Chat with us, powered by LiveChat

KUPUJ TERAZ W NIŻSZYCH CENACH kod “PROMO”

Jak prawidłowo użytkować zegarek z panelem słonecznym?
Dodano: 14-08-2020 w kategorii: Ciekawostki, Technologie, Uncategorized autor: Pawel Kowal

W dzisiejszych czasach, w których dbałość o środowisko i zrównoważony rozwój mają duże znaczenie, wiele osób decyduje się na zakup produktów powstających w oparciu o wspomniane idee. Przykładem są zegarki wykorzystujące do działania energię słoneczną, które w przeciwieństwie do automatycznych czasomierzy są dokładniejsze i wymagają minimalnej konserwacji. Na czym polega działanie zegarków solarnych i jak o nie dbać?

Krótka historia zegarków zasilanych energią słoneczną

Pierwsze zegarki zasilane energią słoneczną (np. Sicura, Nepro) zostały wyprodukowane w latach 70. i charakteryzowały się unikalnymi konstrukcjami mieszczącymi fotowoltaiczne ogniwa. Po 10 latach, dużą popularność wśród dzieci zyskały czasomierze słoneczne przedstawiające znane postaci z bajek lub filmów, np. „Transformers”. Z kolei, w latach 90- tych, firma Citizen zaczęła sprzedawać zegarki solarne z serii Eco- Drive. Od czasu ich wprowadzenia na rynek, czasomierze solarne znacznie się poprawiły pod względem działania i wydajności. Obecnie, zegarki zasilane energią słoneczną stanowią główną część asortymentu popularnych marek, takich jak: Citizen, Casio, Seiko, Junghans i Orient. W połowie 2020 roku, znany producent smartwatchów Garmin wprowadził na rynek nową linię solarną z wydłużoną żywotnością baterii, ulepszając niektóre ze swoich najlepiej sprzedających się modeli. Warto jednak podkreślić, że czasomierze firmy Seiko i Citizen mają znaczny udział w rynku i konkurują ze sobą w dziedzinie technologii słonecznej.

Na jakiej zasadzie działają zegarki słoneczne?

Można uznać, że sposób działania czasomierzy solarnych nie jest skomplikowany. Światło słoneczne lub sztuczne zostaje pochłonięte przez mikropanele fotowoltaiczne znajdujące się w obrębie tarczy zegarka, które to z kolei przekształcają zgromadzoną energię słoneczną w elektryczną. Ta, następnie, przekazywana jest do kondensatora magazynującego prąd i zasilającego zegarek. Głównie, marka Citizen wykorzystuje w swoich zegarkach do magazynowania energii baterie litowo- jonowe, które są wystarczające do ich zasilania przez kilka miesięcy (a nawet lat!) bez ekspozycji na światło, pozwalając czasomierzowi wejść w tryb oszczędzania energii (niektóre modele) lub hibernacji, podczas którego wskazówka sekundowa zatrzymuje się aż do ponownego odsłonięcia urządzenia na działanie promieni słonecznych.

Od czasu pojawienia się pierwszych zegarków wyposażonych w mikropanele fotowoltaiczne nastąpiła ogromna poprawa w kwestii ich wydajności i pojemności. Aktualnie, czasomierz Citizen Eco- Drive, w zależności od zakupionego modelu, może działać bez dodatkowego ładowania od 30 dni do nawet 3175 dni (czyli ponad 8 lat). Dodatkowo, ogromną zaletą zegarków zasilanych energią słoneczną jest to, że prawie zawsze się ładują, co oznacza, że rezerwa mocy jest używana tylko wtedy, gdy nie ma źródła światła naturalnego lub sztucznego.

Jak dbać o zegarek solarny?

Zegarki solarne są łatwe w utrzymaniu. W związku z tym, że ich ładowanie przebiega bez zakłóceń, a baterie wystarczają na ponad dekadę, rzadko wymagają jakiejkolwiek formy konserwacji. Nie grozi im także tzw. przeładowanie, gdyż posiadają specjalne zabezpieczenia gwarantujące, że bateria litowo- jonowa nie zostanie uszkodzona, gdy zegarek nadal będzie wystawiony na działanie światła, mimo pełnego naładowania. Niemniej jednak, czasomierz może ulec awarii w sytuacjach, gdy dojdzie do jego przegrzania. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas użytkowania zegarka solarnego? Przede wszystkim, należy unikać ładowania czasomierzy wyposażonych w mikropanele fotowoltaiczne w taki sposób, który może spowodować ich przegrzanie, a co za tym idzie, uszkodzenie zegarka.

  1. Nie należy zostawiać zegarka solarnego na desce rozdzielczej samochodu, zwłaszcza w upalne dni, gdyż nagrzewa się ona jeszcze bardziej i szybciej niż inne elementy wnętrza samochodu (i szybciej).
  2. Nie należy czasomierza zasilanego energią słoneczną kłaść zbyt blisko zwykłej żarówki. Zwłaszcza tzw. żarówki żarowe oprócz tego, że generują światło, emitują równocześnie dużo ciepła.
  3. Należy unikać trzymania zegarka solarnego w bezpośrednim świetle słonecznym przez dłuższy czas, ponieważ słońce, będąc kulą płonącego gazu, wytwarza również dużo ciepła.

W związku z tym, że zegarki zasilane energią słoneczną ładują się podczas noszenia, nie ma potrzeby wystawiania ich na długotrwałe działanie słońca czy żarówki. Nawet jeśli czasomierz był zamknięty w ciemnej szufladzie przez wystarczająco dużo miesięcy, by ulec rozładowaniu, wystarczy go tylko trochę naładować, na tyle długo, aby ponownie zaczął działać, by można było zresetować czas (i datę, jeśli ma okienko daty).

Tradycyjne ładowanie zegarka solarnego

Większość zegarków słonecznych ma pasek wskaźnika, który podaje poziom naładowania. Niepodważalnie, czasomierz powinien być ładowany, gdy pasek wskaźnika pokazuje zero. O niskim stanie baterii informuje także wskazówka sekundnika, gdy porusza się w dwusekundowych przyrostach, a ponadto, nie można ustawić czasu i przyciski nie działają. Co wówczas należy zrobić? Zalecane jest umieszczenie zegarka w pobliżu źródła światła, najlepiej dziennego. Idealnym rozwiązaniem będzie położenie go na parapecie lub założenie na nadgarstek i wyjście na zewnątrz z odsłoniętą ręką. Tymczasem, podczas jazdy samochodem należy wystawić czasomierz na działanie promieni słonecznych, trzymając rękę na krawędzi drzwi i podnosząc rękaw powyżej linii nadgarstka. Ładowanie baterii do pełna trwa około 20 godzin w słoneczne dni lub nieco dłużej w chłodniejszym klimacie.

Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie ma możliwości wystawienia zegarka na działanie naturalnego światła, należy wówczas trzymać go w pobliżu światła sztucznego (uwaga! ale nie bezpośrednio przy jego źródle). Ładowanie czasomierza w takich okolicznościach będzie trwało znacznie dłużej, bo nawet 150 godzin. Warto upewnić się, że zegarek słoneczny jest naładowany co najmniej w 85%, zanim zrezygnujemy z ekspozycji na sztuczne lub dzienne światło.

Tymczasowe ładowanie zegarka solarnego

Umieszczenie zegarka zasilanego energią słoneczną w bezpośrednim świetle słonecznym przez 3 minuty wytworzy wystarczającą ilość energii, aby zegarek działał przez 24 godziny. Można, również, wystawić go na działanie sztucznego światła przez 3,5 godziny.

Podsumowując, ładowanie baterii zegarka zasilanego światłem słonecznym równie proste, jak i jego ustawienie. W przeciwieństwie do zegarków sterowanych kwarcowo, które wymagają wymiany baterii co pięć lat, bateria w zegarku zorientowanym na światło słoneczne takich producentów jak Seiko czy Citizen będzie spełniała swoją funkcję nieprzerwanie przez nawet 16 lat.


Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:

Woda a zegarek – wpływ wody na stan techniczny zegarka

Którego G-Shocka męskiego wybrać? 5 polecanych modeli

10 błędów użytkowania zegarka

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: