Chat with us, powered by LiveChat
Bezel w zegarku może uratować życie
Dodano: 13-04-2021 w kategorii: Ciekawostki, Technologie, Uncategorized autor: Pawel Kowal

Bezel jest górnym pierścieniem zegarka, który otacza kryształ tarczy. Niektóre są montowane na zatrzaski lub na śruby, niektóre będą stacjonarne, podczas gdy inne mogą się obracać. Czym dokładnie jest ten element i czym się charakteryzuje?

Bezel w zegarku – do czego służy?

Ogólnie rzecz biorąc, istnieje wiele odmian ramek i są one często sparowane do poszczególnych komplikacji i funkcji. Każdy z nich jest zaprojektowany do konkretnych zastosowań z różnych dziedzin. Czasami mają jedynie charakter dekoracyjny, ale dotyczy to zazwyczaj tańszych produktów gorszej jakości.

Czy bezel i luneta zegarka to to samo?

Zasadniczo tak, luneta to bardziej specjalistyczne określenie bezela do zastosowań przydatnych nurkom. Odkąd firma Rolex w latach 30. umieściła obrotowy bezel na swoim produkcie, obrotowy mechanizm stał się podstawą wszystkich zegarków do nurkowania. Technologia ta znalazł się nawet on nawet w ISO 6425 – międzynarodowym standardzie regulującym, co można uznać za zegarek do nurkowania.

Dlaczego bezele zegarków nurkowych obracają się tylko w jedną stronę?

Dla nurka istnieją tak naprawdę trzy krytyczne miary bezpiecznego i udanego nurkowania; głębokość, czas nurkowania i pozostały zapas powietrza. Chociaż można by założyć, że można nurkować do momentu, gdy w zbiorniku skończy się powietrze, istnieje jeszcze jedna, nie mniej ważna kwestia – azot, który jest magazynowany w organizmie.

Większość rekreacyjnych nurkowań jest tak zaplanowana, że podczas wynurzania uwięziony azot może być wydalony. Jednak aby ten proces zadziałał, ważne jest, aby nurek nie przekroczył maksymalnego czasu dozwolonego dla danej głębokości. Mając to na uwadze, bezel staje się bardzo pomocnym narzędziem. Za pomocą obracanego pierścienia możemy ustalić konkretny czas odniesienia do rozpoczęcia i zakończenia nurkowania. Zważywszy na istotną rolę tego parametru bezel do nurkowania (zazwyczaj) obraca się tylko w jedną stronę, aby uniknąć przypadkowego zaburzenia odczytu.

Z jakiego powodu bezel zegarka ma różne kolory?

Istnieje wiele rodzajów kolorowych bezelów zegarka, a każdy typ ma zupełnie inne zadanie. Najpopularniejszym kolorowym pierścieniem jest ten z funkcją GMT, która śledzi drugą (a czasem trzecią) strefę czasową. Jeśli twój kolorowy zegarek ma tą funkcję, kolor na bezelu godzinowym powinien być podzielony 50/50, aby oznaczyć dzień i noc. Podczas gdy zwykły zegarek działa na 12 godzinnej skali ( wskazówki mają tę samą pozycję na 2:15 i 14:15) GMT działa na 24 godzinnej skali, co jest przydatne w czasie podróży przez różne strefy czasowe.

Różne rodzaje specjalistycznych skal bezelowych

Patrząc na ilość różnych funkcji na zegarku, istnieje całkiem sporo różnych typów ramek i skali w nich zawartych. Niektóre skale znajdują się na górze głównego pierścienia i mogą obracać się jedno lub dwukierunkowo. Zegarki nurkowe czasami posiadają bezel kontrolowany wewnętrznie przez dodatkową koronkę. Funkcja ta pozwala uniknąć przypadkowych wstrząsów, które mogą prowadzić do błędów w obliczeniach. Jednakże, niektóre skale nie znajdują się na górze obudowy, ale raczej wokół zewnętrznej krawędzi tarczy. To rozwiązanie zapewnia więcej miejsca na uzyskanie materiału z gładkim wykończeniem. Niemniej jednak, to nadal wykonuje te same obliczenia bez względu na to, gdzie skala może być znaleziony.

Tachymetr

Jedną z najczęstszych skal widocznych na zewnętrznym pierścieniu tarczy lub na bezelu jest tachymetr lub tachometr. Co to jest tachymetr? Jest to skala na stałej, nieobrotowej ramce, która oblicza jednostki na godzinę dla zegarków chronograficznych. Patrząc na skalę, widzimy, że zaczyna się ona około znaku 7 sekund na 1000 i kończy na znaku godziny 12 na 60. Oznacza to, że może mierzyć czasy od 7 sekund do 60 sekund. Możliwe jest użycie tego typu skali do pomiaru prędkości lub odległości, ale niektóre pomiary mogą wymagać więcej równań matematycznych niż inne.

Timer

Bezel odliczający czas zazwyczaj posiada 60-minutową skalę z podziałką, którą odczytuje się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Pozwala to użytkownikowi mierzyć czas pozostały do końca wydarzenia, takiego jak wyścig lub rozpoczęcie danego działania. Bezele tego typu są zazwyczaj dwukierunkowe, dlatego nie nadają się do nurkowania. W rezultacie, najczęściej można je znaleźć na zegarkach dla pilotów lub zegarkach wojskowych.

Pulsometr

Pulsometr jest jedną z rzadszych skal znajdujących się na zegarku. Zazwyczaj można go znaleźć na zegarku zaprojektowanym pod kątem medycznym i noszonym przez lekarzy. Ten rodzaj dodatku pochodzi z lat 20-tych XX wieku, kiedy lekarze potrzebowali dokładnie zmierzyć puls pacjenta. Podobnie jak skala tachymetru mierząca jednostki na godzinę, pulsometr mierzy tętno w ciągu minuty. Skale są kalibrowane od 15 do 30 impulsów wokół tarczy.

Telemetr

Podobny do tachymetru jest również telemetr, który również może być mylony z tym pierwszym ze względu na podobne nazwy. Ten typ skali jest mniej popularny i służy do pomiaru odległości między zdarzeniem widzialnym a słyszalnym.

Decymetr

Decymetr pozwala użytkownikowi na przeliczanie czasu na wartości dziesiętne. Można go łatwo rozpoznać po charakterystycznej skali 100, która jest używana głównie do pomiarów naukowych i przemysłowych. W połączeniu z chronografem, pomiar czasu może być łatwo przekształcony na wartości dziesiętne lub procentowe do wykorzystania w dłuższych obliczeniach.

Kompas

Będąc na półkuli północnej możesz obrócić bezel kompasu, aż znak południa znajdzie się w połowie drogi między wskazówką godzinową a godziną 12. Kierując wskazówkę godzinową na słońce można użyć skali orientacyjnej bezela do określenia kierunków.

Suwak logarytmiczny

To jedyny bezel, który nie wykorzystuje ruchu wskazówek zegarka w swoim działaniu i jeden z najbardziej rozbudowanych. Suwak logarytmiczny jest niezwykle pomocnym narzędziem do obliczeń. Składa się on z dwóch części, wewnętrznej stałej skali i zewnętrznej obrotowej skali, które po skojarzeniu działają jak kalkulator montowany na nadgarstku. Są one szczególnie przydatne do szybkich działań.


Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:

5 najdroższych zegarków świata

Tourbillon

Zakręcana koronka w zegarku do czego służy?

 

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: