Chat with us, powered by LiveChat

KUPUJ TERAZ W NIŻSZYCH CENACH NA BLACKWEEK

Z czego jest zrobiona tarcza zegarka?
Dodano: 22-08-2020 w kategorii: Ciekawostki, Technologie, Uncategorized autor: Pawel Kowal

Tarcza zegarka, inaczej cyferblat jest swoistą wizytówką zegarka i zawsze robi najważniejsze pierwsze wrażenie. Na tarczy umieszczone są wszystkie wskaźniki i to właśnie na nią spoglądamy, chcąc sprawdzić godzinę. Postęp technologiczny i coraz to nowe trendy umożliwiły powstanie nowoczesnych modeli zegarków z cyferblatami w różnych kształtach, odważnych kolorach, oraz z użyciem ciekawych rozwiązań dotyczących wykorzystanych do produkcji materiałów.

Czym jest tarcza zegarka?

Tarcza jest tym elementem zegarka, który widzimy tuż pod powierzchnią szkiełka. Umieszczone są na niej wskazówki, oraz w zależności od modelu zegarka dodatkowe wyposażenie takie jak datownik, kalendarz, cykl faz księżyca, lub chronograf. Cyferblat określa estetykę zegarka, oraz ukazuje wszystkie funkcje, jakie posiada urządzenie. Najbardziej powszechne są tarcze zamknięte, jednak niejednokrotnie można spotkać się z futurystycznymi wizualnie egzemplarzami z częściowo lub całkowicie otartą tarczą. Otwarta tarcza, tzw. open heart  pozwala na uwidocznienie fragmentu lub całości pracującego we wnętrzu czasomierza mechanizmu. Jest to niewątpliwie fascynujące zjawisko. Cykliczność ruchów mechanizmu i precyzja wykonania najdrobniejszych elementów pozostawiają po sobie niezatarte wrażenie.

Z jakich materiałów wykonuje się tarcze zegarków?

W czasach pierwszych zegarków, z powodu braku innych rozwiązań, najczęściej stosowanym materiałem o produkcji tarcz był metal pokrywany ręcznie emalią. Postęp i rozwój technologii, oraz ewoluujące standardy branży biżuteryjnej i zegarmistrzowskiej wymogły na producentach poszukiwanie nowych rozwiązań. Współcześnie cyferblaty zegarków wykonywane są z metalu, metali szlachetnych takich jak mosiądz, srebro i złoto, oraz z masy perłowej. W eleganckich modelach zegarków do zdobienia tarczy używa się kryształków, lub kamieni szlachetnych.

Z czego są zrobione innowacyjne tarcze zegarków

Tarcza zegarka dla projektanta czasomierzy jest jak puste płótno dla malarza. Wyśrubowane wymagania kupujących skłaniają producentów do poszukiwania i wprowadzania innowacyjnych technik wytwarzania i zdobienia tarcz zegarkowych. Coraz częściej można spotkać się z awangardowymi cyferblatami z wypukłymi, tłoczonymi lub grawerowanymi wzorami, lakierowanymi symbolami, czy ręcznie wykonanymi malunkami. Materiały użyte do produkcji tarczy determinują jej rodzaj zdobienia.

Tarcza z masy perłowej

Perły są ulubionym dodatkiem biżuteryjnym kobiet. Masa perłowa pozyskiwana z wewnętrznej strony muszki małżów wykorzystywana jest do zdobienia biżuterii, w tym również zegarków. Opalizująca powłoka mieniąca się różnymi barwami ukrytymi za poświatą zrewolucjonizowała branżę biżuteryjną. Zegarek, którego tarcza pokryta jest masą perłową w kolorze białym, srebrzystym lub kremowym to ikona klasyki i elegancji. Projektanci czołowych na rynku firm chętnie sięgają po te rozwiązania, projektując niesztampowe eleganckie zegarki damskie.

Tarcza emaliowana

Branża zegarmistrzowska, jak każda inna, czasem lubi wracać do korzeni. Emaliowana tarcza wydawałaby się przeżytkiem, jednak ten klasycyzm ma w sobie coś elektryzującego. Zmiana metody pokrywania metalowej tarczy emalią pozostawia pole wyobraźni. Wydawałoby się, że to raczej nieskomplikowana metoda produkcji tarcz, jednak okazuje się, że nie jest tak do końca. Współczesne emaliowane tarcze powstają poprzez wypalenie porcelanowej warstwy, a następnie jej wypolerowanie. Innym sposobem jest warstwowe nakładanie emalii aż do uzyskania pożądanego wybarwienia i połysku. Dziś spotykamy się z głębokimi barwami emalii w tarczach zegarkowych, co samo w sobie stanowi ozdobę. Jednak dużą popularnością cieszą się również tarcze emaliowane dodatkowo sygnowane oryginalnymi wzorami, lub malunkami.

Sklep z zegarkami ZegarkiCentrum.pl

Tarcza – szlif słoneczny

Wydawałoby się, że oszczędny w formie zegarek nie może być ciekawy. Nic bardziej mylnego. Specyficzny rodzaj zdobienia tarczy, jakim jest szlif słoneczny, może być jedynym wyróżnikiem czasomierza, a pomimo to efekt jest spektakularny. Szlif słoneczny jest efektem obróbki metalowej tarczy w taki sposób, że powstaje promienisty wzór na formie koła, od którego odbija się światło, a refleksy rozchodzące się na tarczy powodują efekt hipnotyzującej głębi. Szlif słoneczny świetnie sprawdza się na ciemnych kolorach, uwydatniając kontrast odcieni barwy.

Giloszowanie

To skomplikowane i niezrozumiałe pojęcie oznacza wykonanie na metalowej tarczy rytu, wskutek którego powstaje oryginalny wzór. Regularne rowki i wgłębienia układają się najczęściej we wzór geometryczny posiadający cechy trójwymiaru. Praca wykonywana jest ręcznie za pomocą urządzenia nazwanego giloszarką i wymaga sporej dozy cierpliwości, precyzji i wytrwałości, dlatego stosowana jest najczęściej w luksusowych egzemplarzach.



Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:

Zegarki na raty

Szkło szafirowe czy mineralne? 

Zegar atomowy

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: