Chat with us, powered by LiveChat

KUPUJ TERAZ W NIŻSZYCH CENACH NA BLACKWEEK

Jaki smartwatch z EKG wybrać? Najlepsze zegarki medyczne
Dodano: 30-12-2021 w kategorii: Smartwatche, Technologie, Uncategorized autor: Pawel Kowal

Wybierając zegarek na co dzień, coraz częściej sięgamy po smartwatch, który oferuje cały szereg dodatkowych funkcji. Chociaż nie wykorzystamy każdej z funkcjonalności w takim samym stopniu, warto skorzystać z praktycznych systemów monitorowania stanu zdrowia serca i jego przedsionków. Niejeden producent oferuje inteligentny smartwatch z funkcją EKG. Jak działa to rozwiązanie i jakie modele warto wziąć pod uwagę?

Smartwatch z EKG — co to oznacza?

Smartwatch medyczny z funkcją wykonywania EKG to bardzo praktyczny gadżet dla wszystkich, którzy chcą zadbać o zdrowie układu krążenia. Inteligentne zegarki często wybierane są przez seniorów, którzy chcą mieć pod kontrolą rytm oraz tętno serca. Co to znaczy, że w specyfikacji sprzętowej smartwatcha znajdziemy funkcję EKG?

Skrót EKG oznacza elektrokardiogram – szeroko znane badanie, które polega na analizowaniu elektrycznych czynności mięśnia sercowego, wykrywając różnice potencjałów między dwoma elektrodami. Wynik przedstawiany jest w postaci krzywej. Po odpowiedniej interpretacji można wychwycić ewentualne zaburzenia, na przykład migotanie przedsionków. Jeżeli miałeś kiedyś badanie EKG to wiesz, że specjalne elektrody rozmieszczane są na całym ciele, a informacje zbierane przez podłączony do nich sprzęt medyczny. EKG w smartwatchu działa na tej samej zasadzie, ale elektrody są wbudowane w kopertę urządzenia. Taki naręczny, wygodny system sprawia, że pomiar jest bardzo komfortowy i może być wykonywany zawsze, gdy posiadacz zegarka chce sprawdzić swoją kondycję.

Producenci zauważają ogromne zapotrzebowanie na elektroniczne zegarki z przydatnymi funkcjami prozdrowotnymi, dlatego już teraz na rynku dostępne są różne rozwiązania. Można znaleźć na przykład dobry smartwatch z ciśnieniomierzem lub pulsoksymetrem. Zanim jedna przejdziemy do omówienia konkretnych modeli, przyjrzyjmy się bliżej działaniu technologii EKG w naręcznym zegarku elektronicznym.

Jak działa EKG w smartwatchu?

Bez dwóch zdań, smartwatch z funkcją EKG to zaawansowany technologicznie sprzęt, który może ułatwić samodzielną kontrolę stanu zdrowia. Jak działa EKG w smartwatchu? Przed pierwszym użyciem, wymagana jest wstępna kalibracja. W zależności od rodzaju urządzenia, może ona przebiegać nieco inaczej, ale generalnie trwa do kilkudziesięciu sekund. Jeżeli EKG w smartwatchu jest już ustawione, czas na rozpoczęcie pomiaru.

Ponieważ badanie elektrokardiogramem wymaga zamknięcia obwodu elektrycznego, trzeba przyłożyć palec drugiej dłoni do dedykowanego przycisku na obudowie smartwatcha. Znajdują się z nim specjalne elektrody. Również na spodzie obudowy, w miejscu gdzie zegarek styka się z ręką, producent umieścił elektrody. Po dotknięciu, zegarek ma kontakt z jedną ręką od dołu, a z drugą poprzez przycisk. Obwód jest zamknięty i zegarek rozpoczyna pomiar EKG. Z powodu przepływu impulsu, badania EKG smartwatchem nie wolno przeprowadzać u osób z implantami elektrycznymi.

Wygodna prezentacja wyników badania

Wyniki EKG są od razu widoczne w formie graficznej na ekranie smartfona. Praktycznie każdy dobry smartwatch medyczny daje możliwość zapisania pomiaru w historii, a także wygenerowanie pliku PDF z danymi badania. Jeżeli są niepokojące, możesz od razu wysłać je lekarzowi mailem – taka technologia może w niektórych sytuacjach ocalić Twoje życie!

Szczegółowa analiza wyników

Każdy dobry smartwatch męski EKG lub jego damska wersja, automatycznie analizuje wyniki. Szuka między innymi oznak jednej z najczęściej występujących nieprawidłowości – migotania przedsionków. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepszy smartwatch medyczny nie jest w stanie wykryć potencjalnego zawału serca. Dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, jak najszybciej zadzwoń po pomoc medyczną.

Czy smartwatch może zastąpić wizytę w gabinecie lekarskim?

Smartwatch z EKG to bardzo przydatne urządzenie, jednak nigdy nie będzie w stanie zastąpić konsultacji z lekarzem specjalistom. Elektrody używane w zegarkach elektronicznych nie dorównują dokładnością pomiaru aparaturze profesjonalnej, która korzysta z całego szeregu czujników. W szpitalu lub klinice badanie przeprowadzane jest przez wykwalifikowany personel medyczny. Dlatego wskazania smartwatcha należy traktować jako sugestię i podchodzić do nich z dystansem. Nigdy na podstawie EKG wykonanego zegarkiem nie należy rozpoczynać lub przerywać leczenia. Wszelkie nieprawidłowości w wynikach mądrze jest zawsze skonsultować z lekarzem.

Jaki smartwatch z EKG wybrać i na co zwracać uwagę podczas ich wyboru?

Jeżeli chcesz znaleźć dobry smartwatch medyczny, ranking polecanych produktów może Ci pomóc dostrzec zalety i wady popularnych modeli. Obecnie na rynku można znaleźć wiele elektronicznych zegarków z funkcjami umożliwiającymi monitorowanie pracy organizmu, w tym mięśnia sercowego. Jednak nie każdy sprzęt zasługuje na zaufanie. Najtańsze smartwatche albo wcale nie korzystają z technologii EKG, albo używają mało precyzyjnych czujników i elektrod.

Kupując smartwatch z EKG ranking pokazuje, na co należy zwracać uwagę. Urządzenie wysokiej jakości powinno spełniać odpowiednie standardy i umożliwiać dokładny pomiar. Chociaż żaden smartwatch nie rości sobie miana profesjonalnego sprzętu medycznego, to w rzeczywistości pozwala na wczesne wykrycie takich nieprawidłowości jak migoczące przedsionki. Wybierając smartwatch z EKG, zwróć uwagę na następujące funkcje:

  • Intuicyjny interfejs. Obsługa aplikacji kardio powinna być prosta i bezproblemowa
  • Wysoka dokładność pomiaru. Dobrze jest kupić sprzęt renomowanej marki, zamiast kilkukrotnie tańszego urządzenia o nieznanym pochodzeniu i rzekomo świetnej specyfikacji
  • Opcja automatycznej interpretacji wyniku. Dzięki tej funkcji zegarek od razu powiadomi Cię, jeśli na krzywej pomiaru EKG któryś z odczytów może budzić niepokój. W takiej sytuacji najlepiej jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą
  • Możliwość przesłania wyniku lekarzowi (np. w pliku PDF)
  • Historia ostatnich pomiarów, pozwalająca porównać wyniki. Możesz ją pokazać w czasie wizyty w gabinecie lekarskim
  • Funkcje, które wspierają osoby starsze lub z wadami serca – na przykład automatyczne informacje o podwyższonym tętnie lub rytmie serca.

Najpopularniejsze modele zegarków z EKG

Garett GT18

Ten oryginalny smartwatch męski EKG od Garett doskonale wygląda na nadgarstku. Dzięki wykonanej z aluminium kopercie jest wytrzymały i polecany mężczyznom, którzy wolą czasomierze na skórzanym pasku. Dostępny jest w kolorze czarnym oraz złotym. Ale co najważniejsze – zapewnia liczne funkcje dodatkowe. Oprócz modułu EKG, Garrett GT18 ma również wbudowany pulsometr. Obsługuje się je bardzo intuicyjnie, już z poziomu smartfona. Firma przygotowała dedykowaną aplikację Garett Activ, która pozwala na pełną kontrolę na wynikami pomiarów EKG. Łatwo udostępnisz je swojemu lekarzowi lub porównasz z poprzednimi wykresami.

Marea Fitness

Marka Marea przygotowała ciekawy smartwatch damski z funkcją EKG, który z pewnością przypadnie do gustu wszystkim wielbicielkom aktywności fizycznej. To wielofunkcyjny zegarek, wykonany z wytrzymałych materiałów – elastycznego silikonu i tworzywa. Dodatkową zaletą jest jego elegancki design. Ten smartwatch damski z EKG dostępny jest w czerni oraz stonowanym beżu. Doskonale sprawdzi się do codziennych stylizacji, a jednocześnie pozwoli dokładnie monitorować pracę organizmu. Zegarek Marea płynni współpracuje z systemami Android oraz iOS.

Jaki smartwatch z EKG wybrać — dodatkowe funkcje zegarków

Samo EKG w smartwatchu to obecnie za mało. Producenci uwzględniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów i przygotowują modele z licznymi funkcjami dodatkowymi. Wielu miłośników aktywności i zdrowego stylu życie zastanawia się nad tym, jaki smartwatch z pomiarem ciśnienia krwi oraz funkcją EKG, wybrać. Przyjrzyjmy się dwóm propozycjom.

Garett GT22S

Kolejna po GT18 propozycja marki Garett to męski smartwatch z EKG i pulsoksymetrem, który doskonale łączy się z systemami iOS i Android. Okrągłą kopertę wykonano ze stali szlachetnej, a pasek z naturalnej skóry, która jest przyjemna i miękka w dotyku. Dostępne są również wersje z bransoletą. Wysoka jakość użytych materiałów łączy się z nowoczesną technologią obsługiwaną przez wydajny mikroprocesor. Zegarek jest obsługiwany przez dedykowaną aplikację Garett Activ i świetnie sprawdzi się jako smartwatch męski medyczny. Dostępne kolory to: czarny lub srebrny (bransoleta) oraz jasny brąz, ciemny brąz i niebieski (pasek skórzany). Jeżeli zastanawiasz się, jaki smartwatch z pulsoksymetrem wybrać, zakup GT22S będzie wyśmienitą decyzją.

Garett Women Nova

Ostatni model w zestawieniu to również Garett, ale tym razem w wydaniu damskimi. Jeżeli chodzi o to, jaki smartwatch z ciśnieniomierzem sprawdzi się dla kobiety aktywnej, ale ceniącej styl – właśnie ten produkt stanowi wyczerpującą odpowiedź. Garett Women Nova to dostępny w pięciu kolorach zegarek elektroniczny, który zachwyca bogactwem funkcji i pozwala dokładnie monitorować aktywność organizmu – za dnia i w nocy. Oprócz funkcji EKG oraz ciśnieniomierza, producent wyposażył do w pulsokrymetr i pulsometr. Z takim smartwatchem dbanie o zdrowie staje się naprawdę łatwe!

Smartwatch medyczny to elektroniczny zegarek wyposażony w liczne funkcje zdrowotne. To nie tylko interesujący gadżet. To także krok w kierunku świadomej kontroli swojego organizmu. Dzięki pomiarom EKG, funkcjom ciśnieniomierza oraz pulsokrymetru, możesz mieć na nadgarstku potężne narzędzie, które pomoże w porę wykryć niebezpieczeństwo. Dobry smartwatch z funkcją EKG może niedługo okazać się najlepszym zegarkiem na co dzień.


Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:

Jaki smartwatch dla dziecka wybrać? Najlepsze propozycje

Smartwatch IOS

Smartwatch z funkcja dzwonienia

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: