Chat with us, powered by LiveChat
Jaki zegarek do biegania wybrać? Szukamy najlepszego
Dodano: 20-04-2022 w kategorii: Smartwatche, Technologie, Uncategorized autor: Pawel Kowal

Bieganie to jeden z ulubionych sportów Polaków. Niedroga i bardzo przyjemna aktywność fizyczna łatwo może zmienić się w pasję. Jeśli chcesz kontrolować swoje postępy, zainwestuj w funkcjonalny gadżet – zegarek dla biegacza. Dostępnych jest wiele różnych modeli, dlatego przygotowaliśmy poradnik, który ułatwi podjęcie decyzji. Przeczytaj, jaki zegarek do biegania warto mieć i poznaj polecanych producentów.

Jaki zegarek do biegania – przegląd niezbędnych parametrów

Jeśli chodzi o zegarki do biegania, ranking który przygotowaliśmy, zawiera wiele popularnych modeli. Niekiedy niełatwo jest dokonać wyboru. Na rynku funkcjonują zarówno bardziej, jak i mniej zaawansowane technologicznie urządzenia. Niektóre wymagają podłączenia do smartfona, a inne są autonomiczne. Do najmniejszych propozycji zaliczamy smartband – niewielką opaskę, która monitoruje funkcje organizmu i trasę biegu. Większe smartwatche zapewnią szerszą funkcjonalność. Zobacz, jakie parametry są niezbędne, gdy chodzi o zegarek dla biegacza.

Czytelny wyświetlacz

Przeglądając zegarki sportowe do biegania, na pierwszym planie jest wyświetlacz. Jeśli chcesz z niego odczytywać informacje w czasie treningu, musi być wystarczająco duży i jasny. Oznaczenia powinny być wyraźne, a powiadomienia ze smartfona na tyle czytelne, abyś nie musiał przerywać biegu. Niektórzy producenci oferują zegarki z okrągłą, a inni kwadratową tarczą. Sam kształt nie ma wpływu na działanie urządzenia, warto jednak zawczasu sprawdzić, czy wyświetlacz spełnia oczekiwania użytkownika.

Wytrzymałość i wodoszczelność

Zegarek dla biegacza powinien być przede wszystkim wytrzymały. W końcu trenować trzeba niezależnie od pogony, nawet w niesprzyjających warunkach. Bieg w deszczu lub śniegu to próba dla zegarka typu smartwatch. Urządzenie może być przez wiele godzin wystawione na ekspozycję słoneczną, więc konstrukcja powinna być wykonana z solidnych materiałów. Wybierając zegarek biegowy, zwróć uwagę na przykład na wodoszczelność. Wysoka klasa odporności na wodę (do 50 m lub więcej) to najlepsza opcja. Wtedy możesz bez obawy wykorzystać gadżet nie tylko w czasie biegu, ale też do pływania w basenie. Wytrzymałość to jeden z ważniejszych parametrów, gdy chodzi o to, jaki zegarek do biegania kupić.

Funkcjonalność

Dobry zegarek do biegania i jazdy na rowerze musi być funkcjonalny. Za absolutne podstawy uważamy tu krokomierz czy licznik spalonych kalorii. Opcje służące monitorowaniu aktywności organizmu są mile widziane, a im więcej, tym lepiej. Dzięki licznym sensorom łatwiej kontrolować swoje postępy w czasie treningu. Oczywiście, decydując jaki zegarek do biegania wybrać, trzeba znaleźć kompromis między jego funkcjonalnością a ceną. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, które nie zrujnują budżetu i zapewnią doskonały pomiar biegu.

Współpraca ze smartfonem

Jeśli chcesz w pełni wykorzystać zegarek do biegania, kupiony gadżet musi być kompatybilny ze smartfonem. Dopiero po połączeniu urządzenia z telefonem zyskasz dostęp to szczegółowej analizy danych treningowych. Komunikacja działa w obie strony – zegarek sportowy pozwala na odczytywanie powiadomień o połączeniach lub wiadomościach bezpośrednio na nadgarstku. To komfortowe rozwiązanie, szczególnie gdy ktoś napisze lub zadzwoni w czasie biegania. Jeśli nie wiesz, jaki zegarek do biegania będzie pracował z iOS lub Android, sprawdź specyfikację techniczną urządzenia.

Wygoda użytkowania

Chociaż zegarek do biegania założysz głównie na czas treningu, nie zapominaj o wygodzie. Pasek wyprodukowany z wysokiej jakości materiału to zdecydowana zaleta. Jeśli zapięcie dobrze leży na nadgarstku i nie uwiera, nie będzie przeszkadzać w czasie aktywności fizycznej. Istotna jest także waga. Gadżet dla biegacza musi być lekki, żeby w czasie uprawiania sportu nie przeszkadzał.

Design też jest ważny

Jeszcze jeden element, na jaki warto zwrócić uwagę, to design. Zegarki sportowe do biegania zwykle mają ciekawą stylistykę, nawiązującą do dynamiki i aktywności. Niemniej każdy producent ma własną koncepcję na wygląd urządzenia, możesz więc dopasować zegarek do swoich upodobań.

Jaki powinien być zegarek dla biegacza – zakres funkcjonalności zegarków sportowych

Zegarek zegarkowi nierówny, szczególnie gdy chodzi o zakres funkcjonalności. Producenci prześcigają się w liczbie dostępnych opcji. Niektóre uważane są za zupełnie podstawowe, a inne za obecne w urządzeniach segmentu premium. Jeśli chcesz mieć zegarek sportowy, jaki wybrać? Przyglądamy się najważniejszym funkcjom, żeby wiedzieć, jaki zegarek do biegania jest najlepszy.

Żyroskop

Obecnie niemal każdy sportowy smartwatch do biegania ma wbudowany żyroskop. Jego zadaniem jest monitorowanie położenia w przestrzeni i zmiany kierunku na każdej płaszczyźnie. Sensor odpowiada między innymi za odpowiednią pracę układów GPS. Warto zawczasu sprawdzić, czy wybrany zegarek do biegania ma zarówno akcelerometr, jak i żyroskop.

Akcelerometr

Najlepszy zegarek do biegania powinien posiadać 2- lub 3-osiowy akcelerometr. To przetwornik, który dokonuje pomiaru przyśpieszenia liniowego i kątowego. W ten sposób mierzy ruch urządzenia po wskazanej osi. Akcelerometr jest jednym z podstawowych sensorów, który umożliwia pracę modułom krokomierza, licznika spalonych kalorii oraz GPS. Kiedy jest wysokiej jakości, pozwala na dokładny pomiar tempa biegu. Akcelerometr jest jednak czymś innym niż żyroskop. Oba czujniki mogą pracować jednocześnie, dostarczając dokładniejsze pomiary, ale nie zastąpią swoich możliwości. Dlatego wybierz zegarek do biegania, który posiada oba sensory.

Barometr

Zegarek dla biegacza może być wyposażony w barometr, czyli moduł do pomiaru ciśnienia atmosferycznego. Dzięki niemu smartwatch rejestruje metry wysokości w czasie rzeczywistym. Odpowiednia kalibracja barometru sprawi, że otrzymasz raport z treningu uwzględniający realne przechylenia, jakie pokonałeś. To pozwoli sprawdzić, czy wyznaczyłeś optymalną dla swoich możliwości trasę biegową.

Krokomierz

Krokomierz to funkcjonalność, która występuje nawet w zegarkach typu smartband, czyli najmniejszych przedstawicielach gatunku. Zegarki do biegania z GPS praktycznie zawsze posiadają krokomierz, który sprawdza się przed i po treningu. Nosząc smartwatch z krokomierzem na co dzień, możesz monitorować swoją aktywność, a co za tym idzie – stopień realizacji założonych celów i przebyty dystans.

Stoper

Stoper jest oczywiście jedną z podstawowych funkcji w sportowych zegarkach. Możesz jednak sprawdzić, czy zapewnia dostęp do rozszerzonych opcji. Biegacze docenią szczególnie te smartwatche, które oferują zaawansowany pomiar czasu, pamięć okrążeń i międzyczasów. Taki rozbudowany stoper sprawdzi się na zawodach i w czasie wysiłku na stadionie.

Licznik spalanych kalorii

Zegarek biegowy może być dodatkowo wyposażony w licznik spalonych kalorii. To funkcja, która działa naprawdę mobilizująco. Jeśli bieganie traktują jako sposób na zerwanie z otyłością lub utrzymanie formy, wybierz urządzenie z licznikiem. Po każdym treningu, smartwatch informuje, ile kalorii udało się spalić i jak wygląda efektywność procesu w przeliczeniu na minuty aktywności fizycznej. Dzięki temu szybko ocenisz, czy trzymasz się swoich założeń.

Pulsometr

Pulsometr wydaje się nieodłącznym elementem modelu sportowego zegarka. Decydując, jaki zegarek dla biegacza kupić, warto wziąć pod uwagę obecność pulsometru. Pozwala on w czasie rzeczywistym mierzyć tętno. Wykorzystywana technologia zakłada pomiar ilości światła wydzielanego przez zielone diody, które odbija się od naczyń krwionośnych. Wykorzystując pulsometr, dobry zegarek sportowy na bieżąco informuje, czy powinieneś biec szybciej, czy raczej nieco zwolnić. Dzięki temu nie przeciążysz organizmu, a trening będzie optymalny i dostosowany do Twoich możliwości.

Pulsoksymetr

Nieco bardziej rozbudowane możliwości daje pulsoksymetr. Ta funkcja w zegarku pozwala wykorzystać specjalny czujnik, który emituje widmo światła czerwonego. Odbija się ono od erytrocytów i w ten sposób urządzenie sprawdza, jaki jest poziom krwinek czerwonych w naczyniach włosowatych. Wystarczy założyć zegarek na nadgarstek, aby uzyskać dane o natlenieniu krwi na treningach. Jeśli później podłączysz smartwatch do komputera, możesz szczegółowo przeanalizować wyniki.

Profile sportowe dedykowane aktywnościom

Wybierając, jaki zegarek z GPS i pulsometrem kupić, weź pod uwagę dostępność dedykowanych profili sportowych. Nowoczesne smartwatche oraz smartbandy pozwalają wybrać rodzaj aktywności przed jej rozpoczęciem. Dzięki temu urządzenie wie, jakie parametry otoczenia i organizmu powinno monitorować. Zwykle dostępne są podstawowe tryby, takie jak: bieganie na zewnątrz, bieganie na bieżni, pływanie, jazda na rowerze lub spacer. Jednak zaawansowane zegarki do biegania zapewnią znacznie więcej możliwości. Renomowany sprzęt da dostęp do kilkudziesięciu profili, które możesz modyfikować i tworzyć własne, spersonalizowane plany.

Trener personalny

Ciekawą funkcją, jakiej możesz szukać w zegarkach sportowych, jest opcja trenera personalnego. To inteligentna funkcjonalność – urządzenie kontroluje postępy użytkownika i przygotowuje dopasowane do jego organizmu wskazówki. Uwzględniając je, możesz biegać lepiej – wydajniej spalać kalorie lub po prostu osiągać korzystniejsze międzyczasy.

Możliwość odtwarzania muzyki

Jeśli przyzwyczaiłeś się do aktywności w rytmie ulubionych kawałków, przyda się zegarek do biegania z muzyką. Dawniej potrzebna była komunikacja Bluetooth. Obecnie coraz częściej smatwatche dla biegaczy mają własną przestrzeń dyskową. Popularne modele z łatwością zsynchronizujesz z playlistami Spotify, Deezer i Apple Music, a później odtworzysz na treningu zupełnie offline.

Jaki zegarek do biegania – bateria

Newralgiczną częścią każdego zegarka do biegania jest pojemność baterii. Zbyt mała sprawi, że gadżet trzeba będzie często ładować, a to może być nieco uciążliwe. Oczywiście na częstotliwość ładowania przewodowego lub indukcyjnego wpływa przede wszystkim sposób, w jaki użytkujesz smartwatcha. Jednak pojemny akumulator to zdecydowana zaleta. Renomowani producenci dostarczają urządzenia, które mają wytrzymałą baterię. Nawet przy włączonej lokalizacji GPS i wszystkich sensorach mogą pracować przez kilka dni.

Zasada jest więc prosta. Decydując, jaki zegarek do biegania wybrać, zawsze sprawdź pojemność baterii. Najlepsze są te, których bateria pozwala na kilkudniową pracę bez konieczności ładowania.

Zegarek do biegania – funkcja lokalizacyjna GPS

Obecnie niemal każdy dobry zegarek do biegania ma wbudowany moduł GPS lub przynajmniej współpracuje w tym zakresie ze smartfonem. Smartwatche z GPS pozwalają na zarejestrowanie trasy biegu i zapamiętanie historii treningów w dedykowanej aplikacji. Dzięki temu, po skończonym wysiłku możesz sprawdzić osiągnięte cele i skorygować trasę przed kolejną aktywnością.

Jeśli chodzi o zegarek do biegania z GPS, jaki wybrać dla początkujących lub zaawansowanych? Polecamy w szczególności urządzenia, które mają wbudowany moduł GPS. Dzięki temu rejestrują trasę biegu nawet wtedy, gdy nie masz w pobliżu smartfona. Po połączeniu z telefonem, następuje szybka synchronizacja i masz dostęp do całej historii treningu.

Moduł GPS działa dokładniej, kiedy smartwatch posiada 3-osobiowy akcelerometr, żyroskop oraz barometr. Dzięki temu dane o ukończonym biegu są nanoszone na mapę razem z informacjami o przechyłach, prędkości i tempie, którego się trzymałeś. Wybierz więc wysokiej jakości zegarek do biegania, a zyskasz funkcjonalny gadżet na treningi.

Jaki zegarek do biegania – przegląd najlepszych modeli

Teraz już wiesz więcej o funkcjach, które ma dobry zegarek do biegania; jaki kupić, żeby spełnił oczekiwania? Poniżej znajdziesz przegląd najlepszych modeli.

Garett Sport

O zegarkach marki Garrett krążą legendy – to świetny sprzęt dla biegaczy, który wyposażono w liczne funkcjonalności. Mają czytelne wyświetlacze, pojemną baterię i wszystkie popularne opcje do monitorowania aktywności organizmu w czasie treningu. Producent przygotował nawet serię smartwatchy dla dzieci, które kochają aktywność fizyczną. Polecane modele Garett to:

  • Smartband Garrett FIT
  • Garrett Teen Set
  • Smartwatch Garrett Sport Gym
  • Garrett Kids 2

Smartwatch Polar

Polecana marka dla biegaczy to także Polar. Firma produkuje smartwatche, które ułatwiają codzienny trening. Mają kompaktowe wymiary i są wykonane z wytrzymałych materiałów – polimeru z włóknem szklanym i stali nierdzewnej. Wyświetlacze prezentują zawsze włączony, kolorowy ekran, a liczne sensory łatwo zsynchronizować ze smartfonem. Marka Polar przykłada dużą wagę do atrakcyjnego designu, więc urządzenie tej firmy to doskonały zegarek do biegania damski.

G-Shock G-Squad

Jeśli chcesz mieć rewelacyjny zegarek sportowy, jaki produkt japoński warto wybrać? Oczywiście markę Casio, która dostarczyła na rynek G-Shock G-Squad. To kolekcja czasomierzy z mechanizmem kwarcowym, które wyposażono w krokomierz, licznik przebytego dystansu i spalonych kalorii. Możliwość połączenia z telefonem przy Bluetooth sprawia, że to G-Squad to funkcjonalny zegarek do biegania męski, dedykowane osobom, które kochają aktywność fizyczną, a nie interesuje ich smartwatch.

Garmin

Zastanawiając się, jaki zegarek do biegania, warto sprawdzić ofertę lidera tej branży – marki Garmin. Firma słynie ze swoich funkcjonalnych produktów, które pozwalają na dokładny pomiar funkcji organizmu. Wielu użytkowników chwali też pojemną baterię, która na jednym ładowaniu wytrzyma kilka dni. Kolekcje zegarków Garmin wyposażono w rozbudowany akcelerometr, żyroskop, wysokościomierz i możliwość obserwacji wyniku treningu na smartfonie. Polecamy szczególnie modele:

  • Garmin Fenix 7
  • Garmin Venu 2 Plus
  • Garmin Forerunner
  • Garmin Enduro

Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:

Smartwatch do treningu

Zegarek liczący kalorie

Jaki zegarek sportowy wybrać? Przegląd najpopularniejszych modeli

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: