Chat with us, powered by LiveChat
Miej "oko" na swoje dziecko i podaruj mu smartwatch z lokalizatorem GPS!
Dodano: 15-06-2020 w kategorii: Ciekawostki, Smartwatche, Technologie, Uncategorized autor: Pawel Kowal

Smartwatche to urządzenia dedykowane nie tylko osobom dorosłym. Obecnie, na rynku dostępnych jest wiele modeli smart zegarków, które przeznaczone są także dla młodszych użytkowników. Istnieje wiele różnych funkcji, jakich można szukać w dziecięcym smartwatchu– niektóre z nich służą wyłącznie rozrywce, podczas gdy inne świetnie sprawdzają się w nauce. Wreszcie, niektóre smart zegarki dla dzieci zostały zaprojektowane z myślą o ich bezpieczeństwie: za sprawą wbudowanego w zegarek lokalizatora GPS istnieje możliwość monitorowania miejsca pobytu dzieci przez cały czas.

Dlaczego dzieci potrzebują smartwatch?

Wielu rodziców kupuje bądź przekazuje swoim starszym dzieciom smartfony przy okazji wymiany na lepszy model. Jest to, bez wątpienia, najlepsze rozwiązanie zapewniające swobodną komunikację z dziećmi. Niemniej jednak, z uwagi na koszty, wiek czy chęć ograniczenia dostępu do Internetu swoim pociechom, wielu rodziców decyduje się na zakup dużo tańszego i funkcjonalnego zegarka GPS.

Jakie cechy powinien mieć zegarek dla dziecka z GPS?

W ostatnich latach, smartwatch z GPS jako rodzaj najbardziej zaawansowanego gadżetu elektronicznego dla dzieci, stał się bardzo popularny za sprawą zastosowania wygodnych i przydatnych rozwiązań. Jednym z nim, świadczącym o jego wyjątkowości, jest zdolność zegarka do śledzenia dziecka, nawet gdy ono nie jest w zasięgu wzroku rodziców. Jakie są, zatem, możliwości zegarków z GPS dla dzieci?

Z zewnątrz, zegarek z lokalizatorem dla dziecka wygląda jak zwykły smartwatch, natomiast zastosowana w nim technologia sprawia, że jest to nie tylko ładnie wyglądające urządzenie, a swego rodzaju narzędzie zapewniające mu przez cały czas bezpieczeństwo. Niewielki i zarazem lekki zegarek, w zależności od firmy, wyposażony jest zazwyczaj w podstawowe funkcje, takie jak budzik, możliwość odbierania połączeń i krótkich, kilkunasto- sekundowych wiadomości głosowych, aparat fotograficzny, odtwarzacz muzyki i wiele, wiele innych. Oto lista opcji, które można znaleźć w większości zegarków GPS dla dzieci na rynku:

  1. Odbieranie połączeń i wiadomości

Charakterystyczną cechą smartwatcha z lokalizatorem jest opcja tzw. wbudowanego telefonu. Co to oznacza? Dzieci mają możliwość wykonania połączenia do rodziców lub opiekunów za pomocą zegarka, a Ci, z kolei, mogą dzwonić do swoich pociech w dowolnym momencie, dzięki obecności mikrofonu i głośnika. Oprócz tego, istnieje sposobność wysyłania i odbierania wiadomości głosowych za pośrednictwem smart zegarka, jeśli niemożliwe jest wykonanie tych czynności z użyciem telefonu. W niektórych modelach, by zrealizować połączenie, konieczne jest zainstalowanie w nich karty SIM. Ponadto, zegarek musi mieć możliwość przesyłania współrzędnych i pokazywania aktualnego położenia dziecka, zatem konieczne jest też wybranie odpowiedniego pakietu internetowego, który będzie obsługiwał procesy związane z przesyłem danych.

  1. Geolokalizacja

To, prawdopodobnie najważniejsza cecha zegarków dla dzieci, dla której rodzice decydują się na ich zakup. Dzięki wbudowanemu modułowi GPS istnieje możliwość określenia, gdzie znajduje się użytkownik zegarka, co następnie przesyłane jest bezpośrednio do telefonu opiekuna. Specjalna aplikacja umożliwia podgląd na mapie aktualnej lokalizacji dziecka w czasie rzeczywistym oraz śledzenia historii przemieszczania się w ciągu dnia. Ponadto, niektóre modele posiadają nie tylko lokalizator GPS, ale także zintegrowany moduł wi- fi, który namierza dziecko z dokładnością nawet do 5 metrów! Jest to bardzo przydatna funkcja i sprawdza się w sytuacji, gdy w zatłoczonych miejscach, takich jak galerie handlowe lub wielkopowierzchniowe sklepy, istnieje problem ze znalezieniem dziecka, które nagle zniknęło w tłumie. Co więcej, zainstalowana w wybranych smartwatchach funkcja Geofencing (GEOogrodzenie) pozwala na ustalenie stref bezpieczeństwa, w których dziecko może być obecne- alarm jest uruchamiany automatycznie tylko wtedy, gdy wyjdzie ono poza wyznaczony obszar. Niektóre modele, wyposażone są również w określanie prędkości przemieszczania się dziecka, dając odpowiedź, czy zostało one, na przykład, wciągnięte do samochodu.

  1. Przycisk SOS

Często, na zewnętrznej obudowie wielu modeli zegarków GPS dla dziecka znajduje się przycisk SOS, który służy do natychmiastowego sygnalizowania, że dziecko potrzebuje pomocy lub że jest w niebezpieczeństwie. Po jego naciśnięciu błyskawicznie zostaje wysłany sygnał do telefonu rodzica, który może zobaczyć, gdzie ono się znajduje.

  1. Bezpieczna lista kontaktów

W zależności od modelu smartwatcha, rodzice mogą ustawić bezpieczną listę numerów, z którymi dziecko może się swobodnie kontaktować, co jednocześnie uniemożliwia prowadzenie rozmów z nieznajomymi.

  1. Wbudowany aparat

Może zaistnieć i taka sytuacja, w której dziecko nie jest w stanie wykonać połączenia, by opisać sytuację, w jakiej się znalazł i przydatny wówczas okazuje się wbudowany w smartwatch aparat fotograficzny. Wykonane zdjęcie od razu przesyłane jest do telefonu rodzica, co obok skorzystania z opcji przycisku SOS, może znacznie pomóc w rozpoznaniu zagrożenia i zapewnieniu odpowiednio szybkiej reakcji ze strony dorosłych.

  1. Informacja alarmowa

Podobnie jak na bransoletce medycznej, rodzice mogą zapisywać informacje dotyczące występowania ewentualnych chorób przewlekłych, alergii na określony składnik pokarmowy czy lek itd. Dziecku, które nosi zegarek, można zatem łatwo pomóc szybko identyfikując problem w nagłych przypadkach.

  1. Monitoring głosu

To również powszechnie występująca opcja w wielu, dobrej jakości smartwatchach z GPS dla dzieci, umożliwiająca, z kolei, rodzicom lub opiekunom podsłuchiwanie w dyskretny sposób dźwięków z otoczenia, w jakim aktualnie znajduje się dziecko. Ma to na celu upewnienie się, że jest ono bezpieczne i nie potrzebuje pomocy. Opcja monitoringu głowy dostępna jest ona w wybranych modelach smart zegarków ze slotem na karty SIM.

Smartwatche Garett dla dzieci jako przykład niezawodnych zegarków z GPS

W nawiązaniu do rankingów smartwatchów i opinii użytkowników, przykładem dobrego zegarka z GPS dla dziecka, spełniającego wszystkie wymienione wyżej funkcje i w który warto zainwestować, jest propozycja marki Garett. Z racji, iż jest dedykowany również najmłodszym użytkownikom, modele tego producenta cechują zarówno nowoczesna i zaawansowana technologia, jak i atrakcyjny wygląd. Smart zegarek Garett stanowi, przede wszystkim, modny i funkcjonalny gadżet, zapewniający bezpieczeństwo dziecku równocześnie dając mu możliwość korzystania z różnych aplikacji i opcji, takich jak: śledzenie swojej aktywności fizycznej, dbanie o kondycję fizyczną za sprawą wbudowanego krokomierza czy monitorowanie jakości snu. Producenci zamontowali w zegarku dotykowy ekran, stworzyli propozycje w różnych, ciekawych kolorach, a także zadbali również o możliwość wymiany pasków na inne. Istotną cechą tego urządzenia jest także jego wodoszczelność– należy jednak podkreślić, że jest ono odporne na zachlapania wodą, zatem branie w nim prysznicu, kąpieli, nurkowanie czy zabawa w basenie są niezalecane.

Smart zegarek Garett i aplikacja Garett Tracker

Jak większość smartwatchów, również ten model dziecięcego zegarka posiada dedykowaną, bezpłatną aplikację (Garett Tracker) dostępną w polskim języku, którą można pobrać zarówno w sklepie Google Play, jak i App Store. Oznacza to, że posiadacze smartfonów z Androidem oraz użytkownicy iPhone’ów mogą z niej bezproblemowo korzystać. Dzięki instalacji wspomnianego programu, otrzymuje się możliwość dostosowania ustawień dziecięcego smartwatcha Garett bezpośrednio z poziomu telefonu komórkowego. Aplikacja Garett Tracker jest na tyle „czuła” i intuicyjna, że jeśli zegarek zostanie ściągnięty przez dziecko lub bateria ulegnie wyczerpaniu, rodzic lub opiekun otrzyma stosowną informację na swój smartfon.

Na koniec nasuwa się pytanie: czy rzeczywiście korzystanie przez dziecko z zegarka z lokalizatorem GPS jest dla niego bezpieczne? Wraz z rozwojem technologii jednocześnie wrasta ryzyko jego zhakowania mimo wprowadzenia wielu zabezpieczeń, ponieważ jest to jeden z rodzajów bezprzewodowych urządzeń komunikacyjnych. Ma to miejsce bardzo rzadko, ale należy pamiętać, że powstała luka w postaci np. możliwości podsłuchiwania otoczenia dziecka lub łączenie się smartwatcha z aplikacją w telefonie daje możliwość hakerom uzyskania dostępu do aplikacji, poznania lokalizacji dziecka i skontaktowania się z nim bez zgody rodzica.

Niemniej jednak, producenci zegarków z GPS dla dzieci nieustannie pracują nad stworzeniem jak najlepszych protokołów i systemów zabezpieczeń chroniących przed potencjalnymi atakami hakerów, zatem korzystanie ze smartwatchów z lokalizatorem przez dzieci nadal jest dobrym, powszechnie dostępnym i relatywnie tanim narzędziem umożliwiającym zapewnienie im bezpieczeństwa. 


Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:

Czy można zniszczyć zegarek G- Shock? Użyliśmy nawet CZOŁGU!

10 ciekawostek o zegarkach

Jak kupić zegarek oryginalny?

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: