Bez wątpienia, zegarki są istotnym elementem uzupełniającym naszą codzienną stylizację. Obecnie, branża zegarmistrzowska zmierza zdecydowanie w kierunku digitalizacji, zatem, poza elementem akcesoryjnym, czasomierze organizują nam także rutynę dnia. Dla większości osób to tylko zwykłe urządzenia. Są jednak również i tacy znawcy rynku, którzy traktują zegarki jako inwestycję. Oczywiście, nie chodzi tu o produkty, jakie można masowo kupić w większości sklepów z tego typu asortymentem. Nie są to też czasomierze możliwe do nabycia przez przeciętnego obywatela. Przeciwnie, to aktywa inwestycyjne, których wartość sięga nierzadko milionów dolarów lub euro, a ich liczba na rynku jest ograniczona. Jakie zatem zegarki są aż tak cenne, że ich właściciele zakupują specjalne sejfy, by je ukryć i wykupują dla nich bardzo drogie polisy ubezpieczeniowe? Sprawdźmy ranking 5 najdroższych zegarków na świecie.
- Bezsprzecznie, wartość równa 55 milionów dolarów pozwala na to, by zegarek określić jako najdroższy na świecie. Zdecydowanie, wielu z nas nie jest w stanie sobie wyobrazić takiej kwoty w nominale. Sprawę ułatwia produkt firmy Graff Diamonds, który jest czasomierzem określonym przez właściciela tego przedsiębiorstwa jako “rzeźbiarskie arcydzieło”. Oczywiście, na temat gustów się nie dyskutuje, zwłaszcza jeśli oceniany przedmiot jest wart 55 milionów dolarów. Bogactwo wspomnianego urządzenia sprowadza się do pokrycia go 110- karatowymi, bardzo rzadkimi, kolorowymi diamentami. Nadto, zostały one ręcznie osadzone zgodnie z najbardziej przemyślanym schematem. Ideą, która przyświecała twórcom, było stworzenie czegoś, czego nie było i prawdopodobnie nigdy więcej nie będzie na świecie. Biorąc pod uwagę, że zegarek ten piastuje pierwsze miejsce w rankingu najdroższych od 2014 roku wydaje się, że wszystko zmierza w dobrą stronę. Stylistyka zegarka raczej nie pozwala na to, by był on elementem codziennego ubioru, jednak bez wątpienia zmusza do inwestycji w bardzo dobry sejf. Niestety, próba odczytania godziny z jego tarczy okazuje się bardzo trudna- jest ona mała, podobnie jak znajdujące się na niej niebieskie wskazówki. Utrudnieniem może być również to, że na cyferblacie nie zaznaczono cyfr wyznaczających poszczególne godziny.
- Joaillerie 101 Manchette to drugi zegarek na świecie, którego cena przyprawi wielu o ból i zawrót głowy. Wycenia się go na 30 milionów dolarów. Jego stylistyka jest o tyle ciekawa, że nie przypomina on standardowego zegarka. Na pierwszy rzut oka możemy go raczej określić jako bogato zdobioną bransoletę. Miniaturowy wręcz cyferblat umiejscowiono idealnie pomiędzy konglomeratem 18- karatowego złota oraz 576 diamentami. Przez wielu pasjonatów uważany jest bardziej za wyrób biżuteryjny niż za zegarek. Z praktycznego punktu widzenia, zdecydowanie należy stwierdzić, że nie nadaje się on do codziennego użytku z uwagi na słabo dostrzegalną tarczę. Odczytanie z niej godziny byłoby zwyczajnie utrudnione i zajęłoby sporo czasu.
- Trzecie miejsce piastuje wyrób zegarmistrzowski, który zdecydowanie najbardziej przypomina typowy, klasyczny zegarek. Jest to, wyceniany na około 11 milionów dolarów, Patek Philippe 1518. Należy jednak wspomnieć, że firma ta słynie z bardzo gustownych i drogich produktów, które charakteryzują się wyjątkową trwałością. Czasomierz zaskakuje nie tylko stylizacją, ale również uznaniem wśród koneserów tej branży. W 2016 roku, podczas licytacji szwajcarskiego zegarka, przewidywana cena miała nie przekroczyć 3 milionów dolarów. Zaskoczeniem dla większości uczestników było wydanie na niego wspomnianych 11 milionów. Odnosząc się do jego cech fizycznych, uwagę zwraca biała i bardzo estetyczna tarcza z trzema kołowymi wskazaniami. Nie można również pominąć skromnego, jednak dobrze widocznego loga producenta. Za wskazania godziny odpowiedzialne są trzy czarne wskazówki, które idealnie dopełniają design. Nie można zapomnieć także o drzemiącym w środku szwajcarskim mechanizmie uznawanym za najlepszy na świecie. Kunsztu i prestiżu, płynącego z posiadania z tego zegarka, dodaje fakt, że w 1943 roku wyprodukowano jedynie 4 tego typu stalowe egzemplarze. Mając go w swojej kolekcji, niewątpliwie możemy poczuć się bardzo bogaci, ale także wyjątkowi.
- “Uboższym” krewnym opisanego modelu 1518 jest zegarek Patek Philippe Caliber 89. Jego cena to,bagatela,6 milionów dolarów. Nie jest to jednak typowy czasomierz, zakładany przez nas każdego dnia na nadgarstku lewej ręki. Zegarek kieszonkowy, który mimo swojej 32- letniej historii (wyprodukowano go w 1989 roku) nawiązuje stylistyką do tych, jakie widywaliśmy w filmach z początku lat 90- tych ubiegłego wieku. Dlaczego, zatem, zdecydowano się na stworzenie takiego produktu? Jest to właściwie model rocznicowy, wypuszczony przez firmę na rynek w związku ze swoim 150- leciem istnienia w branży. Jego alternatywna nazwa (utrwalona głównie wśród koneserów) to “najbardziej skomplikowany zegarek świata”. Miano to nie jest przypadkowe. Czasomierz posiada w swojej strukturze 33 mechanizmy, co przekłada się na niemałą wagę- 1,1 kg. Ma również 2 cyferblaty, a na całość składa się 1728 elementów. Zatem, jego naprawa wymaga ponad standardowej wiedzy. Wielu z nas zadaje sobie zapewne pytanie, jakie funkcje może zawierać zegarek, który nie wyróżnia się nader stylistycznie i nie ma możliwości łączności z Internetem lub telefonem komórkowym. Należą do nich, m.in., wskaźnik wschodu i zachodu słońca, fazy księżyca, położenie gwiazd, datownik oraz wiele innych. Sama obudowa również nie ma w pełni prostej budowy i wykonano ją z kilku różnych rodzajów złota. Analizując wygląd tarczy, należy uznać, że nawiązuje ona do typowej dla marki estetyki. Złamana biel, uzupełniona wskazaniami wspomnianych parametrów, jest bardzo czytelna. Niebieskie wskazówki w idealny sposób komponują się z całokształtem poruszanym przez szwajcarski mechanizm. Warto także zwrócić uwagę na bransoletę. Ma ona srebrny kolor i stylizacją nawiązuje do współczesnych rozwiązań typu mesh (siatka).
- Wartość 5,5 milionów dolarów prezentuje kolejny “szwajcarski obywatel” sygnowany marką Patek. Model Philippe 1527 to zdecydowanie najbardziej klasyczny, pod względem wyglądu fizycznego, czasomierz. Wykonany został z 18- karatowego złota i uzupełniony 23 klejnotami. Paradoksalnie, jego wewnętrzna konstrukcja nie jest skomplikowana. Model ten został stworzony z myślą o połączeniu dwóch światów: XIX- wiecznej tradycji związanej z datą powstania firmy Patek (1839 rok) i nowoczesnego ducha branży zegarmistrzowskiej. Ciekawe jest również to, że jeśli używalibyśmy tego zegarka na co dzień, prawdopodobnie niewiele osób zwróci na niego uwagę. Według zamierzeń firmy, ma on oddziaływać na świadomość właściciela, umacniając go w tym, że ma na nadgarstku arcydzieło za niebagatelną kwotę. Tarcza zegarka, biorąc pod uwagę inne modele firmy Patek, jest wręcz nudna, a jednocześnie praktyczna i czytelna. Całość osadzona została na skórzanym, niejednolitym, brązowym pasku. Uwagę również zwraca koronka, która na swojej powierzchni posiada ciekawe, eleganckie zdobienie. Pomimo że jest to najtańszy czasomierz, spośród najdroższych na świecie, wydaje się być on najbardziej praktycznym modelem.
Bez wątpienia, wskazane wartości zegarków pozwoliłyby na zakup niejednego domu, samochodu, kilku ciekawych wycieczek i dokonanie innych zabiegów finansowych Zatem, dlaczego wiele osób decyduje się na nabycie tak drogiego czasomierza? Opinii na ten temat jest sporo, jednak wielu właścicieli uznaje zegarki za dzieła sztuki i inwestycje, które z upływem czasu mają się zwrócić, a nawet przynieść zyski. Firmy stale prześcigają się w nowych produktach. Wydaje się, że obecnie, w czasie kiedy na półkach sklepowych znajdują się głównie bardzo zaawansowane technicznie zegarki, przepisem na stworzenie wartościowego produktu jest zaprojektowanie czasomierza o klasycznej stylistyce. Bezspornie, najważniejszy jest nie tylko mechanizm, ale także materiał wykonania. Zatem, jeśli ktoś z nas ma pewną sumę gotówki, którą chce zainwestować w mniej typowe aktywa, warto udać się na licytacje zegarków. Może będzie to okazja do tego, by stać się jednym z pięciu właścicieli zegarmistrzowskiego dzieła sztuki.
Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:
Tourbillon
Czy warto kupić zegarek limitowany?
Jak kupić zegarek oryginalny?