Nowoczesne wyjście podświetlania indeksów oraz wskazówek w zegarach. Oświetlenie trytem stosuje izotop wodoru H3, jaki jest zawarty w ścisłych miniaturowych próbkach. Dzięki temu izotop błyszczy nieprzerwalnie poprzez prawie 10-20 lat. Nie trzeba ręcznie wyzwalać takiego oświetlenia, zegar zostanie automatycznie oświetlony w ciemności. W zasadzie można przyjąć, iż im ciemniej tymże lepiej podświetlenie trytem będzie funkcjonować. Technika oświetleniowa mb-microtec H3 to małe, szklane tuleje, jakie na wewnętrznej stronie okryte są luminoforem, więc błyszczącą masą. Mają małą ilość gazowego trytu.
Zegarek z trytem
Od dawna zegary dedykowane dla niezwykle potrzebujących klientów, takich jak nurkowie, były wybierane ze względu na ich wielką wytrzymałość na warunki w których miały się znajdować. Natomiast owa wytrzymałość to nie wszystko, ponieważ bardzo ważna jest też jakość wyświetlania. Dużo firm postawiło na dobrej klasy oświetlenie led czy zastosowanie powierzchni luminescencyjnych. Czy można było wykonać w owej spraw coś więcej? Naturalnie! Zastosować tryt! Tryt to izotop wodoru, więc trochę inna postać tego pierwiastka, różniąca się liczbą neutronów oraz protonów, będąca w stanie gazowym. Oraz oczywiście taki tryt jest poprzez spółkę mb-microtec stosowany do napełniania miniaturowych, szklanych rurek, pokrytych w dodatku luminoforem.
Tryt jako bazowe oświetlenie zegarków dotychczas w zegarach nie działał. Dotychczas pracowały tylko oświetlenia rodzaju INDIGLO, polegające na elektrycznym oświetleniu całej tarczy lub powierzchni luminescencyjne, jakie pokrywały wskazówki oraz indeksy czasomierza. Jedne oraz drugie miały własne wady – pierwsza zależna była od baterii zegarka, inna – od wcześniejszego słońca oraz tymże samym nasycenia powierzchni oświetleniem. Okazało się natomiast, iż to nie starczy. Cóż zatem zrobiono? Opracowano oświetlenie trytowe.
Tanie zegarki z trytem
Zdecydowanie niezwykle nowoczesne wyjście podświetlania tarczy własnego czasomierza. Technika owa stosuje tryt, nazywany także produktem H3 (od wzoru chemicznego tego oczywiście pierwiastka). Uruchamia się autonomicznie, dzięki czemu nie musimy korzystać z kolejnych przycisków, nie potrzebuje także zasilania w formie baterii, lub akumulatora. Na tarczy czasomierza wytwórca daje szklane rurki zaciągane tak nazywanym luminoforem, wchodzącym w reakcje z trytem zamontowanym wewnątrz nich. Siła podświetlenia trytu jest 100 krotnie większa od tradycyjnych powłok fluorescencyjnych, natomiast pierwiastek jest w stanie zagwarantować długotrwałe oddziaływanie do 25 lat. H3 w tak małym skupieniu (niezbędnym do zrobienia składników do zegarka) jest zupełnie pewny dla człowieka.
Tryt w zegarkach
Podświetlenie trytowe, zwane także oświetleniem H3, wzięło się od wzoru chemicznego tego pierwiastka. Jest to prawdopodobnie niezwykle nowoczesny oraz imponujący typ oświetlenia w zegarach. Światło to jest samozapłonowe, co znaczy brak konieczności specjalistycznego klawisza do uruchomienia. Nie wymaga ono także źródła napięcia w formie baterii czy akumulatora. Luminofor, znajdujący się w szklanych tulejach, idzie w reakcje z trytem, jaki także znajduje się w środku. System taki może świecić nieprzerwanie choćby do 25 lat! Siła ich oświetlenia zatem jest 100 razy większa od powłok fluorescencyjnych. Nie ma się co obawiać trytu, jaki ma opinię radioaktywnego. W nasileniu będącym w czasomierzu jest w zupełności pewny dla człowieka.
Określenie H3 wykorzystywane w zegarach stosujących ową technologię podświetlania wskazówek oraz indeksów to wzór chemiczny trytu (tritium) więc izotopu wodoru. W wykonanym poprzez badaczy eksperymencie naukowym wykazano, iż oświetlenie tarczy stosujące powłokę luminescencyjną Super Luminova, jest zdecydowanie większe poprzez pierwsze 5 minut, tymczasem błyskawicznie oraz często spada, podczas jeśli przy oświetleniu H3 jasność utrzymuje się w określonym stanie poprzez 10 lat. Po 12 latach stosowania siła świecenia spada o 50%, natomiast po 24 latach do 25% jasności początkowej, co ludzkie oko odbiera jako ok. połowę siły promieniowania początkowego.
Jaki zegarek z trytem wybrać?
W skrajnych warunkach, jak np. głębiny poszukiwane poprzez nurków odpowiednio sprawdza się oświetlenie trytowe, zwane także H3 (od wzoru chemicznego pierwiastka). Tryt sam w sobie jest izotopem wodoru, będącym w gazowym stanie skupienia. Oświetlenie samoistne zegarka zachodzi za sprawą miniaturowych szklanych rurek, wspieranych również luminoforem. Są one umieszczane na cyferblacie: we wskazówkach oraz indeksach, dzięki czemu możliwe jest odczytanie godziny w każdych warunkach. Wyjście to jest nowoczesne i kosztowne, więc stosuje się je w niezwykle ekskluzywnych firmach. Popularne oraz lubiane zegary Vostok Europe, jakie nierzadko stosowane są do działań specjalnych, dzięki dobrym parametrom, bazują oczywiście na oświetleniu rodzaju H3.
Zegarki z trytem opinie
Oświetlenie trytem obecnie cieszy się wielkim uznaniem z paru względów. Po pierwsze, nie potrzebuje ono specjalistycznego uruchomienia – włącza się samo, więc nie musimy zawracać sobie głowy naciskaniem klawisza. Inną korzyścią jest fakt, iż tryt nie potrzebuje napięcia w formie akumulatora czy baterii – cały mechanizm jest dzięki reakcji chemicznej, w którą wchodzi on ze znajdującym się w szklanych rurkach luminoforem. Oświetlenie to charakteryzuje się też długą żywotnością. Może funkcjonować bez przerwy choćby przeszło dwie dekady. Również jest znacznie większe aniżeli tradycyjne warstwy fluorescencyjne.
Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:
Survival – jaki zegarek wybrać?
Smartwatch IOS
Zegarek bez niklu – dla alergików