Chat with us, powered by LiveChat
Czy zegarki Szwajcarskie nadal są najlepsze?
Dodano: 14-08-2020 w kategorii: Ciekawostki, Technologie, Uncategorized autor: Pawel Kowal

Na przestrzeni wielu lat, szwajcarskie zegarki zyskały pozytywne opinie, zarówno pod względem sposobu działania, jak i zastosowanych elementów. Czasomierze powstałe w Szwajcarii nie zawsze jednak były najlepsze na rynku i do dziś istnieje spór o to, jak luźne są przepisy określające, którzy producenci mogą reklamować swoje produkty jako „wyprodukowane w Szwajcarii”. Nie ulega wątpliwości, że oryginalne, szwajcarskie zegarki wykonane są z najwyższej klasy materiałów, za które jednocześnie trzeba zapłacić znaczną kwotę. Zatem, nasuwa się pytanie, czy obecnie cieszą się one dużą popularnością?

Krótka historia szwajcarskiego zegarka

Podręczne zegarki istnieją od co najmniej XVI wieku, kiedy to niemiecki zegarmistrz skonstruował pierwszą wersję czasomierza. Przez wieki, dominujący europejscy konstruktorzy znajdowali się w Niemczech, Francji i Anglii. Szwajcaria nie zakwestionowała zegarmistrzowskiego status quo aż do XIX wieku. Początkowo tym, co odróżniało ją od europejskich konkurentów, nie była jakość zegarków, ale ich ilość. W głównej mierze, szwajcarscy zegarmistrzowie robili tanie podróbki zegarków z innych krajów. W końcu jednak, wraz ze wzrostem ich liczby, kilku z nich zaczęło podążać inną ścieżką, wytwarzając czasomierze wyróżniające się jakością (przykładem jest zegarek marki Swatch, stworzony w latach 80. przez Nicholasa G. Hayeka, odznaczający się wyrafinowanym stylem i kwarcowym mechanizmem). Przez kilka dziesięcioleci, po części ze względu na ich wejście na rynek amerykański i z powodu II wojny światowej, która wyczerpała możliwości zegarmistrzowskie innych krajów, Szwajcaria zdominowała branżę. Mimo to, w latach 70. usunęła się nieznacznie w cień, głównie z powodu pojawienia się zegarków kwarcowych zasilanych bateriami, które produkowane były w Japonii.

Zapoznaj się:

Zegarki Tissot damskie

Zegarki Tissot męskie

W czym tkwi fenomen szwajcarskich zegarków?

Czasomierze wyprodukowane w Szwajcarii od dawna kojarzone są ze standardem doskonałości w branży zegarmistrzowskiej. Aby jednak chronometr mógł zostać określony mianem „szwajcarski”, musi spełniać bardzo szczegółowe wytyczne. Aktualne przepisy zostały skodyfikowane w 1971 roku i chociaż od tamtej pory pojawiło się kilka dodatkowych wpisów, zasadniczo pozostają niezmienne przez prawie pięć dekad.

Zatem, oryginalny czasomierz musi spełniać kilka wytycznych, tj.:

  1. być wyprodukowany w Szwajcarii,
  2. posiadać szwajcarski mechanizm,
  3. mechanizm musi być umieszczony w zegarku w Szwajcarii,
  4. finalna inspekcja zegarka ma miejsce w Szwajcarii,
  5. co najmniej 60% kosztów produkcji winna być pokryta w Szwajcarii.

Powyższe przepisy gwarantują, że wszystkie szwajcarskie zegarki działają z wymaganą precyzją, dzięki czemu są zarówno dokładne, jak i niezwykle trwałe. Z tego powodu również można oczekiwać, że czasomierze- zwłaszcza te najwyższej jakości- zachowają swoją wartość przez wiele lat. Co więcej, zamknięcie mechanizmu w kopercie wymaga takiego działania, aby została zachowana jego integralność. Zatem, do testowania zegarka w trakcie procesu zakładania obudowy stosowane są różne techniki, aby zagwarantować w pełni niezawodne działanie bez względu na działanie takich czynników, jak zmiany wilgotności, wahania ciśnienia czy wpływ innych sił zewnętrznych.

Zegarki Szwajcarskie

 

Czy szwajcarskie zegarki są warte swojej ceny?

Od dziesięcioleci, szwajcarskie zegarki produkowane są zgodnie z rygorystycznymi wymaganiami i dzięki temu, dominują w branży zegarmistrzowskiej. Na pytanie, czy rzeczywiście warte są wysokich cen należy odpowiedzieć twierdząco. Producenci czasomierzy z „górnej półki”, jak np. Rolex czy IWC Schaffhausen stale znajdują się w czołówce pod względem zastosowanych innowacji w swoich projektach. Kolekcjonerzy zegarków rodem z Szwajcarii mają pewność, że posiadają modele odznaczające się najwyższym stopniem zaawansowania technologicznego i najlepszym stylem spośród wszystkich czasomierzy na świecie. To, co sprawia, że zegarki szwajcarskie  nieustannie cieszą się dużą popularnością jest to, że wykonane są z wysoką precyzją i są przy tym niepowtarzalne- czas wytworzenia pojedynczej sztuki jest znacznie dłuższy niż w przypadku czasomierzy produkowanych seryjnie. Oczywiście warto zaznaczyć, że wśród wszystkich dostępnych modeli szwajcarskich zegarków są i takie, które można zakupić w rozsądnej cenie (np. Adriatica, Atalntic, Certina, Doxa, Roamer, Swatch, Tissot). Z tych wszystkich powodów, po dziesięcioleciach udoskonalania i postępu technologicznego w branży, etykieta „Swiss Made” pozostaje jednym z najpewniejszych znaków jakości. Zatem, osoby poszukujące zegarka z najwyższej półki mają tą pewność, że szwajcarski zegarek nadal jest standardem do pobicia, co także wpływa na ich dużą popularność.


Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:

Repliki zegarków – replika a podróbka

10 ciekawostek o zegarkach

Jak usunąć zarysowania z zegarka?

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: