Chat with us, powered by LiveChat
Duńskie zegarki - co o nich wiemy?
Dodano: 20-03-2019 w kategorii: Uncategorized autor: Kasia

Jeśli wpisując w Google hasło: zegarki spodziewasz się uzyskać informacje dotyczące jedynie szwajcarskich czy japońskich producentów, to jesteś w dużym błędzie. Poza modelami swiss made i ich azjatyckimi konkurentami na rynku czasomierzy znaleźć można szereg innych, cenionych firm, a wśród nich wyjątkowe zegarki duńskie! O tym skąd właściwie się wzięły i co je wyróżnia przeczytasz właśnie w tym artykule.

Duńskie zegarki – co o nich wiemy?

Najpopularniejszą, najbardziej cenioną grupą zegarków naręcznych są modele produkcji szwajcarskiej. To właśnie one, wywodząc się z kolebki zegarmistrzostwa cieszą się opinią doskonałych jakościowo, jak również ciekawych pod względem designu, choć często kosztownych czasomierzy. Ich odpowiednikami i najpoważniejszymi konkurentami do “korony watchmakingu” są producenci z kraju kwitnącej wiśni. Ich pojawienie się na rynku w latach 70′ XX wieku niemal pogrzebało szwajcarskie potęgi i od tego czasu regularnie przysparza je o ból głowy wprowadzając na rynek interesujące modele wysokiej klasy, które przyciągają uwagę koneserów sztuki zegarmistrzowskiej. Poza tymi, zdawać by się mogło, przeciwnymi biegunami rozpościera się szereg powiązań, spośród których jedno prowadzi do ważnego punktu jakim jest Dania.

Duńskie zegarki historia – początki

Początku duńskiego zegarmistrzostwa datuje się na lata 80′ XX wieku i utożsamia się z założeniem firmy Skagen, choć już wcześniej podejmowano w Danii próby stworzenia silnej marki zegarmistrzowskiej. Firmą i osobą, jaką można uznać za “ojca duńskich zegarków” był Ole Mathiesen, który stworzył własną markę, będącą do dziś jedną z najbardziej ekskluzywnych marek skandynawskich. 

Ole Mathiesen – duńskie zegarki o bogatej tradycji

Choć początki tworzenia zegarków pod szyldem Ole Mathiesen miały miejsce w II połowie XX wieku, to sam pomysł stworzenia silnego przedsiębiorstwa specjalizującego się w watchmakingu “wykluwał się” od roku 1845. Wtedy to Carl Matthaei, mistrz cechu zegarmistrzowskiego został dostawcą zegarków dla króla Fryderyka VII i hrabiny Danner. W 1919 roku stery w firmie przejął utalentowany Axel O. Mathiesen, rozpoczęła się produkcja wysokiej klasy czasomierzy we współpracy ze szwajcarskimi potęgami. W 1957 r. do firmy Mathiesena wkroczyła nowa jakość i energia, którą przedsiębiorstwu nadał przede wszystkim syn Axela – Ole. Ten niezwykle utalentowany zegarmistrz, który umiejętności nabył szkoląc się u szwajcarskich mistrzów rzemiosła Jaeger-LeCoultre, wprowadził do firmy nowe zasady i pomysły, które postanowił wdrażać w zmienionej lokalizacji przeniesionej do najbardziej ekskluzywnej części Kopenhagi – Østergade.

Prosty, klasyczny design zegarków Ole Mathiesen, jaki wprowadzono w 1962r. w dalszym ciągu jest niezwykle modny i stanowi wizytówkę marki. Co ważne, modele te jako jedne z niewielu brandów pochodzenia nie szwajcarskiego, poszczycić się mogą prestiżowym określeniem swiss made, które sprawia, że na modele te zwykło się mówić “duński szwajcar”. Rozwój firmy Ole Mathiesen jest bardzo dynamiczny, a firma z tak bogatą historią, nie może mieć innej pozycji na rynku rodzimym jak tylko wieść prym w duńskiej branży zegarmistrzowskiej. Dowodem na wysoką jakość i niezawodność produktów tej rodzinnej firmy z tradycjami są liczne odznaczenia nadawane przez duńską rodzinę królewską.

*Ciekawostka! 

Czy wiesz, że Ole Mathiesen od 1998r 2 razy na rok wypuszcza na rynek swój własny magazyn zegarmistrzowski, którego nakład wynosi 90 tys egzemplarzy?!

Skagen jako popularne zegarki duńskie

Jak już wspomniałam, duńskie zegarmistrzostwo kojarzy się głównie z marką Skagen, której powstaniu przypisuje się początki tego rzemiosła w tej części Skandynawii. Taka sytuacja ma swoje uzasadnienie w doskonałej renomie i wysokiej rozpoznawalności marki Skagen, którą producent ten cieszy się praktycznie od początków swojego istnienia. Założenie firmy datuje się na rok 1989, a jako miejsce powstania określa się Stany Zjednoczone?! Taki obrót spraw wynika z wyjazdu małżeństwa Henrika i Charlotte Jorst do USA, gdzie postanowili oni otworzyć filię duńskich zegarków Jacob Jensen. Z czasem jednak, w ramach nawiązania współpracy z firmami z Azji, rozpoczęli oni działania na własną rękę, by w 1992 roku oficjalnie rozpocząć działalność pod własnym szyldem.

*Ciekawostka

Wiele firm podaje Skagen jako pierwszą markę duńskich zegarków, nie wgłębiając się w ich historię, z której jasno wynika, iż zainspirowana została ona inną, duńską marką zegarmistrzowską.

Dziś Skagen jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek świata fashion. Projekty tej popularnej firmy cieszą się ogromną popularnością, która wynika z charakterystycznego dla skandynawskich producentów surowego designu. Oszczędność zdobień stała się wizytówką marki i jak się okazuje jej największą zaletą. Kobiety i mężczyźni na całym świecie doceniają jej projekty, kupując często całe kolekcje czasomierzy sygnowanych tym charakterystycznym logo. W ofercie marki znaleźć możemy damskie i męskie modele o minimalistycznym wzornictwie, które niekiedy urozmaicają mieniące się kryształki lub ciekawe akcenty kolorystyczne. W ostatnim czasie strzałem w dziesiątkę okazało się wypuszczenie na rynek linii kolorowych zegarków Skagen Aaren Kulor o wyrazistej kolorystyce i przystępnej, niskiej wręcz cenie. Szeroka rozpiętość cenowa jest jednym z wielu atutów marki, która przemawia za dokonaniem zakupu właśnie tych produktów. Dla przykładu, modele z serii Signature Line czy wspomnianej już Aaren Kulor kupić można za ok 300zł.

Duńskie zegarki Bering – czasomierze z szafirem

Choć Skagen uznawany jest za najbardziej znanego producenta czasomierzy z duńskim rodowodem, na rynku spotkać możemy inne firmy, które również cieszą się dużym uznaniem. Przykładem takiej właśnie marki jest Bering, który podobnie jak rodzimi konkurenci opiera swoje wzornictwo na surowym designie inspirowanym pięknem lodowej krainy. Modele Bering dostępne są na rynku od 2008 roku i od tego czasu ich popularność i zaufanie klientów względem firmy nieustannie rośną. Taka sytuacja wynika z wysokiego zaangażowania twórców marki, którzy do produkcji swoich dóbr używają jedynie wysokiej klasy materiałów, mających na celu zapewnić użytkownikom najwyższy komfort użytkowania. Choć najpopularniejszym materiałem z jakiego tworzone są czasomierze tej duńskiej marki pozostaje topowa w zegarmistrzostwie stal szlachetna, to producent decyduje się na wprowadzanie do obiegu kolekcji, w której występują przedmioty wykonane z komponentów tytanowych i ceramicznych. W ten sposób udaje się uzyskać produkty interesujące wizualnie, ale również jakościowo – lekkie, trwałe, efektowne. Największą zaletą zegarków Bering jest jednak zdaniem użytkowników szafirowe szkło, które chroni cyferblat. Odporne na zarysowania, posiadające aż 9/10 punktów w skali Mohsa cieszy się dużo lepszą opinią niż stosowane przez wielu producentów szkło mineralne. Dzięki niemu produkty Bering bardzo zyskują w oczach niezdecydowanej klienteli, a jeśli dodamy do tego 3-letni okres ochrony gwarancyjnej otrzymuje silne argumenty nakłaniające do zakupu tych właśnie dóbr.

Zegarki Obaku – duńska wizja filozofii Zen

Skagen jak i Bering szczególnie w swoich kolekcjach z lat 2008-2010 prezentują bardzo zbliżone wzornictwo, które opiera się na cienkich kopertach, meshowych bransoletach i delikatnych, skórzanych paskach. Choć to właśnie te modele przyczyniły się do zbudowania silnej pozycji obu przedsiębiorstw okazuje się, że na rynku wciąż jest miejsce na inne duńskie czasomierze. Marka Obaku również posiadają duński paszport prezentuje design, który jest jeszcze bardziej surowy, tj. oszczędny w zdobieniach niż wyżej wspomniane firmy. Produkty te posiadają zazwyczaj delikatną kolorystykę, delikatne skórzane paski lub bransolety i niewielkie koperty. W swoim wzornictwie zdają się być bardzo “naturalne” i takie też są, gdyż inspiracją do ich stworzenia jest właśnie natura. Jak mówią sami projektanci zatrudnieni przez Obaku, natchnienie do pracy czerpią oni z filozofii Zen, która bazuje na harmonii i kontakcie z przyrodą. To właśnie ten spokój popycha designerów do tworzenia kolejnych linii, które wyróżniają się delikatnym, a jednocześnie efektownym stylem. Łącząc pomysły z wysokiej klasy materiałami wykonania jak tytan, stal szlachetna, miękka skóra czy rzadko spotykane szkło tytanowe, udaje się marce Obaku stworzyć produkty, które pokochały tysiące ludzi na całym świecie. 

Zegarki duńskie – perspektywa przyszłości

Choć wydawać by się mogło, że świat zegarków to “odgrzewanie starych wzorów” i wprowadzanie unowocześnionych modeli, które gdzieś już kiedyś były, duńskie produkty pokazują, że można nieustannie tworzyć coś nowego, co bazując na charakterystycznym dla danej marki stylu, wprowadza klienta w całkowicie nową przestrzeń. Kolejne wzory Skagen, Bering czy Obaku przeplatają się ze sobą trafiając w oczekiwania osób ceniących sobie praktyczne dodatki wysokiej klasy o mniej lub bardziej eleganckim i biżuteryjnym designie. Mało tego, patrząc na innowacyjne modele inteligentnych zegarków Skagen Connected dochodzimy do wniosku, że przed duńskim zegarmistrzostwem rozpościera się świetlana przyszłość. Jesteśmy przekonani, że prostota i minimalizm do jakiej nas przyzwyczaili stanie się inspiracją do stworzenia kolejnych projektów, które odniosą ogromny sukces.

 

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: