W 1967 roku, firma Vostok otrzymała zlecenie od Ministerstwa Obrony Związku Radzieckiego na wyprodukowanie niezawodnego zegarka nurkowego, który będzie porównywalny pod względem specyfikacji z jego zagranicznymi odpowiednikami. Stworzenie czasomierza spełniającego wymagania radzieckiej marynarki wojennej, bez korzystania ze sprawdzonych szwajcarskich metod projektowania przemysłowego, zmusiło inżynierów do ponownego wyobrażenia sobie podstawowych elementów zegarka nurkowego i wprowadzenia kilku innowacyjnych rozwiązań.
Zegarki Vostok Amfibia
Głównym celem radzieckich twórców było zaprojektowanie w taki sposób czasomierza, aby do jego wnętrza nie przedostawała się woda. Zatem, inżynierowie firmy Vostok musieli pracować przede wszystkim nad nowatorskimi rozwiązaniami dla napędu sprężynowego, szkła ochronnego i dekla, aby osiągnąć wodoszczelność na głębokości ponad 200 metrów. Finalnie, powstał model Vostok Amfibia, który dzisiaj uważany jest przez wielu miłośników zegarków za kultowy, niezawodny, nieco ekscentryczny, a zarazem klasyczny zegarek o bogatej historii.
Obecnie, linia czasomierzy Vostok Amfibia dostępna jest w kilku stylach obudowy- właściwie, kupujący mają do wyboru blisko 12 różnych wariantów (np. koperta „090” w stylu z lat 70- tych czy „110” z kanciastą obudową). Na deklu zegarka, producenci umieścili skrupulatnie wytłoczone w języku rosyjskim logo modelu „Amfibia” oraz tekst, w większości informujący o jego funkcjonalności, czyli wodoszczelności, odporności na wstrząsy czy automatycznym mechanizmie.
Vostok Amfibia: niezawodność i wodoszczelność
To, co z pewnością wyróżnia czasomierz na tle innych urządzeń, to konstrukcja mocowania dekla. Większość modeli przeznaczonych dla nurków posiada prosty, zakręcany dekiel ze smukłą uszczelką w punktach wejścia. W miarę jego dokręcania, uszczelka ściska się i rozchodzi, gwarantując wodoszczelność zegarka. Niemniej jednak, wadą takiego rozwiązania jest to, że po usunięciu tylnej części obudowy, uszczelka zwykle ulega odkształceniu pod wpływem działania sił ścinających i musi być każdorazowo wymieniana. Projektanci zegarków Vostok w modelu Amfibia zastosowali zupełnie inny system uszczelniania dekla, który „wpada” bezpośrednio do koperty, a pierścień blokujący z kluczem służy do trzymania koperty i tylnej części obudowy razem. W związku z tym, że uszczelka nie ulega odkształceniom (właściwie nie wymaga wymiany), projektanci mogli wykorzystać jej większą, bardziej płaską i gumową wersję, co przyczyniło się do zwiększenia powierzchni uszczelnienia.
Vostok Amfibia: ekscentryczny styl retro
Według wielu kolekcjonerów czasomierzy, tarcze zegarków Vostok Amfibia odznaczają się niekonwencjonalnym stylem, bowiem część z nich ozdobiona jest wręcz tandetnymi symbolami podwodnej eksploracji. Są to głównie rysunki łodzi podwodnych, płetwonurków czy kół statków, co niepodważalnie nadaje zegarkom pewnego uroku. Mniejszy rozmiar koperty zabezpieczonej wypukłym, akrylowym kryształem oraz subtelne zniekształcenia zależne od kąta patrzenia nadają tarczy znacznie bardziej dynamiczny wygląd sprawiając, że model wpisuje się w kategorię zegarków do nurkowania w stylu vintage. Większość propozycji Vostok Amfibia jest dostarczana z różnymi nylonowymi paskami w stylu „Zulu” lub „NATO”, które dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych.
Kultowy model Scuba Dude od Vostok Amfibia
Warto przyjrzeć się dokładniej ikonicznemu już modelowi „Scuba Dude”, który posiada klasyczną, okrągłą kopertę z polerowanej stali szlachetnej oraz matową, nawiązującą do koloru oceanu (błękitno- zieloną) tarczę. Długa i smukła wskazówka minutowa z krótszą wskazówką godzinową w stylu „strzały”, kolorowa (w tym przypadku czerwoną) wskazówka sekundowa, a także indeksy zapewniają dobry odczyt czasu, dzięki zastosowaniu luminescencyjnych elementów. Biorąc pod uwagę bezel, jest on dwukierunkowy i nie zapadkowy co oznacza, że obraca się płynnie w dowolnym kierunku z niewielkim oporem. Model Vostok Amfibia dostępny jest z wieloma różnymi konfiguracjami i stylami ramek (np. popularna, klasyczna 60- minutowa ramka w stylu łodzi podwodnej z trójkątem na godzinie 12- tej lub czarno- czerwona ramka w stylu „liny”).
Mechanizm zegarka
Wewnątrz zegarka Vostok Amfibia znajduje się rosyjski mechanizm cal. 2416B z 31- godzinną rezerwą chodu. Jest to wytrzymały i prosty, ręcznie nakręcany mechanizm automatyczny, który został pierwotnie zaprojektowany przez Raketę i był masowo produkowany przez firmę Vostok we wczesnych latach 70- tych. Jego precyzja jest porównywalna do podstawowych ruchów mechanicznych Seiko (7S26), z dzienną dokładnością około + 25- 30 sekund.
Koronka czasomierza
Tymczasem, projekt koronki w zegarku Amfibia, przez wielu kolekcjonerów uważany jest, z jednej strony za „niezgrabny”, a z drugiej- za innowacyjne rozwiązanie. W modelu Scuba Dive, znakiem rozpoznawczym jest koronka sprawiająca wrażenie, jakby była złamana, która została nałożona na masywną rurkę. Po jej odkręceniu i wyciągnięciu wydaje się zwisać na nitce, kołysząc się swobodnie w każdym kierunku. Niemniej jednak, stanowi to nieprzypadkową funkcję zaprojektowaną w celu poprawy niezawodności i trwałości napędu sprężynowego.
Podsumowując, rosyjskie wzornictwo przemysłowe jest często opisywane jako surowe i proste, przedkładające estetykę na rzecz niezawodności i ekonomii. Takimi cechami charakteryzują się właśnie tanie i funkcjonalne modele zegarków Vostok Amfibia o solidnej konstrukcji, działające bez szwanku na głębokości ponad 200 metrów pod wodą, nieustannie zdobywające uznanie wśród wielu kolekcjonerów czasomierzy.
Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:
10 ciekawostek o zegarkach
Pielęgnacja skórzanego paska w zegarku
Jak bezpiecznie zmienić datę w zegarku?