Chat with us, powered by LiveChat
Dlaczego zegarek elektroniczny jest najdokładniejszy?
Dodano: 08-12-2020 w kategorii: Ciekawostki, Technologie, Uncategorized autor: Pawel Kowal

Kiedy stoimy przed zakupem zegarka rozpatrujemy wiele czynników, począwszy od tego czy właściwie go potrzebujemy, a kończąc na jego wyglądzie, niezawodności i dokładności w wskazywaniu czasu. 

Pewne jest, że wielu z nas często myśli, że posiadanie zegarka to zbędny lub jedynie wizualny dodatek. Argumentacją tego stanowiska jest przede wszystkim fakt, że większość funkcji jakie posiadają zegarki można znaleźć w najbardziej podstawowych modelach telefonów komórkowych. Naprzeciw tym argumentom wychodzą producenci zegarków, którzy prześcigają się w coraz to lepszych i nowocześniejszych rozwiązaniach. Tym oto sposobem okazuje się, że na rynku istnieje wiele modeli, które niczym nie ustępują nawet najnowszym technologią używanym w telefonach komórkowych, a nawet posiadają takie funkcje, które pozwolą na uzyskanie dokładniejszych pomiarów i wyników, na większą niezawodność czy też okażą się po prostu wyjątkowo stylowym dodatkiem, który przekona nawet najbardziej sceptycznego kilenta. 

Zatem jaki zegarek jest najdokładniejszy?    

Pierwszą opcją jaka nasuwa się na myśl są zegarki elektroniczne, które są najbardziej zbliżone do technologii użytej w urządzeniach telefonów komórkowych. Począwszy od zegarków posiadających elektroniczny wyświetlacz z luminescencyjnym podświetleniem tarczy i kwarcowym, dokładnym mechanizmem, które są już nam znane od dawna, a kończąc na najbardziej nowoczesnych smartwatch’ach. Technologia zegarków elektronicznych ciągle się rozwija, co możemy zobaczyć po coraz to nowszych modelach dostępnych na rynku. Zegarki elektroniczne posiadają funkcje, które pozwalają na bardzo dokładne określanie czasu. Najdokładniejsze zegarki kwarcowe pozwalają użytkownikowi na odczytanie godziny czy też użycie stopera o dokładności do milisekund, co jest dużą zaletą w odróżnieniu do zegarków mechanicznych. Jednocześnie też warto wspomnieć, że precyzja jaką charakteryzują się najdokładniejsze zegarki kwarcowe, możemy porównać z dokładnością zegara atomowego, którego sposób działania zakłada obliczanie okresów atomowego wzorca częstotliwości.

Zapoznaj się:

 

 

Zegarek elektroniczny dokładniejszy od zegarka mechanicznego?

Nietrudno jest znaleźć informacje dotyczące porównania zegarków mechanicznych i elektronicznych, większość z tych zestawień dociera do podobnych wniosków. W teorii zegarki kwarcowe są bardziej dokładne aż o cały rząd wielkości, gdzie odchylenie mieści się w przedziale od 9 do 20 sekund miesięcznie, co prezentuje się znacznie lepiej w stosunku do zegarków mechanicznych, których odchylenie może wynosić kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund na jeden dzień. 

Układy kwarcowe, które są wykorzystywane w zegarkach elektronicznych bardzo często są wzbogacane o panele solarne z ogromnymi rezerwami energii, dzięki czemu pracą zegarka zarządza mechanizm kwarcowy zasilany podwójnie – poprzez  ogniwa srebrowe lub litowe, które potocznie zwane są baterią oraz promienie słoneczne, co pozwala na to by zegarek był wielozadaniowy i niezawodny. Wymagający użytkownicy również nie będą zawiedzeni innymi funkcjami zegarków kwarcowych. Najdokładniejsze z nich pozwalają nie tylko na dostęp do godziny czy stopera, ale także daty, kalendarza, a również faz księżyca, komunikacji radiowej i satelitarnej.

Zegarki sterowane Radiowo

Który zegarek jest najdokładniejszy i od czego to zależy?

Niewątpliwie dokładność zegarka zależy przede wszystkim od mechanizmu, o jaki oparty jest dany model. Zegarki oparte o rozwiązanie mechaniczne cechują się zdecydowanie niższą dokładnością, ale zdecydowanie mają dużo większą wartość dla pasjonatów. Najdokładniejsze zegarki kwarcowe charakteryzuje ogromny komfort użytkowania, nie tylko związany ze znacznie łatwiejszym odczytem godziny, ale przede wszystkim są one dużo bardziej uniwersalne i staną się idealnym dopasowaniem do wielu stylizacji, nie tylko eleganckich, ale również casual’owych i sportowych. Najdokładniejszym zegarem, do którego wszystkie czasy są porównywane to jest zegar atomowy, o którym więcej w naszym wpisie zegar atomowy

Najdokładniejsze zegarki 

Zegarki elektroniczne, które jak już wiadomo, opierają swoje działanie na układach kwarcowych są bardziej dokładne niż zegarki mechaniczne lub zegarki automatyczne, jednak jak wszystkie urządzenia elektroniczne mają pewien słaby punkt. Czynniki zewnętrzne – temperatura czy wilgotność mogą wpływać na precyzję ich wskazań prowadząc do wariacji pomiarów, jednak mimo tej wady to właśnie zegarki kwarcowe są uznawane za najdokładniejsze. Jednak mimo wrażliwości na czynniki zewnętrzne, zegarki elektroniczne są znacznie bardziej odporne na urazy mechaniczne. W układach kwarcowych jedynym elementem wrażliwym, jest kryształ kwarcu, który dzięki sposobowi cięcia oraz mocowania jest odporny na drgania i uderzenia, przy niezmienieniu parametrów odpowiedzialnych za dokładność mechanizmu. 

Zegarki elektroniczne

Jak odróżnić zegarek mechaniczny od kwarcowego?

Wbrew pozorom odróżnienie zegarka mechanicznego od kwarcowego nie zawsze jest oczywistym zagadnieniem. Zatem jak można odróżnić zegarki mechaniczne od kwarcowych? Głównym czynnikiem wpływającym na rozróżnienie tych dwóch modeli jest sekundnik. Kiedy sekundnik zmienia się płynnie oznacza to, że jest to model mechaniczny, w odróżnieniu do układu kwarcowego, w którym sekundnik porusza się w jednosekundowych skokach.  

Podsumowując, kiedy wybieramy zegarek musimy przenalizować wiele aspektów, które pozwolą na wybór tego najlepszego. Zegarek elektroniczny o układzie kwarcowym będzie idealnym rozwiązaniem na co dzień, jest on najdokładniejszy i najmniej zawodny. Niewątpliwie będzie wpisywał się w oczekiwania osób żyjących z dużym tempem, dla których każda chwila jest bardzo cenna. Zawsze należy pamiętać, że prostota, to atut dokładności dlatego warto jest zdecydować się na taki zegarek, który wraz z dokładnością będzie również niezawodny i stylowy.


Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:

Zegar atomowy

Tourbillon

Zakręcana koronka w zegarku do czego służy?

10 ciekawostek o zegarkach

 

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: