Chat with us, powered by LiveChat
Jak ładować smartwatch i co warto wiedzieć o ładowaniu zegarków?
Dodano: 09-01-2022 w kategorii: Smartwatche, Technologie, Uncategorized autor: Pawel Kowal

Czy niedawno zdecydowałeś o zamianie zegarka tradycyjnego na smartwatch? A może po prostu chcesz spróbować czegoś nowego? Smartwatch to inteligentny gadżet, który oprócz wskazywania godziny pozwala na monitorowanie aktywności organizmu. Ale wymaga regularnego ładowania. Jak często i czym ładować smartwatch? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak zadbać o ten wielofunkcyjny zegarek.

Jak ładować smartwatch — ładowanie z użyciem oryginalnej ładowarki

Podstawową i zarazem najprostszą możliwością jest ładowanie z użyciem oryginalnej ładowarki. Jeżeli masz już w rękach swój pierwszy wymarzony smartwatch, możesz skorzystać z ładowarki, którą producent dołączył do zestawu. Uzupełnienie baterii (przynajmniej w minimalnym stopniu) jest bardzo ważne przed pierwszą konfiguracją, żeby urządzenia działało prawidłowo. Na pierwsze ładowanie smartwatcha najlepiej wybrać oryginalną ładowarkę, ponieważ jej parametry techniczne zostały optymalnie dobrane przez producenta. Warto, żebyś rzucił okiem na tarczę zegarka i upewnił się, że urządzenie rzeczywiście włącza ładowanie – na ekranie powinna być stosowna informacja (wyświetlanie ikony błyskawicy lub zielone podświetlenie obszaru baterii).

Jak działa oryginalna ładowarka w smartwotch?

W większości modeli sprzęt dołączony przez producenta to niewielkich rozmiarów urządzenie, które ma magnetyczne styki (najczęściej dwa). Wystarczy umieścić smartwatch bezpośrednio na ładowarce, dopasowując styki do odpowiadających im rowków w deklu. Inną opcją jest ładowarka indukcyjna, której wygląd przypomina kompaktową płytkę. W takim wypadku wystarczy smartwatch na niej położyć – to bardzo wygodna funkcjonalność.

Alternatywą jest wykorzystanie ładowarek przewodowych. Niektórzy producenci wyposażyli zegarki w dedykowane porty (np. złącza USB-C), do których należy wpiąć odpowiedni kabel. Zajmuje to nieco więcej czasu niż w przypadku rozwiązań indukcyjnych, a przy tym zawsze istnieje niewielkie ryzyko uszkodzenia portu, przykładowo na skutek gwałtownego pociągnięcia za kabel.

Bez względu na rodzaj wybranej przez producenta technologii, drugi koniec kabla to najczęściej wtyczka typu USB, którą można połączyć z ładowarką sieciową o odpowiednim napięciu, podłączaną do gniazda zasilania. Niekiedy ładowarka sieciowa jest w zestawie, a w innym przypadku musisz wykorzystać tę, którą już masz w domu. Warto jednak zapoznać się z dokumentacją techniczną urządzenia. Dzięki temu dowiesz się, jakie powinno być optymalne natężenie prądu w ładowarce sieciowej i przedłużysz żywotność baterii zegarka.

Smartwatche

Nowoczesne stacje dokujące

Coraz częściej producenci gadżetów elektronicznych promują bardzo wygodne stacje dokujące. Podłącza się je do gniazdka sieciowego w dowolnym miejscu domu, najczęściej na biurku lub stoliku nocnym. Jak naładować zegarek smartwatch za ich pomocą? Wystarczy położyć zegarek na specjalnej podstawce. Stacja dokująca pozwala zachować porządek i sprzyja regularności ładowania, a urządzenie do niej podłączone wygląda bardzo estetycznie. Dostępne stacje dokujące oferują kompatybilność z różnymi modelami smartwatchy, a nawet innymi urządzeniami, dlatego warto je wypróbować.

Ładowanie smartwatcha poprzez powerbank — czy to możliwe?

Nikt z nas nie lubi, gdy w smartwatchu wyczerpuje się bateria. Niestety, może się to zdarzyć w najmniej oczekiwanym momencie, na przykład gdy jesteś w podróży. Użytkownicy często zadają pytanie: Jak ładować smartwatch bez ładowarki? Można do tego użyć powerbanka – wystarczy, że za pomocą odpowiedniego kabla podłączysz do niego zegarek wyposażony w port ładowania, najczęściej będzie to USB-C.

Wielu producentów i sprzedawców rekomenduje ładowanie smartwatcha prądem o określonym natężeniu (w zależności od modelu 1-3A). Dlaczego natężenie prądu ma znaczenie? Ponieważ ładowanie smartwacha prądem o natężeniu większym niż zalecane w instrukcji obsługi (np. za pomocą niektórych ładowarek Quick Charge) może prowadzić do przegrzania, skrócić okres żywotności baterii lub nawet ją uszkodzić. Z tego względu zawsze sprawdzaj, co napisano w specyfikacji technicznej urządzenia, żeby poznać dopuszczalny amperaż ładowania.

Czy da się naładować smartwatch z użyciem ładowarki do telefonu?

Czy smartwatcha można ładować ładowarką od telefonu? Tak, jest to możliwe. Producenci tych zegarków wyposażają je w różne gniazda ładowania; nawet same komplety akcesoriów mogą się od siebie różnić, w zależności od wybranego modelu. Jeżeli w zestawie nie otrzymałeś oryginalnej ładowarki sieciowej, możesz użyć tej, którą ładujesz telefon. To oznacza oszczędność czasu – wystarczy zmienić jedynie kabel i już zamiast smartfona ładujesz swój zegarek. Takie rozwiązanie często wykorzystują posiadacze zegarków Huawei i Xiaomi pracujących z Androidem.

Większość ładowarek do smartfonów ma napięcie 5V przy natężeniu 2A. Zanim podłączysz urządzenie, sprawdź w instrukcji jak ładować smartwatcha, ponieważ zbyt duże natężenie prądu może doprowadzić do uszkodzenia baterii. Jeżeli masz w domu jedynie bardzo silne akcesoria (np. Quick Charge), które odradza producent smartwatcha, być może będziesz musiał dokupić odpowiednią ładowarkę.

Jak naładować smartwatch z pomocą komputera?

Alternatywą dla ładowarek sieciowych jest użycie gniazda USB w komputerze typu PC lub laptop. Jak się ładuje smartwatcha z pomocą komputera? To naprawdę proste! Nie potrzeba do tego żadnych dodatkowych akcesoriów. Wystarczy podłączyć przewód ładujący do gniazda USB w komputerze, a Twój smartwatch rozpocznie proces uzupełniania baterii – dokładnie tak samo, jak w przypadku telefonów.

Podobnie jak ładowarki, komputerowe gniazda w standardzie USB różnią się od siebie parametrami, na przykład natężeniem:

  • USB 2.0 to natężenie 0.5A
  • USB 3.0 / 3.1 to natężenie około 0.9A
  • USB typu C oferuje natężenie sięgające nawet 3A

Różnice te wyznaczają, jak długo ładować smartwatch – im większe natężenie, tym szybciej przebiegnie ten proces. Zawsze przed pierwszym ładowaniem zegarka przeczytaj instrukcję obsługi, aby wiedzieć jakie natężenie zaleca producent.

Jak często trzeba ładować smartwatch?

Jak długo ładuje się smartwatch z użyciem oryginalnych akcesoriów? Wszystko zależy od napięcia ładowarki oraz maksymalnej pojemności baterii zamontowanej w urządzeniu. Na przykład modele z serii Garett Sport Gym wyposażono w akumulatory o pojemności 150 mAh, a czas do ich pełnego naładowania to 2 godziny. Niektóre urządzenia, na przykład Fossil Smartwatch Sport wyposażono w baterie o większej pojemności – aż 350 mAh. Chociaż ładowanie zajmuje nieco więcej czasu, mają dłuższy okres pracy na baterii oraz czuwania.

Oczywiście to, ile trzyma bateria w smartwatchu uzależnione jest nie tylko od jej pojemności. Dużo zależy od tego, jak intensywnie korzystasz z zegarka. Jeżeli często wykorzystujesz funkcje związane z lokalizacją (GPS), pomiarem szczegółowych parametrów organizmu (tętno, EKG) lub korzystasz z jasnego podświetlenia tarczy, bateria zużywa się szybciej. Stałe połączenie za pomocą bluetooth ze smartfonem (Android lub iOS) również generuje pobór mocy.

Jak długo ładować smartwatch?

Na to ile ładować smartwatch duży wpływ ma wybrana metoda ładowania. Zasilanie bezprzewodowe (indukcja, stacje dokujące) może trwać nieco dłużej. Generalnie jeśli chodzi o smartwatch ładowanie za pomocą przewodowego zasilacza uznaje się za najbardziej wydajne, szybkie i stabilne, choć niekoniecznie wygodne. Pocieszający jest fakt, że nawet jeżeli mocno eksploatujesz swojego smartwatcha, korzystając z wielu aplikacji i musisz ładować go kilka razy w tygodniu, czas ładowania pozostaje bez zmian.


 

Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:

Jaki smartwatch z EKG wybrać? Najlepsze zegarki medyczne

Jaki smartwatch dla dziecka wybrać? Najlepsze propozycje

Smartwatch z funkcja dzwonienia

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: