Kup zegarek lub biżuterię i odbierz VOUCHER NA KOLEJNE ZAKUPY

Kup zegarek i odbierz 20% rabatu na biżuterię

Mechanizm kwarcowy

Pierwszy mechanizm kwarcowy został wprowadzony w 1969 roku i od tej pory, zegarki kwarcowe szybko zdobyły popularność. Szacuje się, że stanowią ponad 90 procent wszystkich wyprodukowanych czasomierzy. Na czym polega działanie zegarków z mechanizmem kwarcowym zasilanym baterią i jakie są ich zalety? Sprawdźmy!

Rewolucja kwarcowa

Rewolucja kwarcowa to termin nadany pewnemu okresowi przypadającemu na początek lat 50-tych ubiegłego wieku, kiedy to 20 lat później niemal doszło do załamania szwajcarskiego przemysłu zegarmistrzowskiego. Wówczas, narodziła się koncepcja zegarka zasilanego elektrycznie i firmy z całego świata, takie jak amerykański Hamilton, japońskie Citizen i Seiko czy szwajcarska marka Bulova, rozpoczęły prace nad projektami czasomierzy z mechanizmami kwarcowymi. Koncepcja ta była o tyle ważna, że stwarzała możliwość masowej produkcji zegarków o lepszej dokładności. W latach 60- tych, naukowcy dokonali olbrzymich postępów przy użyciu ciekłych kryształów do tworzenia wyświetlaczy ciekłokrystalicznych. Podczas zimnej wojny nastąpił również postęp w miniaturyzacji obwodów elektronicznych, co przyczyniło się między innymi do opracowania mechanizmów kwarcowych zasilanych baterią, wprawiających w ruch wskazówki zegarków. W 1969 roku, firma Seiko stworzyła pierwszy na świecie mechanizm kwarcowy, umieszczając go w serii Astron ze złotą kopertą. Japoński producent wywołał spore zamieszanie, dzięki produkcji limitowanej edycji 100 zegarków i zapoczątkował modę na tworzenie czasomierzy na rękę zasilanych baterią. Początkowo, zegarki kwarcowe były drogie (Astron kosztował tyle, co mały samochód), ale rozwój technologii sprawił, że są one teraz znacznie tańsze w produkcji, a tym samym dostępne dla wszystkich.

Zasada działania mechanizmu kwarcowego

Kryształ kwarcu w naturalny sposób wibruje z określoną częstotliwością, a także posiada właściwości piezoelektryczne- gdy jest naciskany, wytwarza niewielką ilość energii elektrycznej. Gdy przepływa przez niego prąd elektryczny, wibruje zwykle 32768 razy na sekundę. W zegarku z mechanizmem kwarcowym znajduje się maleńki kryształ kwarcu, pocięty na kształt kamertonu. Umieszczona w czasomierzu bateria inicjuje jego drgania, które następnie są przetwarzane przez rezonator kwarcowy do jednego impulsu elektrycznego na sekundę. Impuls ten napędza silnik, który z kolei porusza wskazówką sekundową i nadaje zegarkowi kwarcowemu charakterystyczny „tyk”. Żywotność baterii zwykle wynosi około 1- 2 lat. Jej wymiany należy dokonywać jedynie w autoryzowanych serwisach- ma to znaczenie w przypadku utrzymania prawidłowego działania zegarka oraz pozwoli zachować gwarancję producenta. Wybrane modele czasomierzy z mechanizmami kwarcowymi wyposażone zostały w opcję EOL (End of Life). Jest ona o tyle przydatna, że informuje z dużym wyprzedzeniem użytkownika zegarka o potrzebie wymiany baterii na nową.

Mechanizm kwarcowy „o wysokiej dokładności”

Gwarantowana różnica wskazań czasu w większości zegarków z mechanizmem kwarcowym została ustalona na około 15 sekund w skali miesiąca, co chociażby w porównaniu do czasomierzy mechanicznych, stanowi o ich dużej precyzji. Niemniej jednak, w ofercie wielu marek pojawiły się zegarki kwarcowe- High Accuracy Quartz (HAQ), które odznaczają się jeszcze większą dokładnością. Czasomierze z mechanizmami kwarcowymi z oznaczeniem HAQ działają na takiej samej zasadzie, co ich standardowe wersje, ale podczas ich konstrukcji uwzględniono dodatkowo ważny czynnik wpływający negatywnie na ich dokładność, jakim są zmiany temperatury. Zaletą czasomierzy HAQ jest to, że jej wahania są wykrywane i kompensowane, co pozwala im utrzymywać stałą prędkość, a różnica wskazań wynosi około 10 sekund rocznie. Przykładami czasomierzy, w których zastosowano mechanizmy kwarcowe o wysokiej dokładności, są Grand Seiko 9FBreitling Super Quartz i Longines VHP (Very High Precision).

Zegarki kwarcowe

Główne zalety mechanizmów kwarcowych

Mechanizmy kwarcowe są niezwykle dokładne i nie wymagają interwencji człowieka, aby działać, co sprawia, że są bardzo popularne w świecie zegarków. Wymagają również minimalnej konserwacji, ponieważ w porównaniu do innych rodzajów mechanizmów, mają mniej ruchomych części. To także sprawia, że są trwałe, ponieważ niższa liczba elementów znacznie redukuje ryzyko awarii. W wielu przypadkach, mechanizmy kwarcowe można naprawić, wymieniając wadliwą część.

Co więcej, stworzenie mechanizmu kwarcowego zajmuje mniej godzin niż w przypadku mechanizmu automatycznego, co oznacza, że zegarki kwarcowe są zwykle tańsze w zakupie niż ich automatyczne odpowiedniki. Również, niektóre marki czasomierzy kwarcowych oferują dostęp do takich opcji, jak fazy księżyca, wieczny datownik czy chronograf w przystępnych cenach, w przeciwieństwie do zegarków mechanicznych, które posiadając wskazane funkcje są zdecydowanie droższe. Biorąc pod uwagę wygląd tarczy czasomierzy kwarcowych, producenci oferują nie tylko wersje cyfrowe- dużą popularnością i uznaniem wśród użytkowników cieszą się także klasyczne zegarki analogowe (np. Seiko Classic, Certina DS Caimano Gent,   Tissot Tradition).

Popularne rodzaje mechanizmów kwarcowych

W branży zegarmistrzowskiej, podczas produkcji zegarków, wykorzystywane są różne rodzaje mechanizmów kwarcowych, spośród których największą popularnością cieszą się japoński Miyota oraz szwajcarskie ETA i Ronda. Mechanizm Miyota słynie ze swojej solidności i niezawodności, dlatego często montowany jest w zegarkach średniej klasy. Idealnie sprawdza się do zasilania wielofunkcyjnych czasomierzy sprzedawanych pod własnymi markami sprzedawców detalicznych i projektantów. Z kolei, ETA to największy producent mechanizmów kwarcowych (ale nie tylko) w Szwajcarii, które umieszczane są w luksusowych markach zegarków, takich jak Atlantic i Doxa. Znany jest także szerszemu gronu klientów mechanizm PC21S, który jest wytwarzany przez oddział Seiko Instruments Inc.- Hattori. Wykorzystywany jest głównie w zegarkach produkowanych masowo, a ze względu na jego niewielki rozmiar, stanowi popularny wybór w wielu damskich czasomierzach. Różnice między mechanizmami szwajcarskimi i japońskimi polegają głównie na tym, że te rodem ze Szwajcarii są zazwyczaj bardziej estetyczne, podczas gdy mechanizmy japońskie są budowane bardziej z myślą o precyzji i dokładności.

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: