Czemu zegarek nosi się na lewej ręce?
Pytanie banał? Otóż nie do końca! Leworęczni często zastanawiają się, co zrobić w tym temacie, a i praworęczni niekiedy mają zagwozdkę. Jak więc właściwie jest z tymi zegarkami i ich noszeniem? Sprawdźmy!
Zegarek – na której ręce nosimy?
Zegarek na ręku ma praktycznie każdy z nas. Zakładamy je na co dzień, ale również od święta czyniąc z nich podstawę udanej stylizacji. Nosimy je do koszuli, t-shirtu, sukienki czy nawet dresu, ale czy zastanawialiście się kiedyś, czy nosicie je prawidłowo? Na co zwracacie uwagę zakładając czasomierz na rękę? Na wygodę czy raczej to, jak się prezentuje? A może decyzja opiera się na utartych na świecie wzorcach?
Zegarek zakładamy na lewą rękę (zawsze?)
Cóż… ciężko powiedzieć prawda? Często robimy to machinalnie! No właśnie, z góry mamy zakodowane, że zegarek ma być ubrany na lewą rękę. Taki sposób noszenia czasomierza jest wszechobecnie znany i przyjęty jako pewnik. Praktycznie na kogo nie spojrzymy, możemy się spodziewać, że to właśnie na lewym nadgarstku spoczywa jego chronometr. Dlaczego tak jest? Już wyjaśniam!
Przede wszystkim wynika to z faktu, że zdecydowana większość ludzi na świecie jako rękę wiodącą podaje prawą. To nią się głównie posługujemy, a tym samym z niej korzystamy przy wykonywaniu większości czynności. Jemy, myjemy się, zmieniamy kanały w telewizorze czy drapiemy się po głowie właśnie naszą „prawicą”. Aby zapewnić sobie maksymalny komfort i nie ograniczać ruchów dłoni i przedramienia lokujemy czasomierz po stronie przeciwnej, a więc na kończynie, której używamy w mniejszym stopniu. W ten sposób nie musimy odrywać się od pracy, gdy chcemy spojrzeć, która godzina, nie musimy przekładać telefonu do drugiej dłoni, gdy podczas rozmowy chcemy zerknąć na czasomierz. Po prostu jest nam tak wygodniej.
Innym powodem, dla którego wskazanym do noszenia zegarka miejscem jest nadgarstek lewej ręki są zasady dobrego wychowania czyli tzw sevoir vivre. To prawa rękę podajemy, gdy się witamy, prawą ręką wskazujemy gościom miejsce, gdzie mają usiąść i obejmujemy ważne osoby stawiając je w ten sposób po naszej „prawicy” pokazując, ich ważną w naszym życiu pozycję. Ulokowanie zegarka na tym nadgarstku powodowałoby dyskomfort, a także mogłoby stać się powodem nieprzyjemnych sytuacji. Słyszeliśmy kiedyś opisaną w obcojęzycznej prasie historię pewnego biznesmena, który żalił się, że zaprzepaścił ważny kontrakt, gdyż zegarkiem „zaciągnął” suknię żony kontrahenta, kiedy objął ją podczas powitania i nie mógł się „od niej odczepić”, a pani zrobiła delikatnie mówiąc “scenę”. Uznała to za obrazę, zamiast po prostu przyznać, że to przypadek. Choć ta sytuacja jest zdecydowanie kuriozalna, warto wziąć tego typu okoliczności jak i własny dyskomfort pod uwagę wybierając miejsce, gdzie założymy czasomierz.
Jestem leworęczny – na której ręce nosić zegarek?
Osoby leworęczne stanowią na świecie między 8 a 15 % populacji. Największy ich odsetek wyróżnia się wśród Eskimosów i Żydów, gdzie sięga on nawet 20%. Leworęczność wykształca się od urodzenia do około drugiego roku życia i świadczy o innym niż u praworęcznych osób, bardziej „współdzielnym” działaniu obu półkul mózgowych. Wielu osobom się wydaje, że bycie leworęcznym oznacza wykonywanie wszystkich czynności tą właśnie kończyną, choć zdecydowanie nie jest to prawda. W rzeczywistości jest to po prostu określenie tzw kończyny wiodącej czyli takiej, która ma najlepsze możliwości manualne. Kończyny wiodącej używamy częściej i operujemy nią sprawniej niż tą drugą, co nie oznacza, że drugą rękę mamy „do ozdoby”. O ile praworęczni rzeczywiście większość rzeczy robią „tą właściwą” stroną, o tyle leworęczni muszą umieć posługiwać się prawicą, gdyż tego wymaga choćby etykieta i zasady sevoir vivre (podanie dłoni na przywitanie, reguły trzymania sztućców itd). Z tej właśnie przyczyny również osoby leworęczne zwykły nosić czasomierz na lewym nadgarstku. Dostosowują się w ten sposób do ogółu i wpisują w tradycyjny sposób użytkowania czasomierza uznawany zresztą za najbardziej komfortowy.
Innym powodem, dla którego również „mańkuci” zakładają chronometry na lewą rękę jest układ przycisków i koronki w zegarku. Jak to bywa w przypadku przeszło 90% modeli, elementy te usytuowane są po prawej stronie produktu, będąc skierowane w stronę dłoni. Przyciski te służą zarządzaniu funkcjami czasomierza i używa się ich poprzez wciskanie jedno lub kilkukrotne aż do osiągnięcia satysfakcjonującego ustawienia opcji. To z ich przyczyny wygodniej jest, nawet osobom leworęcznym, nosić zegarek na lewej ręce. Wówczas do przyciskania tych elementów użyć możemy praktycznie dowolnego palca ze wskazaniem na kciuk i wskazujący. Gdyby natomiast czasomierz spoczywał na naszym prawym nadgarstku, moglibyśmy użyć jedynie kciuka lewej ręki do zarządzania m.in. funkcją chronometru.
Zegarki dla leworęcznych
Choć tzw. „Mańkutów” jest na świecie tylko (lub aż) 15%, producenci różnych przedmiotów prześcigają się w tworzeniu udogodnień dla tych właśnie osób. Znane są nam produkty takie jak biurka czy pióra nakierowane właśnie na osoby leworęczne, ale nie wielu z nas wie, że na rynku znaleźć można nawet specjalne zegarki dla leworęcznych. Choć czas oczywiście wskazują w ten sam sposób, to ich budowa sprawia, że umożliwiają noszenie czasomierza na prawym ręku. Układ przycisków i koronki przeniesiony tu został na stronę lewą, przez co w przypadku ułożenia chronometru na prawym nadgarstku, mamy pełny zakres ruchu i zarządzania funkcjami. Gwarantuje to maksymalny możliwy komfort, ale również zapewnia ciekawe wrażenia wizualne. W kwestii tworzenia takich modeli wyróżniają się zarówno tzw. producenci modowi jak Tommy Hilfiger, Diesel czy Fossil, ale również firmy uznawane za zegarmistrzowskie czyli Casio, Seiko oraz marki z najwyższej półki – Patek Philippe, Breitling, Rolex, tag Heuer, Omega, Invicta i wielu innych. Z każdym rokiem ilość produktów skierowanych do osób z wiodącą lewą ręką rośnie, a producenci chętnie poszerzają swoją ofertę o takie właśnie zegarki.
Źródło: https://watchesbysjx.com/2017/07/getting-on-the-right-side-of-the-left-handed-tudor-pelagos.html
Jeśli więc jesteś leworęczny lub po prostu chciałbyś nosić czasomierz na prawym ręku, warto żebyś skupił się na ofercie takich właśnie chronometrów. My ze swojej strony może obiecać Ci, że pomożemy Ci znaleźć model spełniający Twoje oczekiwania. Jeśli jednak planujesz zakup Twojego pierwszego czasomierza, spróbuj nosić go standardowo na prawej ręce. Uwierz mi – również osoby z wiodącą lewą ręką są z tego rozwiązania zadowolone. (Wiem o tym doskonale, bo mój mąż jest „mańkutem”).
Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:
Jak bezpiecznie zmienić datę w zegarku?
Wymiana baterii w zegarku – banał? Nie sądzę!
Zegarek terrorysty