Czy serwisować zegarek automatyczny/mechaniczny?
Kupiłeś zegarek i myślisz, że teraz będzie już działał bez problemu i komplikacji na wieki, wieków Amen? No cóż… pewnie możliwe, ale jednak mocno wątpliwe. Zegarek jest jak samochód, który choć działa praktycznie codziennie, potrzebuje naszej ręki, aby działać bez zarzutu. Musi być tankowany, serwisowany, sprawdzany i jeśli trzeba naprawiany, aby nie dopuścić do tego, by przed wcześnie trafił na szrot. O ile w przypadku auta wydaje się to logiczne i wręcz oczywiste, o tyle przy zegarkach sprawa dla wielu jest nawet kuriozalna i oburzająca. Dlaczego sądzimy, że czasomierze raz kupione nie potrzebują więcej naszej uwagi, aby mogły być niezawodne? Przecież jest wręcz odwrotnie….
Serwisowanie zegarków automatycznych i mechanicznych – dlaczego jest takie ważne?
Producenci zegarków udzielają zazwyczaj 2 letniej gwarancji na swoje produkty. Podlegają jej uszkodzenia nie wynikające z winy użytkownika i to te właśnie usterki naprawiane są bezkosztowo przez serwis danej marki. 24 miesiące to jednak znacznie krócej niż standardowy czas użytkowania czasomierza, który kupujemy, przynajmniej z założenia, na długie lata. Z tej właśnie przyczyny, aby zapewnić zegarkom długowieczność, producenci zalecają jego serwisowanie po upływie ok 3 lat od daty zakupu. Z doświadczenia wiemy, że taki przegląd jest bardzo potrzebny, ale odpowiedni czas na wykonanie tego typu zabiegu przypada na okres ok. 5 lat od momentu zakupu. Pozwala to uniknąć przykrych niespodzianek związanych z uszkodzeniem produktu, który w naszym mniemaniu miał być niezawodny i może nawet niezniszczalny. Serwis pozwala na ocenę stanu technicznego czasomierza i wykrycie ewentualnych usterek czy zagrożeń, tak aby w porę zapobiec jego całkowitej destrukcji. Niestety, wiele osób wciąż bagatelizuje tę kwestię nie zauważając tego, co wręcz oczywiste…
Zegarek – “organizm wieloskładnikowy”
Kiedy kupujemy zegarek automatyczny czy mechaniczny, szczególnie zwracamy uwagę na jego mechanizm. Przez szklany dekiel czy transparentną tarczę obserwujemy pracę mechanizmu. Czy nie przyszło nam więc na myśl, że aby te kilkadziesiąt czy nawet kilkaset elementów złożonych w spójną całość działało sprawnie, potrzebna jest ich kontrola i rzetelna weryfikacja stanu technicznego choćby raz na jakiś czas? Przecież wiemy, że tam, gdzie istnieje wiele części, przynajmniej tyle samo jest powodów, dla których nagle coś mogłoby się zepsuć. Weźmy pod uwagę choćby napędzające się wzajemnie zębniki i koła zębate czy ruchome sprężyny czy łożyska, które wchodzą w interakcje. Przecież każda z tych części ma swoją żywotność, którą zaburzyć może szereg czynników zewnętrznych czy po prostu zwykłe “starzenie się mechanizmu”. Serwisowanie zegarów potrzebne jest między innymi właśnie po to, aby te wszystkie elementy wciąż tworzyły sprawną układankę, która ku naszej radości działać będzie przez kolejne lata.
Konstrukcja zegarka, a wytrzymałość mechanizmu
Choć wiele zegarków także automatycznych i mechanicznych posiada szereg cech konstrukcyjnych mających na celu zabezpieczyć je przed wilgocią, brudem, kurzem i dostępem powietrza, to jednak nie udało się jeszcze stworzyć systemu, który całkowicie ochroniłby mechanizm. Nawet bardzo ceniony DS Double Security stworzony przez Certinę nie wyklucza wpływa czynników zewnętrznych na stan techniczny mechanizmu. Z tej właśnie przyczyny konieczne jest dokładne sprawdzenie czasomierza, aby wykluczyć możliwość dostania się pary czy kurzu do jego wnętrza, a tym samym ograniczyć możliwość uszkodzenia poszczególnych elementów. Serwis daje możliwość wymiany uszczelek, dokręcenia koronki i wykonania innych zabiegów, które przywrócą pożądany stan automatycznego czy mechanicznego zegarka.
Zegarek trzeba dobrze oliwić
Porównując po raz kolejny zegarek do samochodu, możemy łatwo zobrazować fakt, jak ważna jest wymiana płynów i smarów używanych podczas pracy czasomierza. Ze względu na właściwości smarów, po upływie ok 5 lat od rozpoczęcia jego pracy, mamy do czynienia z całkowitą lub częściową utratą właściwości jakie miały one w momencie ich aplikacji. Wpływ na to ma para wodna jaka dostaje się do środka, ale również wspomniane już właściwości chemiczne, które powodują wysychanie czy gęstnienie smarów. Zbyt gęste lub zużyte smarowidło sprawia, że zegarek zaczyna działać “na sucho” lub blokować się, a nawet staje się podatny na korozję. Prowadzi to do jego rozregulowania, obniżenia rezerwy chodu i innych problemów, a z czasem nawet do całkowitego uszkodzenia. Podczas serwisu wszystkie płyny są wymieniane jak przy wymianie oleju w aucie, co zwiększa żywotność produktu i daje chronometrowi tzw. drugie życie.
Zachęcamy i zalecamy Państwu regularne serwisowanie zegarków automatycznych i mechanicznych. Nasze doświadczenie jasno wskazuje, że osoby, które dbają o swoje czasomierze, cieszą się nimi znacznie dłużej. Co ważne, niektórzy producenci również propagują tego typu działania przedłużając o kolejne lata okres ochrony reklamacyjnej osobom wykonującym serwis zegarka w autoryzowanym punkcie (przykład: Maurice Lacroix). Jest to dowód na to, jak ważny jest przegląd techniczny chronometru.
Uwaga! Wybierasz się na wakacje i zamierzasz w pełni korzystać z “uroków wody”? Wykonaj przegląd uszczelek, a dowiesz się czy Twój czasomierz jest bezpieczny i gotowy na wodne szaleństwo.