Chat with us, powered by LiveChat

KUPUJ TERAZ W NIŻSZYCH CENACH NA BLACKWEEK

Zakręcana koronka w zegarku do czego służy?
Dodano: 21-11-2020 w kategorii: Technologie, Uncategorized autor: Pawel Kowal

Koronka jest bardzo istotnym, choć często niedocenianym elementem zegarka. Odpowiada za ustawienie godziny, daty czy nakręcenie zegarka. Ma ona również niebagatelny wpływ na wodoszczelność czasomierza. Jeśli jest ona źle zamontowana czy uszkodzona, może spowodować dostanie się wilgoci lub wody do wnętrza zegarka, co z kolei może zniszczyć doszczętnie mechanizm. W modelach, których wodoszczelność wynosi 100M i więcej stosuje się rozwiązanie określane mianem zakręcanej koronki. Jest to pewnego rodzaju mechanizm polegający na uciśnięciu uszczelki w trakcie wkręcania koronki w gwint koperty. Po uciśnięciu uszczelki nie ma praktycznie możliwości, aby woda dostała się do zegarka, a więc czasomierz pozostaje bezpieczny.

Zakręcana koronka jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jednakże nie idealnym. Zdecydowanie zwiększa poziom skomplikowania zegarka, a także jego podatność na uszkodzenia w wyniku niewłaściwego użytkowania. Zdarzało się bowiem, że posiadacze modeli z zakręconą koronką zapominali o jej fenomenie i próbowali przestawić godzinę, gdy była ona zakręcona, w wyniku czego dochodziło do jej wyrwania oraz poszarpania uszczelki.

Zakręcana koronka stała się popularna głównie dzięki systemowi Certina DS Double Security, który wprowadził czasomierze w nowy, lepszy wymiar wodoszczelności.

Koronka zegarka kluczowym elementem

Koronka jest kluczowym elementem zegarka i służy do ustawienia i korygowania wskazań czasu. Istnieją modele, w których odpowiada też za ustawienie daty czy obracanie pierścienia pod szkłem.
Zakręcana koronka ma ogromne znaczenie dla szczelności. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Odpowiednia obsługa i znajomość podstawowych zasad użytkowania sprawi, że zegarek będzie dobrze służył przez długi czas.

Po co koronka w zegarku  jest zakręcana?

Zakręcana koronka to rozwiązanie, które zapobiega przedostaniu się wilgoci i zanieczyszczeń do wnętrza zegarka. Ułatwia to odczyt godziny w każdych warunkach, zapobiega uszkodzeniom mechanizmu czasomierza i niweluje ryzyko wystąpienia korozji. Wybierana najczęściej przez osoby związane ze sportem, ale też wszystkich którzy cenią jakości i komfort.
Zasada działania mechanizmu jest prosta- w czasie wkręcania koronki w gwint koperty uciskana jest specjalna, gumowa uszczelka.
Zakręcana koronka podnosi poziom szczelności zegarka, ale jest też bardziej skomplikowana w konstrukcji. Niesie to ryzyko uszkodzenia ważnych elementów zegarka, szczególnie poprzez niewłaściwe użytkowanie, np. przy próbie przestawienia godziny z użyciem zakręconej koronki- prowadzi to najczęściej do poszarpania lub wyrwania uszczelki.
Koronkę powinno się odkręcać jak najrzadziej, ponieważ zakręcanie “wtłacza” w zegarek kurz i inne zanieczyszczenia.


Koronka w zegarku – jak zakręcić?

Aby poprawnie zakręcić koronkę w zegarku należy docisnąć ją do koperty i dokręcić ku górze. Chodzi o to, by nakręcić (ale nie przekręcić) ten element na gwint znajdujący się we wnętrzu zegarka. Koronka powinna być ustawiona równo z osią gniazda. Nawet niewielkie przechylenie może uszkodzić mechanizm. Jest to proces który wymaga wprawy. Nie należy robić tego na siłę, szczególnie w modelach o małej koronce i gwincie.
Odpowiednio zakręcona powinna nieruchomo i ściśle przylegać do koperty.
Może to wymagać kilku prób, gdyż mechanizm jest bardzo precyzyjny.

Jeżeli jednak koronka wydaje się zakręcona szybciej niż zwykle (potrzebuje mniejszej ilości obrotów), należy ją odkręcić i spróbować ponownie, możliwe, że lekko się przekrzywiła i istnieje ryzyko uszkodzenia zegarka.

Warto pamiętać, że przy częstej manipulacji (zakręcaniu i rozkręcaniu) może dojść do zatarcia gwintu, co może skutkować wyczuwalnym, nieprzyjemnym oporem lub wypadnięciem całej koronki.

Jak odkręcić koronkę w zegarku?

Aby skorygować wskazanie czasu, datę lub dokonać innych zmian trzeba odkręcić koronkę zegarka.
W tym celu należy ją pewnie chwycić i delikatnie przekręcić w lewo. Powinna delikatnie odskoczyć i wyraźnie odstawać od koperty- oznacza to, że jest w pozycji neutralnej.
Jeżeli czynność ta nie była dokonywana przez dłuższy czasu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawi się delikatny opór.

Uszczelnienie koronki zegarka.

Uszczelnienie koronki zegarka jest szczególnie ważne w nieprzyjaznych warunkach, gdzie użytkownik ma częsty kontakt z wodą, dużą wilgotnością lub nagłymi zmianami temperatury.
Głównym zadaniem tego mechanizmu jest właśnie ochrona przed wilgocią i zalaniem. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to rozwiązanie bezterminowe. Odpowiednia konserwacja zegarka jest bardzo ważna, jednak niektóre delikatniejsze części, jak np. uszczelki zużywają się z czasem, na skutek normalnego użytkowania.
Gwarancję wodoszczelność dadzą nam tylko regularne kontrole w punkcie serwisowym lub wizyty u dobrego zegarmistrza.

Jak uszczelnić zegarek za pomocą koronki?

Uszczelnienie zegarka za pomocą koronki wymaga wiedzy i wprawy.
Budowa niektórych (szczególnie starszych) kopert zegarków uniemożliwia montaż tego systemu.
W każdej innej sytuacji pierwszym krokiem jest sprawdzenie stanu uszczelki- jeżeli jest zniszczona, należy ją wymienić- na taką która jest idealnie dopasowana do mechanizmu. To samo dotyczy koronki- uszkodzona nie będzie odpowiednio pełniła swojej roli. Warto też zastosować specjalną pastę uszczelniającą.

Koronka zegarka wypada.

Jeżeli koronka w zegarku wypada, oznacza to zazwyczaj awarię. Istnieje kilka podstawowych przyczyn. Może to być wada materiałowa (problem występuje najczęściej w krótkim czasie od zakupu) lub geometryczna.
Koronka zegarka, które wypadła może być przyczyną wcześniejszych uszkodzeń mechanicznych (np. uderzenia lub zahaczenia).
Z drugiej strony, usterka może wynikać z nieodpowiedniej obsługi tego (delikatnego) mechanizmu. Mowa o niepoprawnym dokręceniu (przekręcenie) lub wykręceniu (wyrwanie) koronki.
Nie musi to być jednak poważny problem, mogło dojść np. do odkręcenia lub poluzowania blokady. Naprawa, chociaż nie wydaje się trudna wymaga jednak otwarcia dekla zegarka.

Skutki nie zakręconej koronki.

Aby zegarek miał swoje wodoszczelne właściwości wszystkie elementy muszą być odpowiednio dopasowane- nie tylko sama koronka, ale i tubus wewnątrz.
Koronka, która nie jest zakręcona jest podatna na uszkodzenia, szczególne, że znacząco odstaje od korpusu zegarka. Wzrasta więc ryzyko zahaczenia i uszkodzenia lub nawet całkowitego wyrwania elementu.
Jeżeli koronka zegarka znajduje się w pozycji neutralnej lub jest odkręcona, mechanizm, który znajduje się w zegarku jest narażony na działanie wilgoci i zabrudzenie- kurzem lub piaskiem. Utrudnia to korzystanie z zegarka, ale może też skutkować trwałym uszkodzeniem.

W przypadku podejrzenia, że zegarek mógł ulec awarii (np. szybka paruje, występuje problem z koronką) warto odwiedzić zegarmistrza.

Urwana koronka w zegarku.

Urwana koronka to wbrew pozorom bardzo powszechny problem. Może mieć kilka przyczyn. Najpowszechniejszą jest niestety nieuwaga użytkownika- kiedy dochodzi do uderzenia, zahaczenia lub innego urazu mechanicznego. Może też być konsekwencją użycia zbyt dużej siły podczas manipulacji lub próby nastawienia godziny przy zakręconej koronce.
Przyczyny mogą być jednak mniej oczywiste i tkwić w częściach znajdujących się we wnętrzu zegarka- mogła na przykład poluzować się śrubka mocująca wałek.
Wałek koronki może się też złamać, np. pod wpływem korozji (jeżeli koronka jest często odkręcona a mechanizm był zbyt wystawiany na działanie wilgoci).

Określenie przyczyny problemu oznacza najczęściej konieczność otwarcia dekla zegarka. Można to zrobić samodzielnie, ale należy wiedzieć, jak jest mocowany- najpopularniejsze to przede wszystkim “wciskane”, zakręcane i mocowane na śrubki. Jeżeli się zdecydujemy, należy zachować ostrożność, elementy obudowy i mechanizmu są podatne na zarysowania, lub co gorsza- uszkodzenie.

Wymiana koronki w zegarku.

Wymiana koronki nie jest prosta, wymaga niezwykłej precyzji.
Przed wymianą należy usunąć dotychczasową koronkę. Można tego dokonać otwierając dekiel zegarka i wciskając przycisk (znajdujący się zazwyczaj w okolicach wałka naciągowego) lub odkręcając śrubkę (zlokalizowaną nad wałkiem), w zależności od modelu czasomierza.
Nowa koronka (wraz z uszczelką) musi idealnie pasować do mechanizmu, nie tylko do gwintu- ważne są również wielkość, wysokość, rozmiar czy kształt wałka. Najlepiej to sprawdzić, wsuwając nową część do zegarka. Musi być odpowiednio długa, tak aby umożliwić poruszanie wskazówkami, ale nie może odstawać od koperty. Wiąże się to często z koniecznością przycięcia wałka.
Można tego jednak uniknąć- w sieci da się znaleźć sprawne części z konkretnych modeli zegarków.

Jeżeli wszystko pasuje, część można wyjąć. Następnie trzeba na stałe przytwierdzić koronkę (najlepiej przy użyciu specjalnych preparatów). W przypadku zakręcanej koronki, łączymy wszystkie elementy. Gotowy element wkładamy do zegarka delikatnie dociskając do końca. Jeżeli mechanizm działa poprawnie, można założyć dekiel zegarka i ustawić czas oraz inne parametry.

Jeżeli wszystkie komponenty są odpowiednio dobrane (w tym najważniejsze- uszczelki), zegarek nie powinien stracić swoich właściwości. Niemniej, wodoszczelność warto sprawdzać co dwa lata lub raz w roku, jeżeli czasomierza ma częsty kontakt z wodą. Uszczelka koronki powinna być zmieniana minimum raz na 2 lata. Tylko odpowiednia dbałość o zegarek zapewni mu trwałość na lata.


Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:

Kamienie w zegarku do czego służą?

Szkło szafirowe czy mineralne? 

Manufacturowe zegarki Maurice Lacroix. Ale co to właściwie oznacza?

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: