Wszelkie pomiary są niedokładne. W naszym świecie, w całym Wszechświecie nie ma zjawisk, które można zmierzyć z absolutną dokładnością, zawsze jest jakiś plus lub minus. Dotyczy to również pomiarów czasu. Każdy zegarek – mechaniczny, kwarcowy, a nawet atomowy – ma tolerancję błędu. Nawet jeśli jest mikroskopijna, nadal tam jest.
Ponadto istnieją różne wymagania dotyczące dokładności dla różnych rodzajów zegarków, a to, co jest bardzo nieprawidłowe w przypadku kwarcu, może być normalne, a nawet uważane za doskonałe wskaźniki dla mechaniki. W naszym artykule powiemy Ci, jakie odchylenia są dopuszczalne dla różnych typów zegarków, z jakich powodów mechanizm zaczyna się spóźniać lub spieszyć i co można z tym zrobić.
Standardy dokładności zegara
W dzisiejszych czasach zegarek to gadżet, którego zasada opiera się na stałości częstotliwości. W przypadku chronometrów mechanicznych jest to zespół balansowo-spiralny. Jego częstotliwość drgań jest taka sama i stanowi ściśle określoną wartość. Równowaga jest dość masywnym kołem, a spirala to cienka sprężyna przypominająca włosy.
Kiedy koło jest wycofywane z pierwotnego położenia, spirala wprawia je w drgania ze stałą częstotliwością. W zależności od konkretnego modelu mechanizmu zegarmistrzowie ustalają częstotliwość 2,5, 3, 4, 5 Hz, testują go, osiągając taką wartość średniego dziennego odchylenia ruchu, która mieściłaby się w ogólnie przyjętym zakresie.
Dokładność zegarków określają normy. W przypadku akcesoriów mechanicznych mechanizm o średnicy powyżej 26 mm może przez jeden dzień dawać błąd nie większy niż -20 / + 50 sekund. W porównaniu z normami szwajcarskiego standardu COSC za chronometr należy uznać tylko te zegarki, które działają z błędem -4 / + 6 sekund dziennie.
Zegarki kwarcowe są wielokrotnie dokładniejsze niż mechaniczne. Regulatorem w nich jest kryształ kwarcu. Jego ustawienia są takie, że gdy przepływa przez niego napięcie z baterii, częstotliwość drgań wynosi 32768 Hz. Jak widać, jest to dość wysoka dokładność, ale nawet ona nie może być traktowana jako absolutna.
Zgadza się, że takie niedokładności w zegarze nie sprawią właścicielowi większych kłopotów. Ale jeśli chodzi o częstsze opóźnienie lub przeciwnie, spieszenie zegarka, ten fakt zaczyna denerwować. Spójrzmy na możliwe przyczyny.
Dlaczego zegar pędzi ?
Zegarki mechaniczne
Zegarki z takim mechanizmem są dość powszechne. Niektóre modele przyszły do nas z ubiegłego wieku. Wiernie służą swoim właścicielom przez wiele lat, ale czasami zaczynają pokazywać niedokładny czas. W wielu modelach, pomóc mogą tylko specjaliści.
Dlaczego zegarek się spieszy? Oto kilka głównych powodów:
zagęszczenie smaru;
nagłe zmiany temperatury;
stopień napięcia sprężyny;
reakcja na zmiany w polu grawitacyjnym Ziemi;
ręka, na której użytkownik nosi swoje akcesorium, jest stale w dolnym położeniu. Może to spowodować pośpiech w zegarku.
Pamiętaj o jednej ważnej zasadzie: im słabsze uzwojenie sprężyny, tym szybciej działa zegar.
Jeśli nagle zdarzyło się, że Twoje ulubione akcesorium zaczęło powodować błędy, nie podejmuj ryzyka i nie próbuj samodzielnie go naprawiać. Lepiej jest skontaktować się ze specjalistą, który jak najszybciej zidentyfikuje i wyeliminuje przyczynę. A ty, bez specjalnej wiedzy, możesz go po prostu zepsuć.
Zegarek cyfrowy
Jeśli zegar cyfrowy zaczyna wskazywać niedokładny czas, najprawdopodobniej nie można tego naprawić. Wielu zegarmistrzów próbowało rozwiązać ten problem, ale niestety bezskutecznie. Dzieje się tak, ponieważ mechanizm elektroniczny opiera się na generatorze zegara, który jest mikroukładem, który emituje impuls raz w określonym przedziale czasu.
Może się to zdarzyć z dwóch powodów:
zmiana parametrów wewnętrznych – zmniejszenie pojemności kondensatora,
nie ma możliwości stworzyć mikroukład, który byłby idealnie dokładny. W każdym razie będzie miał błąd, nawet jeśli jest on minimalny.
Wtedy nie powinieneś tracić czasu ani czasu specjalisty. Lepiej kupić nowy zegarek elektroniczny. Ponadto są bardzo przystępne cenowo.
Zegar ścienny
Jeśli twój zegar ścienny jest zasilany akumulatorem, to w przypadku opóźnienia lub przeciwnie przyspieszania pomoże ci jego wymiana. Wtedy zegarek odzyska pierwotną precyzję.
Jeśli Twój zegar ścienny jest samoczynnie zwijający się, regulacja ruchu jest znacznie trudniejsza. Możesz spróbować samodzielnie je naprawić. Okres nieprzerwanej pracy takich zegarków z reguły wynosi około trzech lat.
Po tym okresie wytrzyj zegarek z kurzu i nałóż cienką warstwę oleju na mechanizm.
Niedokładność uderzenia może wystąpić z powodu uderzania młotków w sprężyny. Dopóki sprężyny są naciągnięte, czas na zegarku jest wyświetlany dokładniej. Gdy tylko zauważysz odchylenie, po prostu obróć wskazówkę minutową w kierunku jej ruchu, a zegarek znów będzie działał poprawnie.
Jeśli nie masz ochoty samodzielnie naprawiać zegarka lub boisz się go uszkodzić, skontaktuj się z zegarmistrzem. Szybko przywróci im dawną dokładność.
Zegarek kwarcowy
Chociaż zegarki kwarcowe są uważane za dokładniejsze niż zegarki mechaniczne, nadal zdarzają się przypadki, w których również mają odchylenia. Zegarmistrzowie przytaczają kilka z najczęstszych powodów, dla których tak się dzieje:
zmiany temperatury;
zbyt wysoka wilgotność;
kryształ kwarcu zużył się (im jest starszy, tym bardziej zmienia się jego częstotliwość rezonansowa);
wnikanie wilgoci do mechanizmu;
zużycie energii z baterii. Żywotność standardowej baterii wynosi około jednego roku. Gdy tylko ładunek zaczyna opadać, zegar przesuwa się do przodu. Jeśli Twój zegarek jest wyposażony w generator, nic ci nie grozi. Ich żywotność może przekraczać 10 lat.
Jeśli jesteś dumnym posiadaczem kwarcowego zegarka na rękę, który niestety zaczął wskazywać niedokładny czas, w żadnym wypadku nie próbuj go naprawiać samodzielnie. Zaufaj profesjonaliście. Jeśli masz niedrogi model, lepiej od razu zaopatrzyć się w nowe akcesorium, ponieważ naprawa zegarka może Cię kosztować tyle samo.
Każdy z nas ma różne preferencje. Motyw zegara również nie jest wyjątkiem. Ktoś lubi nosić tylko drogie modele znanych marek. Niektórzy kupują tylko modele mechaniczne lub odwrotnie, kwarcowe. Ale niezależnie od rodzaju mechanizmu, ceny i przeznaczenia zegarków, wszystkie wymagają stałej, starannej pielęgnacji i terminowej naprawy. Nie rób tego sam. W przeciwnym razie ryzykujesz zrujnowanie swojego ulubionego zegarka. Skontaktuj się w tym celu z zegarmistrzem, gdzie Twój zegarek zostanie szybko naprawiony.
Dlaczego zegar się spóźnia ?
Zegarki mechaniczne
Główne czynniki wpływające na pracę zegarka:
Mechanizm jest zatkany. Tylko zegarmistrz może rozwiązać ten problem.
Wahania temperatury. Jeśli masz zegarek mechaniczny, pamiętaj, że jest on bardzo wrażliwy na warunki temperaturowe (ciepło lub zimno). Należy go chronić przed mrozem i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Powodem jest to, że pod wpływem niskich temperatur metalowe elementy, z których wykonany jest zegarek, mogą zamarznąć, a w upale zmięknąć. Dlatego chronometr może działać nieprawidłowo.
Musisz nakręcić mechanizm, ściśle przestrzegając wszystkich wymagań instrukcji dołączonej do zegarka. W przeciwnym razie niewłaściwe nakręcenie zegarka może spowodować błędy.
Modele zegarków z naciągiem automatycznym wymagają ciągłych zmian kąta. Jeśli używasz ich wystarczająco rzadko, nie zdziw się, że pokażą czas z błędem. Takie chronometry nie muszą być często nakręcane, ponieważ może to prowadzić do szybkiego zużycia sprężyny.
Jeśli zegarek zostanie uderzony i upuszczony, może zacząć zwalniać. Jeśli będziesz używać akcesorium ostrożnie, przestrzegając wszystkich niezbędnych warunków pracy, mechanizm będzie ci służył przez dość długi czas.
Zegarek kwarcowy
Następnie dowiedzmy się, dlaczego zegarki kwarcowe pozostają spóźniają się i jak sobie z tym radzić. Powodem jest to, że częstotliwość drgań kwarcu jest stała. Może to zostać zakłócone ze względu na zmiany temperatury.
Przy częstym używaniu akcesorium nie występują nagłe zmiany temperatury, co zmniejsza ryzyko ich niedokładnego ruchu. Ale jeśli przechowujesz zegarek w miejscu, w którym jest znacznie cieplej lub odwrotnie, zimniej, może to spowodować opóźnianie lub przyspieszanie.
Dlaczego zegar zaczyna się opóźniać:
wnikanie kurzu lub wilgoci – jest to spowodowane wyciekiem w obudowie;
bateria jest rozładowana lub utleniona;
profilaktyka jest nieregularna lub w ogóle nie jest prowadzona. Następuje szybkie zużycie lub całkowite zatrzymanie zegarka.
W modelach kwarcowych nie można samodzielnie wymienić baterii. Dlatego skontaktuj się ze swoim zegarmistrzem, aby uzyskać pomoc.
Zegar elektroniczny spóźnia się
Przyczyny opóźnienia zegarków elektronicznych są z reguły wywoływane przez te same problemy, co w przypadku mechanizmów kwarcowych – uszkodzenie mechaniczne lub całkowite rozładowanie baterii.
Ponadto jednym z głównych negatywnych skutków dla elektronicznego mechanizmu takiego chronometru może być pole magnetyczne pochodzące z urządzeń gospodarstwa domowego. Dlatego jeśli to możliwe, unikaj kontaktu zegarka z nim.
Nie zapomnij o terminowej wymianie baterii w zegarku elektronicznym i unikaj jej zamoczenia.
Jeśli zegarek zaczyna się spóźniać, wymień baterię. Ale to nie zawsze pomaga rozwiązać problem. Czasami powodem jest ich mechaniczne uszkodzenie. Wtedy zegarek należy naprawić.
Prawidłowe nakręcenie zegarka, aby nie stracił dokładności
Jeśli chcesz nakręcić zegarek, nigdy nie rób tego na nadgarstku. Weź go w jedną rękę, a drugą obróć koronę.
Dlaczego warto to robić? Kiedy próbujesz przesunąć zegarek bez zdejmowania go z ręki, podciągasz koronkę do góry. Powoduje to nacisk na wałek naciągowy. I bardzo łatwo jest go zgiąć.
Zegarek, który można używać do pływania i nurkowania, posiada zakręcaną koronkę. Aby włożyć sprężynę, najpierw odkręcamy głowicę, a następnie po nawinięciu przywracamy ją do pierwotnego położenia.
Istnieje specjalne urządzenie do nakręcania zegarków ze zbyt małą koroną.
Jak poprawnie nakręcić zegarek automatyczny?
Wszystkie zegarki automatyczne są wyposażone w automatyczny system naciągu. Dlatego ich mechanizm uruchamia się samoczynnie, gdy je nosisz. Nie zaleca się robienia tego ręcznie. To naraża zegarek na przedwczesne zużycie mechanizmu. Jeśli oczywiście nie nosiłeś tego akcesorium przez długi czas, obróć koronkę o 10-15 obrotów, ustaw właściwy czas, a następnie załóż zegarek.
Każdy, nawet najdokładniejszy, zegarek prędzej czy później zaczyna zniekształcać odczyty czasu i tutaj ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego zegar się spieszy lub pozostaje w tyle. Nie ma jednak idealnie dokładnych mechanizmów; każdy z nich jest osadzony w błędzie pomiaru. Dlatego spieszenie lub opóźnienie muszą wykraczać poza ten błąd, aby można je było uznać za awarię.
Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:
Kalibracja zegarka z chronografem
Zegarki na raty
Jak bezpiecznie zmienić datę w zegarku?