Chat with us, powered by LiveChat
Piramida prestiżu zegarków
Dodano: 18-08-2020 w kategorii: Ciekawostki, Technologie, Uncategorized autor: Pawel Kowal

W branży zegarmistrzowskiej istnieje wiele setek firm, a każda z nich posiada ciekawe oraz niepowtarzalne modele zegarków, które mają swoją historię i powstały w oparciu o tradycję i ogromne doświadczenie, stając się nawet swego rodzaju dziełami sztuki. W celu skategoryzowania marek zegarków pod względem ich wartości, powstała piramida prestiżu zegarków.

Co to jest piramida prestiżu zegarków?

Piramida zegarków jest subiektywną klasyfikacją skupiającą producentów czasomierzy z całego świata, uwzględniającą ich wartość. W konstruowaniu tego rodzaju rankingu brane są pod uwagę cechy, takie: jak historia marki i jej wpływ na branżę zegarmistrzowską, czas funkcjonowania na rynku i cena. Takie zestawienie umożliwia kupującemu lub użytkownikowi zegarka sprawdzenie, które firmy oferują prestiżowe i luksusowe modele, a jakie marki warto rozważyć podczas poszukiwania dobrego jakościowo czasomierza w niższym przedziale cenowym. Piramidę należy czytać w ten sposób, że u jej podstawy znajdują się firmy produkujące bardziej budżetowe propozycje, a wraz ze wzrostem poziomu pojawiają się marki cechujące się coraz to większą wartością i jeszcze lepszym wykonaniem. U szczytu piramidy, miejsce zajmują wręcz idealne, najbardziej prestiżowe i luksusowe modele, odznaczające się najwyższym kunsztem i precyzją wykonania. O ile modele czasomierzy znajdujące się na niższych poziomach piramidy są dostępne większemu gronu klientów, o tyle propozycje zegarków umieszczonych na najwyższym jej piętrze są skierowane do bardzo wymagających użytkowników i niekiedy, na zakup mogą pozwolić sobie jedynie najzamożniejsi koneserzy czasomierzy.

Zapoznaj się:

Dlaczego ranking zegarków ma kształt piramidy?

Tego rodzaju graficzne przedstawienie rankingu w postaci piramidy, którego główną zmienną grupującą zegarki jest ich prestiż, idealnie wpisuje się w jej kształt, ponieważ u podstawy znajduje się najbardziej liczna grupa producentów czasomierzy, oferujących modele dla mniej wymagających klientów, tymczasem na najwyższym piętrze może zostać umieszczonych jedynie kilka, najlepszych firm, tworzących w branży zegarmistrzowskiej swego rodzaju dzieła sztuki. Należy wskazać, że wartość zegarka to nie to samo, co jego cena, zatem pewne marki mogą znajdować się wyżej w klasyfikacji i wcale nie być drogie. Zatem, wraz ze wzrostem pięter piramidy, rośnie prestiż i wartość zegarmistrzowska czasomierzy, a niekoniecznie ich cena.

 

Ile pięter ma piramida prestiżu zegarków?

W zależności od osoby lub firmy, która tworzyła ranking zegarków, piramida może mieć 3, 5 a nawet 6 pięter. Oczywiście, podane cyfry nie są regułą, więc można spodziewać się różnych jej form. Istotne jest, by przy konstruowaniu tego typu zestawienia kierować się głównymi kryteriami, czyli prestiżem i wartością. Zupełnie najmniej znacząca jest tu cena, która nie wpływa na ranking.

Jakie jest praktyczne zastosowanie piramidy prestiżu zegarków?

Zestawienie zegarków pod względem jakości wykonania, wartości i prestiżu, stanowi pewnego rodzaju wskazówkę dla osób, które spośród licznych marek czasomierzy funkcjonujących na rynku obejmującym cały świat, chcą znaleźć dla siebie odpowiednie propozycje. Piramida zegarków jest łatwa do odczytania, przejrzysta, a nazwy firm nie zostały tam umieszczone przypadkowo. Zatem, daje ona odpowiedź klientowi, jakiego zegarka szukać w zależności od preferencji. Wiedza o tym, że modele umieszczone wyżej w klasyfikacji są bardziej luksusowe, pozwala znacznie zredukować liczbę marek, którymi nie powinien on sobie „zawracać głowy”, a z kolei osobom poszukujących niezawodnych modeli o dobrej reputacji umożliwia skupienie się tylko na takich, na jakie mogą oni sobie pozwolić ze względu na ograniczone środki pieniężne. Co więcej, klienci rozważający zakup solidnych zegarków wykonanych z lepszej jakości materiałów, wyróżniających się na tle marek budżetowych, a także przygotowani na wydanie większej sumy pieniędzy, powinni zwracać uwagę na modele umieszczone na piętrze powyżej podstawy piramidy. W tym miejscu, znajdują się też zazwyczaj propozycje niektórych szwajcarskich zegarków w przystępnych (ale nie niskich) cenach, słynące z precyzji i tradycji wykonania.

Jakich marek zegarków należy spodziewać się u dołu piramidy?

U podstawy piramidy prestiżu zegarków spotkać głównie marki szwajcarskich chronometrów, takich jak DoxaAtlanticTissotRoamer, Calvin Klein, amerykańskie propozycje firm Timex i Fossil czy wchodzącą w skład japońskiego konglomeratu Citizen Watch- amerykańską firmę Bulova. Piętro wyżej, eksperci umieszczają zwykle markę Maurice Lacroix, która założona została w 1975 roku w Szwajcarii i do dziś produkuje zegarki spełniające najwyższe standardy jakości, wzornictwa i niezawodności. W grupie tej pojawiają się także przedstawiciele szwajcarskiej manufaktury- Eterna i japońska marka Seiko.

Zegarki Szwjacarskie

Jakie marki zegarków umieszczane są na wyższych piętrach piramidy?

Oczywiście, w zależności od kryteriów, między podstawą a szczytem piramidy, liczba pięter może być różna, zatem w tym obszarze można spodziewać się także obecności takiej firmy jak Omega, która jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek zegarków na świecie. Czasomierze Omega zostały wybrane przez NASA do programu Apollo, a model Omega Speedmaster Pro był na nadgarstku Buzza Aldrina, gdy stawiał pierwsze kroki na powierzchni Księżyca. Na tym samym poziomie znajdują się także marki ChronoswissFranck MullerZenithGerald GentaChopard, a wyżej lub równorzędnie pojawia się szwajcarska firma Rolex, powstała w 1905 roku, będąca obecnie największym na świecie producentem ekskluzywnych zegarków. Obok niej, eksperci umieszczają również czasomierze marki CartierDaniel Roth czy Glashutte Original. Ta ostatnia to saksońsko- niemiecka firma, znana na całym świecie, zwłaszcza jeśli chodzi o inżynierię mechaniczną. To jedna z niewielu luksusowych marek zegarków rodem z Niemiec, które naprawdę się wyróżniają. Popularna seria Pano zachwyca pod każdym względem i jest bardzo dobrze wykonana.

Jakie marki zegarków znajdują się u szczytu piramidy prestiżu?

Podczas przeglądania rankingów zegarków tworzonych przez znawców i specjalistów w dziedzinie zegarmistrzowskiej można zauważyć, że na najwyższym piętrze piramidy powtarzają się dwie marki: Patek Philippe i Vacheron Constantin, które znane są z długoletniej historii i wspaniałego kunsztu artystycznego. Marka Patek Philippe to legenda horologii, założona w Genewie przez polskiego emigranta Antoniego Norberta Patka i warszawskiego zegarmistrza Franciszka Czapka. Ich zegarki są nieustannie poszukiwane przez kolekcjonerów. Łączą nowoczesność ze szczyptą konserwatyzmu, a ich ceny sięgają nawet kilku milionów złotych. Wykonane są z najwyższej jakości materiałów- dla przykładu, model Grand Complications Sky Moon Tourbillon posiada mechaniczny, ręcznie nakręcany mechanizm, kopertę z 18- karatowego, żółtego złota, dekiel i szkiełko ze szkła szafirowego i pasek ze skóry krokodyla. Z kolei, marka Vacheron Constantin została założona w 1755 roku i od początku tworzyła złożone mechanizmy zamknięte w solidnych obudowach. Zegarki Vacheron Constantin sygnowane krzyżem maltańskim to synonim wysokiej jakości produktów i luksusu.


Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:

Manufacturowe zegarki Maurice Lacroix. Ale co to właściwie oznacza?

Czy zegarki Szwajcarskie nadal są najlepsze?

Jak kupić zegarek oryginalny?

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: