Chat with us, powered by LiveChat
Smartwatch z monitorem snu
Dodano: 07-12-2020 w kategorii: Ciekawostki, Smartwatche, Technologie, Uncategorized autor: Pawel Kowal

Możliwość monitorowania snu dostępna jest we wszystkich urządzeniach mających zintegrowany optyczny sensor tętna. Pokazuje ona nie jedynie ilość przespanych godzin, jednak również jakość wypoczynku. By kontrolować sen, zegarek musi mieć zintegrowany akcelerometr i pulsometr. Pierwszy odpowiada za pomiar napięć czasomierza – w okresie snu jesteśmy właściwie w jednej pozycji czy poruszamy się w ograniczonych odcinkach. Ważny jest fakt, iż nasz cykl wypoczynku można rozłożyć na fazy głębokie, podczas których jesteśmy właściwie nieruchomi, natomiast nasz puls jest równy, stabilny oraz spokojny i na fazy płytkie – zwiększa się wówczas ruchliwość, natomiast również zwiększa tętno. Za jego pomiar odpowiedzialny jest oczywiście pulsometr. Po przeanalizowaniu tychże wszystkich informacjach jesteśmy w stanie osiągnąć dane, ile trwają fazy głębokie naszego snu, natomiast ile płytkie, jakie tętno charakteryzuje każdą i kiedy przychodzi moment obudzenia. To ostatnie ma niespodziewanie wielki wpływ na jakość snu.

Monitor snu smartwatch – jak działa?

Wypoczynek, spokój oraz wysypianie się to 3 fundamenty niezwykle efektywnej pracy, wspanialszego nastawienia, większej dawki sił, natomiast również pięknego wyglądu. Podczas snu mózg się uspokaja, regenerują się mięśnie, natomiast system ma możliwość na odbudowę. Każdy człowiek ma inne zapotrzebowanie na odpoczynek, we współzależności od wieku, ogólnego stanu zdrowia oraz systematycznej aktywności. Niestety, często się zdarza, iż sen tenże jest zachwiany czy bezproduktywny. W konsekwencji, pomimo sporej ilości godzin spędzonych w łóżku, budzimy się senni, pozbawieni sił, z gorszym nastawieniem, natomiast w czasu dnia nie możemy się na niczym skoncentrować. Dzieje się tak często u osób, jakie chorują na bezsenność, budzą się w nocy, chorują na bezdech senny czy chrapią. Wtedy doskonale sprawdzi się zegarek – smartwatch, który jest zaopatrzony w funkcję monitora snu.

Smartwatch

Smartwatch monitor snu jak dokonuje pomiaru?

Narzędzie sprawdza głębokość oraz jakość wypoczynku, rozpoznaje również, w jakiej fazie wypoczynku jest właściciel zegarka. Natomiast to ma znaczenie dla innej praktycznej funkcji, którą jest inteligentne budzenie. Smartwatch zidentyfikuje, gdy sen jest dość płytki, aby mechanizm budzenia przebiegał nieboleśnie. Co więcej, czasomierz wybudzi nas za pomocą małych wibracji, jakie poczuje jedynie osoba, jaka ma narzędzie na ręku. Natomiast to dobre np. dla par, jakie wstają o rozmaitych godzinach. Czas trwania wypoczynku jest liczony za pomocą akcelerometru, więc receptora, jaki znajduje ruch nadgarstka. W oparciu o określoną porę snu oraz odnalezione w owym okresie ruchy, zegarek wyznacza, czy użytkownik śpi. Czas spania składa się z dwóch wartości – najwcześniejszej godziny, o jakiej zawsze chodzisz spać, natomiast również najpóźniejszej godziny, o jakiej zawsze się budzisz.

Smartwatch monitor snu  – jak wybrać?

Nie należy chyba wspominać, że dobry sen oddziałuje nie jedynie na własne nastawienie, jednak również na przebiegi uczenia się oraz zapamiętywania. Zwłaszcza ważna jest faza REM (ang. rapid eye movement), natomiast więc w dobie intensywnego stylu życia rzeczone podejścia naprawdę mogą się przydać. Wybór smartwatcha nie jest łatwy – bo jak go przetestować przed zakupem 🙂

Zegarki z monitorem snu

Dwie funkcje każdego zegarka działają na monitoring snu – są to akcelerometr oraz pulsometr. Akcelerometr mierzy poruszenia smartwatcha – podczas wypoczynku użytkownik mniej się porusza, jednak sam sen także dzieli się na dwie fazy – sen głęboki oraz płytki. Sen głęboki charakteryzuje się brakiem ruchu, płytki – podniesioną jego częstotliwością i względnie mocniejszym tętnem – tenże wymiar oznacza już pulsometr. W związku z tym użytkownik otrzymuje już gotowe, przybliżone informacje na temat jego wypoczynku – czasu snu, długości danych faz oraz czasu obudzenia. Funkcja monitorowania snu potrzebuje zintegrowanego akcelerometru oraz pulsometru. Akcelerometr w czasomierzu odpowiada za zapisywanie poruszeń dłoni w trakcie snu. Bada on, czy podczas snu ciało jest podparte w jednej pozycji, lub występuje poruszanie w małym obszarze. Ważne jest to, iż cykl rozłożony jest na głębokie fazy, w jakich żywy system jest nieruchomy. W owym czasie puls jest stabilny oraz dobry. Tymczasem podczas faz płytkich mobilność ciała jest większa natomiast tętno jest jeszcze mocniejsze. To jest na bieżąco zapisywane poprzez pulsometr.

Zegarek smartwatch z pomiarem snu – jak działa funkcja monitorowania snu?

Dane o przesypianych nocach możemy obserwować dzięki kompatybilności ze smartfonem oraz specjalistycznej aplikacji. Po otrzymaniu takich danych narzędzie będzie w stanie ustalić kiedy sen jest dość płytki, aby nas przebudzić. Dzięki temu pobudka będzie znacznie przyjemniejsza, natomiast my sami szybciej zostaniemy na nogi. Samo budzenie występuje w niezwykle przyjemny sposób. Delikatne wibracje smartwatcha spowodują, iż poczuje je tylko zainteresowany. Jest to zwłaszcza dobre np. pośród par, jakie nie wstają o tej samej godzinie. Okres trwania snu jest mierzony za pomocą akcelerometru, więc receptora, jaki znajduje ruch nadgarstka. W oparciu o określoną godzinę snu oraz wykryte w owym okresie ruchy, czasomierz wyznacza, czy użytkownik śpi. 


Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:

Jaki wyświetlacz wybrać w Smartwatchu?

Smartwatch do treningu

Czy można zniszczyć zegarek G- Shock? Użyliśmy nawet CZOŁGU!

 

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: