Chat with us, powered by LiveChat
10 ciekawostek o zegarkach Orient
Dodano: 15-07-2020 w kategorii: Ciekawostki, Uncategorized autor: Pawel Kowal
  1. Firma Orient powstała ponad 100 lat temu, nie miała jednak łatwych początków. Sięgają one 1901 roku, kiedy to w Japonii, a konkretniej w Tokio, Shogoro Yoshida otworzył hurtownię zegarków, która zajmowała się sprzedażą czasomierzy pochodzących z importu. Następnie w roku 1912, postanowił on stworzyć pierwszy złoty zegarek na rękę. W 1920 roku, firma obrała jednak inny kierunek i zajęła się produkcją zegarów stołowych, aby dopiero 14 lat później, powrócić na rynek ze swoimi pierwotnymi produktami – zegarkami na rękę. Niestety, w związku z ogromnym kryzysem, jaki nastąpił po II wojnie światowej, przedsiębiorstwo ogłosiło upadłość w 1949 roku.
  2. Całe szczęście już w 1950 roku, firma odbiła się od dna, a rok później przyjęła oficjalną, obowiązującą do tej pory nazwę – Orient Watch Company Limited. Tego samego roku wypuszczony został pierwszy model czasomierza – Orient Star. Co ciekawe, linia o tej samej nazwie przetrwała do dziś dnia. Nadal można zatem kupić kultowy już zegarek z kolekcji Star. Przez kolejne lata Orient dalej się rozwijał i wypuszczał kolejne czasomierze, które stawały się coraz bardziej rozpoznawalne i w pewnym sensie nabierały ponadczasowej symboliki. Obecnie Orient jest jednym z trzech największych japońskich producentów zegarków i jest znany na całym globie.
  3. Orient jest największą firmą na świecie, która produkuje zegarki z systemem mechanicznym. Wiele firm, także pozostałe z japońskiej trójki – Seiko oraz Citizen, zrezygnowały z tego mechanizmu na rzecz kwarcowego. Orient pozostał jednak wierny tradycjom i obecnie jest jednym z niewielu producentów, którzy wciąż posiadają w swojej ofercie zegarki mechaniczne.
  4. Nie oznacza to jednak, że firma nie podąża z duchem czasu. Obecnie w swojej ofercie, Orient posiada zegarki z każdym dostępnym mechanizmem. Dla wielbicieli klasyki i wręcz oldschoolowego zegarmistrzostwa, dostępne są zegarki mechaniczne, które trzeba nakręcać co kilka dni. Zegarki automatyczne również działają dzięki sprężynie, jednak nie wymagają nakręcania. Co ciekawe, Orient posiada także zegarki z mechanizmem kwarcowym, a nawet solarnym, czyli napędzanym energią słoneczną. Firma oferuje także modele z mechanizmem działającym dzięki falom radiowym.
  5. Podczas produkcji swoich czasomierzy, zegarmistrzowie japońscy korzystają z własnych mechanizmów, poszczególnych części, a nawet bransolet i pasków. Nadaje to niesamowitego prestiżu oraz wyjątkowości wszystkim oferowanym przez Orient zegarkom. Są one bez wątpienia niepowtarzalne, pod każdym możliwym względem.
  6. Marka Orient ma w swojej kolekcji kilka kultowych modeli. Jednym z nich jest Orient Automatic King Diver 1000, czyli zegarek dedykowany pasjonatom nurkowania. Powstał on w 1966 roku i wytrzymywał ciśnienie wody na głębokości 1000 metrów. Jest to niewiarygodny, rekordowy wręcz wynik. Obecnie firma nadal produkuje zegarki z linii Diver dla amatorów oraz profesjonalnych nurków. Jednak ich wytrzymałość waha się w granicach od 100 do 300 metrów głębokości wody. Daje jednak możliwość nurkowania z akwalungiem bez konieczności zdejmowania zegarka. 
  7. W roku 1965 firma wypuściła na rynek model Orient Multi-Year Calendar, który do dziś dnia jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zegarków tej marki. Wówczas dzięki obecności na tarczy wiecznego kalendarza, można było za pomocą zegarka odczytać datę z dokładnością do roku, miesiąca i dnia tygodnia. Obecnie może się to nie wydawać niczym niezwykłym, jednak na tamte czasy była to innowacyjna technologia i absolutna nowość na rynku zegarków. Modele z kolekcji Multi-Year Calendar powstają nadal i charakteryzują się przepięknym projektem, dopracowanym przez wiele lat systemem oraz niezawodnym mechanizmem, umożliwiającym odczytywanie daty.
  8. W 1991 roku Orient wypuścił model zegarka typu skeleton, czyli z odkrytym mechanizmem, widocznym poprzez przepiękną, przezroczystą kopertę. Orient Mon Bijou był istnym objawieniem dla osób, które fascynowały się zegarmistrzostwem i pragnęły poznać tajniki działania czasomierzy. A także dla fanów estetycznego designu, ponieważ każda część, która była na widoku, była ręcznie polerowana, aby prezentowała się okazale i dostojnie. Niestety, obecnie nie jest już on możliwy do nabycia.Oferta zegarków Orient
  9. W Polsce zegarki Orient zaczęły się pojawiać za sprawą marynarzy żeglujących po całym świecie i nabywających je w innych krajach, mniej więcej w latach 70. i 80. XX wieku. Początkowo cieszyły się ogromnym uznaniem i zainteresowaniem. Jednak z czasem, w wyniku zalania rynku podróbkami oryginalnych czasomierzy, które miały znacznie gorszą jakość i bardzo szybko się psuły, marka straciła w oczach Polaków – zupełnie niesłusznie.
  10. Obecnie firma Orient nie posiada niezależności kapitałowej. Podlega pod tym względem całkowicie pod Epson Seiko Company od 2017 roku. Jednak marce udało się zachować to, co najważniejsze w ich zegarkach – dziedzictwo i tradycyjne metody produkcji, opierające się na precyzji oraz dopracowaniu każdego szczegółu. Do dnia dzisiejszego do ich stworzenia wykorzystywane są wyłącznie materiały wyprodukowane przez Orient. 

Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:

Najdroższe zegarki świata – Top 10

10 ciekawostek o zegarkach

Jak kupić zegarek oryginalny?

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: