Chat with us, powered by LiveChat
Jak skrócić bransoletę w zegarku
Dodano: 29-12-2020 w kategorii: Technologie, Uncategorized autor: Pawel Kowal

Wybierając zegarek, zwracamy uwagę na wiele jego aspektów, takich jak na przykład rodzaj mechanizmu, kształt koperty czy chociażby kolor. Bez wątpienia, są to bardzo istotne elementy. Naręczny czasomierz nie może funkcjonować jednak bez paska, który utrzymuje go na nadgarstku właściciela. Na rynku oferowane są produkty osadzone na bransoletach, elementach skórzanych lub z tworzywa sztucznego. Może zdarzyć się tak, że zakupiony przez nas zegarek będzie wymagał redukcji długości wspomnianych elementów. Jak skrócić pasek w zegarku?

Jak najszybciej skrócić bransoletę w zegarku?

Dopasowanie bransoletki zegarka jest bardzo ważne ze względu na praktyczność oraz wygodę korzystania z czasomierza. Z jednej strony, odpowiednia jej długość gwarantuje brak nadmiernego przemieszczania się urządzenia po nadgarstku właściciela, z drugiej natomiast, ochrania zegarek przed zsunięciem się z ręki. Bez wątpienia, można uznać, że odpowiednia regulacja bransoletki zegarka wpływa na komfort użytkowania, a metoda skrócenia zależy od jej struktury. Najszybszym sposobem będzie wyciągnięcie poszczególnych teleskopów utrzymujących kolejne segmenty bransoletki. Następnie, należy je zredukować do oczekiwanej długości. Skracając zegarek, musimy mieć jednak na względzie to, by uzyskana długość była praktyczna. Bransoletka nie może nadmiernie uciskać skóry. Nadto, konieczne jest, by brać pod uwagę ewentualne zwiększenie obwodu ręki w przyszłości.

Samodzielne skracanie bransoletki w zegarku

Regulacja bransolety zegarka może być dokonana pod bacznym okiem zegarmistrza, ale również w domowym zaciszu. Jeśli podejmiemy się samodzielnego dopasowania bransoletki zegarka do naszej dłoni, powinniśmy się uzbroić się w cierpliwość i wygospodarować nieco wolnego czasu. Jest to zajęcie, przy którym zdecydowanie nie wolno się śpieszyć. Należy zacząć od określenia typu bransoletki, na której umiejscowiony jest nasz zegarek. Jeżeli jest to element typu mesh (więcej o bransoletach mesh w naszym wpisie zegarki-z-siatkowa-bransoleta-typu-mesh-dlaczego-warto-je-wybrac), jedynym sposobem skrócenia będzie odpowiednie jej dociągnięcie, ponieważ struktura splotu nie pozwala na mechaniczne zmniejszenie jej długości. W przypadku bransoletki segmentowej, sprawa jest o wiele łatwiejsza, z uwagi na stopniowe usuwanie kolejnych elementów składowych. Ważne jest, by pamiętać, że skracając zegarek z bransoletką, możemy użyć specjalistycznego przyrządu, który zakupimy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Nie jest to jednak niezbędne. Jego działanie polega na stabilnym umiejscowieniu bransolety pomiędzy dwiema plastikowymi ściankami, na zewnątrz których znajdują się dwa cienkie, ostre, ruchome elementy. W efekcie ich synchronicznego dociśnięcia wchodzą one w drobne otwory bransolety. Znajdują się w nich ruchome zakończenia teleskopów. Opisany ruch, powtarzany przy każdym z segmentów, powoduje ich uwolnienie, jednocześnie, gwarantując stabilność zegarka w całym procesie i jednakowe, proste poruszenie wspomnianych teleskopów. Oczywiście, opisane urządzenie może występować w różnych odmianach pod względem budowy, jednak ich działanie sprowadza się do tego samego.

Skracanie bransolety typu mesh

Bransoleta typu mesh nie jest nowym rozwiązaniem, jednak z uwagi na zastosowanie w tym zakresie coraz bardziej wyszukanych materiałów i zdobień, zyskuje na popularności w ostatnim czasie. W dużym skrócie, jest to splot (siatka) wykonany z różnego rodzaju materiałów: skóra, srebro, złoto itp. Jej budowa nie pozwala na standardowe potraktowanie. Próżno w niej również szukać wspomnianych teleskopów charakterystycznych dla bransolety segmentowej. Jak zmniejszyć zegarek, w którym znajduje się bransoleta typu mesh? Jednym ze sposobów jest jej mocniejsze zaciśnięcie na dłoni. Przybiera ona formę paska, który dociągamy do momentu uzyskania oczekiwanej długości. Może zdarzyć się jednak tak, że jej wymiary będą tak duże, że po zaciśnięciu na nadgarstku, długość nadal nie będzie satysfakcjonująca. Wówczas, jedynym rozwiązaniem wydaje się wymiana bransolety. Pozytywna informacja jest taka, że rynek sprzedaży stacjonarnej oraz internetowej ma bardzo dużą ofertę takich produktów. Możemy dowolnie wybierać co do grubości, materiału wykonania czy chociażby wspomnianej długości.

Zegarki na pasku skórzanym

Skracanie bransolety segmentowej

Jak wspomniano, regulacja bransolety segmentowej jest możliwa do wykonania w domowych warunkach. Sama nazwa wskazuje na jej strukturę, złożoną z wielu niezależnych od siebie elementów połączonych ze sobą drobnymi teleskopami. Pierwotnie, skrócenie wydaje się bardzo łatwe, jednak wymaga odpowiedniej precyzji. Jeśli nie czujemy się na siłach i wolimy zadbać o odpowiednie wykonanie całego procesu, warto zaufać specjaliście, który za symboliczną kwotę dostosuje długość naszej bransolety w zaledwie kilka minut.

 

Na co należy uważać przy skracaniu bransolety zegarka?

Omówiono już sposób skracania bransolety. Proces ten, mimo swojej prostoty, wymaga odpowiedniego przygotowania. Ważne jest, by odczepiając poszczególne teleskopy, robić to tak delikatnie, by nie uległy one deformacji. W tym celu, ich ściśnięcie nie powinno być dokonane z użyciem nadmiaru siły. Niestety, często zdarza się również tak, że ulegają one zagubieniu. Nie jest to duży problem, ponieważ zamienniki można kupić u zegarmistrza. Liczba zredukowanych części także jest ważna. Pamiętajmy, że podobnie jak całe nasze ciało, również nadgarstek ulega ciągłym zmianom. Jeśli bransoleta zbudowana jest z droższych kruszców (złoto, srebro) lub dodatkowo pokryta jest zdobieniami (np. kamienie), jej skracanie powinno odbywać się w taki sposób, by struktura elementu nie uległa zniszczeniu lub zarysowaniu. W przypadku, gdy mamy alergię skórną na konkretne tworzywo, z którego zrobiona jest bransoleta, powinniśmy przemyśleć również możliwość jej wymiany. W końcu, zwróćmy uwagę, aby ostateczne połączenie segmentów było stabilne i mocne, co uchroni nas przed zagubieniem zegarka.

Zegarki na bransolecie

Skracanie bransolety segmentowej krok po kroku

Opisano już skrócenie bransolety segmentowej przy użyciu dedykowanego do tego urządzenia. Możliwe jest również ręczne zmniejszenie jej wymiarów. Zacząć należy od wstępnego określenia oczekiwanej długości bransolety. Następnie, obustronnie ściskając końce teleskopów, odłączamy kolejne segmenty. Tu konieczne będzie użycie bardzo cienkiego przedmiotu. Jeśli uzyskamy odpowiedni wymiar, łączymy pozostałe elementy ze sobą. Bransoleta nie może być nadmiernie opięta na ręce. Nie powinniśmy także wyrzucać zredukowanych części. Mogą się one przydać w razie konieczności wydłużenia bransolety.

Skracanie bransolety zegarka nie jest trudne. Właściwie, jest to możliwe do wykonania w każdym domu bez angażowania nadmiernej ilości czasu. Poza opisanym sposobem osadzenia czasomierza na dłoni, może okazać się, że inny rodzaj paska musi zostać skrócony. Jeśli pasek gumowy lub skórzany jest za długi, należy rozpocząć skracanie od dorobienia w nim dodatkowych otworów. Ważne jednak, by robić to w odpowiedni sposób. Jeśli tworzywo sztuczne po prostu przebijemy, może z czasem zostać ono rozerwane. Nieodpowiednio zabezpieczony pasek skórzany będzie się snuł i w efekcie użytkowania konieczna będzie jego wymiana. Jeśli wskazane czynności sprawiają nam trudność, dobrym rozwiązaniem jest wizyta u zegarmistrza. Może okazać się także, że ingerencja w pasek nie jest możliwa ze względu na jego nadmierne zużycie. Wtedy należy go wymienić. Na uwagę zasługują również paski materiałowe, na których osadzone są rzepy. Wprawdzie jest ich już coraz mniej na rynku i dotyczą głównie czasomierzy o stricte sportowym charakterze, jednak ich redukcja nie może polegać na zwyczajnym skróceniu nożyczkami. Efektem będzie snucie się materiału, a w konsekwencji jego zniszczenie. Jeśli chcemy zrobić to w domowych warunkach, warto zadbać o odpowiednie zakończenie obciętego paska, poprzez jego delikatne opalenie. Alternatywą jest inwestycja w nowy pasek. W przypadku popularnych w ostatnim czasie smartwatchów lub smartbandów, wskazane będzie każdorazowe skorzystanie z usług specjalisty, chyba że sam producent wskazuje na sposób redukcji lub wymiany paska czy bransolety. Może okazać się, że w opisanym elemencie znajdują się podzespoły niezbędne na przykład do pomiaru tętna, kalorii itp. Istotne jest także, aby wspomnieć, że pasek to integralna część urządzenia, a jego oryginalność może mieć wpływ na skuteczność dochodzenia swoich praw w zakresie gwarancji. Zalecana jest zatem wcześniejsza lektura karty gwarancyjnej lub wizyta w autoryzowanym serwisie.


Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:

Zegarki z siatkową bransoletą typu mesh dlaczego warto je wybrać

5 najdroższych zegarków świata

Czy zegarek automatyczny można nakręcać?

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: