekcie podjętych kroków, wskazówka pomocniczej tarczy powinna skierować się ku pozycji „zero”. Podobny ruch musimy wykonać z dolnym przyciskiem, który odpowiedzialny jest za wskazania sekundnika. Następnie, wyciągamy koronkę do pozycji drugiej i naciskamy ją. Ważne jest, aby pamiętać, że sposób kalibracji chronografu może być uzależniony od konkretnej marki zegarka. Jednak, większość znanych firm, sprzedając swoje produkty wyposażone w opisywaną funkcję, dołącza szczegółową instrukcję obsługi. W przypadku jej braku, możemy odszukać ją w Internecie, a w ostateczności skorzystać z usług zegarmistrza.
Bardzo dobrze kalibracja zegarka z chronografem została wytłumaczona w poniższym filmie:
Rozregulowanie chronografu
Jak zostało podkreślone, na działanie chronografu, podobnie jak całego zegarka, mogą mieć wpływ czynniki zewnętrzne. Oczywiście, może zdarzyć się również tak, że na skutek awarii mechanizmu wewnętrznego, spowodowanej jego niską jakością, przestanie on działać, jednak zazwyczaj jest to jednoznaczne z koniecznością wymiany czasomierza na nowy. Skupiając się na przyczynach pochodzących ze świata zewnętrznego, bez wątpienia można wskazać uszkodzenia koronki pokrętła. Ciężko jednoznacznie sprecyzować, jakie mogą być dokładne konsekwencje nieostrożnego obchodzenia się z nim, jednak mając na względzie, że jego trzon dociera do „serca zegarka”, jego naruszenie nie jest pożądane. Podobnie na funkcjonowanie chronografu może wpłynąć uderzenie urządzeniem o element zewnętrzny. Mimo licznych mechanizmów ochronnych, wstrząsy nie są pożądane. Najbardziej bezpiecznymi zegarkami są produkty sygnowane linią G- Shock. W tym przypadku jednak mowa o iście militarnej technologii. Innym, ważnym czynnikiem może być demagnetyzacja czasomierza, co zdarza się w przypadku użycia go w niekorzystnych warunkach. Większość instrukcji wspomina o konieczności unikania miejsc o dużym polu magnetycznym. W końcu, przyczyna może leżeć po stronie baterii napędzającej zegarek, która po jakimś czasie może być w słabej kondycji. Przyjmuje się, że jeśli zakupiliśmy produkt, który w chwili nabycia już pracował, ogniwo napędzające powinno być sprawdzone po upływie 3 lat. Jest to zbieżne z okresem gwarancji udzielonej przez producenta, co pozwala również uniknąć dodatkowych, wysokich kosztów jego wymiany. Pamiętajmy, że tego typu zabieg może być związany również z testem wodoodporności, co naraża użytkownika na koszty sięgające około 100 złotych.
Stoper nie zatrzymuje się na 12h?
W trakcie użytkowania zegarka może zdarzyć się tak, że mimo poprawności dokonania wszelkich czynności, chronograf nie zatrzymuje się na godzinie 12. Konsekwencją tego jest niemożność jego kalibracji, a kolejno precyzyjnego odmierzenia czasu. Spośród wielu przyczyn takiego stanu rzeczy, najbardziej popularną jest uszkodzenie trzonu utrzymującego koronkę pokrętła lub narażenie urządzenia na silne działanie pola magnetycznego. Pojawienie się takie sytuacji nie oznacza jednak braku rozwiązania. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, to lektura instrukcji obsługi. Wiele firm w taki sposób tworzy swoje zegarki, aby ich reset był możliwy z pozycji użytkownika. Jeśli jednak podjęcie czynności wskazanych przez producenta nie pomagają, konieczna będzie wizyta u zegarmistrza. W tym aspekcie należy jednak mieć na względzie to, aby punkt, do którego się wybierzemy, cieszył się dobrą sławą. Wysoce prawdopodobne jest, że konieczne okaże się zdemontowanie zegarka i jego ręczne nastawienie.
Jak używać chronografu?
Dotychczasowa lektura może nasuwać pewną refleksję, sprowadzającą się do tego, że opcja chronografu w zegarku może- zamiast dodatkowej funkcjonalności- przynieść same kłopoty. Dodając do tego fakt, że większość posiadaczy czasomierzy zwyczajnie nie wie jak z niego korzystać, jego atrakcyjność wypada na średnim poziomie.
Na rynku można znaleźć bardzo zróżnicowane zegarki. Niezależnie jednak od zastosowanego mechanizmu, ceny czy też firmy, sposób pomiaru czasu sprowadza się do możliwości jego wystartowania oraz zatrzymania, co może być obsługiwane przez jeden lub dwa przyciski.
Chcąc unaocznić prosty proces korzystania z chronografu, można wyobrazić sobie zegarek z dwoma przyciskami: A- góra, B- dół. Proces należy zacząć od ustawienia wskazówki w pozycji „zero”. Zapewni to dokładność wskazania i odczytu. Tej czynności można dokonać zwykle poprzez jednoczesne przytrzymanie obu przycisków przez około trzy sekundy lub do chwili, kiedy wskazówka znajdzie się w oczekiwanej pozycji. Jeżeli wszystko przebiegło pomyślnie, możemy przystąpić do pomiaru czasu. W tym celu naciskamy zwykle górny przycisk „A”, co zapoczątkowuje ruch wskazówki chronografu po subtarczy. Jeśli chcemy zatrzymać wskazówkę celem zakończenia lub przerwania pomiaru, konieczne jest użycie dolnego przycisku „B”. Zatem, ważną cechą jest możliwość wstrzymania pomiaru i rozpoczęcia go nie od pozycji „zero”. Należy jednak pamiętać, że w odróżnieniu od klasycznego stopera, chronograf nie umożliwia dokonania jednocześnie kilku pomiarów oraz ich zapisu. Jest to zdecydowanie uproszczony mechanizm, który przez lata był zmieniany oraz ulepszany. Wszystkie te zabiegi miały na celu głównie poprawienie dokładności pomiaru. Jak można się domyślać, poprawki były raczej kosmetyczne. Pewnego rodzaju przełomem w tych działaniach było stworzenie chronografu typu Flyback. Inspiratorem tego rozwiązania była firma Breitling- w 2003 roku wypuściła ona na rynek pierwsze urządzenie z osobnym, indywidulanym przyciskiem, za pomocą którego uruchamiano, zatrzymywano i zerowano pomiar czasu.
Jak odczytywać wskazania chronografu?
Jeśli poznaliśmy już sposób działania chronografu i możliwości radzenia sobie z nim w ciężkich sytuacjach, warto również umieć poprawnie odczytywać jego wskazania. Ich prezentacja będzie uzależniona od rodzaju zegara. Najbardziej typowe posiadają tylko jedną wskazówkę chronografu. Oznacza to, że nieco bardziej musimy się przyłożyć do jego odczytu. Będzie ona bowiem pełniła podwójną rolę- określenie godziny i minuty. Bardziej zaawansowane czasomierze wyposażone są w dwie wskazówki. Tu sytuacja jest zdecydowanie prostsza. Należy, przede wszystkim, skupić się na wewnętrznej skali przypisanej do chronografu i kolejno, po wyzerowaniu, rozpocząć pomiar. Duża wskazówka wskazywać będzie minuty, a krótsza sekundy. Pozytywną stroną będzie tu zapewne dokładność i przejrzystość. Wielu sceptyków uważa jednak, że oparcie na jednej tarczy aż czterech wskazówek może być nieco problematyczne, zwłaszcza jeśli rozmiary zegarka nie są znaczne. Producenci jednak silą się na zaspokojenie potrzeby swoich Klientów i za pomocą elementów graficznych odpowiednio wyróżniają standardowe wskazówki od chronografu.
Oznaczenie zegarków z chronografem i ranking firm
Zdecydowana większość producentów zegarków chwali się faktem umieszczenia w swoich produktach funkcji chronografu. Przeważnie, oznaczenie tego systemu znajduje się na tarczy czasomierza lub tylnej części urządzenia. Zastanawiając się nad zakupem zegarka z chronografem, warto posłużyć się opiniami użytkowników. Bez wątpienia, godne polecenia w tym zakresie będą produkty firmy Festina, Timex oraz Vostok. Cechują się one dużą dokładnością wskazania oraz czytelnością tarczy, co ma istotne znaczenie w codziennym użytkowaniu. Warto także zwrócić uwagę na wspomniane już Casio G- Shock, których konstrukcja i technologia gwarantuje pełną funkcjonalność, nawet w najbardziej skrajnych warunkach. Będzie to miało duże znaczenie dla osób lubiących aktywny tryb życia.
Reasumując, można w pozytywny sposób ocenić wyposażenie zegarka w funkcje odmierzania czasu. Zdecydowanie ma to swój praktyczny wydźwięk, który sprawdza się zwłaszcza wtedy, kiedy odmierzenie dokładnego odcinka czasu jest dla nas istotne. Należy mieć jednak na względzie to, że zawarcie tego mechanizmu wpływa na cenę produktu, a także zwiększa możliwość pojawienia się awarii. Oczywiście, jeśli zegarek jest objęty gwarancją, nie musimy się tym przejmować. Nieco gorzej będzie, jeśli usterka pojawi się po tym okresie. W końcu należy uznać, że zarówno obsługa manualna, jak i odczyt wskazań, mimo enigmatycznego charakteru, nie jest trudny i po kilku próbach nie powinien być problematyczny. Zapewne osoby, którym zależy na wielu bardzo precyzyjnych pomiarach i ich zapamiętaniu, nie powinny decydować się na zakup tego typu czasomierza. Jest to zdecydowanie uproszczona wersja typowego stopera, która mimo upływu czasu cieszy się dużym zainteresowaniem wśród użytkowników.
Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:
Kamienie w zegarku do czego służą?
Szkło szafirowe czy mineralne?
Jak nauczyć dziecko zegara?