Chat with us, powered by LiveChat
Płacić zegarkiem?
Dodano: 14-01-2021 w kategorii: Ciekawostki, Smartwatche, Uncategorized autor: Pawel Kowal

Do niedawna, większość z nas kojarzyła zegarek jedynie ze wskazówkami lub cyframi określającymi aktualną godzinę. Z czasem jednak, producenci zaczęli szukać nowych rozwiązań i zastosowań, które miały ułatwić nam codzienne życie. Początkowo, stworzono czasomierze łączące się z telefonem, laptopem czy innymi urządzeniami. Kiedy jednak zauważono, że zegarek naręczny towarzyszy człowiekowi w większości sytuacji, postanowiono tak go zmodyfikować, by był również narzędziem płatniczym.

Płatność zegarkiem

Jak wspomniano, możliwość płatności zegarkiem jest stosunkowo nowym rozwiązaniem. Nie każde urządzenie może do tego służyć. Nadto, warto zwrócić uwagę, że nie każdy bank posiada taką opcję w swojej ofercie. Częstokroć jest również tak, że jest ona przeznaczona jedynie dla klientów biznesowych przy zakupie firmowego zegarka.

Jak płacić zegarkiem?

Płatność czasomierzem wydaje się być stosunkowo prosta. W dużym skrócie, wystarczy jedynie w odpowiednim momencie zbliżyć zegarek do czytnika kart kredytowych. Urządzenia, łącząc się, odczytują między sobą dane i przesyłają je za pomocą sieci internetowej do banku. Można uznać, że zegarek pełni rolę pewnego rodzaju karty kredytowej do tzw. płatności zbliżeniowej. Z technicznego punktu widzenia, cały proces jest bardziej skomplikowany. Pierwszym krokiem jest połączenie konta z zakupionym gadżetem, nadając mu przymiot „urządzenia zaufanego”. Będzie to konieczne zawsze, kiedy zresetujemy zegarek lub go zmienimy. Możliwe też, że cyklicznie po określonej liczbie transakcji, system sam poprosi nas o zmianę zabezpieczeń. Początkowo, instytucje finansowe oferowały naklejki, które umieszczane były w tylnej części telefonu lub na zegarku. Posiadały one czip małych rozmiarów, pełniący podobną funkcję, jak ten umieszczony w karcie płatniczej. Z czasem jednak, wprowadzono technologię NFC. Znana jest ona głównie z telefonów ze względu na to, że skorzystanie z niej wymaga manualnego włączenia. Jej aktywacja i kontakt z portalem powoduje uruchomienie aplikacji bankowej, która wymaga potwierdzenia transakcji. Podobna technologia została zastosowana w zegarkach z funkcją płacenia.

Garmin Pay

Firma Garmin jest jednym z czołowych podmiotów, które produkują urządzenia elektroniczne. W ostatnim czasie, dużą popularnością cieszą się ich smartwatche. Odznaczają się głównie zaawansowaniem technicznym, wytrzymałością oraz innowacyjnymi rozwiązaniami. Jednym z nich jest usługa Garmin Pay. Aby z niej korzystać, niezbędne jest dokonanie zakupu zegarka, który posiada opcje płatności zbliżeniowej. Jest to bardzo funkcjonalne ze względu na możliwość skonfigurowania nawet kilku najbardziej popularnych kart płatniczych. Ważne, by wspomnieć, że transakcje dokonywane tą drogą są bezpieczne ze względu na bardzo zaawansowane zabezpieczenia. Urządzenie daje możliwość płatności zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, właściwie w każdym miejscu, które posiada terminal płatniczy. W trakcie płacenia, na ekranie wyświetla się grafika karty, z której korzystamy wraz z potwierdzeniem statusu. W przypadku większych kwot, niezbędne jest również akceptacja za pomocą kodu. Dużym ułatwieniem funkcjonowania jest także możliwość sprawdzenia aktualnego salda na koncie.

Zegarek smartwatch do płatności zbliżeniowej

Decydując się na zakup zegarka- smartwatcha do płatności zbliżeniowej, konieczne jest zapoznanie się ze wszystkimi aspektami takiego rozwiązania. Oczywiście, z punktu widzenia praktyki, można uznać, że jest to usługa w znaczny sposób ułatwiająca codzienne życie, zwłaszcza jeśli często dokonujemy małych transakcji. Wystarczy przyłożyć zegarek do czytnika i gotowe. Czy jednak nie ma żadnych negatywnych stron płatności zbliżeniowej? Kolejne rozwiązania technologiczne, które są implementowane do naszego życia, dają także możliwość dokonania licznych czynów zabronionych. Media często donoszą o przestępcach, którzy skanują nasze karty płatnicze czy zwyczajnie je fałszują. W przypadku zegarków z funkcją płatności jest to również możliwe. Jak się przed tym ustrzec? Przede wszystkim należy kupować sprzęt w sprawdzonych, najlepiej autoryzowanych salonach i unikać rynku wtórnego. Z drugiej strony, podczas konfigurowania urządzenia pod nasze karty płatnicze, warto robić to z dużą uwagą, korzystając z wszelkich możliwych zabezpieczeń. Powinno się także kontrolować zarówno zegarek jak, i stan konta. Może bowiem okazać się, że smartwatch zostanie zhakowany.

Smartwatch NFC

Zegarek, którym można płacić

Jeśli chcemy nabyć zegarek, którym można płacić, warto się kierować głównie bezpieczeństwem. Zatem, na dalszy plan powinny przejść kwestie związane z jego wyglądem. Ważne jest, by czasomierz działał stabilnie i nie dawał łatwego dostępu do danych związanych z kontem czy kartą płatniczą. Jeśli zaobserwujemy niepoprawne działanie zegarka, zalecane jest jego ściągnięcie i oddanie do autoryzowanego serwisu. Istotne jest też to, by zwrócić uwagę na pasek lub bransoletę, na której umieszczony jest mechanizm. Konieczne jest, by zapięcie było pewne, a opaska odpowiednio dopasowana, uniemożliwiając zsunięcie się zegarka z dłoni.

Zegarek NFC Google Pay

Wspomniano już, że firma Garmin stworzyła własny system płatności. Nie jest w tym odosobniona. Obecnie, wiele dużych przedsiębiorstw oddaje do dyspozycji autorskie usługi. Tak również jest w przypadku Google Pay. Jest to system sygnowany znaną wyszukiwarką, który daje możliwość nie tylko płatności zbliżeniowej zegarkiem lub za pomocą telefonu komórkowego, ale również dokonywania transakcji internetowych. Firma, w głównej mierze, implementuje usługę do urządzeń innych znanych marek.

Płatność smartwatchem

Płatność zegarkiem staje się coraz bardziej popularna. Z każdym rokiem, liczba klientów z niej korzystająca zwiększa się, dając powód, by udoskonalać istniejące już systemy oraz pracować nad ich zabezpieczeniami. Wsłuchując się w doniesienia ze świata finansów, zwiastujące stopniowe odchodzenie państw od pieniądza w znaczeniu fizycznym, uznać można, że płatność smartwatchem czy telefonem to przyszłość, a niebawem nawet codzienność. Ważne jest jednak, by w wirze rozwiązań technicznych i nowości nie zapomnieć o ich negatywnych stronach. Niestety, wszystko co ułatwia nam życie znajdzie w końcu amatorów, którzy chcą to wykorzystać w sposób niezgodny z prawem. Dostawcy usług stale pracują nad zwiększeniem bezpieczeństwa, co jednak nie jest łatwe. Wybierając zegarek z funkcją płatności zbliżeniowej, warto zapoznać się wcześniej z opiniami użytkowników, którzy na co dzień korzystają z określonych modeli. Posiadając na ręce urządzenie płatnicze, z pewnością z czasem zrezygnujemy z noszenia ze sobą portfela czy karty. Istotne jest, by zegarek nas nie zawiódł w sytuacji, kiedy najbardziej go potrzebujemy. Nie zaleca się, by jeden czasomierz służył nam jednocześnie do treningów i płatności. Z jednej strony, to kwestie techniczne, z drugiej- natomiast- względy bezpieczeństwa. Nie jest także wskazane, by kupować taki gadżet na rynku wtórnym. Pamiętajmy, że wszelkie dane zapisane są na dysku umieszczonym we wnętrzu zegarka. Pomimo jego przywrócenia do ustawień fabrycznych, sprawny informatyk jest w stanie odzyskać pozostałości po usuniętych informacjach. Może być to nie do końca bezpiecznie i narazić nas na negatywne konsekwencje.

Garmin PAY

Popularne zegarki z płatnością zbliżeniową

Wspomniano już o firmie Garmin. Bez wątpienia, zajmuje ona wysokie miejsce w większości rankingów zegarków z funkcją płatności zbliżeniowej. Zapoznając się z najbardziej popularnymi rankingami, należy również zwrócić uwagę na urządzenia firmy Apple. Poza ciekawą stylistyką, są one osobistym menadżerem płatności z autorskim systemem Apple Pay. Inną znaną marką jest Fossil. Pomimo że ich produkty kojarzą się głównie z eleganckimi, klasycznymi rozwiązaniami, modele z linii Gen 4 są bardzo często wybierane przez zwolenników szybkiej płatności. Jeśli dysponujemy nieco mniejszą sumą, jaką chcemy przeznaczyć na zakup, to idealnym pretendentem będzie firma Fitbit i modele Versa 2. Są to najbardziej popularne propozycje wybierane przez klientów. Należy jednak mieć na względzie, że technologia zmienia się każdego dnia i już niebawem może okazać się, że mało znana firma stanie się jutro liderem.


Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:

Jaki wyświetlacz wybrać w Smartwatchu?

Smartwatch do treningu

Pierwszy zegarek smartwatch

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: