Chat with us, powered by LiveChat
Dlaczego zegarki bardziej niszczą się latem?
Dodano: 18-07-2020 w kategorii: Ciekawostki, Uncategorized autor: Pawel Kowal

Lato, bez wątpienia, jest jedną z najbardziej wyczekiwanych pór roku przez większość osób. Po mroźnej zimie i deszczowej wiośnie pożądana jest słoneczna pogoda z temperaturami przewyższającymi 20 st. C. Jest to też okres wzmożonej aktywności fizycznej i wyjazdów na urlopy wypoczynkowe. Zwracamy, zatem, dużą uwagę na to, by spożytkować go możliwie najlepiej i wrócić do swoich obowiązków z nową dawką pozytywnej energii. Te kilka miesięcy w roku ma na nas pozytywny wpływ. Czy jednak pora letnia nie wpływa negatywnie na kondycje naszych zegarków? Zapewne, wiele osób nigdy nie zastanawiało się nad tym. Według opinii ekspertów, niestety okres ten nie jest najlepszy dla czasomierzy. Dlaczego? Oto kilka argumentów:

  1. Uszkodzenia mechaniczne zegarków damskich i męskich

Większość użytkowników zegarków damskich i zegarków męskich, którzy regularnie noszą je na ręce, po pewnym czasie właściwie nie zwraca uwagi na ich obecność. Zimą, kiedy zazwyczaj z uwagi na niskie temperatury zakładamy cieplejsze ubrania, takie jak: swetry, koszule z długimi rękawami czy grubsze kurtki-  miejsce, na którym znajduje się zegarek, jest zasłonięte przez większość czasu. Wpływa to, bez wątpienia, na jego bezpieczeństwo. Ubiór idealnie amortyzuje ewentualne uszkodzenia związane z kontaktem zegarka z różnymi przedmiotami. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w okresie letnim, kiedy z uwagi na wysoką temperaturę decydujemy się na cieńsze i krótsze ubrania. Wtedy właśnie nasz czasomierz jest odsłonięty, a w konsekwencji narażony na większe niebezpieczeństwo ze strony czynników zewnętrznych. Wówczas, najczęściej dochodzi do zbicia szybki zegarka, rozerwania jego paska czy naruszenia integralności koperty. Do nieco mniejszego uszkodzenia może dojść podczas kontaktu szkiełka z ziarnkiem piasku, na przykład na plaży. Ulega ono trwałemu zarysowaniu, którego usunięcie wymaga zastosowania specjalistycznej substancji.

  1. Wysoka temperatura otoczenia potrafi zniszczyć zegarek

W porze letniej, temperatury osiągają wielokrotnie wartości zbliżone nawet do 40 st. C. Są one oczywiście zwykle pozytywnie postrzegane przez większość osób, jednak mogą mieć zgubny wpływ na elektronikę użytkową, w tym również na zegarki. Co prawda, standardowe noszenie czasomierza na ręce nie powinno negatywnie wpływać na jego działanie, ale pozostawienie go w nadmiernie nasłonecznionym miejscu może spowodować u niego „szok termiczny”. Dlaczego? Wnętrze zegarka to skomplikowany mechanizm, który podobnie jak silnik samochodu, dla swojego sprawnego działania potrzebuje substancji ułatwiającej jego funkcjonowanie i ograniczającej tarcie pomiędzy poszczególnym elementami. Właśnie dlatego implementuje się do jego wnętrza smar. Zwykle nie wymienia się go przez cały okres eksploatacji, jednak pod wpływem nadmiernej temperatury może dojść do jego rozrzedzania. Jak wspomniano, nie zawsze musi to prowadzić do trwałego zepsucia. W przypadku zegarków lepszej jakości, skutkiem może być jedynie niepoprawne działanie.

  1. pH człowieka

Powszechnie wiadomo, że latem, kiedy jest zdecydowanie cieplej, ciało człowieka bardziej dąży do ochłodzenia się. Jednym ze sposobów jest wydzielanie potu. Pomimo że proces uwidacznia się najbardziej w pewnych newralgicznych miejscach, w gruncie rzeczy, woda usuwana jest z naszego organizmu przez jego całą powierzchnię, a więc również przez ręce, na których są zegarki. Może mieć to istotny wpływ na koloryt czasomierza, a zwłaszcza na jego pasek. Jeśli jest on wykonany ze skóry, pot, który w niego wsiąka, powoduje zmianę struktury tworzywa. Konsekwencją może być jego odbarwienie oraz rozluźnienie. Jeśli, natomiast, zegarek ulokowany jest na pasku silikonowym, jego połączenie z ludzkim pH, częstokroć, powoduje nieprzyjemny zapach oraz zmianę barwy.

  1. Promienie słoneczne a szkiełko zegarka

Wspomniano już o destrukcyjnym działaniu nadmiernej temperatury na mechanizm wskazujący czas. Warto też podkreślić, że nadmierna ilość promieni słonecznych docierająca do naszego zegarka (szkiełka) może powodować jego odbarwienie. Niejednokrotnie, mówi się o efekcie tęczy czy hologramu, jaki pojawia się na nim. Oczywiście, dotyczy to głównie starszych urządzeń bez technologii antyrefleksyjnej, która odbija promienie słońca, chroniąc zegarek i ułatwiając odczyt godziny.

  1. Działanie wody może zniszczyć zegarek

Lato to możliwość odbycia kąpieli nie tylko słonecznej, ale też w morzu, jeziorze czy rzece. Należy pamiętać, że wodoszczelność naszych czasomierzy nie jest nieograniczona i, o ile działają one prawidłowo w codziennych warunkach w krótkim i przypadkowym kontakcie z wodą, to większe głębokości mogą okazać się zgubne.

Wpływ lata na nasz zegarek oczywiście nie powinien być przesłanką powodującą rezygnację z planów. Należy mieć jednak na uwadze, chociaż podstawową troskę o niego. Jeśli zatem planujemy bardziej aktywny wypoczynek, powinniśmy rozważyć pozostawienie go w suchym, zacienionym miejscu. Warto też zadbać o czystość zegarka. Pomimo pozornego braku zanieczyszczeń, codzienny użytek powoduje osadzanie się na nim kurzu oraz licznych pyłów. Pasek, natomiast, można zabezpieczyć specjalistycznymi preparatami impregnującymi skórę lub tworzywa sztuczne. Zapewni nam to dobrą zabawę przy letnich aktywnościach niezmąconych ciągłym niepokojem o los naszego towarzysza codzienności.


Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:

Którego G-Shocka męskiego wybrać? 5 polecanych modeli

Najdroższe zegarki świata – Top 10

Pielęgnacja skórzanego paska w zegarku

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: