Smartwach, czyli nowoczesny i inteligentny zegarek, jeszcze do niedawna był jedynie ciekawostką i nowinką technologiczną. Dziś jest jednym z najpopularniejszych gadżetów, który można zobaczyć na większości nadgarstków. Sprzęt jest obecnie prawie tak popularny, jak smartfony i laptopy i powoli zaczyna wypierać klasyczne zegarki. Jak powstał, jakie ma funkcje i do czego może służyć smartwatch?
Smartwatch — co to? Historia smartwatcha
Smartwatch to w dosłownym tłumaczeniu inteligentny zegarek i nie jest to nazwa przypadkowa. To zaawansowane technologicznie urządzenie, które poza wskazywaniem czasu posiada mnóstwo innych, równie przydatnych funkcji. To istniejący od niedawna gadżet, który z każdym rokiem zyskuje coraz większe grono fanów. Gadżet, który ma niewielki rozmiar i jest w stanie połączyć w sobie funkcjonalność zegarka elektronicznego oraz smartfona. W pewnym sensie smartwatch daje nawet możliwość sterowanie telefonem.
Jeszcze kilkanaście lat temu, urządzenia tego typu można było zobaczyć jedynie w filmach i serialach science-fiction oraz kreskówkach. Nowoczesne zegarki nosili bohaterowie kreskówek żyjący w odległej przyszłości, z podobnych urządzeń korzystali też superbohaterowie. Wtedy połączenie wielu funkcji w niewielkim pudełku wydawało się czymś niesamowitym, a dla wielu osób wręcz niewykonalnym. Technologia jednak zawsze potrafi pozytywnie zaskoczyć i tym razem również się tak stało.
Pierwsze niestandardowe zegarki, które zapoczątkowały powstanie późniejszych smartwatchy, pojawiły się w latach 80. XIX wieku i posiadały wyświetlacz cyfrowy, co było już sporą innowacją i alternatywą dla klasycznych zegarków. Chwilę później zegarki elektroniczne zyskały funkcję kalkulatora oraz przycisków, które miały zastąpić tradycyjne pokrętła. Kolejnym udoskonaleniem była możliwość przechowywania danych i łączenia zegarka z komputerem, a jako następny pojawił się ekran dotykowy. Niedługo potem do zegarków dołożono pulsometr, barometr, wysokościomierz, a nawet pager. Powstawanie kolejnych takich elektronicznych urządzeń to głównie zasługa marek Casio i Seiko – wiodących producentów zegarków na świecie. Kilka lat po nich, pod koniec XX wieku na rynek wkroczyły również Timex, kolejny poważny producent, wzbogacając swoje zegarki w czujniki optyczne, umożliwiające bezprzewodowe łączenie się zegarka z komputerem.
Przełomem był rok 1999, gdy na scenie pojawił się poważny gracz, czyli marka Samsung, ze swoją hybrydą – połączeniem zegarka i telefonu. W kolejnych latach wspomniane firmy udoskonalały zegarki elektroniczne o różne dodatkowe funkcje, od odtwarzacza mp3, przez aparat fotograficzny, aż po moduł bluetooth i wbudowaną pamięć.
Pierwszy prawdziwy smartwatch pojawił się na rynku jednak dopiero w 2015 roku za sprawa firmy Apple. Popularna marka stworzyła kultowy już Apple Watch z wbudowanym procesorem i własnym systemem operacyjnym, opartym na systemie IOS, znanym już z wcześniejszych urządzeń Apple.
Dziś na sklepowych półkach jest ogromny wybór tego typu urządzeń, a każdy szanujący się producent telefonów i sprzętu elektronicznego posiada w swojej ofercie kilka modeli smartwatchy. Najpopularniejsze na naszym rynku są modele smartwatchy od marek Xiaomi, Huawei, Samsung, Garmin oraz Apple. Większość z nich można bez problemu znaleźć w każdym większym sklepie z elektroniką, zarówno stacjonarnie, jak i w sieci.
Apple Watch a smartwatch — czym się różnią?
Podstawową różnicą między Apple Watch a smartwatchami innych marek jest cena, odpowiednia do klasy i jakości sprzętu, ale często wyższa niż wielu urządzeń o zbliżonych parametrach. Druga różnica to oprogramowanie zegarka. Apple Watch, podobnie jak inne urządzenia tej marki, posiada własny system operacyjny WatchOS, zbliżony do systemu IOS. Klasyczne smartwatche działają z kolei dzięki oprogramowaniu Android Wear, podobnemu do systemu Android wykorzystywanego w większości smartfonów na rynku.
Na pierwszy rzut oka różnice wydają się nieznaczne, stają się ważne dopiero w momencie chęci sparowania telefonu z zegarkiem. Przez to, że Apple Watch posiada własny system, nie ma możliwości połączenia go z urządzeniem obsługiwanym przez system Android. Ta sama zasada działa również w drugą stronę, więc żaden inny zegarek poza Apple Watch nie będzie działał z telefonem marki Apple. Aby smartfon był w pełni kompatybilny ze smartwatchem, oba urządzenia muszą pochodzić od tego samego producenta, o czym zawsze można przeczytać w specyfikacji danego sprzętu, tam też można dowiedzieć się jak używać smartwatcha.
Zegarki różnią się też funkcjonalnością, która jest bezpośrednio związana z oprogramowaniem urządzeń. Każdy użytkownik, który korzystał z obu tych systemów, z pewnością zauważy te różnice – całkiem inna szata graficzna, nieco inny sposób działania aplikacji, ale też całkiem inna
Różnicą między urządzeniami z Androidem a Apple Watch są także dostępne aplikacje, dla każdego z tych dwóch systemów są przeznaczone zupełnie inne. Różne są też sklepy, w których można je pobierać i kupować, dla Androida jest to Google Play, natomiast system IOS jest obsługiwany przez App Store.
Jak działa smartwatch?
Smartwache w przeciwieństwie do klasycznych zegarków posiadają nowoczesny, dotykowy ekran, który umożliwia ich sprawną i wygodną obsługę. To dzięki niemu użytkownik sprzętu jest w stanie wybrać interesującą go funkcję, a po połączeniu urządzenia ze swoim smartfonem, może korzystać z większości jego funkcji za pośrednictwem zegarka.
Smartwatch nie ma zwykłego mechanizmu zegarka elektronicznego, za to posiada swój własny, doskonale działający system, który przede wszystkim pozwala mu na komunikację z innymi urządzeniami, ale też umożliwia korzystanie z wielu wbudowanych funkcji, programów i aplikacji.
Mniejsza i prostszą alternatywą dla smartwatcha jest smartband, czyli niewielka opaska przypominająca zegarek. Urządzenie także posiada dotykowy, ale nieco mniejszy ekran i również można je połączyć ze smartfonem, ale w przeciwieństwie do smartwatcha nie ma aż tylu funkcji. Jest za to dużo tańszy.
Większość z istotnych funkcji smartwatcha działa tylko dzięki połączeniu go ze smartfonem. Urządzenia łączą się ze sobą bezprzewodowo, najczęściej za pomocą łączności bluetooth, dzięki czemu zegarek otrzymuje dostęp do zawartości telefonu i możliwość korzystania z jego zasobów. Prawidłowo funkcjonujący smartwatch działa niczym drugi smartfon.
Czy smartwatch musi mieć połączenie z telefonem?
Przewagą, jaką smartwatch ma nad klasycznym zegarkiem są przede wszystkim jego funkcje, ale również to, że może, choć wcale nie musi być połączony z telefonem, aby być przydatny. Smartwatch posiada mnóstwo funkcji nawet bez synchronizacji ze smartfonem, jednak najważniejsze z nich są powiązane właśnie z informacjami przekazywanymi ze smartfona, więc szkoda byłoby z nich nie skorzystać.
Niestety bez połączenia z telefonem smartwatch staje się w zasadzie zwykłym, elektronicznym zegarkiem z kilkoma dodatkowymi funkcjami – jest wciąż przydatny i funkcjonalny, ale nie wykorzystuje w pełni swoich możliwości. Oczywiście zegarek jest w stanie działać samodzielnie bez komunikacji z telefonem, ale dzięki sparowaniu obu tych urządzeń możliwości i funkcji jest dużo więcej.
Smartwatch — do czego służy inteligenty zegarek i jak go wykorzystać na co dzień?
Największe zalety smartwatcha to przede wszystkim jego poręczność i funkcjonalność. Inteligentny zegarek posiada wiele funkcji, które są dostępne w niewielkim formacie. Wadą z kolei może być cena takiego urządzenia, ale biorąc pod uwagę to, że przy wykorzystaniu wszystkich możliwości, może się stać właściwie mniejsza i bardziej praktyczną wersją smartfona, to nie jest ona wcale wygórowana. Działanie smartwatcha jest uzależnione od jakości sprzętu, od jego producenta oraz od ceny urządzenia, jednak każdy zegarek jest wyposażony w podstawowe funkcje. Czy warto kupić smartwatch? Pewnie, że warto. Jaki smartwatch wybrać? To zależy, jakie są oczekiwania względem takiego gadżetu i do czego ma być wykorzystywany.
Inteligentny zegarek to nie tylko możliwość sprawdzenia czasu i pogody, to bardzo uniwersalne urządzenie, które jest jednocześnie zegarkiem, telefonem, komunikatorem, portfelem, odtwarzaczem muzyki i trenerem personalnym. To niewielkie urządzenie ma naprawdę bardzo wiele możliwości i potrafi bardzo ułatwić życie.
Smartwatch połączony ze smartfonem pozwala przede wszystkim odczytywać i wysyłać wiadomości SMS oraz maile, wyświetlać wszystkie z powiadomień i informacji pojawiających się na ekranie telefonu, ustawiać i wyciszać wszelkie przypomnienia i alarmy widoczne na telefonie, a także zobaczyć przychodzące połączenia. Mało tego, jeśli zegarek ma wbudowany głośnik i mikrofon, to możliwe jest też odbieranie i wykonywanie połączeń. Smartwatch po połączeniu ze smartfonem daje też możliwość korzystania z wszystkich używanych mediów społecznościowych i komunikatorów internetowych.
Smartwatch może być również doskonałą pomocą podczas uprawiania wielu dyscyplin sportu, ponieważ umożliwia monitorowanie aktywności fizycznej. Jego wbudowane aplikacje oraz te, które stają się dostępne za pośrednictwem smartfona, pozwalają między innymi na kontrolowanie ilości spalanych kalorii podczas ćwiczeń, mierzenie pokonywanego dystansu w trakcie biegania, a nawet sprawdzanie tempa biegu. Wbudowany pulsoksymetr umożliwia mierzenie pulsu i saturacji krwi, a akcelerometr działający dzięki czujnikowi ruchu pomaga liczyć kroki podczas spaceru. Co ciekawe, czujnik ruchu pozwala też na wyciszanie dźwięku lub na podświetlanie ekranu bez jego dotykania, wystarczy jedynie ruch nadgarstka albo podniesienie ręki.
Odpowiednio skonfigurowany Smartwatch może przydać się też w wielu awaryjnych sytuacjach, np. gdy ktoś zapomni z domu portfela, kiedy go zgubi, lub gdy zostanie okradziony. Wtedy na ratunek przychodzi jeden z najlepszych wynalazków ostatnich lat, czyli płatności zbliżeniowe, które stają się coraz popularniejsze i wykorzystuje się je głównie na telefonach, ale można uruchomić także na smartwatchu dzięki łączności NFC.
Nosząc smartwatcha na nadgarstku można mieć też dostęp do odtwarzacza muzyki w telefonie i móc sterować listą swoich ulubionych utworów bez konieczności wyjmowania smartfona np. podczas podróży. Podobnie zadziała przydatny moduł GPS, z którego czasami trzeba szybko skorzystać, a telefon jest akurat schowany w torbie, plecaku, czy kieszeni. Wygodna nawigacja na nadgarstku może się okazać przydatna szczególnie podczas wycieczek.
Dodatkową, ale z pewnością równie przydatną funkcją jest możliwość lokalizacji telefonu sparowanego wcześniej z zegarkiem. To opcja, która sprawdzi się szczególnie u osób zapominalskich lub roztargnionych. Funkcja lokalizatora jest dostępna dzięki LBS. Co to jest LBS w smartwatchu? To alternatywa dla nawigacji satelitarnej GPS, która działa przez nadajniki radiowe GSM, są one co prawda mniej precyzyjne, ale także potrafią namierzyć urządzenie, a zużywają przy tym dużo mniej energii.
Ciekawą opcją smartwatchy jest też możliwość ich personalizacji. Ta zewnętrzna jest dość oczywista, ale możliwe są też zmiany wewnątrz urządzenia. Można w nim zmienić kolor i motyw wyświetlacza, można też dopasować rodzaj tarczy zegarka, a nawet wybrać, czy ma być on wyświetlany w formie cyfrowej, czy analogowej, czyli wszystkie opcje, które są dostępne w smartfonach.
Nowoczesne smartwatche są dedykowane przede wszystkim osobom prowadzącym aktywny tryb życia, więc bardzo często są wodoszczelne i odporne na wstrząsy, pył i zarysowania, ale trzeba pamiętać, że tak jak smartfony mogą być podatne na uszkodzenia, zwłaszcza podczas intensywnej eksploatacji np. w trakcie uprawiania sportów ekstremalnych. Warto też pamiętać, że smartwatch potrzebuje regularnego ładowania baterii, która ma określoną wydajność i rozładowuje się w trakcie użytkowania podobnie jak bateria w smartfonie, a nikt nie lubi być zaskakiwany nagłym wyłączeniem urządzenia. Plusem jest to, że korzystanie ze smartwatcha zmniejsza częstotliwość używania telefonu, co pozwala zaoszczędzić sporo baterii w telefonie – bardzo przydatna rzecz w trakcie pobytu poza domem.
Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:
Jaki smartwatch z EKG wybrać? Najlepsze zegarki medyczne
Jak ładować smartwatch i co warto wiedzieć o ładowaniu zegarków?
Jaki zegarek na co dzień wybrać — klasyczny czy smartwatch?