Chat with us, powered by LiveChat
Na której ręce powinno się nosić zegarek?
Dodano: 02-06-2020 w kategorii: Ciekawostki, Uncategorized autor: Pawel Kowal

Na której ręce powinno się nosić zegarek? Wydawać by się mogło, że odpowiedź na to pytanie jest oczywista, jednak w dzisiejszych czasach, nawet najsławniejsze osobistości nie zawsze wybierają w sposób jednoznaczny właściwy nadgarstek dla swojego czasomierza. Zatem, kto ma rację: osoby noszące zegarek na lewej, czy prawej ręce?

Po której stronie noszono zegarek w przeszłości?

Historycznie rzecz ujmując, pierwsze zegarki pojawiły się w XIV wieku. Wówczas, były to drogie modele z mechanizmem sprężynowym, które nie noszono na ręce, a chowano w kieszeni. Były to chronometry dedykowane mężczyznom, z czego tylko nieliczni mogli pozwolić sobie na ich zakup i nie przywiązywano wtedy uwagi do sposobu ich eksponowania. Kilkaset lat później, pojawiły się zegarki nadgarstkowe, które w pierwszej kolejności trafiały na dłonie kobiet: damska wersja czasomierzy posiadała bransoletki wykonane z metali szlachetnych. Na starych fotografiach z minionych stuleci można zaobserwować, że większość osób nosiła wtenczas chronometry po lewej stronie. Dużą popularność zegarki zyskały podczas pierwszej wojny światowej. Wówczas zaczęto produkować męskie, masywne urządzenia z paskiem- doskonale sprawdzały się wśród pilotów wojskowych, którzy z racji wykonywanej profesji, nie mogli nosić ich w kieszeni. Pierwotnie, praworęczni zakładali zegarki na lewej ręce, a leworęczni na prawej. Wynikało to z prostej zasady, by osoby używające bardziej aktywnej ręki nie uszkodziły drogiego akcesorium podczas pracy.

Czasy ZSRR- na której ręce noszono zegarek?

Warto w tym miejscu nawiązać, dlaczego sposób noszenia zegarka na lewej ręce zakorzenił się w świadomości osób, żyjących zwłaszcza na terenie byłego Związku Radzieckiego. Starsze osoby, w swoich wspomnieniach, niejednokrotnie podkreślają, że w czasach ZSRR praktycznie nie było osób leworęcznych, a jeśli takowe się pojawiały, to podczas wykonywania wszelkich zadań uczono je posługiwać się prawą ręką. Było to uznawane za niezbędną „normę”. Stąd też, noszenie zegarka na niedominującej- lewej- ręce stało się rzeczą oczywistą i tak postępowali wszyscy, by nie wyróżniać się w tłumie.

Zegarki Citozen

Dlaczego lewa strona uważana jest oficjalnie za prawidłową do noszenia zegarka?

Debata na temat tego, na którym nadgarstku należy nosić zegarek, była zawsze obecna. Szczególnie, dyskusje zaczęły narastać w ciągu ostatnich kilku lat, gdy media społecznościowe ewoluowały, a coraz więcej osób zaczęło udostępniać zdjęcia, na których eksponują swoje chronometry. Jak już zostało wcześniej wspomniane, większość użytkowników zegarków nosi je na ręce, która nie jest dominująca. A że blisko 90% populacji na świecie jest praworęczna, zakładanie czasomierza na lewej ręce stało się powszechnie przyjętą normą i uznano to za właściwy sposób noszenia zegarka. Nie powinien jednak dziwić fakt, że w społeczeństwie znajdą się osoby, które będą nosić go po przeciwnej stronie ze względu na leworęczność, wygodę lub przekonania.

A jakie współcześnie stanowisko przyjmują lekarze?

Większość lekarzy, w aspekcie noszenia zegarka, przyjmuje jednostronne stanowisko- mianowicie zalecają, by nie nosić go na tzw. aktywnej ręce. Zatem, osoby praworęczne powinny zakładać czasomierz na lewej ręce, a osoby leworęczne- na prawym nadgarstku. Argumentują to między innymi następującą zależnością: podczas aktywności fizycznej dochodzi do zwiększenia krążenia krwi, a jeśli zegarek byłby zapięty na ręce dominującej, mogłoby to doprowadzić do nadmiernego uścisku ręki, w tym naczyń krwionośnych w obrębie nadgarstka, a w konsekwencji zakłócenia krążenia.

Warto przytoczyć tutaj pewną ciekawostkę, że zgodnie z zaleceniami w medycynie chińskiej, zegarek powinien być noszony po prawej stronie u mężczyzn, a po lewej u kobiet. Wynika to w dużej mierze z konieczności zwrócenia uwagi nie na aktywność rąk, a na rozmieszczenie punktów energetycznych, które są odpowiedzialne za pracę serca i innych narządów wewnętrznych. Zgodnie z tym, nie można ich blokować na wiele godzin za pośrednictwem chociażby zapiętego paska zegarka. U mężczyzn takie punkty znajdują się po lewej, a u kobiet po prawej stronie.

Zegarki Tissot 

Noszenie zegarka na lewej ręce: praktyczne aspekty

Z praktycznego punktu widzenia, noszenie zegarka po lewej stronie stanowi zaletę, ponieważ łatwiej jest przypadkowo zarysować lub uszkodzić zegarek, gdy założony jest na dominującej ręce. Dodatkowo:

  1. Jeśli czasomierz znajduje się na prawej, dominującej ręce, może utrudniać wykonywanie zadań, w tym ograniczać zakres ruchomości stawu nadgarstkowego.
  2. Większość modeli zegarków posiada koronkę po prawej stronie, zatem ustawianie czasu lub daty na zegarku będzie prostsze, gdy założony zostanie na lewej ręce.
  3. Sprawdzanie godziny jest łatwiejsze, jeśli prawa ręka jest aktualnie zajęta.

Skąd wynika praktyka noszenia zegarka na prawej ręce?

Również, w świecie przestępczym, pojawiły się pewne zachowania mające na celu uchronienie się przed potencjalną kradzieżą zegarka: kieszonkowcy nosili czasomierze na prawej ręce, co było znakiem rozpoznawczym dla innych przestępców. Gdy zwyczajni ludzie dowiedzieli się o takich praktykach, także zaczęli zakładać czasomierze na prawym nadgarstku.

Dodatkowo, według psychologów, zegarki na prawej ręce noszą tylko urodzeni przywódcy, czyli osoby, które zawsze osiągają swoje cele, a zwyczajni ludzie- po lewej. Ich zdaniem wynika to z tego, że nie wykazują oni większej tendencji do wspinania się na szczyt kariery oraz nie posiadają w wielu przypadkach charyzmy, doskonale definiującej osoby o charakterze przywódcy. Współcześnie, wielu znanych polityków zakłada drogie chronometry właśnie na prawym nadgarstku. Niemniej jednak, wskazane zależności nie są poparte twardymi dowodami z badań, zatem łatwo je zakwestionować.

Podsumowując, powszechnie obowiązująca norma w społeczeństwie określa sposób noszenia zegarka: należy zakładać go po stronie lewej. Oczywiście, dotyczy to większości osób w populacji, która posiada rękę dominującą prawą. Niemniej jednak, istnieje wiele sytuacji, które tę regułę podważają: leworęczność, przekonania, a nawet aspekt wygody noszenia i zakładanie zegarka po stronie prawej nie jest błędem. Również należy zaznaczyć, że zasady savoir-vivre’u nie określają w sposób jednoznaczny strony, po której powinien znajdować się zegarek. Warto jednak pamiętać, że jeśli jest to ekskluzywny model, lepiej założyć go na niedominującej ręce, ponieważ podczas wykonywania podstawowych czynności czy powitania może zostać to odczytane przez drugą osobę jako wyraz obnoszenia się swoją majętnością.


Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:

10 ciekawostek o zegarkach

Twój zegarek uległ namagnesowaniu? Sprawdź, czy możliwa jest jego naprawa!

10 błędów użytkowania zegarka

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: